کد خبر: ۱۹۸۳۰
۵۲۰ بازدید
۰ دیدگاه

مدیر مسئول آسمان فردا آزاد می شود (+جزئیات توقیف )+نظر وزیر ارشاد درباره توقیف

۹۲/۱۲/۳
۰۰:۲۵
ایسنا - عباس بزرگمهر مدیر مسئول روزنامه آسمان فردا صبح (شنبه) با تودیع وثیقه 300 میلیونی آزاد می‌شود.
محمد قوچانی سردبیر روزنامه «آسمان»با اعلام این خبر درباره آخرین وضعیت مدیر مسئول روزنامه آسمان اظهار کرد: آقای بزرگمهر از شب گذشته در بازداشتگاه اوین به سر می‌برند و امیدواریم فردا صبح بتوانیم با تودیع وثیقه 300 میلیونی که مقرر شده است مراتب آزادی ایشان را فراهم کنیم.

روزنامه آسمان روز گذشته (پنجشنه 1 اسفند) با اعلام جرم دادستانی تهران پس از شش شماره انتشار توسط دادسرای رسانه توقیف شد و مدیرمسئول آن نیز مورد تعقیب قضایی قرار گرفت.

علت توقیف چه بود؟

روزنامه آسمان در شماره چهارم خود گزارشی را از گردهمایی انجمن علوم سیاسی دانشگاه تهران که با حضور همه نیروهایش از زمان انقلاب تا کنون برگزار شده بود منتشر کرد. در این جلسه افرادی همچون مجتبی مقصودی، هرمیداس باوند، حسین سلیمی - رییس دانشگاه علامه - و محمدجواد حق‌شناس حضور داشتند. در حاشیه این مراسم خبرنگار آسمان با هرمیداس باوند مصاحبه‌ای انجام داده بود که باوند در آنجا به بازگویی خاطراتش از دانشگاه تهران و صدور یک بیانیه توسط جبهه ملی در آن زمان اشاره کرده بود.

تیتر همین بیانیه جبهه ملی که در دهه 60 صادر شد در روزنامه آسمان از زبان باوند منتشر و موجب توقیف آن شد. این موضوع در حالی اتفاق افتاد که مدیرمسئول این روزنامه پیش از بازداشت در آخرین مصاحبه‌اش با خبرنگار ایسنا آن را یک خطای انسانی خوانده بود و متذکر شده بود که این تیتر پیش از چاپ ویرایش شده، اما به دلیل بی‌دقتی در چاپ تصحیح مدیرمسئول اعمال نشده است.

همچنین عباس بزرگمهر و روزنامه آسمان بابت این اشتباه در شماره آخر خود که روز پنجشنبه - اول اسفند ماه - منتشر شد عذرخواهی کردند. عباس بزرگمهر به این موضوع نیز اشاره کرده بود که در زمان صدور این بیانیه خود او یکی از معترضین به آن بوده است.
 
 ***************
وزیر ارشاد در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر توقیف روزنامه «آسمان» هم گفت: در این رابطه الان اظهار نظر نمی کنم چون توقیف روزنامه دست ما نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه مراسم اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر از تلاش این وزارتخانه برای تاسیس و تجهیز سالن های ویژه اجرای موسیقی با همیاری بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش مهر، علی جنتی با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: این وظیفه همه دستگاههای فرهنگی است که دست به دست هم دهند و برای اعتلای فرهنگ این سرزمین به ویژه هنر موسیقی تلاش کنند. در این میان وظیفه نهادی مانند وزارت ارشاد است که در حوزه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برنامه‌های کلان فرهنگی برای تقویت بخش موسیقی به ویژه نسل جوان هم کارهایی را انجام دهد.

وی با بیان اینکه تولید موسیقی فاخر فعالیت هنری خلق‌الساعه‌ای نیست، تصریح کرد: اگر دنبال موسیقی فاخر هستیم نباید انتظار داشته باشیم که این موسیقی در لحظه تولید شود. این دیدگاه مستلزم آموزش و تقویت صدای جوان هنرمند و مستعد حوزه موسیقی است که به طور طبیعی در بین آنها نخبگانی ظهور خواهند کرد که می‌توانند همان موسیقی فاخری را که مد نظر ما و در شان ملت ایران است، خلق کنند.

جنتی افزود: هنرمندان جوانی که شما در بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر دیدید، توانستند آثار خوبی را خلق کنند که باید به آنها کمک کرد. البته در این میان دولت به تنهایی نمی تواند این بار سنگین را به دوش بکشد و این بخش خصوصی علاقه مند به موسیقی است که می تواند که با وارد شدن در این میدان به ما در اعتلای هنر موسیقی کمک کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره لزوم ساخت تالارهای ویژه اجرای موسیقی توسط دولت هم گفت: تا اندازه ای که تنگناهای مالی دولت اجازه دهند باید در ساخت سالن های مخصوص اجرای موسیقی گام هایی را برداریم. البته در این راه بهره مندی از امکانات غیر دولتی هم می تواند کمک شایان توجهی به توسعه فضاهای فرهنگی کمک کند کما اینکه شما می بینید شهرداری تهران در موزه موسیقی استودیویی را افتتاح کرد که می‌توان در این مکان مجهز نسبت به ضبط آثار خوب اقدام کرد.

وی تاکید کرد: تمام تلاش و برنامه ریزی خود را انجام می دهیم که برای بخش خصوصی تسهیلاتی فراهم شود که آنها برای ساخت سالن های ویژه موسیقی وارد عمل شوند تا به امید خدا در این زمینه شاهد توفیقاتی باشیم.

وزیر ارشاد در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر توقیف روزنامه «آسمان» هم گفت: در این رابطه الان اظهار نظر نمی کنم چون توقیف روزنامه دست ما نیست. 
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز