کد خبر: ۲۱۴۸۵
۷۲۸ بازدید
۱ دیدگاه (۱ تایید شده)

انصراف 10 درصدی مردم از دریافت یارانه نقدی، نشانه چیست؟

۱۳۹۳/۱/۲۸
۱۱:۲۰
 
اصولا «هدفمند کردن یارانه» یعنی به هدف رساندن یارانه‌ای که قبلا عمومی توزیع می‌شد اما آنچه در جریان اجرای....
 
هدانا : اصولا «هدفمند کردن یارانه» یعنی به هدف رساندن یارانه‌ای که قبلا عمومی توزیع می‌شد اما آنچه در جریان اجرای این برنامه رخ داد عملا تغییر نحوه همان یارانه بی‌هدف بود.

به عبارتی به جای اینکه یارانه به صورت کالا در اختیار عموم مردم قرار بگیرد به صورت پول نقد در اختیار آنها قرار گرفت. خود این امر یکی از دلایل افزایش نقدینگی، تورم و... بود و همین امر باعث شد دولت یازدهمی ها به فکر چاره بیافتند.

چاره کا اما چیزی جز حذف 10 میلیون پردرآمد از دریافت یارانه نقدی نبود چرا که به این وسیله  دولت ماهانه 455‌میلیاردتومان و سالانه پنج‌هزارو460‌میلیاردتومان صرفه‌جویی خواهد کرد.

نکته مهم در این میان اما این بود که دولتی ها چگونه یارانه پردرآمدها را حذف کنند؟مسلما بهترین تصمیم این بود که پردرامدها خود ازدریافت  یارانه نقدی انصراف دهند تا نه مشکلات مربوط به شناسایی پردرآمدها در پیش باشد و نه آن اعتراضاتی که مانند دوران حیات احمدی نزاد به پیامک های حذف یارانه نقدی شد در پیش باشد و به همین دلیل  دولتی ها با استفاده از نخبگان و محبوبین جامعه شروع به تبلیغ برای نه گفتن به یارانه نقدی کردند.

تلاش هایی که به نظر می رسد چندان موثر نبوده اند چرا که امروز آمارها از عدم ثبت نام تنها 10 درصد از مردم سخن می گویند و حتی برخی امارها از انصراف 7 درصدی مردم پرده برداشته اند.
البته اوضاع در تهران نسبت به کل کشور بهتر است و به نظر می رسد تا امروز بیش از 15 تا 20 درصد تهرانی ها از دریافت یارانه نقدی انصراف داده باشند.

با این حال اوضاع بر وقف مراد دولتی ها پیش نمی رود تا جاییکه وزیر اقتصاد به پردرامدها هشدار داده است.

علی طیب نیا قاطعانه در صحن علنی مجلس از شناسایی 10‌میلیون‌نفر از افراد پردرآمد خبر داد ه که در صورت ثبت‌نام برای دریافت یارانه، توسط دولت حذف خواهند شد.

هر چند او نگفته این پردرامد ها چگونه شناسایی شده اند اما در هر حال این سخنان وی را می توان هشداری به پردرآمدهایی دانست که دولت راب ی خبر فرض کرده اند و برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کرده اند.

گفتنی است بر اساس آمار، 10درصد مردم تا پایان روز ششم از دریافت یارانه انصراف داده‌اند و در مقابل تا پایان روز ششم 40‌میلیون ایرانی تاکنون برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده‌اند. یعنی به‌طور میانگین شش‌میلیون‌و666‌هزارنفر در این شش‌روز ثبت‌نام کرده‌اند و  در حالی‌که همین رویه تا چهارروز دیگر هم تکرار شود، تعداد ثبت‌نام‌کنندگان به 66میلیون‌نفر خواهد رسید. این رقم به جز ثبت‌نام جاماندگانی است که در دوروز پایانی ماه فرصت ثبت‌نام دارند.

به این ترتیب عملا تعداد انصراف دهندگان محدود است  و این امر دولتی ها را با اشکالات جدی مواجه خواهد کرد و باید منتظر تصمیم آنها ماند و دید و در صورت عدم نتیجه مطلوب چه خواهند کرد.
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۳/۱/۲۸ ۰۹:۵۰
[list][*]عدم ثبت نام 7 تا 10 درصد مردم در دریافت یارانه به معنای انصراف نیست بلکه:
عده ای در ثبت نام تساهل کرده یا فراموش کرده اند
عده ای در روستاهای دوردست دسترسی به اینترنت نداشته اند
صدای این دو عده بعد از حذف ماه اول شنیده خواهد شد.
عده ای نیز در دور روز آخر که فرصت ثبت نام است ثبت نام خواهند کرد
لذا آمار واقعی افرادی که حاضر به گذشت از دریافت یارانه هستند کمتر از 2 و 3 درصد خواهد شد. دلیل آن نیز مشخص است. تا زمانی که مردم به دولت اطمینان نداشته باشند و مطمئن نباشند که این پولی که حذف می شود در کجا مصرف خواهد شد انصراف نخواهند داد. مگر دولت قبلی قرار نبود با پول آزادسازی سوبسید هر ماه 1000 کیلومتر خط ریلی بکشد پس چرا 1 کیلومتر از خط ریلی میانه ـ تبریز کشیده نشد؟[/list]

اخبار روز