کد خبر: ۲۱۷۳۰
۴۳۸ بازدید
۱ دیدگاه

فرق روحانی و احمدی نژاد در کلید زدن هدفمندی یارانه ها

۹۳/۲/۶
۱۰:۱۸

 

تبلیغات و سیما نیز برغم آن که ظاهراً همراهی با دولت را نشان می داد و بام تا شام مردم را به انصراف دعوت می کرد، به حدی غلیظ و روی اعصاب بود که لج مردم را در آورد ، مخصوصاً با شوی انصراف فوتبالیست ها و هنرپیشگان ثروتمند!
پایگاه اطلاع رسانی اقتصادی "پول نیوز" نوشت: دولت روحانی ، نشان داد یا روان شناسی عمومی جامعه نمی داند یا نمی خواهد پوپولیست باشد. شما بعد از خواندن این متن ، می توانید هر کدام گزینه را که خواستید به دولت یازدهم نسبت دهید.

ماجرای انصراف از یارانه را مرور می کنیم. دولت در همان سال نخست کارش و در حالی که تنها 8 ماه و نیم از آغاز به کارش می گذشت، مرحله دوم هدفمندی را کلید زد. این در حالی است که قانوناً این مرحله باید در ابتدای سال گذشته و در دولت احمدی نژاد آغاز می شد ولی رئیس جمهور وقت ، نخواست با کلید زدن مرحله دوم ، خود را در معرض انتقادهای عمومی حاصل از افزایش قیمت ها قرار دهد.
 
دولت در بحبوحه ماجرای دعوت به انصراف ، بی آن که الزامی داشته باشد ، بحث افزایش قیمت بنزین و گاز را به میان کشید و گفت که از اول اردیبهشت - یعنی از فردای اتمام مهلت انصراف - قیمت بنزین و گاز را بالا خواهد برد. همین یک موضوع باعث شد افراد زیادی انصراف ندهند زیرا با خود اندیشیدند که با افزایش قیمت گاز و بنزین ، شاهد رشد قیمت ها در سطح عمومی خواهند بود و لذا انصراف ندادند.
این در حالی است که دولت می توانست بحث افزایش قیمت سوخت را بعد از انصراف ها مطرح کند و یا در آن مقطع بگوید که تا اطلاع ثانوی قیمت همین است و یکی دو ماه بعد از انصراف ها ، قیمت را بالا ببرد.
این را می توانید به حساب ناآگاهی دولت نسبت به افکار عمومی بگذارید و یا آن را نشانه صداقت دولت بدانید که خواست مردم با آگاهی از واقعیت تصمیم بگیرند.
  
مورد بعدی، افزایش قیمت برق بود که درست در بحبوحه انصراف ها ، برق از سر مردم پراند و هر چند شخص روحانی وارد ماجرا شد و نهایتاً کار به ابطال قبوض صادره برق کشید اما خیلی ها را نگران کرد و از انصراف بازداشت. دولت هر چند گفت که قیمت برق ، قرار نیست خیلی بالا برود ولی اعتراف کرد که مردم باید بیش از ماه های قبل ، پول برق بدهند.

وقتی قرار شد دور اول هدفمندی  اجرا شود ، رئیس جمهور وقت ، چنان تصویری از آینده اقتصادی در تلویزیون به مردم ارائه کرد که گویا قرار است عنقریب کشور گلستان شود و بدین ترتیب توانست از نظر روحی مردم را تا مدتی شارژ نگه دارد. یادمان نرفته که برای آن که از یارانه نقدی تصویری پر ابهت و منجی گونه  بسازد، گفت که پدر و مادرها، پول یارانه بچه ها را برایشان پس انداز کنند تا بعد از مدتی 50 میلیون و 100 میلیون تومان بشود و توصیه کرد که برای اقتصاد خانواده بهتر است خانواده ها ، تا مدتی آن را خرج خریدهای بزرگی مانند تعویض تلویزیون خانه نکنند!
اما رئیس جمهور کنونی به جای این حرف ها، گفت که مرحله دوم هدفمندی ، افزایش تورم خواهد داشت و البته وعده داد که تورمش زیاد نخواهد بود.
بدیهی است که بسیاری از مردم وقتی در بحبوحه بحث انصراف ها ، از زیان خود رئیس جمهور شنیدند که مرحله دوم ، تورم خودش را خواهد داشت ، از انصراف ترسیدند.
این را هم می توانید به حساب ناآگاهی رئیس جمهور با حساسیت های اقتصادی مردم بگذارید یا به حساب صداقت او و دوری اش از روش های پوپولیستی.

اما تبلیغات و سیما نیز برغم آن که ظاهراً همراهی با دولت را نشان می داد و بام تا شام مردم را به انصراف دعوت می کرد، به حدی غلیظ و روی اعصاب بود که لج مردم را در  آورد ، مخصوصاً با شوی انصراف فوتبالیست ها  و هنرپیشگان ثروتمند! 
به جرأت می توان گفت که اگر صدا و سیما ، برنامه های کمتر ولی منطقی تری را بر روی آنتن می فرستاد و 12 -10 روز به جای اسکی رفتن روی اعصاب مردم ، برنامه های اقناعی محدودی می گذاشت ، افراد بیشتری حاضر می شدند با درک واقعیت های اقتصادی کشور ، از دریافت یارانه انصراف دهند.
در واقع ، صدا و سیما با تبلیغات ناشیانه خود - و به باور بسیاری متعمدانه اش - اثر عکس گذاشت و دولت هم هیچ نگفت یا نتوانست بگوید. 

خلاصه آن که دولت ، نخواست یا نتوانست عملیات روانی در جامعه انجام دهد و نهایتاً تنها اندکی از 77 میلیون و 500 هزار نفری که یارانه می گرفتند ، حاضر به انصراف شدند.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۳/۲/۶ ۰۸:۱۱
در متن آمده (قانوناً این مرحله باید در ابتدای سال گذشته و در دولت احمدی نژاد آغاز می شد ولی رئیس جمهور وقت ، نخواست با کلید زدن مرحله دوم ، خود را در معرض انتقادهای عمومی حاصل از افزایش قیمت ها قرار دهد.)
در جواب بدون هیچ گونه حمایت از شخصی می توان با مراجعه ساده به گذشته و اخبار منتشر شده فهمید که رئیس جمهور قبلی درخواست مجوز اجرای مرحله دوم هدفمندسازی یارانه ها را از مجلس کرد ولی مجلس مخالفت نمود

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز