کد خبر: ۲۱۷۴۰
۳۵۳ بازدید
۰ دیدگاه

تبلیغات پرحاشیه‌ ای که بالاخره ممنوع شد

۹۳/۲/۶
۱۱:۵۵

جام جم آنلاین: خیلی مطمئن و خوشحال می‌نشستند جلوی دوربین و با لبخند محوی، خودشان را معرفی می‌کردند که اغلب جزو چند نفر اول کنکور سراسری بودند و حالا دانشجوی بهترین رشته و دانشگاه ممکن در گروه آزمایشی انتخابی‌شان هستند و توضیح می‌دادند که فلان کتاب‌ها را خوانده‌اند یا در آزمون‌های فلان موسسه شرکت کرده‌اند و ادامه این تک‌گویی به تبلیغات آن ناشر و موسسه می‌رسید که عامل موفقیت‌شان بود.

چند سال پیش که تازه این دست از تبلیغات موسسات کنکوری شروع شده بود، حسین توکلی که هنوز معاون سازمان سنجش کشور بود، رسما اعلام کرد، همان هایی که در تبلیغات آن سال شرکت کرده بودند، در مراسمی که برایشان در سازمان سنجش برپا بود، اعلام کرده بودند که تنها مرجع آنها همان کتاب های درسی متوسط بوده و لاغیر.

حق با او بود، چون معمولا نفرات اول کنکور در سال های قبل تر، تاکید می کردند منابع درسی مرجع شان بوده و از جزوه های تستی معتبر استفاده کرده اند و چاشنی عامل موفقیتشان هم تلاش های خودشان و پدر و مادرشان بود.

بعد ها که تبلیغات این شکلی فراگیر شد، حتی رقم های دریافتی از سوی برگزیدگان کنکور برای شرکت در این تبلیغات هم اعلام شد و سر و صدا کرد، حالا بعد از این همه سال بالاخره رییس موسسه آموزش های عالی آزاد و عالی خاص از ممنوعیت استفاده از تصاویر برگزیدگان کنکور در تبلیغات خبر داده است.

هر چند که قرار است جزئیات این مصوبه به موسسات آموزش عالی ابلاغ شود، اما به گفته علی معصومیان تمام تبلیغات کاغذی، پوستری، پلاکاردی و خیابانی از برگزیدگان کنکور برای موسسات آموزش عالی ممنوع است.

ظاهرا پیش از این نیز استفاده از تصاویر برگزیدگان کنکور در تلویزیون از سوی این مرکز ممنوع اعلام شده بود.

از سال 86 که طرح حذف کنکور در مجلس به تصویب رسید، از علل اصلی طرح، اضطراب و نگرانی داوطلبان از نحوه اجرای کنکور عنوان می شد، اضطرابی که در همه این سال ها بازار گرم و پرسودی برای موسسات کنکوری فراهم کرده بود، حتی هنوز هم که تعداد شرکت کنندگان و ظرفیت پذیرش ها در بیشتر رشته ها یکی شده، تغییری در این بازار پرحاشیه صورت نگرفته است.

با این تفاسیر به نظر می رسد، ممنوعیت های اینچنینی که به حواشی کنکور دامن زده، باید بیشتر شود، خصوصا که رقابت در کنکور برای برخی از رشته ها و دانشگاه ها همچنان داغ است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز