کد خبر: ۲۱۷۵۹
۳۹۱ بازدید
۰ دیدگاه

واکنش تند دولت به گزارش‌های پیرامون یک جشن ؛

"جنگِ حیثیتی" علیه دولت!

۹۳/۲/۶
۱۳:۴۶

 

فرارو- برگزاری یک جشن در کاخ ریاست جمهوری و انتشار شایعاتی درباره آن با واکنش تند دولت روبه رو شده است. روزنامه ایران، معاون اول رییس جمهور، نهاد ریاست جمهوری و معاون حقوقی رییس جمهور اخبار منتشر شده در این باره را "دروغ" و جو سازی  و توطئه چینی مخالفان دولت دانستند. 

به گزارش فرارو، در روزهای گذشته  برخی رسانه ها با انتشار اخباری از جشن سالروز تولد حضرت زهرا در کاخ ریاست جمهوری به میزبانی همسر رییس جمهور  اعلام کردند که این جشن همراه با ریخت و پاش و رقص و پایکوبی همراه بوده است. 

رسانه های مخالف دولت به صورت گسترده ای به انتشار گزارش هایی در این باره پرداختند. با این حال دولت واکنشی به این گزارش ها نشان نداد تا اینکه روز گذشته روح الله حسینیان نماینده تهران و عضو جبهه پایداری در نطق پیش از دستور خود انتقادات شدیدی به رییس جمهور و همسر رییس جمهور وارد کرد. 

حسینیان گفت: «همسر رئیس جمهور اگر می خواهد جشن بگیرد در خانه خود که الحمدلله هم بزرگ است و هم جادار جشن بگیرد، در مسجد یا حسینیه جشن بگیرد نه در کاخ های متعلق به ملت.»

این نماینده مجلس با بیان این که "فاطمه زهرا (س) دارای شئونی است و با آواز و رقص و اینها تناسب ندارد"، اظهار کرد: «بدعتی نگذارید که خدایی ناخواسته دوباره علیاحضرت ها به این مملکت بازگردند.»

حسینیان با مقایسه این جشن با "جشن "هنر شیراز" در دوران پهلوی گفت: «جشن هنر شیراز از ابتدا با هرزگی آغاز نشد که موسیقی که قرار بود موسیقی سنتی اجرا شود ولی سر از ناکجا آباد درآورد.»

او از حسن روحانی خواست "جلوی این بدعت ها را بگیرد و اجازه ندهند همسران مسئولان با استفاده از امکانات دولتی بار دیگر سنت های جاهلی و زمان شاهنشاهی را احیا کنند."

سخنان حسینیان با واکنش تند دولت روبه رو شده است. نهاد ریاست جمهور با انتشار اطلاعیه‌ایاعلام کرد که جشن مذکور با حضور همسران سفرای خارجی و مسئولین کشور برگزار شده است، اعلام کرد: «چنانچه ویژگی مجالس مولودیِ مختص بانوان است؛ در این جلسه با رعایت تمام جنبه های شرع مقدس و شوونی که مجالسی از این دست دارد، تعدادی از دختران خردسال به شادمانی پرداختند و نمونه های از پوشش و حجاب زنان اقوام ایرانی در ادوار و مناطق مختلف به نمایش درآمد.»

روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری با انتقاد از انتشار موج "شایعات"و "پیامک"‌های دروغ در فضای رسانه ای کشور، این اقدام را هماهنگ توصیف کرد. 

در این اطلاعیه از اظهارات برخی افراد که به تریبون های عمومی دسترسی دارند انتقاد شده است و آمده است: «با دروغ و افترا نمی توان به بام سعادت رسید.»

ازسوی دیگر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور نیز در صفحه فیس بوک خود با انتشاریادداشتی نسبت به اظهارات روح الله حسینیان از تریبون مجلس واکنش نشان داد و توضیحاتی درباره جشن منتشر کرد. 

جهانگیری اخبار منتشر شده درباره جشن را رد کرد و نوشت: «منتقدین ما که اینطور رگ های گردن را به حجت قوی کرده اند کجا بودند وقتی که در دولت قبل جلساتی با دعوت از ایرانیان مقیم خارج کشور و استقرار در هتل پنج ستاره، با پرداخت کلیه هزینه ها از جمله هزینه بلیت و گاهی تا ده هزاردلار برای هر نفر با آن همه ریخت و پاش برگزار می کردند؟»

جهانگبری نوشت: "جالب است که در آن زمان آرام و خاموش و حتی دعاگوی دولت بودند ولی امروز به یک برنامه رسمی اینطور با توسل به دروغ، گیر می دهند. واقعا نیروی سیاسی برای زدن رقیب و جا انداختن گفتمان "اشرافیت" مجاز به دروغ بافی است؟ آیا خانم ها در شعار فقط نصف جامعه ما هستند ولی اجازه ندارند یک جلسه کوچک 150 نفره برای خودشان داشته باشند؟ پیش خود گفتم: «قربان برم خدا را، یک بام و دو هوا را.»"

همچنین الهام امین‌زاده معاون حقوقی رییس جمهور و یکی از حاضران در جشن با رد پرداخت سکه در جشن توضیح داد: «در این مراسم به هیچ کدام از حاضرین سکه‌ای اهدا نشد.» او شایعات منتشر شده درباره مختلط بودن جشن را رد کرد و افزود: «هیچ خبرنگار و مردی در این مراسم حضور نداشت و خلاف شرعی مشاهده نگردید.»

سناریوی «شکاف دولت – مردم»
اما سخت ترین واکنش به سخنان روز گذشته حسینیان در مجلس شورای اسلامی از سوی روزنامه ایران ارگان رسمی دولت بود. این روزنامه حمله به دولت از سوی این نماینده عضو پایداری را در راستای ایجاد "شکاف میان دولت و مردم" دانست. 

این روزنامه در گزارش صفحه اول خود با عنوان "شایعه پراکنی از تریبون مجلس"، نوشت: «برای افکار عمومی روشن شده که اقلیت جناح موسوم به «پایداری» اتاق فرمان جنگ حیثیتی علیه دولت را در دست دارد. اعضای این جبهه، هر آن چه دولت بکند یا نکند را اسباب اعتراض می‌کنند.»

روزنامه ایران با انتقاد از  عملکرد رسانه های نزدیک به جریان پایداری و صدا و سیما در نحوه پوشش "انصراف از دریافت یارانه" نوشت: «رسانه‌های منتسب به این طیف  درخواست دولت از متمولین برای «انصراف داوطلبانه» از دریافت یارانه را به درخواست روحانی از حامیانش» تعبیر کردند. علاوه بر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های نزدیک به این جریان - که گزینه «انصراف داوطلبانه» را «رفراندوم یارانه‌ای روحانی» می‌خواندند و سعی داشتند میزان انصراف‌دهندگان از یارانه را «محک محبوبیت» 

رئیس‌جمهوری جلوه دهند- صدا و سیما هم هنگام تهیه گزارش در این باره به سراغ مردم عادی کوچه و بازار ‌رفت و از آنان ‌پرسید که آیا از دریافت یارانه انصراف می‌دهند یا نه؟ سؤالی که ناخودآگاه این تصور را بین مخاطبان ایجاد می‌کرد که دعوت دولت برای «انصراف اختیاری» متوجه اقشار متوسط و پایین دست جامعه است»

ارگان رسمی دولت رفتارهای رفتار رسانه های مخالف دولت در بحث هدفمندی یارانه ها و برگزاری جشن زنانه در کاخ ریاست جمهوری را در یک راستا دانست و نوشت: «این خط رسانه ای دیروز در صحن علنی مجلس سر درآورد.»

روزنامه ایران با بیان این که "طرح چنین ادعاهایی همزمان با ثبت نام یارانه‌ها «انصراف داوطلبانه»، معنا‌دار و فراتر از یک «خبر سازی» عادی است." تاکید کرد که  تحرکات اخیر را تکه‌های پازلی است که وقتی کنار هم چیده شود قصد دارد «تولید بدبینی میان مردم نسبت به دولت» را القا کند.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز