کد خبر: ۲۲۶۲۸
۸۴۳ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

تحلیل فردوسی پور از تیم ملی در مجله ورلد ساکر

۱۳۹۳/۲/۳۰
۲۰:۲۰

 

مجله “ورلدساکر” در گزارشی به قلم عادل فردوسی‌پور به بررسی تیم ملی فوتبال ایران پرداخته‌ است که در زیر می‌خوانیم:

- لمس حقیقت

کی‌روش امیدوار است ایران در جام جهانی 2014 تیمی سخت برای شکست دادن باشد.

تقریبا یک سال از پیروزی ایران برابر کره جنوبی در اولسان و صعود خاطره انگیز ایران به جام جهانی 2014 برزیل می گذرد. پس از این دیدار شور و شوق عظیمی در خیابان‌های ایران به وقوع پیوست و باعث شد مردم ایران پس از هشت سال طعم صعود به جام جهانی را بچشد. این خوشحالی با انتخاب دکتر حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری ایران تقارن زمانی پیدا کرد و باعث شد خوشحالی مردم ایران دو چندان شود. اما خوشحالی مردم ایران خیلی به طول نکشید. تحریم‌های اقتصادی و مذاکرات در ژنو و وین درباره برنامه هسته‌ای ایران باعث شد تا فوتبال نیز تحت تاثیر قرار گیرد. تمام برنامه‌های تمرینی ایران در خارج از کشور لغو شد و هیچ کشور بزرگی در رده ملی تمایلی به بازی دوستانه با تیم ملی ایران نداشت که خیلی از آن به خاطر ترس تحریم‌های سیاسی بود.

ایران پس از 119 روز از بازی با کره جنوبی نتوانست یک دیدار دوستانه برگزار کند اما کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران فدراسیون فوتبال ایران را قانع کرد تا لیگ داخلی ایران را زودتر تمام کند تا زمان بیشتری برای آمادگی برای جام جهانی 2014 برزیل داشته باشد.

چشم انداز تقابل با لیونل مسی، سرخیو آگرو و ادین ژکو برای هر دفاعی کابوس محسوب می‌شود. البته نمایش دفاعی خوب ایران در انتخابی جام جهانی امیدها را زیاد می‌کند. نگرانی اصلی کی‌روش کمبود خلاقیت در خط ها‌فبک و وابستگی بیش از حد رضا قوچان نژاد محسوب می‌شود. البته اشکان دژاگه توانسته در تیم فولام عملکرد خوبی داشته باشد، اما مصدومیت باعث شد نتواند به طور کامل به میدان برود.

انتظارات از تیم ملی ایران برای جام جهانی 2014 برزیل نسبت به جام جهانی 2006 واقع بینانه‌تر است. در سال 2006 انتظارات زیادی از تیم ایران وجود داشت که بتوانند از گروهش به مرحله بعد صعود کند، اما ایران در آن رقابت‌ها عملکرد ضعیفی داشت و باعث شد کاپیتان با سابقه ، سرمربی و حتی رییس فدراسیون ایران برکنار شود.

کی‌روش بر خلاف سال 2006 اعلام کرده که تیمش نمی‌تواند دردسر زیادی برای تیم‌های همگروه خود ایجاد کند. با حضور سرمربی با تجربه و بزرگی همچون کارلوس کی‌روش هواداران فوتبال در ایران امیدوار هستند ایران این بار در جام جهانی عملکرد خوبی داشته باشد.

** سرمربی:

* کارلوس کی‌روش (پرتغال)

سن : 61 سال

- چطور سرمربی ایران شد؟

پس از ناکامی ایران رسیدن به جام جهانی 2010 و عملکرد نه چندان خوب پرتغال در جام جهانی ، ایران به دنبال سرمربی بزرگی بود. به همین خاطر توانست کارلوس کی‌روش را با قراردادی دو و نیم ساله جانشین افشین قطبی کند.

- افتخارات گذشته:

کارلوس کی‌روش توانست تیم زیر 20 سال پرتغال را دو بار به قهرمانی جهان برساند و همچنین آفریقای جنوبی را به جام جهانی 2002 رساند. او در اسپورتینگ لیسبون توانست جام حذفی این کشور را فتح کند و در کنار سرآلکس فرگوسن سه قهرمانی در لیگ برتر، یک جام حذفی و یک جام اتحادیه و یک لیگ قهرمانان اروپا را به کارنامه خود اضافه کرد.

- ناکامی‌های گذشته:

اولین حضور او در تیم ملی پرتغال با ناکامی در رسیدن به یورو 92 و جام جهانی 94 همراه بود. بزرگ‌ترین ناکامی کی‌روش در رئال مادرید رقم خورد؛ جایی که او نتوانسته ستاره‌های تیمش بهترین استفاده را کنند.

- افتخارات به عنوان بازیکن:

محدود. او تنها چند سال برای تیمی در موزامبیک، محل تولدش بازی کرد.

- تجربه جام جهانی:

کارلوس کی‌روش در جام جهانی 2010 ، سرمربی پرتغال در جام جهانی بود که در مرحله یک هشتم نهایی با شکست برابر اسپانیا حذف شدند.

- رابطه با رسانه‌ها :

کی‌روش شخصیت کاریزماتیکی نیست.

- رابطه با مردم:

رابطه‌ای که او با مردم و افراد کنار تیم دارد کاملا حرفه‌ای است، اما واکنش او به سرمربی کره جنوبی در دیدار ایران با نماینده آسیا در انتخابی جام جهانی 2014 برزیل جایگاه او را در قلب مردم ایران نهادینه کرد.

- شیوه مربیگری:

مثل یک شطرنج باز باهوش که برنامه‌های بازی خودش را متناسب با شرایط انتخاب می‌کند. او با سیستم‌ محافظ کارانه 1- 3- 2- 4 در برزیل کار خواهد کرد. ستون اصلی کی‌روش بازی با برنامه ایرا ن خواهد بود.

- دستیار او:

دِ کروز، بازیکن سابق پرتغال، دستیار او در تیم ملی ایران است.

- سرنوشت پس از جام جهانی:

هنوز هیچ چیزی اعلا م نشده است و به نظر می‌رسد او پس از جام جهانی 2014 برزیل ایران را ترک کند.

** نظر کارشناسان:

- بیژن ذوالفقارنسب (کمک مربی ایران در جام جهانی 1998)

بازی اول برابر نیجریه مهم بسیار مهم است و بازی برابر آرژانتین از لحاظ شخصیت تیمی برای تیم ما نیز مهم تلقی می‌شود. تیمی که ما در جام جهانی 1998 داشتیم از لحاظ تکنیکی ، فیزیکی و سطح فنی از این تیم بهتر بود. تیم فعلی بدون بازی‌های دوستانه با تیم‌های بزرگ کار سختی برای موفقیت در جام جهانی 2014 برزیل دارد. کی‌روش احتمالا از سیستم‌ 1-5-4 در جام جهانی استفاده خواهد کرد و این دلیل اصلی کم گل زدن ایران محسوب می‌شود.

آندرانیک و اشکان دژاگه بازیکنان اصلی ایران در جام جهانی 2014 برزیل خواهند بود.

- مهدی مهدوی کیا (بازیکن ایران در جام‌های جهانی 1998 و 2006)

ما همه انتظار داشتیم که ایران به جام جهانی صعود کند، اما اگر صادق باشیم کارلوس کی‌روش در سه بازی پایانی ایران در انتخابی جام جهانی 2014 برزیل کار بزرگی کرد. او مرد روزهای سخت است. متوقف کردن آرژانتین که سه مهاجم بزرگ دارد، یکی از سه بازی سخت ایران در جام جهانی محسوب می‌شود. بازیکنان ایران باید متحد باشند و مثل یک تیم بازی کنند. روی کاغذ فاصله زیادی با حریفانمان داریم. اما در جام جهانی هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست، چرا که در جام جهانی 2002 برای مثال دیدیم که تیمی مثل سنگال چه عملکردی داشت. همه امیدوار هستیم که ایران بتواند از اعتبار آسیا در برزیل دفاع کند.

** دیدگاه از داخل ایران:

- امیر حاج رضایی (کارشناس شبکه سه)

آمادگی ایران برای جام جهانی 2014 برزیل به شدت تحت تاثیر تحریم‌ها و سختی اقتصادی بود. من فکر می‌کنم کارلوس کی‌روش کار موفقیت آمیزی انجام داده است که تمامی داشته‌های پیش روی خود را به خوبی بررسی کرده است و از آن آگاهی داشته. چیزی که کی‌روش در جاهای قبلی که مربیگری کرده قطعا با آن مواجه نبوده است. من انتظار دارم که ایران شبیه سیستم‌ کاتانچیو در برزیل بازی کند و فوتبال دفاعی را به نمایش بگذارد. ایران در جام جهانی 2014 برزیل به حریفانش اجازه خواهد داد که توپ را در اختیار بگیرند و تیم ایران نیز در زمین خودی به دفاع بپردازد و منتظر ایجاد فرصت از روی ضد حملات باشند. مردم انتظار دارند که عملکرد شجاعانه‌ای از تیمشان در جام جهانی ببینند و نگرش بازیکنان تیم ملی ایران، نگرش شجاعانه و تسلیم ناپذیری باشد.

* کمپ تیم ملی ایران:

با وجود پنهان کاری‌های زیادی که صورت گرفت ایران تصمیم گرفت تا از سفرهای غیر ضروری به فرودگاه جلوگیری به عمل آورد و در هتل بین‌المللی منطقه گارل هاس، سائوپائولو اقامت کنند. ایران در کمپ تمرینی خوآکین گراوا خودش را برای جام جهانی آماده خواهد کرد که کمپ تمرینی باشگاه معروف “کورینیتانس” در برزیل نیز محسوب می‌شود.

** برنامه زمانی ایران:

* 12 می: سفر به اتریش برای برپایی اردوی تمرینی.

* 18 می : دیدار دوستانه با بلاروس

* 26 می : دیدار دوستانه با مونته نگرو

* 30 می : دیدار دوستانه با آنگولا

* 4 ژوئن: سفر به برزیل

* 8 ژوئن: دیدار با ترینیداد و توباگو پشت درهای بسته

تیم ملی ایران با کارلوس کی‌روش در هشت بازی انتخابی جام جهانی 2014 برزیل تنها دو بار دروازه خود را باز شده دید و این باعث شده که آنها امیدوار باشند در جام جهانی برزیل نیز به همین شکل کار کنند. جلال حسینی و پژمان منتظری در مرکز خط دفاعی ایران توانسته‌اند زوج خوبی با هم تشکیل دهند. البته پژمان منتظری قابلیت بازی در سمت راست زمین را دارد و به این جمع می‌توان امیر حسین صادقی را اضافه کرد که می‌تواند در مرکز خط دفاعی ایران به میدان برود.

خسرو حیدری که با مصدومیت دست و پنجه نرم کرده است، به طور طبیعی گزینه نخست کارلوس کی‌روش در سمت راست محسوب می‌شود. اما نفوذ‌های احتمالی بیش از حد خسرو حیدری برابر تیم‌های همچون آرژانتین و نیجریه ممکن است به یک شمشیر دو لبه برای تیم ملی ایران محسوب شود.

در سمت چپ یک معضل بزرگی وجود دارد و آن این است که چه کسی قرار است روبروی لیونل مسی قرار گیرد. کی‌روش ممکن است هم‌چنان هاشم بیک زاده را در اولویت خود قرار دهد و در جام جهانی 2014 برزیل به میدان بفرستد. البته احسان حاج صفی و مهرداد پولادی نیز دیگر مدافعان تیم ملی ایران در این سمت محسوب می‌شوند.

سوال بزرگ این است که دروازه‌بان ایران در جام جهانی 2014 برزیل چه کسی خواهد بود؟ پس از کناره‌گیری غیر منتظره سید مهدی رحمتی همه منتظر هستند تا ببینند که چه کسی در درون دروازه‌ ایران خواهد ایستاد. آیا کارلوس کی‌روش عملکرد خوب رحمان احمدی در لیگ ایران را در نظر خواهد گرفت که البته تجربه بین‌المللی کمی دارد یا از دانیل داوری استفاده خواهد کرد که در بوندسلیگا عملکرد پر فراز و نشیبی داشته است.

جواد نکونام و ها‌فبک دونده‌ای همچون آندرانیک تیموریان به احتمال زیاد در ترکیب ثابت تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 برزیل حضور خواهند داشت. مسعود شجاعی و اشکان دژاگه نیز به احتمال زیاد در کنار این دو به میدان خواهند رفت.

علیرضا جهانبخش به نظر می‌رسد بتواند جانشین مجتبی جباری در ترکیب تیم ملی ایران شود. علیرضا جهانبخش نیز به عنوان تک مهاجم ایران در جام جهانی خواهد بود.

 

 

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز