کد خبر: ۲۲۷۰۶
۱۲۷۸ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

ایران ، بزرگترین وارد‌کننده لوازم آرایشی در دنیا

۱۳۹۳/۳/۱
۱۵:۲۰

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه اسراف و مصرف گرایی در ایران بسیار بالا است، گفت: متاسفانه در کشوری که به نام اسلام و انقلاب اسلامی در سطح جهان مطرح است، به عنوان بزرگترین وارد کننده لوازم آرایشی در دنیا از آن نام می‌برند.

به گزارش مشرق، علی جنتی در آئین افتتاحیه دومین هفته فرهنگ رضوی استان کرمان، اظهار کرد: هفته فرهنگ رضوی از افتخارات برجسته و ارزشمندی است که در این دوره به آن دست یافته‌ایم.

وی با بیان اینکه بنیاد فرهنگی و هنری امام رضا (ع) از ابتکاراتی است که از 10 تا 12 سال پیش آغاز شده و تاکنون حدود 11 جشنواره برگزار کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این بنیاد فرهنگ و معرفت امام رضا (ع) را در داخل کشور و گستره جهان اسلام نشر داده و این در شرایطی است که بیش از هر زمان دیگر به شناخت بیشتر این فرهنگ نیاز است.

جنتی با تاکید بر اینکه جامعه ما از آسیب‌های اجتماعی فراوانی رنج می‌برد، افزود: آنچه می‌تواند ملت را از این طوفان‌ها و بحران‌ها نجات دهد، شناخت فرهنگ رضوی و عمل به آن است.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی بر پایه فرهنگ استوار شده است، گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری سیاست و اقتصاد ذیل فرهنگ قرار دارند و باید همه چیز را از طریق فرهنگ به حرکت درآورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اقتصاد مقاومتی را از موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری عنوان و تصریح کرد: توسعه اقتصادی و اقتصاد مقاومتی از طریق فرهنگ میسر می‌شود، زیرا تا زمانی که فرهنگ کار، کارآفرینی، وجدان کار و فضیلت‌های اخلاقی در جامعه نشر پیدا نکند، نمی‌توان به توسعه درابعاد مختلف دست یافت.

جنتی با بیان اینکه بر اساس برنامه چشم‌انداز 20 ساله کشور باید ایران از لحاظ علمی و فن‌آوری حرف اول را در منطقه بزند، گفت: ایران در شرایطی می‌تواند الهام بخش جوامع اسلامی و غیراسلامی باشد که از نظر اقتصادی توسعه یافته و از نظر فضایل اخلاقی رشد یافته باشد.

وی با تاکید بر اینکه در راستای توسعه اقتصادی باید همه تلاش کنند تا کشور از این وضعیت خارج شود، خاطرنشان کرد: امروز آنچه سبب می‌شود تا کشور از تندبادهای حوادث و آسیب‌ها مقاوم بماند، مصونیت بخشیدن به جامعه و نسل نو است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه امروز آسیب‌های شبکه‌ها ماهواره‌ای و اجتماعی و اینترنت به جامعه لطمه زده است، گفت: تنها راه مقابله با آن انجام کارهای مثبت فرهنگی از طریق فرهنگ غنی و هنری ایران زمین است.

جنتی با بیان اینکه باید از میراث فرهنگی کشور پاسداری شود،اظهار کرد: میراث فرهنگی تنها میراث فیزیکی مانند ارگ بم و یا آثار تاریخی جیرفت نیست، بلکه هرآنچه به میراث فرهنگی و تمدنی ما مربوط می‌شود، جزو آثار میراث فرهنگی است.

وی با بیان اینکه باید در جامعه آزادی بیان وجود داشته باشد، افزود: ما تنها در سایه تضارب آرا و تبادل اندیشه‌ها می‌توانیم به رشد فرهنگی دست یابیم و آنهایی که فکر و اندیشه دارند، باید نظرات خود را بیان کنند و آنهایی که نظر مخالف دارند، باید با نقد عالمانه و نه نقد تخریب گرایانه نظرات خود را اعلام کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه مهمترین مسئولیت این وزارتخانه ارتقا سطح فرهنگ جامعه است، تصریح کرد: این مسئولیت تنها بر عهده وزارت ارشاد نیست و سایر نهادهای فرهنگی نیز در انجام آن نقش دارند.

جنتی با تاکید بر اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری شده است، افزود: باید با مدیریت جهادی و به دور از کاغذبازی و  بروکراسی و با بهره‌گیری از نیروهای مستعد و معتدل در راستای توسعه فرهنگ گام برداشت.

وی با بیان اینکه بحث فرهنگ عمومی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است، تصریح کرد: جامعه دچار آسیب‌های فراوانی است و باید با تبعیت از الگوهای اسلامی نسبت به ترویج قانونگرایی، انضباط اجتماعی، وجدان کاری، روحیه کار جمعی، درستکاری، قناعت، ساده زیستی، پرهیز در اسراف و مصرف گرایی در راستای ارتقا فرهنگ عمومی گام برداشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه اسراف و مصرف گرایی در ایران بسیار بالاست، گفت: متاسفانه در کشوری که به نام اسلام و انقلاب اسلامی و پاسداری از ارزش‌های اسلامی در سطح جهان مطرح است، به عنوان بزرگترین وارد کننده لوازم آرایشی در دنیا از آن نام می‌برند.

جنتی با بیان اینکه باید با الگوگیری از زندگی ائمه و فرهنگ رضوی فرهنگ جامعه را توسعه داد، اظهار کرد: باید نگاه امید به آینده در جامعه افزایش یابد و تنها در این شرایط می‌توان به پیشرفت کشور امیدوار بود.

وی با تاکید بر اینکه جوانی که امروز با مدرک فوق لیسانس و یا دکتری بیکار است و نمی‌تواند ازدواج کند، هرگز به آینده امیدوار نیست، خاطرنشان کرد: بدون شک با چنین نسلی نمی‌توان به توسعه همه جانبه امیدوار بود.

 
منبع: تسنیم
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز