کد خبر: ۲۲۷۷۴
۵۲۹ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

درحاشیه عملیات برق آسا برای دستگیری 6 جوان رقصنده

۱۳۹۳/۳/۳
۱۰:۱۲
فارغ از غلط یا درست بودن دستگیری این جوانان به خاطر تهیه کلیپ ، این سئوال جدی و اساسی به ذهن می رسد که وقتی نیروی انتظامی ما ، آنچنان قدرت خیره کننده ای دارد که به راحتی ، اقدام به شناسایی و دستگیری چنین افراد ناشناسی می کند ، چرا این نیروی محترم در موارد جدی چون سرقت ها ، کلاهبرداری ها، درگیری و نزاع ها و .... چنان واکنش سریعی چون اتفاق اخیر نشان نمی دهد؟

دستگیری شش جوان در ایران به خاطر ساخت یک کلیپ ، در شرایطی صورت گرفت که جریان های ضد ایرانی درصدد بودند بهانه ای جدی برای آنچه «نقض حقوق بشر» در ایران می خوانند ، پیدا کنند. 

به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه خبری «انتخاب»، با این حال، دستگیری این چند نفر ، آن هم با آب و تاب فراوان و مصاحبه های مکرر تلویزیونی و رسانه ای در مورد چرایی ، چیستی و چگونگی این عملیات مانند اشاره به «سرعت عمل خیره کننده نیروی انتظامی»، باعث فضاسازی بسیاری علیه ایران در رسانه های غربی شد، اقدامی که با پیام توییتری روحانی اندکی تعدیل شد.

این درحالیست که ساخت کلیپ برای موسیقی های زیر زمینی در ایران ، سالهاست به اتفاقی مرسوم تبدیل شده و حتی بسیاری از خوانندگان چنین کلیپ هایی ، به راحتی به کشور رفت و آمد کرده و حتی کنسرت برگزار می کنند.

نکته ی جالب تر آنکه این کلیپ ها نه تنها در پشت بام فیلمبرداری نمی شود که در خیابان ها و کوچه پس کوچه های مهم پایتخت ساخته شده و چندی بعد ، از شبکه های ماهواره ای پخش می شود.

تیتر رسانه های غربی !

نیروی انتظامی اعلام کرده بود که «تمام کسانی» که این موزیک ویدیو حضور پیدا کرده و رقصیده‌اند شناسایی و بازداشت شده‌اند. سردار حسین ساجدی‌نیا٬ فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، در گفت‌و‌گو با یکی از شبکه های تلویزیونی با اعلام خبر این بازداشت اظهار کرد که تمامی این افراد «ظرف دو ساعت شناسایی و در شش ساعت همگی» دستگیر شده‌اند.

با این حال، همانطور که پیشتر اشاره شد ، این دستگیری خوراک خبری بسیار مناسبی برای رسانه های غربی فراهم کرد و باعث مداخلات بی جا و تحلیل های نادرست از فضای کنونی ایران شد.

«انتخاب» در ادامه ، تنها به بخشی از بازتاب ها ، فضاسازی و تحلیل های غلط و پیچیده از فضای سیاسی - احتماعی ایران، در رسانه های غربی اشاره می کند:

سی ان ان: در ایران شاد بودن باعث دستگیری شما می شود

تایم: شش ایرانی به دلیل رقصیدن با اهنگ فارل در یوتیوب دستگیر شدند

سی ان ان اینترنشال: 6 ایرانی به دلیل ساختن ویدیویی از {اهنگ} «شاد» فارل ویلیامیز دستگیر شدند

گاردین: دستگیری به خاطر ویدیو «شاد» در ایران، عصبانیت تندروها را نشان می دهد

واشنگتن پست: دستگیری جوانان ایرانی در ویدیو «شاد» ساختار پیچیده قدرت در ایران را نشان می دهد

لس انجلس تایمز: شما در ایران نمی توانید «شاد» باشد!

نیویورک تایمز: دستگیری جوانان در ویدیو «شاد» نشان می دهد که کنترل بر اینترنت ایران همچنان زیاد است

ان بی سی نیوز: ویدیو «شاد» نشان دهنده ی درگیری قدرت در ایران است

کریستین ساینس مانیتور: در ایران جایی برای «شاد» بودن نیست

استریلین: دستگیری ایرانیان «شاد» {موضوعی} فراتر از اندوه و غم است


از سوی دیگر، «ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز بلافاصله تشخیص داد که بهترین فرصت در چند ماهه اخیر را برای دخالت در مسائل داخلی ایران پیدا کرده است. او گفته است: گزارش هایی درمورد آزادی این جوانان دریافت کرده‌ایم که تایید نشده اند. با این حال ما معتقدیم که آزادی بیان باید برای همه ایرانیان تضمین شود!! در صورتی که این جوانان هنوز در بازداشت باشند ما خواستار آزادی آنان هستیم.»

فارل ویلیامز، خواننده ترانه هپی (شاد) در توییتی نوشت: خیلی ناراحت کننده است که این بچه ها برای تلاش برای گسترش شادی دستگیر شدند!

بهانه ای برای جریان های ضدایرانی

اعلام خبر بازداشت 6 جوان در بوق و کرنا و با پوشش خبری شدید و غلیظ ، بازتاب های وسیعی در تلویزیون، روزنامه ها و سایت های خبری غربی داشت و این ذهنیت ضد ایرانی را تقویت کرد که «ایران جایی برای خوشحالی نیست» .

احتمالا برخی پاسخ دهند که «این واکنش ها طبیعی است ، چرا که غرب هواره درصدد بوده هر اتفاق کوچکی را در ایران ، به ماجرایی بزرگ تبدیل کند تا ماهی خود را از آب گل آلود بگیرد» .. این استدلال ، البته صحیح است ، اما نه در همه جا ! جریان های ضدایرانی طی ماههای اخیر و با روی کار آمدن دولت یازدهم ، درصدد بودند با برجسته سازی اتفاقات امنیتی ، فضای سیاسی و اجتماعی ایران را تیره و تار نشان دهند ، اما تلاش آنان بی نتیجه ماند تا اتفاق اخیر که بهانه به دست این جریان های ضدایرانی ، داده شد!

مسئله این است!

فارغ از غلط یا درست بودن دستگیری این جوانان به خاطر تهیه کلیپ ، این سئوال جدی و اساسی به ذهن می رسد که وقتی نیروی انتظامی ما ، آنچنان قدرت خیره کننده ای دارد که به راحتی ، اقدام به شناسایی و دستگیری چنین افراد ناشناسی می کند ، چرا این نیروی محترم در موارد جدی چون سرقت ها ، کلاهبرداری ها، درگیری و نزاع ها و .... چنان واکنش سریعی چون اتفاق اخیر نشان نمی دهد؟ 

در این مورد ، نیاز به ذکر نمونه نیست و علی القاعده ، برادران محترم نیروی انتظامی چنین اشکالاتی را تصدیق می کنند . با این حال، جا دارد این نیرو با الویت بندی مسایل «امنیت روانی» ، «مالی» و «جانی» شهروندان ، بتواند در سایر اتفاقات نیز ، نظر مثبت شهروندان را بیش از پیش برآورده کند.

قابل ذکر است، دکتر حسن روحانی در اولین ماه ریاست جمهوری خود در همایش افق رسانه، در روز ۸ تیر ۱۳۹۲، در محل همایش های بین المللی صداوسیما گفته بود: «شادی حق مردم است و نباید بر مردم و خصوصا جوانان سخت گرفت.مردم ما خودشان اخلاق مدارند و نیروی انتظامی باید جوانان را دختر و پسر خود بداند. تذکر مردم قابل قبول است اما تحقیر مردم قابل قبول نیست.»
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز