کد خبر: ۲۳۰۳۱
۵۲۰ بازدید
۰ دیدگاه

واکنش هاشم زاده هریسی به سخنان خاتمی :

خدا هیچکس را وکیل خود معرفی نکرده

۹۳/۳/۱۰
۲۳:۲۸

 

آیت الله هاشم زاده هریسی عضو مجلس خبرگان رهبری می گوید: در عزاداری و هر کار خوبی اعتدال شرط است، خدا برای هر مسئله ای اندازه تعیین کرده، درواقع اندازه نگه دار که اندازه نیکوست.شاید مقصود آیت الله شبیری زنجانی هم همین بوده است، دیگر این  مسئله ای نیست که آدم بخواهد در مقام پاسخگویی در بیاید.


عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار  پایگاه خبری «انتخاب» بیان داشت: نباید با زور، نعره و دعوا از مردم دعوت کنیم، در مقابل باید با زبان مهربانی با آنها برخورد کنیم.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد واکنش احمد خاتمی به سخنان آیت الله شبیری زنجانی در مورد افراط در عزارداری گفت:  بنده از اینکه آیت الله شبیری چه گفته اند و اینکه در برابر حرف ایشان چه گفته شده اطلاع ندارم، اما باید بگویم، آیت الله شبیری زنجانی مرجع تقلیدی باتقوا هستند و هر جه بگویند فتواست و نظر مرجعیت است. 

آیت الله هاشم زاده هریسی افزود: ایشان بر اساس گزارش های مورد اعتمادی که به اطلاعشان می رسد، سخن می گویند و حرف بی اساس نمی زنند.

وی اضافه کرد: آیت الله شبیری زنجانی مرجعی الهی و ارداتمند اهل بیت هستند و از عزاداری ها حمایت می کنند و اگر چنین مطلبی گفته باشند حتما مشکلاتی به نظرشان وجود دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: این مسئله قابل پاسخگویی نیست و نباید درقامت پاسخگویی ایشان در آمد. هر مسئله ای کمش شیرین تر است و در هر موضوعی اعتدال شرط است حتی در عبادت. ما حتی در کتب روایی فصلی به نام اعتدال در عبادت داریم که در آن گفته شده عبادت ها نباید تحمیلی، ملال اور، زیاد و خستگی آور باشد.

وی گفت: در عزاداری و هر کار خوبی اعتدال شرط است، خدا برای هر مسئله ای اندازه تعیین کرده، درواقع اندازه نگه دار که اندازه نیکوست.شاید مقصود آیت الله شبیری زنجانی هم همین بوده است، دیگر این  مسئله ای نیست که آدم بخواهد در مقام پاسخگویی در بیاید.

آیت الله هاشم زاده هریسی در ادامه خواستار حفظ حرمت مراجع و فقاهت شد و گفت: اگر متولی امامزاده حرمت آن را نگه ندارد، دیگران آن را از بین می برند. بنابراین، خود روحانیت باید حرمت مراجع را نگه دارد و حتی اگر مسئله ای هست باید با احترام به حضورشان بروند و طرف مقابل هم می تواند مسئله را توضیح دهد. 

وی افزود: ارائه توضیحات مشکلی ندارد، اما اینکه مسئله را تریبونی کنیم و حرمت مراجع را نگه نداریم کار بدی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به سئوال خبرنگار «انتخاب» در مورد سخنان رئیس جمهور در مورد به زور به بهشت فرستادن مردم و واکنش ها به آن گفت: راهنمایی، هدایت، ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر امر خوبی است، پیامبران هم برای هدایت امده اند و فلسه ارسال رسولان و کتاب های نازل شده براساس هدایت و ارشاد است. این کار خوبی است اما نباید توام با زور باشد چراکه اثر معکوس، منفی و تحمیلی می گذارد.

وی افزود: با این نوع اقدامات، دین امری تحمیلی جلوه داده می شود. در مقابل باید با زبان نرم و مهربانی از مردم دعوت شود، آدم با مهربانی و احترام کسی را دعوت می کند نه با تشر و لحن زشت. هدایت و دعوت خیلی خوب است اما این امور باید با احترام، ادب و نرمش دین همراه باشد، این نوع دعوت است که اثرگذار خواهد بود.

آیت الله هاشم زاده هریسی تصریح کرد: همانطور که قرآن می فرماید، با مردم به نیکو سخن بگویید، در واقع این آیه تنها مربوط به دوستان و مومنان نیست بلکه باید با غیر مومنان و دشمنان نیز با نیکی و زیبایی سخن بگوییم. وقتی که خداوند حضرت موسی (ع) و حضرت هارون (ع) را پیش فرعون فرستاد، گفت که او را با ادب و زبان نرم به سوی یکتاپرستی دعوت کنید نه خشونت.

عضو مجلس خبرگان ادامه داد: اگر فردی را با مهربانی دعوت کردید و قبول نکرد و اثر نگذاشت، حداقل با او اتمام حجت شده چراکه با مهربانی از او دعوت شده اما او قبول نکرده، در عین حال اگر با زور،دعوا، نعره و بی ادبی اقدام به دعوت کنید، فرد قبول نکرده و اتمام حجت نمی شود.

وی اضافه کرد: هر کاری راهی دارد، اینها منطق قرآن است و آقای روحانی هم منظورش این است.

آیت الله هاشم زاده هریسی توصیه کرد: هر مسئله ای قاعده ای دارد، قاعده ی اصولی و اخلاقی این است که هر کسی سخنی به زبان آورد یا عملی انجام داد وجه بهتر، خوب و مثبت آن را در نظر بگیرید و بگویید نظر ایشان این معنای خوب بود نه آن معنای بد.

وی افزود: در اینجا باید بگوییم آقای روحانی می خواسته بگوید که با مردم به نرمی سخن بگویید و آنها را با مهربانی دعوت کنید.

عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن انتقاد شرایط اخلاقی جامعه گفت: این مسائل، عقلی، شرقی و اخلاقی است و همه چیز را نباید با هم فرو بریزیم.

وی افزود: برخی مسائل اخلاقی و شرعی را بهم می ریزند تا یک نفر را به زمین بکوبند یا یک نفر را بالا ببرند، متاسفانه در جامعه ما اینگونه مسائل زیاد شده است.

آیت الله هاشم زاده هریسی تصریح کرد: برای بالا بردن یک نفر و زمین زدن یک نفر همه میزان های شرعی اخلاقی اصولی عقلی را با هم فرو می ریزیم. این کار درستی نیست، حالا هر کسی هم می خواهد باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: این سخنان غلط، اشتباه و گناه است و جامعه را آلوده می کند.

وی در واکنش به سخن برخی از افراد مبنی بر اینکه رئیس جمهور راه جهنم را برای خود صاف می کند گفت: این مسئله را خدا می داند، هیچ کس نمی تواند قاضی خدا باشد، این خداست که قاضی و داور است و من هرچه در رابطه با خدا قضاوت کنم و اینکه بگویم خدا شما را به جهنم و بهشت می برد، داوری شخصی من است و به خدا هیچ ربطی ندارد. 

آیت الله هاشم زاده هریسی افزود: خدا هیچکس را قاضی و وکیل خودش قرار نداده است.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز