کد خبر: ۲۳۳۰۱
۷۶۰ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

اظهارات روحانی در ضیافت شام عبدالله گل + تصاویر ضیافت شام

۱۳۹۳/۳/۲۰
۱۰:۳۳

 

رئیس جمهوری کشورمان در ضیافت شام همتای ترک خود گفت: روابط ایران و ترکیه با توجه به اشتراکات فراوان تاریخی، همواره پایدار و در مسیر ترقی، توسعه یافته است.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری،‌ متن کامل سخنان حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در ضیافت شام عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه به شرح زیر است:

عالیجناب آقای عبدالله گل محترم ترکیه

خانم‌ها و آقایان

مایلم مراتب تشکر و قدردانی خود و هیأت همراه را از جنابعالی و مردم مسلمان و مهربان کشورتان به جهت میزبانی صمیمانه در کشور دوست، برادر و همسایه ترکیه ابراز داشته و از خداوند بزرگ، سربلندی و موفقیت جمهوری ترکیه و مردم آن را در تمام عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خواستار شوم.

عالیجناب،

خانم‌ها و آقایان

روابط دیرینه و تاریخی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه با برخورداری از اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی، همواره پایدار و در مسیر ترقی، توسعه یافته است.

وقوع انقلاب اسلامی در ایران و تعاملات دوستانه میان مردم مسلمان دو کشور موجب شد تا روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی از روند رو به رشدی برخوردار شده و حجم مبادلات اقتصادی و تجاری بین دو کشور به بیش از 22 میلیارد دلار در سال 2012 برسد.

تصمیم به توسعه هر چه بیشتر این روابط در سال‌های آینده نیز برآمده از وجود توانایی‌های فراوان اقتصادی در دو کشور است، به گونه‌ای که با توجه به پیشرفت‌های علمی ـ صنعتی، ظرفیت‌های تجاری، و فراوانی انرژی در ایران و همچنین وجود صنایع مختلف در ترکیه، همگرایی اقتصادهای دو کشور را بتوان فراتر از روابط دو جانبه، موتور محرکه‌ای برای اقتصاد کشورهای منطقه دانست. در این مسیر، تسریع در اجرای کامل یادداشت تفاهمات منعقده میان ایران و ترکیه در عرصه‌های اقتصادی، تجاری و سیاسی نیز بسترهای قانونی برای این امر را فراهم خواهد کرد.

حضار محترم

تحولات بین‌المللی پس از پایان جنگ سرد و به ویژه پس از واقعه 11 سپتامبر 2001 تأثیر عمیقی بر این منطقه حساس داشته و به جهت تبعات ناشی از این تحولات، کشورهای منطقه شاهد گسترش روزافزون خشونت و افراط‌گری و کشته شدن انسان‌های بی‌گناه هستند. متأسفانه این پدیده با دخالت کشورهای فرامنطقه‌ای بسیار پیچیده‌تر شده و ایجاب می‌کند که جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در چارچوب قطعنامه سازمان ملل «مقابله جهانی با خشونت و افراط‌گری»، با مشارکت یکدیگر و جلب نظر تمام کشورهای منطقه در مبارزه با این پدیده شوم که تخریب حال و آینده تمام کشورهای منطقه را نشانه رفته است، تلاش کنند، زیرا جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه، اکنون در قله روابط تاریخی خود، از این جهت نیز وظیفه اسلامی سنگینی در مدیریت روابط فیمابین و همچنین در مدیریت منطقه‌ای بر دوش خود احساس می‌کنند، روابطی که نه تنها به توسعه جایگاه دو کشور در منطقه و نظام بین‌الملل خواهد انجامید، بلکه موجبات توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی منطقه و ثبات و آرامش آن را نیز فراهم خواهد کرد.

در پایان، بار دیگر فرصت را مغتنم شمرده، آرزوی توفیق بیش از پیش و اعتلای هر چه بیشتر روابط دو کشور را از ایزد متعال خواهانم.

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز