کد خبر: ۲۳۴۳۶
۵۴۴ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

توضیح مدیر شبکه 3 درباره پخش افتتاحیه جام‌جهانی

۱۳۹۳/۳/۲۳
۱۸:۰۹

 

مدیر شبکه سه سیما درباره نحوه‌ی پخش مراسم افتتاحیه جام‌جهانی از تلویزیون توضیحاتی را ارائه داد و گفت: ما در جامعه‌ای اسلامی زندگی می‌کنیم و ملاکمان برای پخش برنامه‌های تلویزیونی، ملاکی است که در عرف اجتماع و ضوابط قانونی‌مان در عرف خانواده‌هایمان وجود دارد.

مجید زینالعابدین در گفت و گو با ایسنا پخش مراسم افتتاحیه جام‌جهانی با افتتاحیه رویدادی مثل المپیک را بسیار متفاوت دانست و افزود: در رویداد ورزشی مثل المپیک، برای برگزاری مراسم افتتاحیه، برنامه‌ریزی‌های گسترده‌تری وجود دارد و این رویداد شاید سه الی چهار ساعت به طول بینجامد که در نتیجه قابلیت پخش گسترده‌تری هم دارد اما مراسم افتتاحیه جام‌جهانی، برنامه‌ریزی محدودی دارد که فکر می‌کنم برگزاری آن حدود 25 دقیقه بیشتر طول نکشید.

وی اضافه کرد: ما حتما از آنچه ممکن است خانواده‌ها را نگران کند، عدول نمی‌کنیم و هر چیزی که با ساحت مقدس خانواده و مسایل اجتماعی‌مان مغایر باشد، حتما سعی می‌کنیم ضوابط را در آن رعایت کنیم. پخش افتتاحیه مراسم جام‌جهانی هم مطابق با همین ضوابط در تلویزیون انجام شد.

مدیر شبکه سه سپس با بیان اینکه هیچ کاستی در پوشش مسابقات جام جهانی نداریم، تاکید کرد: کنداکتور شبکه سه به گونه‌ای طراحی شده است که علاوه بر پخش 90 دقیقه‌ای مسابقات، امکان پخش حواشی قبل و بعد از بازی‌های را فراهم کند و حتی با وجود هزینه‌هایی که سازمان صداوسیما جهت خرید حق پخش بازی‌های جام‌جهانی انجام داده‌ است که مسلما بخشی از این هزینه‌ها را آگهی‌های بازرگانی باید تامین کنند، ما برای پخش آگهی‌ها هم به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌ایم که فاصله‌ی منطقی با پخش مسابقات را داشته باشیم که بتوانیم حواشی قبل از آغاز بازی‌ها از جمله ورود بازیکنان به زمین و سایر حواشی را که در پروتکل‌های پخش مسابقات وجود دارد، پوشش دهیم.

زین‌العابدین در بخشی دیگر گفت‌وگویش با ایسنا یادآور شد، این نکته را هم در نظر داشته باشید که پخش مسابقات جام‌جهانی و همچنین سایر مسابقات ورزشی، تابع پروتکل‌های مشخصی هستند؛ به عنوان نمونه مسابقات لیگ جهانی والیبال که در این ایام در حال برگزاری است و امروز هم قصد داریم بازی بین برزیل و ایران را پخش کنیم، پروتکل پخش مشخصی دارد که از طرف فدراسیون جهانی والیبال به تلویزیون‌های میزبان اعلام می‌شود. مطابق این پروتکل‌ها،‌ تلویزیون‌های میزبان موظفند، حدود هفت الی هشت دقیقه قبل از شروع مسابقات، تدارکاتی را بینند که حواشی مسابقه را شامل می‌شود که ما گاهی بیشتر از این مدت زمان رمی اعلام شده، به حواشی می‌پردازیم که بینندگان در جریان کامل حواشی بازی قرار گیرند.

مدیر شبکه سه در بخشی دیگر از این گفت‌وگو بار دیگر درباره‌ی عملکرد صداوسیما در قبال پخش مسابقات جام جهانی توضیحاتی را ارائه داد و گفت: رسانه ملی برای پوشش مسابقات جام جهانی برنامه‌های پشت صحنه‌ای را هم تدارک دیده است که برنامه‌ریزی‌های مرتبط با این موضوع از چند ماه گذشته آغاز شده است. در حوزه بین‌الملل این برنامه‌ریزی، موضوع خرید حق پخش کامل بازی‌ها را شامل می‌شده که در عین حال رقابت گسترده‌ای را با خیلی از رسانه‌های مرتبط داریم.

همان طور که می‌دانید پخش کامل بازی‌های جام جهانی در خیلی از رسانه‌ها اتفاق نمی‌افتد و برخی از کشورها حتی به طور محدود فقط سه بازی مربوط به خودشان را خریداری و پخش می‌کنند. اما رسانه ملی ما با یک برنامه‌ریزی گسترده تلاش کرد بتواند همه‌ی متن و حاشیه جام جهانی را پوشش دهد که خدا را شکر با هم‌افزایی که در سازمان صداوسیما بود و همچنین به دستور و تدابیر رییس سازمان صداوسیما و معاون سیما، این اتفاق افتاد و مسابقات جام‌جهانی به طور کامل خریداری شد و حواشی آن هم پخش می‌شود.

او در عین حال ادامه داد: در داخل کشور هم تمام سعی‌مان این است که امکانات فنی گسترده‌ای را برای پخش بازی‌های جام جهانی تدارک ببینیم. همان طور که اطلاع دارید پخش شبکه‌های تلویزیونی ما با فرمت 4 به 3 همراه است اما بازی‌ها جام جهانی برزیل برای اولین بار با همکاری حوزه فنی سازمان صداوسیما با فرمت 16 به 9 پخش می‌شوند.

مدیر شبکه سه درباره پخش مسابقه تیم ملی والیبال ایران و برزیل از شبکه سه گفت: امروز هم مسابقه والیبال میان تیم ملی ایران و برزیل در چهارچوب مسابقات لیگ جهانی را برای اولین بار با فرمت اچ‌دی (با وضوح و با کیفیت بالای تصویر) پخش می‌کنیم.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز