کد خبر: ۲۳۴۴۶
۹۹۴ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

حواشی کامل جشن سالگرد 24 خرداد ؛

جشنی به رنگ بنفش

۱۳۹۳/۳/۲۳
۱۸:۲۹

 

ساعت 10 صبح جایی برای سوزن انداختن نبود ؛ جمعیت به قدری بود که تعداد بسیاری مجبور به ایستادن بودند، در بیرون تالار پنج هزار نفری وزارت کشور نیز صندلی چیده و مانیتورهایی را برای مشاهده مراسم داخل تعبیه کرده بودند که تصاویر جشن را نشان می داد.

 سالگرد 22 خرداد؛ جشنی به رنگ بنفش(1)به گزارش ایرنا، برخی از مشتاقانی که سال گذشته در همین روزها روی برگه های رای خود نام روحانی را نوشته بودند خود را به تالار بزرگ کشور رسانده بودند تا در همایش انتظار و امید؛ میلاد امام زمان (عج) و همچنین یک سالگی حماسه سیاسی را جشن بگیرند؛ انتخاباتی که در آن دکتر روحانی و به گفته نماینده مردم کرد زبان ˈپارسای نخبهˈ پیروز شد. 

**در این همایش علاوه بر اعضای هیات دولت، نمایندگان اقشار مختلف اعم از جوانان، نخبگان، هنرمندان، ایثارگران، بانوان، جانبازان، خانواده های شهدا، دانشجویان، اساتید اهالی سینما و تلویزیون، شاعران، اقوام و اقلیت های مذهبی و یهودیان با کلاه های خود حضور داشتند. 

**بسیاری از نمایندگان احزاب و تشکل های سیاسی نیز در این مراسم بودند اما حضور بازیگران سینما و تلویزیون بسیار پررنگ بود. به هر سو سر می چرخاندی چند بازیگر را می دیدی که در حال خوش و بش با یکدیگر هستند. 

**در ابتدای این مراسم و قبل از حضور رییس جمهوری، کلیپ همسفر پخش شد که شرکت کنندگان همزمان با پخش این کلیپ شروع به دست زدن کردند. 

**پارچه هایی به رنگ بنفش که رنگ نمادین انتخاباتی دکتر روحانی در انتخابات سال گذشته بود در دستان بسیاری از مهمانان دیده می شد؛ مهمانان شال هایی با رنگ بنفش را نیز روی دوش داشتند و عده ای هم پرچم هایی با همین رنگ و مزین به نام امام زمان (عج) را در دست می چرخاندند. 

بر روی پارچه ها نوشته شده بود «یا حجت ابن الحسن، یا صاحب زمان (عج)، یوسف زهرا (عج) و به عهدی که با مردم بسته ایم، پایبندیم» مشاهده می شد. 

** تصاویر رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری نیز دیده می شد، نوشته هایی با مضمون شعارها و سخنرانی های دکتر روحانی در دست مهمانان بود؛ روی برخی دست نوشته ها این جمله دیده می شد؛ باید امید را بسازیم، نه آنکه فقط آرزو کنیم. برخی شعارهای انتخاباتی و همچنین سخنان روحانی در طی ماههای گذشته نیز به نگارش در آمده بود. 

**بیشتر فضای تالار وزارت کشور و محل های دیگر ورود مهمانان به رنگ بنفش در آمده بود و این رنگ به همراه پرچم پرافتخار کشورمان بیشترین رنگ غالب محل جشن بود. 

**مجری پس از سلام و تبریک عید نیمه شعبان و سالروز حماسه سیاسی 24 خرداد گفت: می خواهم برایتان اشعار انتخاباتی آقای روحانی را قرائت کنم و سپس این شعر را خواند: «آن چشم جادو را بگو، وان شاه خوشرو را بگو» 

**مجری اعلام کرد که سید اسماعیل سماوی رییس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری نیز سرودی را آماده کرده که مضمون آن اینگونه بود: 
- نه با موشک 
- نه با تهدید 
- سیاهی پا نمی گیره 
-کلید مشکل دنیا ، فقط تو دست تدبیره 
- ببین تصویر آینده، چقدر می تونه زیبا شه 
- اگر هر کی تو هر کاری، سر جای خودش باشه 

**حضار هنگام ورود رییس جمهوری به تالار وی را تشویق کردند و مجری نیز پشت میکروفن گفت حسن روحانی مردی است برای 80میلیون ایرانی به همین خاطر است که روحانی دوستت داریم و سپس از حاضرین خواست فریاد بزنند ˈروحانی دوستت داریمˈ و به مزاح ادامه داد: «اگر تونستید ریتم این جمله رو دربیارید و با ریتم بگویید: روحانی، دوستت داریم.» 

**شرکت کنندگان در بدو ورود رییس جمهوری، فریاد زدند سلام بر روحانی درود بر خاتمی که مجری گفت سلام بر همه مردان بزرگ این سرزمین، سلام بر رهبر معظم انقلاب، سلام بر آیت الله هاشمی و سلام بر رییس جمهور اسبقمان سید محمد خاتمی و سلام بر رییس جمهورمان دکتر حسن روحانی. سپس مجری جمله اش را این گونه تکمیل کرد: سلام بر جانبازانی که روی صندلی نشسته اند تا ما بایستیم. 

**زمانی که بحث تجلیل از زحمات جانبازان هشت سال دفاع مقدس و تشویق این بزرگواران پیش آمد تمام سالن و مهمانان همایش انتظار و امید به احترام این بزرگ مردان ایستادند و به تشویق آنان پرداختند؛ روحانی هم همانند سایر مردم چند ثانیه ای روی پا ایستاد و به تشویق جانبازان عزیز پرداخت. 

**سخنرانی یکی از دانشجویان به نمایندگی از قشر جوان و بازگویی خاطراتی از دوران دانشجویی اش در سالهای گذشته، سخنرانی یکی از اساتید حقوقدان با نام دکتر هاشمی و مطرح کردن درخواست هایی از رییس دولت تدبیر و امید، نطق مهتاب کرامتی بازیگر سینما و تقدیر از روحانی به خاطر بازگشایی خانه سینما، سخنرانی همسر شهید خلبان صالحی و تقدیر از زحمات مسوولان، سخنرانی نمایندگان یکی از اقوام کشور از دیگر بخش های همایش انتظار و امید بود. 

**در این سخنرانی ها توجه به اقوام، اهتمام به دانشجویان، تشکر از دولت، تقدیر از بازگشت دانشجویان ستاره دار و توجه به نخبگان بیان شد. مولودی خوانی، پخش آهنگ های سنتی، پخش شعرهای آیینی و غزل خوانی ساعد باقری از دیگر بخش های هنری همایش انتظار و امید بود. 

**رشید پور که مجری این برنامه بود، گفت: هر چند که ما همه دلواپسی ها را می فهمیم و دلیلش را نیز می دانیم اما این جمع فریاد می زنند سیاست خارجی مورد تایید ماست که همه پس از او یکصدا این جمله را فریاد زدند. 

** در این هنگام یک نفر از بین جمعیت حاضر در تالار فریاد زد «مرگ بر فتنه گر» و مجری پاسخ داد : هیچ کس نه از فتنه خوشش می آید ، نه اینکه فتنه گر است؛ همه برای ایران تلاش می کنند. مرگ بر فتنه گر که هر جای دنیا است. 

**خلبان فرانسوی که در 12 بهمن 57 امام (ره) را در پایین آمدن از پله های هواپیما همراهی کرد، در این همایش حضور داشت. این خلبان خاطراتی از روزهای همراهی اش با امام خمینی (ره) گفت. 

**یکی از منبری های معروف تهران حجت الاسلام نقویان است که در این مراسم به سخنرانی پرداخت. این استاد دانشگاه گفت: ما گاهی با مردم دنیا بد و زشت حرف زده ایم؛ بعضی از مسوولان ما با مردمشان بد سخن گفته اند و امروز به داشتن رییس جمهوری مفتخریم که با دنیا و مردمش خوب سخن می گوید. وی در ادامه از خدمات و زحمات رهبر معظم انقلاب، رییس جمهوری و همه خادمان کشور تشکر کرد. 

** در بخشی از برنامه موضوع فرهنگ و خواست جوانان پیش آمد که رشید پور مجری برنامه خطاب به رییس جمهوری گفت: «لطفا اینستاگرام و وایبر را فیلتر نکنید ما با این ها زندگی می کنیم. » 

**پس از حضور روحانی بر روی سن و آغاز چند کلمه از سخنان رییس جمهوری، یکی از حضار که در طبقه دوم تالار نشسته بود، ایستاد و سعی کرد با فریاد صدای خود را به رییس جمهوری برساند. 
وی که دید صدایش در فضا به رییس جمهور نمی رسد به بالای لبه دیوار طبقه بالا رفت تا از آنجا سخنش را فریاد بزند؛ در این هنگام مردم که از این حرکت وی ناخرسند شده بودند، شعارهایی در حمایت از روحانی سر دادند. 

**مجری که دید آن فرد به کار خود پایان نمی دهد، و همچنان بین کلمات رییس جمهوری فریاد می زند، خطاب به رییس جمهور گفت: آقای رییس جمهور یک لحظه اجازه دهید و سپس خطاب به آن فرد گفت: دوست من اگر هم حرفتان حق باشد، کارتان بی ادبانه است؛ رییس جمهور مملکت در حال سخنرانی است و کار شما حتی اگر حق هم باشد، خوب نیست. تشریف بیاورید پایین، من میکروفن را خدمتتان می دهم. 

**آن هنگام که روحانی از پایان خرافه گری، پرهیز از افراطی گری، انتخابات، پرهیز از مصادره دفاع مقدس توسط جناح ها، احترام به اقوام، احترام به تصمیم اکثریت، عمل به وعده های دولت و واگذاری فرهنگ به مردم و توجه به ملت سخن گفت، مورد استقبال مهمانان قرار گرفت. 

** حاضرین در بخشی از مراسم شروع به خواندن سرود یار دبستانی کردند که مجری از آنان خواست لحظه ای خواندن را متوقف کنند، سپس خودش شروع به خواندن این سرود کرد و میهمانان نیز با وی همراهی کردند. 

**پایان بخش برنامه پخش کلیپی از برنامه های رییس جمهوری از ابتدای انتخابات 24 خرداد 92 بود، در این کلیپ دوران جوانی دکتر روحانی و برخی از نطق های وی در ابتدای انقلاب، بریده هایی از برنامه ها و سفرهای داخلی و خارجی وی به نمایش گذاشته شده بود و سرانجام پخش سرود وطنم با صدای سالار عقیلی حسن ختام برنامه بود.

 

 

********************

 

سالگرد 22 خرداد؛ جشنی به رنگ بنفش(2)
به گزارش ایسنا، نمایندگان اقشار مختلف مردم از جمله جوانان، دانشجویان، نخبگان،‌ اساتید، هنرمندان که تعداد آنها از گنجایش سالن اصلی وزارت کشور بیشتر بود در این مراسم حضور یافتند و به همین خاطر عده زیادی از این جمع بیرون از سالن اصلی گرد آمدند تا به نوعی دیگر مشاهده‌گر این مراسم باشند.

در صندلی‌های ابتدایی سالن، شخصیت‌هایی همچون اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهور، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور، محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و سخنگوی هیأت دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، صالحی امیری رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران، گودرزی وزیر ورزش و جوانان، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، حجت‌الاسلام والمسلمین علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، نعمت‌زاه وزیر صنعت، معدن و تجارت، شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور و سیدحسین هاشمی استاندار تهران نشسته بودند.

رضا رشیدپور مجری این مراسم در ابتدای صحبت‌های خود این شعر را قرائت کرد که «رندان سلامت می‌کنند، جان را غلامت می‌کنند / مستی ز جامت می‌کنند، مستان سلامت می‌کنند // آن میر مه‌رو را بگو، وان چشم جادو را بگو / وان شاه خوشخو را بگو، مستان سلامت می‌کنند // آن میر غوغا را بگو، وان شور و سودا را بگو / وان سرو خضرا را بگو، مستان سلامت می‌کنند»

بر این نکته تاکید کرد که "اگرچه ما روزی رنگ بنفش را محور قرار داده بودیم اما امروز پرچم سه رنگ ایران مورد توجه ماست و بر این موضوع تاکید داریم که سرخی پرچم به نشان خون شهدا، سفیدی آن به نشان وجود اندیشه صلح در بین ایرانیان و رنگ سبز آن به نشانه طروات و سرزندگی باید مدنظرمان باشد". با بیان کلمه "سبز"، حاضران در سالن فریاد شادی برآوردند.

در این مراسم از دلواپس‌ها هم یاد شد؛ چنانکه رشیدپور بعد از اینکه روحانی را رئیس‌جمهور همه هشتاد میلیون ایرانی خواند، گفت: ما همه دلواپس‌ها و دل‌نگران‌ها را درک می‌کنیم اما اگر اهالی دلواپسی بدانند حسن روحانی مردی از جنس امانت و اعتماد و به قول خود حقوقدان بزرگی است و حافظ حقوق حقه مردم ایران است، این را هم خواهند دانست که اگر آنها دلواپس هستند، ما به دلواپسی آنها احترام می‌گذاریم و می‌گوییم که همگی در کنار همدیگر باید برای ساختن کشورمان تلاش کنیم.

در جای‌جای این برنامه "درود بر هاشمی"، "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، "یاحسین، میرحسین"، "دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد"، "سلام بر خاتمی، درود بر روحانی"، "سلام بر خاتمی، درود بر موسوی"، به عنوان شعارهای حاضران فریاد زده شد و آنجا که عده‌ای شعار دادند "پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه"،‌ مجری برنامه خطاب به حاضران گفت: قرار شد به دلواپس‌ها احترام بگذاریم، نه اینکه دلواپس‌ترشان کنیم.

عکس‌هایی از امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و حسن روحانی در کنار هم و همچنین پارچه‌نوشت‌هایی منقش به نام امام زمان(عج) با بهره‌گیری از جملاتی از جمله یا بقیةالله و یوسف زهرا به رنگ بنفش در دست حاضران جلوه‌گر بود.

حاضران در این جمع، تشویق تیم‌های ملی والیبال و فوتبال کشورمان را نیز از یاد نبردند و برای موفقیت آنها دعا کردند. در این مراسم، جایگاه شهدا، جانبازان و خانواده‌های آنها نیز مورد توجه قرار گرفت؛ چنانکه مجری این برنامه کنار جانبازانِ نشسته بر ولیچر رفت و به نمایندگی از جمع حاضر بر دست یکی از آنها بوسه زد و سپس همگی به احترام این عزیزان ایستادند.

در قسمتی از این برنامه، یکی از حاضران فریاد مرگ بر فتنه‌گر سر داد که رضا رشیدپور در واکنش به این شعار، گفت: هیچ‌کس در این جمع، از فتنه در هیچ‌کجای جهان خوشش نمی‌آید.

وحید عابدینی پیش از شروع سخنرانی رئیس‌جمهور در این مراسم به عنوان نماینده قشر جوان به بیان جملاتی پرداخت. او وضعیت دانشجویان ستاره‌دار را مورد توجه قرار داد و با اشاره به وجود مشکلات آنها در کار و زندگی پس از کسب این عنوان، گفت: من به عنوان یک دانشجوی ستاره‌دار دو ماه بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید نامه‌ای دریافت کردم که در آن نوشته بود می‌توانی برای مقطع دکتری ثبت‌نام کنی.

وی همچنین اظهار کرد: این دولت تاکنون آنچنان قدرت داشته که حقوق همه کسانی را که حقشان ضایع شده است، ایفا کند و من خوشحال هستم که امروز یک سرهنگ نیستم و بلکه یک دانشجو هستم که حقوقدانان‌ها را بسیار دوست دارم. در ادامه، حاضران بصورت خودجوش شروع به خواندن سرود "یار دبستانی من" کردند که مجری برنامه هم با آنها همراه شد و این سرود بصورت هماهنگ خوانده شد.

پس از آن، محمد هاشمی - حقوقدان و یکی از استادان برجسته حقوق - به نمایندگی از جامعه اساتید به سخنرانی پرداخت و گفت: بر طبق قانون اساسی هیچ‌کس حق ندارد حق آزادی را از انسان سلب کند و آن را در اختیار گروهی خاص قرار دهد.

وی رفتار روحانی را امیدبخش و در بر گیرنده تدبیر و امید دانست و اظهار کرد: درک مراقبت از کرامت انسانی از جمله موارد مورد تاکید در اسلام و قانون اساسی است.

این استاد حقوق با بیان اینکه "هیچ مقامی حق ندارد آزادی‌های مشروع را حتی با وضع قانون سلب کند"، از روحانی خواست نسبت به احیای حکیمانه آزادی‌های مخدوش در قوانین مطبوعات،‌ احزاب و اجتماعات اقدامات لازم را انجام دهد و اینطور نباشد که نمایندگان احزاب در خانه‌ها نشسته باشند و کاری نکنند.

هاشمی همچنین گفت: تعدادی از آزادگان هم‌اکنون در حصر هستند و اگر ما این موضوع را نگوییم، گناه کرده‌ایم و امر به معروف و نهی از منکر هم به معنی بازگو کردن مسائلی از این دست است.

در این مراسم از علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - که البته در جلسه حضور نداشت - در نبودنش به نوعی تقدیر شد و مجری برنامه هم گفت: ما اهالی فرهنگ، یک تار موی خبرنگار و رسانه داخلی، حتی رسانه‌های تندرو را به رسانه‌های خارجی نمی‌دهیم.

در همین راستا، مهتاب کرامتی به عنوان نماینده قشر هنرمندان به روی سن آمد و خطاب به روحانی گفت: امروز هیچ خانه‌ای در ایران‌زمین از سخن شما خالی نیست. شما امید کاشتید تا رضایت درو کنید و ما نیک می‌دانیم که کارتان بسیار سخت است.

این هنرمند سینما،‌ تئاتر و تلویزیون، باز شدن خانه سینما را حرکتی ستودنی خواند و با مخاطب قرار دادن رئیس‌جمهور، اظهار کرد: خانه سینمای ایران مثل همان وقت که قفل جهل و جفا از آن باز کردید منتظر گشایش قفل‌های دیگر است.

به گزارش ایسنا، با گرامیداشت یاد و نام شهیدان، همسر اولین خلبان شهید (شهید صالحی) نیز در این مراسم، اجرای قانون خدمات‌رسانی به ایثارگران را مدنظر قرار داد و ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور بخاطر پیگیر‌ی‌های انجام شده در این راستا، گفت: تشکل‌های شاهد و ایثارگر از دیدار شما آقای روحانی با خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و آزادگان قدردانی می‌کند و امیدوار است این فرهنگ و رفتار حسنه در میان سایر مدیران اجرایی ترویج پیدا کند.

نماینده اقوام که در این جلسه سخن گفت نیز صالح ادیبی کردستانی بود و با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته، اظهار کرد: در آن زمان بسیاری از شبکه‌ها مشغول این بودند تا کردها وارد عرصه انتخابات نشوند ما وارد شدیم و بالاترین رأی‌ها را دادیم و تمام اقوام دیگر هم چنین بودند.

در این مراسم با یادآوری آنچه هم‌اکنون در کشور همسایه‌مان عراق می‌گذرد، مجری برنامه اظهار کرد: دست شوم تروریست‌ها در حال حاضر باعث بر هم زدن آرامش در این کشور شده است. مردم ایران مردم کینه‌توزی نیستند و پیام بازگشت آرامش به عراق را سر می‌دهند.

این برنامه، با یادآوری نام مصطفی حسنی - مبدع طرح کلید حسن روحانی در ایام انتخابات - ادامه پیدا کرد و خلبانی که زمان بازگشت حضرت امام به ایران ایشان را تا پایین پله‌های هواپیما همراهی کرد نیز روی سن آمد و با توجه به اینکه زبان فارسی را به خوبی نمی‌دانست، به بیان این جملات بسنده کرد که ا"مام مثل پدر من بود و من در روزهای بسیاری همراه ایشان بودم".

ساعد باقری از شخصیت‌های ادبی کشور نیز در این مراسم حضور داشت و شعری در منقبت امام زمان (عج) قرائت کرد.

اجرای قطعه "باران تویی" از سوی گروه "چهارتار" از دیگر برنامه‌های این مراسم بود. قبل از این اجرا، رشیدپور با مورد توجه قرار دادن نقش جوانان، خطاب به روحانی گفت: یک موقع وایبر و اینستاگرام را فیلتر نکنند؛ ما داریم با اینها زندگی می‌کنیم.

همچنین گروه دف‌زنی هم‌آوایان استاد حسین با خواندن اشعاری در وصف امام زمان (عج) و امام رضا (ع)، عید بزرگ نیمه شعبان را گرامی داشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نقویان از دیگر کسانی بود که با سخنرانی کوتاهی، وجود زیبای حُسن را مدنظر قرار داد و گفت: اندک تحقیق و جستجو در این وادی من را به این سمت رهنمون کرد که تنها استاندارد و ملاک قبولیِ اعمال نزد پروردگار، مفهومی سه حرفی به نام حُسن است و قرآن، مدار قبول اعمال را جزئی از طایفه زیبایی معرفی می‌کند.

وی افزود: حتی حق، مدار نیست. گاهی چیزی حق شماست ولی اگر با معجونی از حُسن آمیخته نشده باشد، قبول نیست و اگر امروز برخی از جوانان ما اندک دل‌نگرانی پیدا کرده‌اند به این دلیل است که ما به قوانین حُسن عمل نکرده‌ایم.

این استاد دانشگاه و کارشناس مسائل مذهبی همچنین گفت: ما باید با همه مردم به زیبایی سخن بگوییم ولی گاهی با مردم دنیا بد حرف زدیم، زشت سخن گفتیم و برخی مسئولان هم با مردمشان بد سخن گفتند و امروز به داشتن ریاست محترم جمهوری افتخار می‌کنیم که هم با دنیا به خوبی سخن می‌گوید و هم با مردمش به زیبایی حرف می‌زند.

نقویان در ادامه اظهار کرد: امروز از خدا می‌خواهیم زشتی‌ها را که اطراف ما را گرفته است، از ما دور کند. هم‌اکنون این زشتی‌ها عراق و سوریه را به آشوب کشیدند و درون کشور ما برخی از زشت‌کاران‌،‌ از امنیت و آرامش می‌کاهند و ما امروز با همه وجود و سلول‌های بدن از خدا می‌خواهیم که کشور و مردم نازنین،‌ رهبر حکیم و ریاست محترم جمهور و همه بازوان قدرتمند در خدمت مردم را کمک کند و پاکی و صداقت را که خوب است و زیبایی دارد جایگزین فقر، دروغ، تملق، ریاکاری،‌ فحشا و هرزگی که زشت است کنَد و زیبایی در همه شئون کشور پدیدار شود.

بر اساس این گزارش، از نکته‌های مورد توجه در این مراسم زمانی بود که حاضران با سر دادن این شعار که "موسوی، کروبی آزاد باید گردند"، به نوعی برخی از خواسته‌های خود و وعده‌های حسن روحانی در دوران انتخابات را یادآوری کردند و روحانی نیز با درک این موضوع، در سخنرانی خود نه تنها به جمع حاضر بلکه خطاب به ملت ایران گفت: یکسال از روز بزرگ شما یعنی روزی که پای صندوق‌های رأی رفتید و انتخاب کردید گذشته است؛ 10 ماه هم از روز ما یعنی روزی که دولت را تشکیل داده‌ایم می‌گذرد و ما در این مدت هیچ‌گاه وعده‌هایی را که به شما داده‌ایم از یاد نبرده‌ایم و نخواهیم برد.

وی تاکید کرد: دولت به عنوان وظیفه، آنچه را که به شما وعده داده است دنبال خواهد کرد؛ البته از دیرباز به ما یاد داده‌اند که "الامور مرهونة باوقاتها".

با توجه به اینکه اخیراً هجمه‌هایی علیه دولت درباره مسائل فرهنگی مطرح شده است، روحانی این موضوع را عنوان کرد که "مگر ما چه گفته‌ایم که برخی آشفته شده‌اند؟ ما گفتیم فرهنگ ازآنِ مردم است و مردم باید برای تعالی و تلاش خود قدم بردارند. گویا عده‌ای هنوز در دوران حجر می‌اندیشند و فکر می‌کنند".
حاضران در این مراسم، پس از این بخش از صحبت‌ها و همچنین در طول سخنرانی رئیس‌جمهور، بارها وی را مورد تشویق قرار دادند و بدین ترتیب استقبال و حمایت خود از این سخنان را ابراز کردند.
 
*****************
 
سايت اصلاح‌طلب انصاف نیوز، درباره حواشي مراسم ساگرد 22 خرداد، نوشت: قبل از ورود روحانی در میان سخنان مجری چندین بار شعارهایی سر داده می شد؛ از جمله یک بار اکثریت حاضران شعار «درود بر خاتمی، سلام بر روحانی» را سر دادند.
 
 همچنین در زمانی هم شعار «درود بر خاتمی، سلام بر موسوی» از سوی بخشی از جمعیت داده شد که با شروع یک بخش موسیقی، قطع شد. مجری سخنانش را با شعری آغاز کرد که سالن را به وجد آورد و روی برخی کلمات آن به ویژه «میر»، به شدت او را تشویق کردند: « رندان سلامت می‌کنند، جان را غلامت می‌کنند / مستی ز جامت می‌کنند، مستان سلامت می‌کنند / آن میر مه‌رو را بگو، وان چشم جادو را بگو / وان شاه خوشخو را بگو، مستان سلامت می‌کنند / آن میر غوغا را بگو، وان شور و سودا را بگو / وان سرو خضرا را بگو، مستان سلامت می‌کنند»

چند نفر از حاضران در دست نوشته‌هایی که بر پشت تراکت تبلیغاتی تصویر روحانی نوشته شده بود، خواستار «رفع حصر» و «آزادی زندانیان سیاسی» شده بودند.

انتظامات داخل سالن، از کسانی که چنین دست نوشته‌هایی در دست داشتند می‌خواستند که آنها را پایین بیاورند اما معمولا توجهی به این تذکرها نمی‌شد.

در زمان ورود روحانی، شعار بخشی از حاضران این بود: «روحانی یادت باشه، موسوی باید باشه». از اینجای حاشیه‌ها، همه در حضور آقای روحانی است.

رضا رشیدپور در بخشی از پیش درآمد مراسم در حضور روحانی گفت که اگر پارسال بنفش بودیم، امسال رنگ پرچم هستیم. او برای هر کدام از سه رنگ یک ویژگی را برشمرد، آنها را از پایینی یعنی قرمز شروع کرد، بعد سفید و در آخر رنگ سبز؛ اما در زمانی که از رنگ سبز نام برد، تقریبا کل حاضران در سالن برای لحظاتی به شدت تشویق کردند.

در مقطعی از برنامه که سالن برای لحظه‌ای ساکت بود، یک نفر فریاد زد «مرگ بر فتنه‌گر» که رشید پور خطاب به او گفت که همه ی این جمع با هر فتنه‌گری در هر جای دنیا مخالف است. پاسخ رشید پور با تشویق حاضران مواجه شد.

در پایان اجرای گروه خوانندگی «استاد حسین» هم بخش زیادی از حاضران حدود 10 بار پشت سر هم شعار «یا حسین، میرحسین» را سر دادند که با شروع صحبت‌های رشیدپور قطع شد.

«پیام ما روشنه، حضر باید بشکنه»؛ این هم شعاری بود که خودجوش شکل گرفت اما رشیدپور در واکنش به آن گفت: قرار شد که ما دلواپسی‌ها را درک کنیم، نه اینکه آنها را دلواپس‌تر کنیم، پس بهتر است که آرامش را حفظ کنیم.

پس از سخنان یک فعال سیاسی به عنوان نماینده‌ی جوانان که از دوره‌ی دانشجویی خود سخن گفت، شعار «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» و «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» از سوی بخشی از حاضران سر داده شد.

در زمانی که روحانی برای سخنرانی آماده شده بود، پیش از آغاز سخنرانی، شعار «روحانی زنده باد موسوی پاینده باد» در سالن سر داده شد.

در میانه‌ی سخنرانی روحانی که از وعده‌های انتخاباتی خود سخن گفت، شعارهای «پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه» و «موسوی، کروبی، آزاد باید گردد» از سوی جمع سر داده شد.

وقتی روحانی گفت که گویا کسانی هنوز در دوران حجر زندگی و فکر می‌کنند، شعار «روحانی دوستت داریم» در سالن پیچید.
 
 
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز