کد خبر: ۲۵۶۰۶
۱۶۴۰ بازدید
۹ دیدگاه

اعتراض آذری‌ ها اجرای نمایش خراکتور را لغو کرد

۱۳۹۳/۵/۲۰
۲۲:۲۲

خبرگزاری ایسنا: در پی برخی اعتراض‌ها نسبت به اجرای نمایش«کوپل» (خراکتور) که در تماشاخانه مشایخی روی صحنه بود، اجرای آن متوقف شد و در ادامه گروه اجرایی این نمایش و مدیر این تماشاخانه با نگارش دو بیانیه مستقل،از تماشاگران معترض عذرخواهی کردند.

شاهین چگینی مدیر تماشاخانه "استاد مشایخی" در پاسخ به شبهات به وجود آمده در رابطه با نمایش "کوپل" بیانیه‌ای با این مضمون نوشت:

«به نام خدا

آنچه که بر پیشانی کلیه تصمیم‌گیری‌ها در تمامی عرصه‌ها از سیاست و اقتصاد گرفته تا فرهنگ و هنر همواره می‌درخشد، همانا حفظ وحدت و انسجام ملی و دوری از تفرقه و بدبینی و ایجاد کدورت در میان تمامی اقوام کشور عزیزمان ایران است و گواه امر، چه بسیار جان‌های پاکی که فرزندان این خاک از آن گذشتند تا بدانند دشمنان کوته‌نظر و کج‌اندیشان فرصت‌طلب که این سرزمین را هیچگاه مجالی برای عرض اندام آنان نیست. و ملت مسلمان و آگاه ایران زمین همواره ثابت کرده‌اند در حفظ دین و شرف خود از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد و کوچکترین فرصتی را جهت ایجاد تفرقه و کاشتن بذر بدبینی در دل افراد این سرزمین را به هیچکس نخواهند داد.

لذا به احترام مردم عزیزمان در استان آذربایجان که نسبت به نام نمایشی که در این تماشاخانه به روی صحنه رفته است، معترض بودند، اجرای این نمایش را متوقف کرده و اعلام می‌داریم مشکل پیش آمده تنها سوءتفاهم بوده و هیچگونه نیتی مبنی بر بی‌احترامی به هموطنان نجیب و فرهنگ دوست آذری زبان از جانب گروه نمایشی در کار نبوده و نخواهد بود.

امید است که در سایه الطاف الهی این سرزمین و مردمان نجیب و غیرتمندش دوشادوش یکدیگر به قله‌های رفیع افتخار ملی دست یابند.»

همچنین گروه اجرایی این نمایش نیز در بیانیه دیگری نوشتند:

«بسمه تعالی

اساسا رسالت تئاتر ارتقاء و بالا بردن سطح فرهنگی جامعه است و اگر به هر شکل موجب تکدر خاطر و آشوب فکری و اجتماعی جامعه یا بخشی از مردم شود از مسیر معنوی و تعهدات اخلاقی خویش دور افتاده است ،علیرغم این که نمایش کوپل (خِرآکتور ) در شکل و محتوا و حتی نیت نویسنده و مجریان آن ، قصد هیچگونه توهین و تحقیر نسبت به هیچ قومیتی را نداشته است – شاهد این مدعا افراد و هنرمندان زیادی است که این نمایش را تا کنون دیده‌اند- اما آنچه پیرامون نام این نمایش پیش آمده تنها یک سوء تفاهم است از این رو گروه اجرایی نسبت به تغییر نام نمایش و پوستر آن نیز اقدام کرد با این وجود به احترام حقوق،فکر،کیان و فرهنگ هموطنان آذری زبانمان اجرای این نمایش را به پایان می‌رسانیم و آرزوی رسیدن روزی را در دل می پرورانیم که در آن مهربانی دستِ دوستی را خواهد گرفت .

هرچند این نمایش قبل از اجرا کلیه مجوزهای لازمه را از مراجع ذی ربط اخذ و از فیلترهای قانونی عبور کرده است اما در شرایط کنونی برای رفع نگرانی این عزیزان چنین تصمیمی را گرفته‌ایم.

دلشاد و فرخونده و سعادتمند باشید.»

گفتنی است:برخی نمایندگان آذری مجلس به اسم نمایش اعتراض داشتند.

پیش از این هم بازیگران این نمایش در گفتگویی با نشریات، عذرخواهی خود را اعلام کرده بودند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۳/۶/۸ ۱۱:۴۵
با سلام قبلا شخم زدن زمین با گاو یا گاومیش (گاو آهن) صورت میگرفته نه با الاغ . کاملا مشخص است که نه تنها انتخاب نام ، بلکه محتوای نمایش نامه هم با قصد و غرض قبلی انتخاب شده است.
۹۳/۵/۲۳ ۲۱:۲۰
آذری نه تورک
۹۳/۵/۲۲ ۰۸:۱۵
من یک ترک همدان هستم و ممنون هستم که وزارت فرهنگ و ارشاد اجرایی این نمایش را ممنوع کردند چون این گونه حرکتها باعث اختلاف بین اقوام ایرانی میشود .این گونه حرکات درشان ترکهای ایران و هیچ اقوام ایرانی نمیباشد .یاشار از همدان
۹۳/۵/۲۲ ۰۰:۲۲
... معذرت خواستن...
۹۳/۵/۲۱ ۲۱:۴۲
...همیشه آبروموزو آپارولار حتی یالانناندا صدالاری چیخمیر
۹۳/۵/۲۱ ۱۰:۱۶
نمايندگان ميانه خوابند يا نامه نگاري ميكنند؟
۹۳/۵/۲۱ ۰۷:۳۷
بورادا او شی کی یوخدی هونردی. جاماتی ساریماخ بولارین هونریدی! بیردکی بیز آذری دیروخ، تورکوخ.

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز