کد خبر: ۴۵۹۸۹
۱۱۳۷ بازدید
۰ دیدگاه

حواشی و جزییات دیدار آیت الله هاشمی با آیت الله شبیری زنجانی + تصاویر

۹۴/۶/۲
۱۷:۳۸


آیت­ الله هاشمی رفسنجانی در سفر به مشهد مقدس وقتی شنیدند آیت الله شبیری زنجانی نیز به زیارت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) مشرف شده­ اند، با حضور در منزل، با ایشان دیدار و گفت­­وگو کرد.

به گزارش صدای میانه ؛  آیت­ الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با آیت­ الله شبیری زنجانی، با یادآوری سوابق علمی ایشان، گفت: شما را مرجع شناخت شخصیت­های اسلام و علم انساب می­دانستیم و امیدواریم نسل جوان امروز و آینده از آثار جناب­عالی استفاده کنند.

ایشان از مواضع  محکم و عقلانی عالمانه ایشان در مسائل سیاسی و اجتماعی تشکر کرد و در پاسخ به سؤال آیت الله شبیری زنجانی که «هدف شما از تفسیر قرآن و نحوه نگارش آن چگونه بود؟»، گفت: هدف اصلی من آسان کردن تفسیرموضوعی قرآن بود تا هر محققی که می­خواهد درباره موضوعات مختلف تحقیق کند، بتواند از فهرست کامل موضوعات مطرح در قرآن، آسان و به سرعت بهره بگیرد و مقدمه آن تفسیر راهنماست و فهرست کامل موضوعی آن فرهنگ قرآن است.

ایشان در خصوص نحوه تدوین گفت: پس از اینکه مشخص شده زندان من طولانی خواهد بود، اندیشه سابقم را با استفاده از آیاتی که حفظ بودم و نظم مورد نیاز را درذهنم ثبت کردم، چون در سلول انفرادی قلم و کاغذی برای یادداشت نبود.  ­

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بعد از اینکه قسمتی از تفسیررا درزندان نوشته بودم، شبها در بند که همراهانی از فحول علما بودند، مباحث را مطرح می کردند و با استفاده از توانایی های علمی، موضوعات را تکمیل می کردند.

ایشان با اشاره به چاپ کتاب تفسیر راهنما در 21 جلد و فرهنگ قرآن در 33 جلد گفت: مطمئناً با توجه به پیشرفت علمی بشر و تحولات روز دنیا، هنوز هم می توان کاملتر کرد و اکنون طرح تفسیرموضوعی جامع قرآن با کمک دوستانی دردست تهیه است.

آیت الله شبیری زنجانی نیز خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه «به شما علاقه دارم»، گفت: در روایات داریم که مستحب است اگر شخصی به کسی علاقه دارد، آن را اظهار کند.

آیت الله شبیری زنجانی از آیت الله هاشمی رفسنجانی خواستند با توجه به اینکه فعلاً کسی را نداریم که بهتراز شما  انقلاب را بداند، لازم است تاریخ انقلاب را آن گونه که تاکنون بوده، بنویسیم.

ایشان افزود: لازم است شرح کامل زندگی خودتان را بدون حاشیه های غیرضروری ، تدوین کنید که می تواند سند معتبری برای این انقلاب معجزه آسای ایران، مکتب اهل بیت (ع) و اسلام باشد.

گویا این دیدار برای هر دو بزرگوار یادآور مباحث حوزوی بود که خیلی زود وارد موضوعات قرآن شدند و درباره ارث زنان، احکام صید احرام، انواع کفاره، توجه تازه به آیات، احکام قرآن و غیره به بحث و گفت­وگو پرداختند.

در ادامه، دیدار و درخواست آیت الله شبیری زنجانی به خصوصی ادامه یافت.

****************

 

 

روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز