کد خبر: ۵۶۹۷۲
۳۵۰۹ بازدید
۱۰ دیدگاه

جزییات شرایط وام ازدواج 10 میلیون تومانی

۹۵/۱/۲۵
۰۱:۳۰

به گزارش صدای میانه به نقل از خبرگزاری صدا و سیما : با تصویب وکلای ملت سقف وام ازدواج جوانان برای هر یک از زوجین از 3 به 10 میلیون تومان با دوره بازپرداخت 4 ساله افزایش یافت.


نمایندگان مجلس در نوبت عصر جلسه علنی امروز و در پایان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه 95 با پیشنهاد الحاقی حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم به این لایحه موافقت کردند.

بر این اساس به منظور حمایت از ازدواج جوانان ، بانک مرکزی موظف است کلیه بانک ها و موسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع سپرده های قرض الحسنه پس انداز و جاری در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهد.

تبصره یک: تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوجین از 3 میلیون تومان به 10 میلیون تومان با دوره بازپرداخت 4 ساله افزایش می یابد.

تبصره دو: بانک مرکزی موظف است اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را به نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر ماه کمتر از 50 هزار نفر باشد.

تبصره سه: بانک مرکزی وظیفه نظارت بر اجرای این قانون و جریمه بانک های متخلف در این زمینه را بر عهده دارد.

غلامرضا مصباحی مقدم به عنوان طراح این پیشنهاد گفت: در سال 89 تعداد 900 هزار ازدواج به ثبت رسیده که این رقم در سال 94 به 680 هزار مورد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 12 میلیون نفر جوان مجرد و در سن ازدواج در کشور وجود دارد که 4 میلیون نفر آنها بالای 28 سال سن دارند.

حجت الاسلام مصباحی مقدم تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران برای ازدواج جوانان تقدس قائل است.

وی در ادامه به محل پرداخت وام پیش بینی شده اشاره کرد و افزود: طبق آمار بانک مرکزی ، 102 هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه موجود است که 36 هزار میلیارد تومان آن پس انداز و 62 هزار میلیارد تومان آن نیز جاری است.

حجت الاسلام مصباحی مقدم گفت: بنابر این می توان از این محل وام ازدواج جوانان را از 3 میلیون تومان به 10 میلیون تومان ارتقاء داد.

در ادامه آقای دژپسند معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی در مخالفت با این پیشنهاد گفت: منابع قرض الحسنه موجود 4 هزار میلیارد تومان است که یک هزار میلیارد تومان آن به کمیته امداد و بهزیستی اختصاص یافته و 3 هزار میلیارد تومان آن نیز به اعطای تسهیلات ازدواج به میزان 3 میلیون تومان برای هر زوج است.

در ادامه آقای پورابراهیمی سخنگوی کمیسیون تلفیق در دفاع تلویحی از پیشنهاد آقای مصباحی مقدم گفت: در مورد تفسیر حساب های قرض الحسنه اختلاف نظر وجود دارد بانک مرکزی صرفاً معتقد به قرض الحسنه پس انداز بوده ولی ما به قرض الحسنه جاری هم معتقد هستیم. 

سرانجام پیشنهاد افزایش وام ازدواج جوانان به رأی گذاشته شد و وکلای ملت با 144 رأی موافق ، 16 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در صحن علنی با بخش درآمدی این پیشنهاد موافقت کردند و بخش هزینه ای مجدداً در هنگام بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه بررسی خواهد شد.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۵/۴/۲۶ ۲۰:۰۶

،من سال 94ازدواج کردم آیا شامل ماهم میشه

۹۵/۴/۱ ۲۰:۰۴

خداییش اونیکه با این طرح مخالفتکره .دیگه خیلی نماینده........ است

۹۵/۳/۲۱ ۱۱:۰۳

من از شهریور 94 تو نوبت وام هستم ولی هیچ شعبه ای معرفی نشدم هنوز،آهای آقايون بالا دستی به فکر ما جوونا هم باشين،لطفاً درک کنین که برای اجاره خونه پول ندارم

۹۵/۳/۵ ۲۲:۱۴

آیا به کسانی که قبلا ثبت نام کردن ولی هنوز دریافت نکردن این مبلغ تعلق میگیرد؟

۹۵/۲/۷ ۱۰:۱۶

برادر عزیز و بزرگوارم
جناب آقای دکتر
سلام علیکم
پس از مطالعه ی کامنت حضرتعالی بسیار محزون و متاثر شدم و از صمیم قلب برای گشایشی در زندگی شما دعا کردم ، برادر این کاتب مسکین هم به نوعی همدرد شماست ، در این وانفسای برآمده از فقر و فساد و تبعیض ، هیچ کاری جز دعای خیر برای هم نمیتوانیم بکنیم.
التماس دعا

۹۵/۲/۴ ۱۶:۱۴

سلام من اواخر سال ۹۴ ازدواج کردم ایا الان به من وام ۱۰ تومنی تعلق میگیرد یا قبلی؟؟؟

۹۵/۱/۳۱ ۱۳:۵۸

به من به جای وام 3 تومنی ده تومنی میدن

۹۵/۱/۳۱ ۱۳:۵۷

من 94 ثبت نام 3 تومنی انجام دادم آیا الان میتونم 10 تومنی بگیرم

۹۵/۱/۲۸ ۲۱:۳۱

سلام.من برای وام ازدواج سال94ثبت نام کردم اماهنوز ان رادریافت نکردم.ایا وام 10میلیونی به من تعلق میگیره یا3میلیونی؟؟؟؟؟؟لطفاجواب بدین

۹۵/۱/۲۸ ۱۲:۲۲

باسلام
بنده دانشجوی دکتری دانشگاه تهران و بدون هیچ گونه پشتوانه ای برای اشتغال و نامزدم نیروی قراردادی مترو تهران است که با حقوق کارگری و قراردادهای ماهیانه هیچ امیدی برای اجاره یک خانه و شروع زندگی مشترکمان نداریم. از شهریور سال 94 هم در صف وام ازدواج بانک رفاه هستیم . خودتان قضاوت کنید

اخبار روز