کد خبر: ۶۲۳۲۹
۷۹۳ بازدید
۷ دیدگاه

سریال تکراری اهانت و عذرخواهی! عذرخواهی مدیر مسئول طرح نو و توقف انتشار نشریه و برخورد قانونی با خاطیان

۱۳۹۵/۵/۶
۱۷:۵۳

امیدوارم مردم ما را ببخشند و عذرخواهی ما را قبول کنند؛ در فضای فعلی که امنیت همسایگان ما مختل شده است نباید اجازه دهیم عده‌ای سودجو با ابزار کردن این اشتباه غیرعمدی از آب گل آلود ماهی بگیرند.

روزنامه طرح نو در تاریخ سی‌ام تیرماه طی مطلبی با تیتر “هفت خوان رستم” داستانی را از شاهنامه روایت کرده بود که در آن کلماتی ناخوشایند نسبت به ترک ها به کار برده شده بود که این امر موجب برخی اعتراضات در شبکه های اجتماعی و محافل فرهنگی شد.

به گزارش صدای میانه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در گفت‌وگویی با اشاره به انتشار مطالب توهین‌آمیز در ستون «ایران ما» در شماره ۸۶۸ روز چهارشنبه ۳۰ تیر روزنامه طرح نو اظهار داشت: آنچه مسلم و قطعی به نظر می رسد این است که مطالب وهن‌آمیز این نشریه به هیچ‌ عنوان قابل توجیه نیست.

محمد محمدپور گفت: با وجود اعلام مدیرمسئول نشریه مبنی بر این‌که موضوع کاملا غیرعمدی و سهوی بوده است، اما اقدامات وپیگیری های لازم برای برخورد قانونی با عوامل خاطی در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: با وجود اعلام مدیرمسئول نشریه مبنی بر این‌که موضوع کاملا غیرعمدی و سهوی بوده و داوطلبانه انتشار نشریه را متوقف می کند، اما اقدامات قانونی لازم جهت برخورد با عوامل خاطی در حال انجام است و با جدیت پیگیر موضوع هستیم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی با تأکید بر این‌که توهین به هر قوم، نژاد و زبانی ولو سهوی و غیرعمدی محکوم است، تصریح کرد: تاریخ آذربایجان سرشار از مجاهدت دلاورمردانی است که عزت، اقتدار و تعالی ایران اسلامی را رقم زده‌اند، چنانکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در کلام تاریخی خود فرمودند؛ «آذربایجان سر ایران است».
وی با اشاره به عذرخواهی مدیرمسؤول این روزنامه نسبت به انتشار مطالب توهین‌آمیز در هفته گذشته گفت: بار دیگر تأکید می شود که به دنبال برخورد قانونی لازم با نشریه و عوامل خاطی آن هستیم.

توضیحات مدیرمسؤول روزنامه طرح نو نسبت به محتوای یک ستون :

مدیرمسؤول روزنامه طرح نو نسبت به انتشار متنی در ستون داستان صفحه کودکان این نشریه توضیحاتی ارایه کرد.

محمدرضا ربانی، مدیرمسؤول روزنامه طرح نو در گفت‌وگویی با اشاره به مطلب منتشر شده این روزنامه در ستون داستان صفحه کودکان که منجر به سوء تفاهم‌هایی در فضای اجتماعی شده است، گفت: این مسأله بلافاصله مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت غیرعمد بودن اقدام نویسنده محرز گردید.

ربانی با ابراز تاسف از اتفاق رخ داده، ابراز کرد: بنده خودم یک تُرک هستم و توهین به آذربایجانی‌ها برایم قابل قبول نیست؛ داستان منتشر شده برگرفته از شاهنامه فردوسی بوده است که برخی از کلمات آن در اقدامی ناشیانه تغییر داده شده و حساسیت برانگیز شده است.

وی با بیان اینکه ما اشتباه خود را می‌پذیریم و از مردم عذرخواهی می‌کنیم، خاطرنشان کرد: با این‌که نویسنده کار غیرعمدی انجام داده، ولی از آنجا که تشخیص درستی در انتخاب کلمات نداشته است، از روزنامه اخراج شد، چراکه اعتقاد داریم؛ روزنامه‌نگاری که نتواند تشخیص درستی از مفاهیم لغات داشته باشد؛ همان بهتر که در کار دیگری فعالیت کند.

محمدرضا ربانی اظهار داشت: زمانی که این روزنامه به تکثیر رسید بنده در تبریز حضور نداشتم و متاسفانه مطالب قبل از اینکه به نظر من برسد به چاپ رسیده بود و قطعا اگر بنده اطلاعی از این محتوا داشتم، به هیچ عنوان راضی به انتشار این متن نبودم، بنده به عنوان یک ترک‌زبان تعصب خاصی به آذربایجان و ایران دارم و هیچ کس اجازه توهین به هیچ قومی را ندارد.

مدیرمسؤول روزنامه طرح نو در پایان با تأکید بر این‌که عده‌ای همواره به دنبال سوء استفاده از فضای موجود در راستای منافع جناحی و گروهی خود هستند، گفت: امیدوارم مردم ما را ببخشند و عذرخواهی ما را قبول کنند؛ در فضای فعلی که امنیت همسایگان ما مختل شده است نباید اجازه دهیم عده‌ای سودجو با ابزار کردن این اشتباه غیرعمدی از آب گل آلود ماهی بگیرند.

وی تاکید کرد: امنیت و آرامشی که امروز ایران اسلامی دارد؛ را با هیچ چیز دیگری عوش نمی کنیم؛ چراکه پای این نظام خون هزاران شهید ریخته شده است.

منبع: اعتدال

***********************

مطلب مرتبط:

دفاع "سلیمان افشار تکابی" نویسنده "هفت خوان رستم" از مقاله اش در"طرح نو" ؛آذری ها ارتباطی به ترک ها ندارند+تصویر

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۵/۵/۷ ۱۸:۰۶

متاسفانه در میانه هم نمایندی دارند باید دفترش بسته بشه

۹۵/۵/۷ ۱۷:۰۲

همیشه همینطوری بوده ، هست و خواهد بود...
این عذرخواهی به چه درده مردمه ترک زبان میخوره؟؟؟
چقدر باید این توهین هارو ببینیم ، بشنویم و بعدش با یه عذرخواهی همه چیزو فراموش کنیم؟؟
اگه این اهانتها به فارس زبانان میشد بازم این مسئله با یک عذرخواهی تموم میشد؟؟؟
چرا یک بار برخورده قاطعی نمیشه تا دیگه چنین مسائلی اتفاق نیفته؟
من بیشتر از اینکه از این نشریه ناراحت باشم از خودمون که ترک زبانیم ناراحتم، چون هیچوقت برخورده قاطع نداشتیم با اهانت کنندگان...
البته میدونم که این نظرو انتشار نمیدید فقط بیهوده میام از این سایت بازدید میکنمو نظر میدم.

۹۵/۵/۷ ۱۶:۴۱

شرمنده ازماست که برماست ثمره ساده اندیشی وناآگاهی چیزی جزء توهین وتحقیر وعقب ماندکی نیست افسوس............

۹۵/۵/۷ ۱۲:۱۲

با کمال پوزش، واژه "احمق" یا "خائن" بدون دلیل وارد لغتنامه ها نشده است و بی تردید افرادی هستند که شامل آن می شوند. هم نشریه طرح نو و هم نویسنده اش شامل یکی از این دو و شاید شامل هر دوی این دو واژه می شود و تک تک شهروندان می توانند علیه این دو شکایت کنند بخاطر اهانتهایی که کرده اند.

۹۵/۵/۷ ۰۷:۳۰

ولی آب رفته دوباره به جوی بر نمی گردد . 

۹۵/۵/۶ ۲۳:۴۱

مثلا چه کسی ور افتاده. هر سال توهین. ملتی که سیاست نداشته باشد در اختیاز دیگر اقوام(فارس) خواهد بود. هر روز توهین و تحقیر. ارمنستان با این فسقلگیش برای خودش هویت و کشور است آذربایجانی ها با بیش از 15 میلیون زیر یوغ فارس است و هر فرهنگ و اثر و دانشمندش برای قوم فارس است. هر چیزی لیاقت دارد دادا

۹۵/۵/۶ ۱۹:۰۰

هر که با ما در افتاد به ... افتاد

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز