کد خبر: ۶۴۴۹۱
۲۹۳۸ بازدید
۵ دیدگاه

متن نامه عذرخواهی سعید مرتضوی از رهبر انقلاب، خانواده جانباختگان کهریزک و مردم ایران

۱۳۹۵/۶/۲۱
۱۴:۲۲

صدای میانه به نقل از تسنیم: سعید مرتضوی دادستان سابق تهران با ارائه نامه‌ای دادگاه رسیدگی به پرونده کهریزک از وقایع پیش‌آمده در تیرماه 88 از مقام معظم رهبری، خانواده جانباختگان و ملت ایران عذرخواهی کرد.

سعید مرتضوی دادستان سابق تهران با ارائه نامه‌ای خطاب به دادگاه رسیدگی به پرونده کهریزک بابت وقایع پیش‌آمده در تیرماه ۸۸ عذرخواهی کرد.

خبرگزاری تسنیم: سعید مرتضوی دادستان سابق تهران با ارائه نامه‌ای دادگاه رسیدگی به پرونده کهریزک از وقایع پیش‌آمده در تیرماه 88 از مقام معظم رهبری، خانواده جانباختگان و ملت ایران عذرخواهی کرد.

متن این نامه که یک نسخه از آن در اختیارتسنیم قرار گرفته به شرح ذیل است.

ریاست محترم و هیئت محترم قضات شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران

با سلام بر محمد و آل طاهرینش. و با درود و سلام به پیشگاه حضرت ولی عصر و امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و شهدای گرانقدر

با سلام؛ به استحضار می‌ساند تقارن سومین جلسه دادگاه در این پرونده و نوبت دفاعیات اینجانب با نهم ذی‌الحجة  روز عرفه را به فال نیک می‌گیرم. زیرا در این تقارن ایام و مناسبت‌های دینی و الهی رمز و رازهایی است که آن را اتفاقی و بی‌حکمت و بی‌حاصل ندانسته و به برکت و فضل این ایام در گشایش قفل‌های بسته و مشکلات بیش از پیش امیدوارم.

عرفه روزی است به زیبایی شب قدر و دریایی‌ست به وسعت بخشش الهی؛ روز عرفه روزی‌ست که درهای آسمان برای تضرع‌های عاشقانه بندگان گشوده می‌شود. روزی که عارفان حق، از خیمه وجود خویش بیرون می‌آیند و با آتش شوق و اشتیاق به دعا و نیایش متوسل می‌شوند.

در این روز عزیر که سجاده‌ای به وسعت هستی گسترده است دست‌های خود را به سوی آن بی‌نیاز بالا برده دعا می‌نماییم که خدایا غروب این روز را با غروب گناهان و تقصیرات ما یکی گردان.

اینجانب به عنوان دادستان عمومی و انقلاب تهران در زمان فتنه بزرگ سال 1388 مطالبی را به عنوان دفاع در پرونده منعکس نموده‌ام ولکن در این جلسه که نوبت به دفاع نهایی است با عنایت به اینکه انتظار به‌حق رهبر معظم و عزیزتر از جانمان این بود که مهار اغتشاش و خنثی‌ نمودن فتنه حتی در آن شرایظ اضطراری بدون ایراد خسارت و هرگونه لطمه‌ای به شهروندان عزیر انجام شود مطالب ذیل را در تکمیل دفاعیات به عمل آمده به استحضار می‌رساند:

1- برخورد بسیار شایسته از طرف خانواده‌های آسیب‌دیده قابل تقدیر و سپاس است لذا در همین رابطه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به خاطر این متانت و بردباری و پیگیری از درون نظام و دست رد زدن به مداخله بیگانگان آنان را مورد تفقد قرار دادند؛ بنابراین مجددا مراتب ادب و احترام و تجلیل خود را از مقام شامخ این خانواده‌های بزرگوار اعلام می‌نمایم.

2- در رابطه با واقعه خونبار تیرماه 88 که متعاقب فتنه بزرگ و توطئه پس از انتخابات ریاست جمهوری به وقوع پیوست رهبری معظم انقلاب به خاطر عمق فاجعه از آن به جنایت تعبیر فرمودند. به عنوان دادستان وقت عمیقا ابراز تأسف و اعتذار می‌نمایم و از مقام شهیدان مظلوم این حادثه جوادی‌فر، روح‌الامینی و کامرانی طلب پوزش نموده و علو درجات آنها را از خداوند بزرگ مسئلت می‌نمایم.

3- در این وقایع خونبار امام شهیدان روحشان آزرده و قلب رهبر معظم انقلاب و ملت شهیدپرور ایران عموما و خانواده‌های داغدار خصوصا مکدر و جریحه‌دار گردید که به راحتی قابل التیام نمی‌باشد. ضمن اینکه با چارچوب‌های عدالت‌محور نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرمان‌های امام (ره) و شهیدان و رهبری معظم انقلاب اسلامی سازگاری ندارد. لذا اینجانب به سهم خود از محضر مقدس امام زمان، که صاحب اصلی انقلاب می‌باشند، روح بلند و ملکوتی امام راحل و شهیدان، رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی و ملت بزرگوار و خانواده های این عزیزان صمیمانه پوزش طلبیده و ابراز تأسف و تأثر و اعتذار دارم و امیدورام این اعتذار و دلجویی بتواند مرهمی بر این زخم و التیامی بر این داغ باشد.

4- اینجانب به عنوان دادستان وقت تهران در پیشگاه خداوند و وجدان خود از وقوع این حادثه هولناک اگرچه خداوند باریتعالی عالم است، در شکل‌گیری آن هیچ عمدی نبوده، ابراز شرمندگی می‌کنم.

5- امیدوارم تلخی این حادثه و هزینه‌های عظیم این خسارت معنوی همچنان در حافظه مسئولان مربوطه باقی مانده و من‌بعد شاهد تکرار اینگونه وقایع تلخ در کشور عزیزمان ایران اسلامی نباشیم.

سعید مرتضوی-21 شهریور 95

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۵/۶/۲۸ ۱۶:۳۶

این عذر خواهی پص از ان همه جنایت مانند توبه فرعون است ودر پیشگاه خدا وخلق پذیرفته نیست

۹۵/۶/۲۷ ۰۹:۵۵

فرهنگ عذرخواهی برای مسؤولین سنت خوبی است از اینکه اگر هر اتفاقی در حوزه مسؤولیت افراد می افتد عذرخواهی نمایند ولی این دلیل مقصر بودن نیست چرا که دادستان یا یک مقام مسؤول همیشه در سر داستان حاضر نیست
از اینگونه مسائل و حق کشی ها و حتی قتل های غیرعمد توسط مأمورین دولتی خیلی اتفاق افتاده است که ناشی از بی دقتی و تندروی مأمورین است و همیشه بالادستی ها در هیچ کجا محکوم نمی شوند همین چند وقت قبل خانمی بمن گفت که پسرش پس از بازداشت در اثر تندروی نابجای و کتک کاری مامورین در بازداشتگاه کشته شد
بنابراین بنظر من عذرخواهی ایشان در واقع عذرخواهی نظام است و چیز عجیبی نیست

۹۵/۶/۲۶ ۲۰:۴۳

عذرخواهیش به درده خودش میخوره
عذرخواهیش اون جوونارو به خانواده هاشون برمیگردونه؟
جوابه یه قطره اشکه مادرهای اون جونایی که مردن ، میشه؟
پیشه خودش چه فکری کرده
خوبه دیگه از این به بعد هرکی هرکاری خواست بکنه بعد بیاد عذرخواهی کنه

۹۵/۶/۲۳ ۰۹:۰۵

عذرخواهی سعید مرتضوی بعد از گذشت 7 سال چه فایده ای میتواند داشته باشد به غیر از فرار از مجازات عمل ! عذرخواهی فقط زمانی قابل پذیرش است که به حریم انسان تجاوز نکرده باشی و کل شرف و انسانیت را زیر پا نگذاشته باشی. بخشش برای این فرد یعنی له کردن کل وجود انسان و انسانیت و شرف . بعد از 7 سال از آن فاجعه مرگبار که در ذهن ها مانده است و خواهند ماند و در آینده به سایه ای سیاه و زشت در تاریخ ایران مبدل خواهد شد میگذرد. اگر دادگاهی تشکیل نمیشد و قرار تاوان داده نمیشد بی شک این شرمساری دروغین هم وجود نداشت. تقدیم یک عذرخواهی برای خشونت های بی امان و بی تفکر این شخص و تک تک افرادی که در آن اتفاق هولناک دست داشتند و باعث زجر و شکنجه و توهین و در انتها مرگ غم انگیز جوانان ایران شدند هیچ ارزشی ندارد و بسیار بی معنی است. این فرد باید مجازات شود تا عبرتی گردد برای آنهایی که پول و قدرت چشمانشان را کور ، گوشهایشان را کر و دلهایشان را سیاه کرده است.

دست مزن چشم ببستم دو دست
راه مرو چشم دو پایم شکست
حرف مزن قطع نمودم سخن
نطق مکن چشم ببستم دهن
هیچ نفهم! این سخن عنوان مکن
خواهش نافهمی انسان مکن
لال شوم ، کور شوم ، کر شوم
لیک محال است که من خر شوم

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز