کد خبر: ۷۳۶۷۶
۱۷۵ بازدید
۰ دیدگاه

جزییاتی از انتشار اسناد دخالت مستقیم آمریکا در کودتای 28 مرداد پس از 64 سال +تصویر

۹۶/۳/۲۶
۰۹:۵۲

وزارت‌خارجه‌آمریکا برای نخستین بار کتاب اسناد کودتای ۲۸ مرداد را منتشر کرد؛ اسناد رخدادهای پیش از کودتا، عملیات سرنگونی مصدق و وقایع پس از آن. «سیا» در سال ۲۰۱۳ به نقش خود در کودتا اعتراف کرده بود.

وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته پس از چندین دهه، صدها سند محرمانه مربوط به دخالت این کشور در کودتای 28 مرداد 1333 علیه دولت مصدق را منتشر کرد.

در این اسناد که مربوط به مکاتبات محرمانه سفارت آمریکا در تهران با وزارت امور خارجه این کشور و سازمان جاسوسی سیا است، به وضوح از نقش مستقیم آمریکا در مدیریت این کودتا و کنار زدن دولت منتخب دکتر مصدق پرده‌برداری شده است.

در یکی از این اسناد، رابط سیا و سفیر آمریکا در تهران در یک تلگرام محرمانه با اشاره به در شُرف موفقیت بودن سرنگونی دولت مصدق، از دولت وقت آمریکا می‌خواهند پس از روی کار آمدن زاهدی فورا 5 میلیون دلار بودجه برای کمک به دولت او اختصاص دهد.

همچنین در یکی دیگر از 375 سند منتشرشده، سفیر آمریکا از محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران، می‌خواهد  در بیانیه‌ای از نظامیان و مردم بخواهد فرامین زاهدی را اجرا کنند.

این اسناد که به وضوح حاکی از دخالت آمریکا در امور داخلی ایران و ایجاد بی‌ثباتی در این کشور هستند درست در شبی منتشر شدند که مجلس سنای آمریکا با ادعای "دخالت ایران در امور منطقه" و "انجام اقدامات بی‌ثبات‌کننده"، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع کرد!/ باشگاه خبرنگاران

**********

متن سندي که تائيد مي کند پس از اطمينان از موفقيت طرح سقوط دولت مصدق، از کاخ سفيد خواسته شده براى حمايت از دولت كودتا ٥ ميليون دلار بودجه اختصاص دهد/ واحدمرکزی خبر

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز