کد خبر: ۷۶۶۵۳
۲۶۵ بازدید
۳ دیدگاه

به زودی آذربایجان غیرقابل سکونت خواهد شد

۹۶/۷/۱۹
۱۰:۳۳

 

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه با خطرات بی‌آبی در آینده جابه‌جایی‌های بزرگ جمعیتی در ایران صورت خواهد گرفت و شمال‌غرب کشور با خشک شدن دریاچه اورمیه و آب‌های زیرزمینی قابلیت سکونت خود را از دست خواهد داد، گفت: اگر آبیاری در کشور مکانیزه شود سالانه یک هزار و 400 میلیارد مترمکعب آب صرفه جویی خواهد شد.

اکبر عبدی قاضی‌جهانی صبح امروز در کارگاه آموزشی ترویجی بهینه سازی مصرف آب کشاورزی که در مسجد حضرت ولیعصر(عج) قاضی جهان از توابع شهرستان آذرشهر برگزار شده بود با دعوت اهالی به صرفه‌جویی در مصرف آب به ویژه در مصارف کشاورزی اظهار داشت: ۸۰ درصد آب ایران در کشاورزی مصرف می‌شود و در عین حال ۷۰ درصد آب مصرف شده در بخش کشاورزی هدر می‌رود و در صورتی که مصرف آب در کشاورزی قطره ای و بارانی نشود صنعت چند هزار ساله کشاورزی در آستانه نابودی قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه با خطرات بی آبی در آینده جابه‌جایی‌های بزرگ جمعیتی در ایران صورت خواهد گرفت و شمال‌غرب کشور با خشک شدن دریاچه اورمیه و آب‌های زیرزمینی قابلیت سکونت خود را از دست خواهد داد بر لزوم مکانیزه کردن مصرف آب کشاورزی و تجدید نظر در کشت نوع محصولات کشاورزی تاکید کرد و افزود: اگر آبیاری در کشور مکانیزه شود سالانه یک هزار و ۴۰۰ میلیارد مترمکعب آب صرفه‌جویی خواهد شد.

عبدی قاضی‌جهانی با بیان اینکه دولت برای توسعه آبیاری امکانات خوبی داده طوری که ۸۵ درصد هزینه کشاورزانی که به جای آبیاری غرقابی اقدام به راه اندازی آبیاری قطره ای و بارانی کنند را پرداخت می‌کند و ۱۵ درصد بقیه هم وام پنج ساله می‌دهد، افزود: در آبیاری قطره ای ۹۰ درصد و در آبیاری بارانی ۷۰ درصد راندمان بالا می رود و باید گفت ده ها برکات دیگر بر این نوع آبیاری حاصل می‌شود.

وی پرهیز از روش آبیاری غرقابی و فرهنگ سازی به منظور درونی کردن روش آبیاری مدرن و قطره‌ای را مهم‌ترین راه حل جهت مدیریت منابع آبی استان با توجه به خشکسالی‌های اخیر دانست و افزود: برای کشوری که در سرزمینی خشک و نیمه خشک قرار دارد و میانگین بارش سالانه دراز مدت آن از میانگین بارش جهانی کمتر است، کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی آن جزو اهداف استراتژیک دولت است که اگر با جدیت در تحقق این هدف کوشش نشود، با محدود بودن حجم آبهای تجدید شونده کشور، در آینده باید با کاهش شدید محصولات کشاورزی، نابودی منابع آب بخصوص آب‌های زیرزمینی، توسعه نیافتن صنعت و مشکلات عدیده در تامین آب شرب مواجه خواهیم بود و محصول همه این موارد خدشه دار شدن امنیت غذایی اجتماعی و سیاسی است.

عبدی قاضی جهانی با بیان اینکه کاشت، داشت و برداشت محصول در زمین‌های خرده مالک اگر به صورت یکپارچه انجام شود و سپس محصول برداشت شده مطابق سهم زمین، تقسیم شود، عامل بسیار مهمی در افزایش راندمان آبیاری و بستر اجرای طرحهای آبیاری تحت فشار و تغییر سیستم آبیاری سنتی به آبیاری مدرن است گفت: متاسفانه در حال حاضر با اجرای قانون ارث، زمین‌های کشاورزی مرتب در حال تقسیم شدن و خرد شدن است اما تاکنون اقدامات عملی یا موفقیت چشمگیری برای جلوگیری از خردشدن زمین‌های کشاورزی و تبدیل شدن آنها به زمین‌های خرده مالک انجام نشده است در این زمینه نه اقدامات بازدارنده و نه اقدامات تشویقی خاصی صورت نگرفته است. / یول پرس 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۷/۲۰ ۰۰:۰۵

مهاجرت از مراغه از امسال شروع شده

۹۶/۷/۱۹ ۱۲:۱۵

به هرقیمت چطور؟باکدام انتقال ابی؟پرفسورکردوانی گفته دیگردریاچه ارومیه احیانخواهدشد.باانتقال ارس هم درست نخواهدشدهیچ دراینده ارسباران ومغان هم خشک خواهندشد.
قدیماخوب گفتندچاه خودش بایداب داشته باشه بااب ریختن درونش ابدارنمیشه.
نمیدونم تاکی بایدچوب ندانم کاری هاوکارهای غیرکارشناسی روخورد.
بناب,شبستراب دریاچه روخشک کردندحالاطلبکارهم هستند.
حیات کل اذربایجان ودارندتهدیدمیکنند.

۹۶/۷/۱۹ ۱۱:۱۲

ارومیه به هر قیمت باید حفظ شه و مکانیزه کردن باید تشدید بشود.
طبیعت سهم و حق دارد سهم طبیعت ندهی باید منتظر عواقبش باشی .که آذربایجان مثل کویر یزد کند. حتی خشک شدن دریاچه در کاهش بارندگی هم موثر بوده .وجود دریاچه دمای منطقه پنج درجه خنک تر میکرده.
درحالیکه الان دما رو به افزایش و بارش روبه کاهش است

اخبار روز