کد خبر: ۷۶۷۱۲
۱۸۶ بازدید
۲ دیدگاه

تصاویر سربازان "سپاه‌دانش" ، پیش از انقلاب

۹۶/۷/۲۰
۲۰:۲۳

"سپاه دانش" نام نهادی آموزشی در دوران سلطنت پهلوی بود که در پی انقلاب موسوم به "شاه و مردم" آغاز به کار کرد و در آن سرباران دوره خدمت نظامی خود را در روستاها و مناطق دورافتاده به سواد آموزی می پرداختند. 

 

به گزارش فرارو، در عصر پهلوی دوم در راستای انجام اصلاحات اجتماعی و اقتصادی که امریکا به شاه دیکته کرده بود، برنامه ای تحت عنوان "انقلاب سفید" در ایران به اجرا گذاشته شد که هدف آن تغییر و تحول در جامعه سنتی ایران بود. اصل ششم این برنامه اما تحت عنوان "سپاه دانش" بود که برنامه ای برای سوادآموزی روستائیان و ساکنان مناطق دورافتاده کشور بود. بر این اساس قانون سپاه دانش در دولت اسدالله علم و در سال 1341 به تصویب مجلس وقت رسید و پس از انجام مقدمات یکسال بعد اجرای آن آغاز شد. به موجب این قانون جوانان دیپلم و بالاتر بعد از سپری کردن یک دوره 4 ماهه در مرکزهای آموزشی ارتش و اخذ درجه گروهبانی می‌توانستند دوران خدمت سربازی خود را در روستاهای ایران که 70 درصد جمعیت بی سواد را در خود جای داده بودند، به شغل معلمی بگذرانند. آنان موظف بودند به افراد بی سواد به ویژه کودکان 7 تا 17 ساله سواد بیاموزند.

 

در زمان اجرای این برنامه بیست و هشت دوره از پسران و هجده دوره از دختران در این سپاه خدمت کردند که شماره آنها به بیش از 100 هزار تن می‌رسید که بسیاری از آنها پس از پایان دوره  خدمت به استخدام وزارت آموزش و پرورش در آمدند. مجموعه عکس های دیده نشده زیر دوران آموزشی و و اعزام گروهی از این سربازان سپاه دانش را به تصویر کشیده است. در این عکس ها که "دیمتری کیسل" برداشته اولین گروه ها از سپاهیان دانش را در سال 1343 و در مناطق روستایی شیراز نشان می‌دهد.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۷/۲۱ ۱۱:۰۲

سرمایه گذاری در اموزش وپرورش واهتمام عمومی جهت بالابردن راندمان اموزشی وتربیتی کم است زیرا جامعه هنوز بطور فراگیر نقش فوق العاده اموزش وپرورش را در توسعه مادی ومعنوی کشور احساس نکرده این دستگاه نقطه شروع برای پایان دادن به معضلات اجتماعی و نارساییهای مختلف کشور است ومتعلق به هیچ صنفی نیست تعلق تام به مردم دارد وهرنارسایی درارایه خدمات دران درحلقه های بعدمنجر به کندی وانحراف در توسعه مادی معنوی کشور می شود
هرهزینه اضافی که کشور در سیستم امنیتی و دستگاه قضا و بهزیستی و غیره جهت درمان وچاره جویی و حل معضلات می پردازد اگر درحلقه اول با پیشگیری وواکسینه کردن فرهنگی جامعه در اموزش وپرورش بپردازد بادرصد بسیاربالایی هزینه های بیمورد کاهش یافته سلامت اجتماعی افزایش می یابد حتی تنشهای مخرب سیاسی هم که ریشه بسیاری مشکلات است تاحدود زیادی فروکش می کند
خلاصه اینکه پیشگیری بهتر ازدرمان است وبه این دستگاه نباید نگاه صنفی ورقابت امیز داشت

۹۶/۷/۲۱ ۰۷:۰۹

وضعیت الان مدارس را با آن زمان مقایسه کنید

اخبار روز