کد خبر: ۷۹۲۳۴
۱۷۵ بازدید
۱ دیدگاه

دلیل زلزله های زیاد در کرمانشاه و غرب کشور چیست؟

۹۶/۱۰/۲۱
۱۴:۱۳

 

خبر فوری ؛14 زلزله در دو ساعت. این آمار زمین لرزه های اخیر در سومار است. به دنبال شدت گرفتن زمین لرزه ها بسیاری می پرسند دلیل این زلزله های مداوم چیست؟

درباره زلزله های غرب کشور که امروز بار دیگر در کرمانشاه، کرمان و ایلام، مردم را نگران کرد، اظهارنظرهای زیادی شده است.

از اینکه به دلیل خشکسالی، گسل های بیشتری فعال شده اند تا آنکه به دلیل حرکت وضعی کره زمین، کلا آمار زمین لرزه ها بیشتر شده است.

در تازه ترین اظهارنظر در این رابطه یک صاحبنظر هشدار داده است که باید منتظر زلزله‌های زیاد و فراوان در ایران باشیم.

علی اصغر هدایی عضو هیئت علمی موسسه هلال ایران و متخصص ژئومورفولوژی با اشاره به چرایی افزایش زلزله های ایران با قدرت بیشتر گفته است: این موضوع به سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ باز می گردد که بازشدگی در دریای احمر رخ داد و حرکت پوسته از نوع واگرایی بود و در یک لحظه صفحه را به سمت پوسته ایران رانده است. در اثر این بازشدگی به قدری مواد "ماگما" به بیرون ریخته شده که در بین کشورهای جیبوتی و یمن دو جزیره از زیر دریا بیرون آمده است.

وی اضافه کرده است: این فشار به صفحه ایران منتقل شده است و باید منتظر زلزله های زیاد و فراوان باشیم. در آن زمان زلزله ای با قدرت ۷.۵ ریشتر در سراوان و پاکستان رخ داد که حاصل این فشار بود.

به این ترتیب باید از حالا به بعد منتظر زلزله های بیشتری در غرب کشور بود. زمین لرزه هایی که اگر فکری به حال مقاوم سازی ساختمانها در این مناطق و البته سایر کلانشهرهای کشور نشود، خسارت های بسیاری برجای خواهد گذاشت.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز