کد خبر: ۸۰۸۲۶
۱۰۰ بازدید
۰ دیدگاه

سناریوهایی درباره ۳ استیضاح ؛

پشت‌پرده رضایت هیات رئیسه برای اعلام وصول

۹۶/۱۲/۲۲
۰۷:۴۸

سناریوهایی درباره ۳ استیضاح/ پشت‌پرده رضایت هیات رئیسه برای اعلام وصول استیضاح وزرا

نامه‌نیوز نوشت: وزرای کار، راه و کشاورزی در جلسات صبح و بعد از ظهر سه شنبه و چهارشنبه استیضاح می‌شوند اما سه سناریو را در پشت‌پرده آنها که در وقت اضافه انجام می‎شوند، می‌توان برشمرد.

استيضاح‌هاي متاثر از روابط روسا

از سناريوهايي كه می توان ادعا كرد این است که هيات رييسه مجلس عمداً در اين مقطع خاص زماني و در روزهاي پاياني سال نسبت به اعلام وصول اين چندطرح استيضاح به‌صورت يك‌جا و يك‌باره اقدام كرده تا اولاً اين چند فقره استيضاح، همديگر را تحت‌الاشعاع قرار دهند و درثاني، در اين روزهاي منتهي به پايان سال، مطرح شوند تا فقط مطرح شده باشند و عملاً بلا را از سر دولت دور كنند. 

مقدمه‌چيني براي تفكيك وزارتخانه‌ها

البته اين تنها سناريوي موجود نيست و گروهي ديگر از نمايندگان معتقدند طرح اين 3 استيضاح به‌ويژه 2 مورد جدي‌تر يعني استيضاح وزراي تعاون، كار و رفاه اجتماعي و راه و شهرسازي با ريسماني نامرئي به لايحه تفكيك وزارتخانه‌ها مرتبط است. خالقان اين سناريو ادعا مي‌كنند طرح موضوع استيضاح وزراي كار و راه بيش از آن‌كه به عملكرد ربيعي و آخوندي مربوط باشد، به اين دليل مطرح شده كه مشكلات عديده ناشي از وسعت اين دو وزارتخانه و البته وزارت صنعت، معدن و تجارت را به مجلس يادآوري كنند تا هنگامي كه در ابتداي سال آينده لايحه تفكيك 3 وزارتخانه تعاون، كار و رفاه اجتماعي، راه و شهرسازي، و صنعت، معدن و تجارت در مجلس مطرح شد، مسيري هموارتر در پارلمان داشته باشد. 

يك قرباني

گروهي ديگر از ناظران پشت‌پرده سياست هم از سناريويي ديگر صحبت مي‌كنند. سناريويي كه حسن روحاني رييس‌جمهوري را مقابل وزرايش قرار داده و مدعي است اعلام وصول اين 3 استيضاح ازسوي هيات رييسه مجلس با رضايت رييس‌جمهوري صورت گرفته تا ازطرفي، از فشار حاكم بر دولت بكاهد و في‌المثل بار سنگين انتقادها درمورد سياست‌هاي اشتغال‌زايي دولت را سبك كند و در ازاي اين آسودگي، نهايتاً يك وزير قرباني شود، نه کل هيات دولت. 

آن‌چه مسلم است، نمي‌توان با قطعيت درباره هيچ‌كدام از اين سناريوها و سناريوهاي مشابه صحبت كرد و تنها حكمي كه به‌طور قطع صادر شده و اجرا مي‌شود اين است كه علي ربيعي و عباس آخوندي در جلسات نوبت صبح و بعدازظهر سه‌شنبه پيش‌رو و محمود حجتي نيز در جلسه نوبت صبح روز چهارشنبه براي دفاع از عملكردشان در برابر متقاضيان استيضاح به پارلمان مي‌آيند و وقتي در انتهاي اين هفته معماي اين 3 استيضاح حل شد، قضاوت درباره سناريوهاي احتمالي نيز آسان مي‌شود.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز