کد خبر: ۸۱۴۵۴
۸۲ بازدید
۰ دیدگاه

خروج تقاضای مازاد از بازار ارز؛

آیا سکه مقصد بعدی است؟

۹۷/۱/۲۷
۱۸:۴۱

دیروز خیابان فردوسی پس از ماه‌ها شلوغی وحضور مردم عادی در قالب خریدار و و فروشنده ارز، روزی آرام و سوت کور را تجربه می‌کرد. گویی بخش عمده این شهروندان عملا فرمان دولت درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی را پذیرفته اند، یا دست‌کم تا افتادن آب از آسیاب از خیر حضور در این خیابان گذشته‌اند.

در آخرین روزی که چنین رویه‌ای در بازار وجود داشت، متقاضیان ارز مسافرتی می‌توانستند #دلار را با قیمت ۴ هزار و ۹۷۰ تومان از صرافی‌های منتخب تهیه کنند و آن را بالاتر از ۵ هزار و ۷۰۰ تومان در بازار به فروش برسانند. فاصله بین قیمت‌ها به اندازه‌ای بود که متقاضی حتی با پرداخت هزینه لغو بلیت پرواز و هزینه‌های خروج از کشور، همچنان سود قابل‌ملاحظه‌ای را کسب می‌کرد.

جذابیت بهره‌گیری از چنین سودی موجب شده بود که صف‌های طولانی در بازار شکل بگیرد و فضای بازار و انتظارات افراد بیرونی را تحت‌تاثیر قرار دهد. در واقع، مشاهده صف‌های طولانی و روند افزایشی قیمت دلار موجب می‌شد روزبه‌روز به تقاضاهای اضافی بازار افزوده شود؛ تقاضای مازاد را می‌توان به تقاضای افرادی تعبیر کرد که نیاز واقعی به تهیه ارز نداشتند، ولی به دلایل مختلفی از جمله بهره‌گیری از اختلاف قیمت‌ها، جوسازی روانی پیرامون قیمت‌ها و انتظارات آینده وارد بازار می‌شدند. /اقتصادنیوز 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز