کد خبر: ۸۲۸۰۱
۱۰۶ بازدید
۰ دیدگاه

تکذیب سخنان منتسب به امام جمعه اصفهان درباره خراب کردن خانه ها!

۹۷/۳/۲۳
۰۹:۰۲

 

روابط عمومی دفتر امام جمعه اصفهان خبر منتشر شده درباره سخنرانی آیت الله طباطبایی‌نژاد، در برخی از رسانه‌ها که در آن عنوان شده بود روایت داریم اگر فردی ۳ هفته از روی بی اعتنایی نماز جمعه را ترک کرد باید خانه را روی سرش خراب کرد را تکذیب کرد و گفت: سخنرانی‌ با این مضمون صورت نگرفته است.

امام جمعه اصفهان: هیچ فقیهی حکم نداده که با ترک نمازجمعه باید خانه افراد را بر سرشان خراب کرد

  دفتر آیت‎الله طباطبایی‎نژاد اظهارات منتسب به وی در روز گذشته را ناقص خواند و گفت:

نشر اخبار آن هم از مجلس غیر عمومی و بدون در نظر گرفتن قرائن حالیه و تقطیع کردن جملات، باز گو کننده حق مطلب و رسالت خبرنگاری نیست.

حدیثی به سند صحیح در کتاب تهذیب شیخ طوسی در باب فضل جماعت امده است از امام صادق علیه السلام به این مضمون که در زمان رسول خدا عده ای در آمدن به مسجد سهل انگاری می کردند و حضرت فرمودند نزدیک است امر کنم که خانه هایشان را بسوزانند.(1) و یکی از مهمترین جماعات که بر ان تأکید شده است نماز جمعه است. 

همچنین حدیث دیگری به سند صحیح از امام باقر علیه السلام نقل می کنند که حضرت می فرماید: هر کس سه هفته متوالی نماز جمعه را ترک کند خدا بر قلب او مهر می زند(2)، که شبیه این حدیث را به سند صحیح، اهل سنت از رسول خدا ص نقل می کنند و لذا متفق بین الفریقین است. 

و در حدیث دیگری به سند صحیح مرحوم صدوق در کتاب مجالس از امام صادق علیه السلام نقل می کند که حضرت می فرماید هر کس بدون علت سه هفته نماز جمعه را ترک کند منافق است.(3)

لکن توجه به چند نکته در این خصوص ضروریست:

1- از این احادیث اهمیت نماز جمعه به طور کلی فهمیده می شود.

2- قدر متقن این احادیث در زمانی است که نمازجمعه واجب باشد مثل زمان حضور رسول خدا(ص).

3- این احادیث برای کسی است که از روی بی اعتنایی به جماعت و یا جمعه حاضر نشود.

4- مقصود از حدیثی که می فرماید نزدیک است خانه هایشان را بر سرشان خراب کنیم، این نیست که چنین کاری کردیم و یا می کنیم و لذا هیچ فقیهی چنین حکمی نداده است بلکه بیانی است برای اهمیت موضوع، مثل اینکه شخصی که مصیبت بزرگی بر او وارد شده و می گوید خانه خراب شدم.

بسیاری از نکات ۴گانه فوق الذکر در جلسه مدنظر توسط آیت‎الله طباطبایی‎نژاد تشریح و تبیین گردیده است لذا انتشار تنها یک جمله؛ آن هم در مباحث فقهی و نقلی رفتاری غیرمنصفانه و به دور از اخلاق رسانه ای است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز