کد خبر: ۸۵۶۷۱
۹۲ بازدید
۰ دیدگاه

مرگ یک روزنامه نگار دیگر سعودی، این بار در عربستان و تحت شکنجه

۹۷/۸/۱۶
۱۱:۲۴

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه القدس العربی چاپ لندن، حساب کاربری ”زندانیان سیاسی“ که به اخبار زندانیان و موارد نقض حقوق بشر در عربستان می پردازد به نقل از تارنمای ”الخلیج الجدید“ نوشت الجاسر بازداشت و سپس آن قدر شکنجه شد تا جان باخت. این اتفاق بعد از آن افتاد که مقامات سعودی ادعا کردند او حساب کاربری با نام ”کشکول“ را در شبکه اجتماعی توییتر اداره می کند. این حساب کاربری از موارد نقض حقوق بشر مقامات ریاض در عربستان پرده برمی داشت.

برخی منابع اعلام کردند مقامات ریاض از طریق جاسوسانی که در دفتر توییتر در دبی داشتند به الجاسر رسیدند و او را ماه مارس گذشته بازداشت کردند.
این جاسوسان بخشی از ارتش مجازی در شبکه های اینترنتی به شمار می آیند که عربستان آنها را برای پیگرد فعالان مجازی به خدمت گرفته است. برخی گزارشهای رسانه های غربی فاش کرده است سعود القحطانی معاون سابق محمد بن سلمان ولیعهد عربستان پشت هسته های سایبری قرار داشت.
القحطانی قبلا در توییتهایی گفته بود نام های جعلی ، حافظ جان کسانی که این حسابهای کاربری را اداره می کنند نخواهد بود.
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز ماه گذشته گزارش مفصلی منتشر و در آن به جنگی اشاره کرد که جمال خاشقجی روزنامه نگار سرشناس سعودی از سوی ”شکارچیان توییتر“ با آن رو به رو بود.
کسانی که از طریق اینترنت به خاشقجی حمله می کردند بخشی از تلاشهایی بودند که بن سلمان و مشاوران نزدیکش برای ساکت کردن منتقدان در داخل و خارج از عربستان انجام می دهند. این روزنامه نوشت صدها نفر در پروژه معروف به ”مزرعه شکارچیان“ در ریاض فعالیت می کنند تا صدای کسانی را که مانند خاشقجی از حکومت جدا شده اند خاموش کنند. در این گزارش به یک کارمند سعودی در توییتر اشاره شده است که مسئولان اطلاعاتی غربی به وی مظنون هستند و احتمالا برای کمک به مقامات سعودی در حساب های شخصی کاربران جاسوسی می کند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز