کد خبر: ۸۶۹۱۴
۲۱۵ بازدید
۰ دیدگاه

هزارتوی فسادهای خانوادگی ؛

ز برادران باقری درامنی تا ازدواج دوم برای دروغ هویت! + تصاویر

۹۷/۱۰/۲۱
۲۱:۲۶

 

بسیاری از پرونده های که در چند ماه اخیر در دادگاه های خاص فساد اقتصادی مفتوح شد، با سوء استفاده از روابط خانوادگی.

یکی از ابعاد فسادهای اقتصادی اخیر، سوءاستفاده و جعل اسناد و مدارک برای گسترش شبکه های فساد بود که این مهم اغلب از طریق سوء استفاده از نزدیکان رخ داد.

هزارتوی فسادهای خانوادگی / از برادران باقری درامنی تاازدواج دوم برای جعل هویت + تصاویر

استفاده از خویشاوندان و سوءاستفاده از مدارک شناسایی آنها، ترفندی است که در بسیاری از پرونده های اخیر دیده می شود. همکاری با اعضای درجه اول نیز یکی دیگر از شیوه های متهمان در بازار ارز بود. یکی از پروندههایی که به شدت از روابط خانوادگی در آن سوءاستفاده شد و همچنین خانواده خانوادگی وجود داشت، پرونده مظلومینها بود.

مظلومین ها، پدر-پسر-برادرزاده

در این پرونده که به سرپرستی مظلومین پدر بود، شبکه فساد با عضویت اعضای درجه یک تشکیل شد. پس از دستگیری این متهم دویست ساله، معاون اول قوۀ قضائیه در رابطه با پرونده او توضیح داد: معلوم شد که همزمان زمان بار اول هم اشتباهاتی بوده است. لذا ناجا با بررسی و تحقیق خود دوباره به این فرد رسید و توانست به دو متهم دیگر یعنی محمد سالم و سالار آقاخان برسد.

معاون اول دستگاه قضایی گفت: ناجا در تحقیقات خود متوجه شد که یک تیم از عامل اصلی به صورت غیرمجاز و عمده ارز خرید و فروش می کند و نهایتا به اسم سالار آقاخان رسید که این فرد را دستگیر کرد. البته اینجا بانک مرکزی به میدان آمد و گفت: اقدامات این افراد با دستورات ما بود؛ اما این بار دیگر قاضیه به این حرف ها توجه نکرد و پرسید که بر اساس چه این می گویند؟ در فروش غیرقانونی ارز و سکه نیروی انتظامی به این فرد (مظلومین) و پسر این فرد و همچنین عوامل این فرد آقای محمد سالم و آقای سالار آقا خان رسیدند.

17 شهریور، نخستین دادگاه مظلومین برگزار شد.

اطلاعات در مورد بازپرسی اطلاعات و از بین بردن اسناد / فرار پس از آزادی از زندان 

البته دادگاه مظلومین در حالی که برگزار شد که این پرونده چندین متهم فراری بود. این پرونده نوزده متهم شده است که چند متهم اصلی آن از جمله محمدرضا و حسین مظلومین، پسر و برادرزاده متهم اصلی این پرونده بوده اند.

مشارکت در تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارز و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز ارز و سکه و قاچاق عمده ارز با گردش مالی بیش از 3 هزار میلیارد تومان تنها بخشی از اتهامات برادرزاده فراری مظلومین است.

پسر مظلومین هم مامور محمدرضا مظلومین که گردش مالی حساب های میلیاردی هم اعلام شده است، چند ماه پیش نیز بازداشت بوده است اما با تامین تامین می شود آزاد و طبق آنچه تورک معاون دادستان تهران در خواندن قصاص، این فرد در تاریخ 97. 3.20 با قرار وثیقه آزاد می شود. او پس از آزادی با تامین هر چه از جلسات بازجویی می دانست به پدرش اطلاع می دهد به همین منظور تمام اسناد را از بین می برد. در حال حاضر این فرد مراری است. چرا که او چندین بار دستگیری شده است، اما پس از آن آزاد می شود. از سوئی طبق گفته محسنی اژه ای، قاضی یگانه قضایی بانک مرکزی، از زمان دستگیری اعضای این باند، خواستار آزادی آنها شده است. با توجه به اینکه آزادی این فرد منجر به از بین بردن برخی از اسناد شده است، سوال اینجاست که این شخص چگونه ماندگار شده است و شخصی که چند میلیارد ریزش حسابهای آن بوده است، با چه مقدار وجوه آزاد شده است؟

سوءاستفاده از حساب های زنان خانه دار فامیل

در جلسه رسیدگی به اتهامات مظلومین، طبق اعلامیه دادستان به موضوع سوءاستفاده از اطلاعات خانواده اشاره شده است. نماینده دادستان تهران در یکی از این جلسات، به سوءاستفاده متهم از اطالعات او اشاره کرد و گفت: اقدس مهرافزا خاله متهم و آهو همسرش که پیرزنی هفتاد ساله است، یکی دیگر از اشخاصی است که نامش در پرونده به عنوان یکی از اعضای شبکه فساد مطرح است همچنین سروش امیری از دیگر متهمانی است که اطلاعاتی در مورد آن وجود ندارد اما براساس تحقیقات مشخص شده است که این فرد مبالغ واریزی به حساب فرزانه مهرافزا یکی دیگر از نزدیکان متهم شده است.

همچنین باند مظلومین از حساب های زنان خانه دار خود را برای رد گم کردن میزان تراکنش ها و گردش مالی مالی سو استفاده می کنند.

برادران باقری درمنی

حمید باقری درمنی، یکی از معترضان پرونده های فساد اقتصادی اخیر است که در باند خود انجام می دهد پولشویی ها را از طریق برادرش انجام می دهد. فردی که پس از دستگیری متهم، فراری داده می شود. مجید باقری درامنی، برادر حمید باقری درامنی، مدیرعامل شرکت فجر گستر نوین که با مشارکت در قصاص شرکت پالایش نفت جی و بیمه ایران با ایجاد شبکه چند نفره فساد به برادرش خدمت رسانی کرده نیز از کشور پیک به فرار گذاشت.

هزارتوی فسادهای خانوادگی / از برادران باقری درامنی تاازدواج دوم برای جعل هویت + تصاویر

 متاهل متقابل پرونده سکه

یکی دیگر از پروندههایی که در قالب یک باند دو نفره مطرح شده بود، پروندهی سکهی ثامن بود.

سردار سید کمال هادیان رئیس پلیس فتا پس از دستگیری متهم اصلی پرونده سکه و همسرش درباره این پرونده گفت: این شرکت (پروانه ثامن) طراحی کرد که به صورت مجانی انجام خرید و فروش انجام دهد، تبادل نميشود، هر ثامني كه در تبادل نظر در سايت قرار داشت، تبادل نظر كرد، 35 هزار نفر عضو شده اند و نزديك به 6 هزار نفر فعال در اينترنت فعال هستند.

هزارتوی فسادهای خانوادگی / از برادران باقری درامنی تاازدواج دوم برای جعل هویت + تصاویر

وی افزود: «آنچه واقعیت دارد، 1700 میلیارد تومان تراکنش در این حوزه اتفاق افتاد، کل افرادی که شاکی بودند 1800 نفر بودند که از 10 میلیون تا 10 میلیارد مدعی شکایت داشتند؛ مهمترین موضوعات در تهران، تبریز و سایر شهرهای دیگر؛ در مصاحبه اعلام کرد که خود به کشور بازگشته است، در صورتی که با برنامهریزی از کشور به مقابله با دبی و سپس دو کشور فرار کرد، قصد فرار به کانادا داشت، که وی پیش از خود از کشور فرار کرده بود که با اقدامات پلیس فتا و دیپلماسی موفق شدیم محل تشخیص وی را شناسایی و با همکاری پلیس کشور سوم، او دستگیر شد و به کشور بازگردا ده شد.

وی تصریح کرد: به خاطر خروج از کشور، حساب های وی در 31 بانک کشور بالغ بر 80 میلیارد تومان توقیف شد، بخشی از مبالغ به حسابهای وی پرداخت شد، به محض اینکه مردم به پلیس فتا اعلام کردند چنین اتفاقی افتاد، کار شروع شد 6 نفر همدست وی را دستگیر کردند، البته آنها از فرار وی اطلاع ندادند؛ طراح این سایت بالغ بر 7 میلیارد تومان به عنوان طراح گرفته شد. اعداد و ارقامی توسط زاهدیفر و همسر وی مطرح شده اما اظهارات برای ما مهم نیست و دلیل اصلی مهم است پس همه سرورها در حال ریکاوری هستند.

زوج پزشک متقلب

حمیدرضا جانقربان متخصص جراحی مغز و اعصاب روز گذشته به همراه شوهرش دکتر آزاده سجادیه متخصص پوست و مو به علت تخریب در نظام اقتصادی کشور به ترتیب به 20 و 10 سال زندان محکوم شد و پرداخت 120 میلیارد تومان جریمه محکوم شد. محسنی اژکی اعلام کرد.

این دو به اتهام تخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق قاچاق تجهیزات پزشکی، ایمپلنت اسکلتی و پروتز محکوم به زندان محکوم شدند.

آن چنان که احمد خسروی وفا رئیس دادگستری استان اصفهان، پس از پایان دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی بیان کرد، این دو پزشک وارد پروتز و ایمپلنت اسکلتی قاچاق به صورت غیرمجاز و بدون مجوز گمرک و گرفتن سایر مجوزهای لازم انجام می شود. حجم معاملات تقریبا برابر است با 230.000.000.000 تومان تخمین زده می شود.

فساد در کتابخانه خانوادگی

تیمور عامری یکی دیگر از متهمین پرونده که به قاضی مووحاد مربوط به بزرگترین گیرندگان اوراق بهادار است، یکی از سران بانکداری است که اقدام به ایجاد مبادلات، که اغلب کارمندان آن از اعضای یک خانواده بود.

هزارتوی فسادهای خانوادگی / از برادران باقری درامنی تاازدواج دوم برای جعل هویت + تصاویر

همانطور که نماینده دادستان در دادگاه اعلام کرد: متهم ردیف اول (فرخزاد) از طریق یکی از مدیران بانک مرکزی به نام صمد کریمی با تیمور عامری آشنا می شود. عامری در مصاحبه ها اعلام کرد که کریمی با من تماس گرفته و اعلام کرد که فرخزاد از همسری ها خدمت می کند اما بعد از مدتی توافق میان آنها حاصل نمی شود و فرخزاد با همکاری علی قاسمی از دیگر متهمان دولت ارز دریافت می کند.

نماینده دادستان تهران بیان کرد: اما به خاطر تجربیاتش، متهم مجددا به عامری که مدافعان سابق حراست بانک مرکزی بوده اند و پس از رها شدن به دنبال رفع سوء رعایت هستند. فرخزاد با علم به این موضوع که عامری با توجه به سابقه فعالیت آن در بانک مرکزی، اعتبار و نفوذ بالایی دارد، به دنبال خرید ارز است. در طی جلساتی که بین این چند نفر برگزار می شود، تیمور عامری از فرزندان خود از جمله علیرضا و حمیدرضا عامری به متهم معرفی می کند و متهم علیرضا عامری با یکی از معاونین خود در دبی هماهنگ کرده و اقدام به اخذ نمایندگی یک شرکت در دبی و سند می سازد.

در این پرونده که همچنان مفتوح است، این دو برادر که به صورت غیابی محاکمه می شوند، پس از دستگیری پدرش، درگذشتند.

ازدواج دوم برای جعل هویت

جعل اسناد هویتی و استفاده از آنها به عنوان یکی دیگر از اتهامات متهم علی اکبر عمارت ساز از مدیران بانکی است که هفته پیش محاکمه آن را به پایان رسید.

هزارتوی فسادهای خانوادگی / از برادران باقری درامنی تاازدواج دوم برای جعل هویت + تصاویر

در جلسه دادگاه حسینی، نماینده دادستان در این رابطه گفت: در تاریخ 93/8/3، در مورد بازرسی از منازل متهم تعدادی اسناد مستقل هویتی از وی و فرزند خود که در وهله دوم متهم بود کشف شد. این اسناد به نام علی الستی فرزند محمد علی توسط این متهم جعل شده است که متهم خود را در این اسناد متولد سبزوار معرفی کرده است. این متهم با این جعل هویت خانمی به نکاخ خود را در میاندرد و با او ازدواج میکند.

این متهم همچنین در زمان تولد فرزند او را با نام الیاس الستی معرفی و براساس این اسم و فامیل برای وی اسناد هویتی و گذرنامه تهیه می کند.

حسینی ادامه داد: همچنین این متهم پس از جعل هویت مجعل برای خود اقدام به دادن یک وکالت نامه به همسر خود برای گرفتن گذرنامه. به عبارت دیگر، این متهم با ارائه مشخصات شخصی شناسایی شده از قبیل: کارت ملی و گذرنامه صادر کردن وکالت نامه برای خود وفاداری برای انجام امور شخصی و دارایی است.

طبق آنچه که در دادگاه اعلام شد، این فرد برای ردگم کنی مالی ارتباط با همسر خود نیز داشته است.

شرکت سازي

در یکی از جلسات دادگاه، نماینده دادستان تهران به یکی دیگر از شیوه های فعالیت متهم اشاره و تأکید کرد: عمارت ساز با تخصیص برخی از شرکت های تجاری با مدیرعاملی سوری برخی همدستان و فامیل آنها را به خاطر اخفای خلاف خود، حساب ها شرکت ها وارد گردش کاری خود می شود. به عنوان مثال در یکی از شرکت های با نام تجاری شرکت بهشت ​​مکار، متهم امین محرابی که برادر شوهر متهم ردیف اول است، مدیر عامل یکی از این شرکت ها بوده است.

هشدار دادستان مالیاتی

عباس بهزاد دادستان انتظامی مالیاتی در مورد معضل حساب های اجاره ای و استفاده از افراد سودجو از افراد بعضی کم سواد در این زمینه گفت: برخی از فعالان اقتصاد زیرزمینی برای فرار از مالی سعی در گشودن حساب اجاره می شوند. به این ترتیب که حسابی به نام شخص دیگری گشوده می شود و فعال اقتصادی از آن فرد وکالت می کند که هر مالیات در حساب آن اتفاق می افتد، مربوط به اوست و برای این اقدام هرماه به عنوان مثال 500 تا یک میلیون تومان حقالاجاره به صاحب حساب می دهد

 

منبع: مهر

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز