کد خبر: ۸۸۴۷۱
۹۸ بازدید
۰ دیدگاه

ظریف در « انجمن آسیایی»:

آمريكايي‌ها برای عبور از تنگه هرمز ،بايد از سپاه اجازه بگيرند ‎

۹۸/۲/۴
۱۷:۵۸

من تردید دارم که دونالد ترامپ خواهان جنگ یا تنش تازه باشد. 

شعارهای انتخاباتی او برای پیش‌گیری از یک جنگ تازه بود.  

من تصور می‌کنم که او قصد دارد به این تعهد پایبند باشد.  او تصور می‌کند که با این کارزار «فشار حداکثری» ما را به زانو بیاندازد.  ما 7000 سال تاریخ داریم، جنگیدیم، شکست خورده‌ایم، پیروز شده‌ایم، اما معمولا تعظیم نمی‌کنیم.  

ما تاریخ را بر اساس بازه‌های 2 و 4 ساله اندازه نمی‌گیریم، بر اساس بازه‌های 1000 ساله اندازه می‌گیریم.  غرور ما فروشی نیست.  حتی اگر من هم بخواهم کرنش کنم، مردم اجازه نمی‌دهند.  

ترامپ تصور می‌کند فشار و ایذا باعث می‌شود که ما به میز مذاکره بازگردیم تا به توافق بهتر رویایی‌اش برسد. 

شاید بتوانیم برجام را نامش را عوض کنیم و نامش را بگذاریم  JCAP شاید ساده‌تر هم نامیده شود.  اگر قصد دارد همانکاری را که با نفتا کرد با برجام هم بکند و اسمش را عوض کند، ما مشکلی نداریم، اما اگر تصور می‌کند که می‌تواند توافقی امضا کند که بر اساس آن ما غرورمان را بفروشیم، موفق نخواهد شد.  

این یک توافق نیست، یک توطئه است که تیم ب (بولتون، بن‌زائد، بن‌سلمان و بی‌بی) از او می‌خواهند اجرایی کند. نقشه آنها این است که ایران را به سمت اقداماتی سوق دهند.

خلیج فارس، رگ حیاتی ما است، من آن را خلیج فارس می‌نامم تا همه بفهمند نامش خلیج مکزیک نیست.

اگر جلوی ما برای استفاده از خلیج فارس برای امنیت ملی ما گرفته‌شود، قطعا اجازه نمی‌دهیم کسی دیگر هم از آن استفاده کند.

ایالات متحده آمریکا باید بداند وقتی وارد تنگه هرمز می‌شود، مجبور است با مدافعان امنیت تنگه هرمز حرف بزند و کسی که امنیت آنجا را بر عهده دارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است./ اعتماد

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز