کد خبر: ۸۸۷۵۰
۱۲۰ بازدید
۰ دیدگاه

کانال‌های ارتباط مخفی میان واشنگتن و تهران

۹۸/۲/۲۶
۱۹:۲۴

علی هاشم ، خبرنگار ارشد الجزیره در باره تحولات پرسرعت این روزهای خاورمیانه مقاله ای نوشته‌است. 

این مقاله با بررسی ریشه تنش‌های اخیر منطقه آغاز می‌شود؛ از افتتاح خط لوله نفت ⁧ الفجیره در تابستان ۲۰۱۲ تا خروج ترامپ از توافق هسته‌ای.

نویسنده تاکید دارد: علی‌رغم تمام تنش‌هایی که بخشی از آن‌ها رسانه‌ای شده، دو طرف کانال‌های پنهان برای ارتباط را حفظ کرده‌اند.

بر اساس این یادداشت، نقطه آغاز تماس‌هایی که منجر به پررنگ شدن احتمال مذاکره شده به سفر ناگهانی پمپئو به عراق بر می‌گردد.

هاشم به نقل از یک منبع عراقی که خواسته نامش فاش نشود می‌نویسد: پمپئو هلاوه بر هشدارها، پیامی را از طریق مسئولان عراق به ایرانیان فرستاد که محتوای آن دعوت به مذاکره بود.

این‌منبع همچنین تاکید کرده کشورش در کاهش تنش‌های فعلی و تلاش برای دستیابی به نوعی تفاهم میان تهران و واشنگتن نقش ایفا می‌کند.

پیام دوم اما از طریق مقام قطری به تهران منتقل شده است؛ در جریان سفری شبانه که نزدیک به ۴ ساعت طول کشیده وبه نظر می‌رسد حامل پیام، وزیر خارجه قطر بوده است.

تحولات با سرعت به دنبال یکدیگر رخ می‌دهند، به گونه‌ای که طی سال‌های گذشته برای خاورمیانه ناآشنا بوده است .

از یک سو ایران همچون طرفی به نظر می‌رسد که تهدیدهای آمریکا را جدی نمی‌گیرد و در مقابل واشنگتن تلاش بسیاری برای تاکید بر آنچه می‌گوید انجام می‌دهد و میان این و آن، جهان منتظر است؛ منتظر شنیدن خبر /سیاوش فلاح‌پور، روزنامه‌نگار

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز