کد خبر: ۸۸۸۱۲
۱۴۳ بازدید
۰ دیدگاه

حمایت بی سابقه اهل تسنن عراق ؛

دفاع از ایران، واجب شرعی است

۹۸/۲/۲۸
۱۸:۵۸

 

عراق همواره یکی از حوزه‌های تنش میان ایران و آمریکا بوده است و در ماه‌های اخیر، واشنگتن تلاش‌های گسترده‌ای برای کاهش نفوذ ایران در این کشور به خرج داده است، تا جایی که بنا بر گزارش هایی، اولتیماتوم‌هایی نیز از سوی واشنگتن به عراق برای کاهش نفوذ ایران داده شده است.

به گزارش «تابناک»؛ آمریکایی ها در راستای فضاسازی علیه ایران در عراق، ادعا می کنند که تهران به شیعه گرایی در این کشور دامن می زند و منجر به بی ثباتی در آنجا می شود. این در حالی است که ایران در خط مقدم مبارزه با داعش و احیای ثبات در این کشور بوده است.

از سوی دیگر، ایران روابط خود در عراق را صرفا محدود به شیعیان نکرده و با سایر جریانات شیعی و کردی روابط نزدیکی برقرار کرده است.

در همین راستا، تهدیدات اخیر آمریکا علیه ایران منجر به واکنش های بی سابقه جریانات عراقی شده است و به غیر از جریانات و شخصیت های شیعی، اهل تسنن نیز آمادگی خود برای دفاع از ایران در صورت هرگونه تجاوز آمریکا به ایران اعلام کرده اند، به گونه ای که به تازگی «شیخ عبداللطیف الهمیم» رئیس دیوان اهل تسنن عراق در فتوایی بی‌سابقه، اهل تسنن را به دفاع از ایران فراخواند. رسانه‌های خبری عراق تأکید کرده‌اند که این موضع از سوی این مرجع اهل سنت بی‌سابقه بود است.

حمایت بی سابقه اهل تسنن عراق از ایران در برابر تهدیدات آمریکا/ رئیس دیوان اهل تسنن عراق: دفاع از ایران واجب شرعی است

او خطاب به اهل سنت گفت: همه باید آماده دفاع از ایران باشند. این دفاع واجب شرعی است و همگان باید اطاعت کنند.

گفتنی است پس از سقوط صدام، این برای نخستین بار است که چنین فتوایی از اهل سنت در رابطه با ایران صادر می شود.

الهمیم که جزو صاحب نظران حوزه معارف اسلامی در عراق و دارای چندین تألیف در این حوزه است، تأکید کرد، مقابل سیاست‌های تجاوزگر آمریکا نه تنها عراق بلکه از همه امت اسلامی انتظار می‌رود که مقابل هر گونه تجاوزگری علیه ایران و همه کشورهای عربی و اسلامی بایستند.

او ادامه داد: همه این تحولات که در خاورمیانه و جهان اسلام اتفاق می‌افتد، پروژه‌ای است که هدفش، بی اثر کردن قوی ترین عناصر و بازیگران جهان اسلام و دور کردن بازیگران منطقه‌ای، از معادله و موازنه قدرت در برابر رژیم اشغالگر اسراییل است.

الهمیم با بیان اینکه این پروژه، یک طراحی صهیونیستی است، گفت: طبق این پروژه توانستند عراق، سوریه و لیبی را از موازنه قدرت در منطقه خارج کرده و تلاش می کنند که مصر را نیز از این بازی خارج کنند.

او سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را نیز در راستای این پروژه صهیونیستی دانست و گفت که این پروژه همچنان تا خارج کردن همه بازیگران منطقه‌ای از بازی موازنه قدرت در منطقه ادامه خواهد داشت.

رئیس دیوان اوقاف اهل سنت عراق تأکید کرد: بنابراین، همه امت اسلامی باید جلوی این تجاوزگری جدید آمریکا بایستند.

این در حالی است که پیش از این، آمریکا نیروهای شیعه هوادار ایران را به تشدید تنش با آمریکا متهم کرده بود و از دولت عراق خواسته در اختلاف میان ایران و آمریکا آن ها بی طرف بمانند. با این حال، به نظر می رسد عراقی ها ـ اعم از شیعه و سنی ـ امنیت ایران را امنیت خود قلمداد می کنند و همان طور که در فتوای این عالم سنی نمایان شد، هرگونه تعدی به ایران با واکنش همه عراقی ها مواجه خواهد شد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز