کد خبر: ۸۹۳۷۴
۷۸ بازدید
۰ دیدگاه

طرح تل آویو:

ساخت خط آهن از اسرائیل تا جنوب خلیج فارس

۹۸/۴/۱۸
۰۰:۳۶

"یسرائیل کاتس" وزیر خارجه اسرائیل در سفر اخیر خود به ابوظبی (پایتخت امارات) از این طرح رونمایی کرده بود. او برای حضور در یک نشست بین المللی به ابوظبی سفر کرده بود.

اسرائیل پیشنهاد کرده با ساخت مسیر جدید راه آهن، اسرائیل به کشورهای جنوب خلیج فارس متصل شود.

به گزارش عصرایران به نقل از سایت لبنانی النشره، وزارت امور خارجه اسرائیل از طرح خود برای اتصال به کشورهای جنوب خلیج فارس از طریق خط آهن، رونمایی کرد.

"یسرائیل کاتس" وزیر خارجه اسرائیل در سفر اخیر خود به ابوظبی (پایتخت امارات) از این طرح رونمایی کرده بود. او برای حضور در یک نشست بین المللی به ابوظبی سفر کرده بود.

طرح منتشر شده در رسانه های اسرائیلی درباره اتصال راه آهن میان اسرائیل  و کشورهای جنوب خلیج فارس

طرح اسرائیل برای ایجاد مسیر خط آهن میان اسرائیل و کشورهای جنوب خلیج فارسبراساس این طرح، کشورهای عربستان سعودی و دیگر کشورهای جنوب خلیج فارس یعنی کویت، قطر، بحرین، عمان و امارات با استفاده از خط آهن به اردن و سپس بندر حیفا اسرائیل ( در ساحل دریای مدیترانه) ارتباط ریلی خواهند داشت.

در بیانیه وزارت خارجه اسرائیل آمده است که این طرح براساس مسیرهای تجاری قدیمی طراحی شده است. این مسیر راه آهن نسبت مسیرهای تجاری فعلی، کوتاه تر، ارزان تر و امن تر است و می توان از اقتصادهای منطقه حمایت کند.

وزیر خارجه اسرائیل هم در این باره گفت: من از اینکه برای نمایندگی منافع اسرائیل با کشورهای جنوب خلیج فارس در ابوظبی هستم بسیار هیجان زده ام. پیشرفت قابل ملاحظه ای در روابط میان اسرائیل و کشورهای جنوب خلیج فارس وجود دارد.

وی افزود: کار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای تقویت سیاست همکاری سازنده بر پایه توانمندی های اسرائیل در زمینه های غیرنظامی امنیت و اطلاعاتی ادامه دارد.

قبل از این 6 کشور جنوب خلیج فارس (کویت، عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات و عمان) طرحی را برای ایجاد خط راه آهن مشترک که آنها را به یکدیگر متصل کند اعلام کرده بودند اما تاکنون زمانبندی برای اجرای آن مشخص نشده است.

تا قبل از جنگ جهانی اول، راه آهنی وجود داشت که استانبول را به حجاز متصل می کرد اما در جنگ جهانی اول آسیب دید و متروک شد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز