کد خبر: ۸۹۹۷۲
۱۵۰ بازدید
۲ دیدگاه

رییس سازمان سنجش:

با فاجعه خالی ماندن ظرفیت رشته‌های علوم پایه مواجه هستیم

۹۸/۵/۲۰
۰۰:۵۱

رییس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه با فاجعه خالی ماندن ظرفیت رشته‌های علوم پایه مواجه‌ایم،‌ گفت: متاسفانه ما در عرصه گرایش به سمت رشته‌های علوم تجربی با یک فاجعه در کشور مواجه هستیم و ظرفیت بسیاری از رشته‌های علوم پایه خالی مانده است.

ابراهیم خدایی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به طرح دو فوریتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور افزایش ظرفیت پذیرش در رشته‌های پزشکی اشاره و اظهار کرد: اگر این موضوع از سوی مجموعه دولت مطرح می‌شد ما باید ورود پیدا کرده و در خصوص آن توضیح می‌دادیم، اما آنچه که مسلم است این است که کسانی که این طرح را مطرح نموده‌اند خارج از زیرمجموعه دولت بوده و یک سری استدلال‌هایی نظیر نسبت پایین پزشکان ایران در آسیا و آمار کم پزشکان در مقایسه با استانداردهای جهانی را بیان کرده‌اند.

وی در ادامه تصریح کرد: آنچه که امروزه در گروه علوم تجربی اتفاق می‌افتد ترکیبی از عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در این گروه آزمایشی است. یعنی اینکه اولا داوطلبان از قبل از دوره دیپلم به سمت گروه تجربی گرایش دارند و صرفا با هدف تحصیل در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی گروه آزمایشی علوم تجربی را انتخاب می‌کنند که یقینا این هدف به دلیل مسائل اجتماعی و اقتصادی نظیر ارتقای منزلت اجتماعی و تضمین شغل و درآمد اتفاق می‌افتد.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین خاطر نشان کرد: متاسفانه ما در عرصه گرایش به سمت رشته‌های علوم تجربی و خالی ماندن ظرفیت رشته‌های علوم پایه با یک فاجعه در کشور مواجه هستیم. به این معنا که ما برای توسعه کشور باید در دو حوزه (رشته های علوم انسانی و ریاضی) که نقش اساسی در توسعه هر جامعه دارند، سرمایه گذاری کنیم. در واقع رشته‌های فنی و علوم انسانی از جمله این رشته‌هایی هستند که توسعه هر جامعه‌ای بر اساس آن اتفاق می‌افتد اما در کشور ما وضعیت به گونه‌ای است که داوطلبان به سمت رشته‌های تجربی گرایش پیدا کرده‌اند.

خدایی تاکید کرد: گرایش داوطلبان به سمت رشته های تجربی، آموزش و پرورش را به دلیل انباشت دبیرستان‌ها با داوطلبان علوم تجربی با چالش مواجه کرده است و از طرفی رشته‌های علوم پایه از جمله رشته‌های ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست، آمار و ... به دلیل کاهش استقبال از سوی داوطلبان، دچار صدمه شده اند.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان خاطرنشان کرد: اگر ظرفیت ورود به رشته‌های علوم تجربی برای سال جاری افزایش پیدا کند طبیعتا ما نیز مجری قانون هستیم و در سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان یک مرکز اجرایی این قانون را برای پذیرش داوطلبان اعمال خواهیم کرد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۸/۵/۲۱ ۱۰:۰۴

تحصیل در رشته های علوم پایه و علوم انسانی چون مستقیما به درآمدزایی منجر نمی شود وملاک اکثر افراد از تحصیل کسب درآمد درکنار وجهه اجتماعی است این ظرفیت ها خالی می ماند عجیب است مسولین تا حالا به این درک نرسیده اند رشته های موردنیاز در علوم انسانی و علوم پایه را اولا از بین نخبگان انتخاب کنند درثانی آنها را تحت پوشش بورس تحصیلی قرار دهند و تضمین شغلی هم بدهند مساله ای هم در مورد ورود انبوه به رشته های پزشکی آنطور که از آمار مشخص است صدها برابر ظرفیت دانشگاهها و حتی نیاز جامعه این رشته ها تقاضا دارد البته افزایش ظرفیت دانشگاهها در حد نیاز جامعه امری مطلوب است اما همین گرایش حداکثری به رشته پزشکی هم به ضرر بازماندگان از ورود به دانشگاه است چون در رشته ای مشغول شدند که حتما تاحدود زیاد علاقه ملاک آنها نبوده درثانی در زمینه های شغلی دیگر که ورود خواهند کرد به دردشان نخواهد خورد و آموزش وپرورش راهم دچار مشکل می کند با افزایش تقاضای رشته تجاربی با کمبود دبیران مربوطه و... مواجه شده است وسرآخر نیروی انسانی جامعه توانش در غیر محل موردنیاز جامعه صرف می شود و حتی ممکن است دچار سرخوردگیهای روانی شود
این ها یک نمونه از بی برنامگی در سطح کلان کشور است هماهنگ نبودن برنامه های علمی ،اقتصادی ، فرهنگی و آموزشی و سیاسی در عرض یکدیگر را اثبات می کند

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز