کد خبر: ۹۰۲۳۹
۸۸ بازدید
۰ دیدگاه

مهار کامل آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران

۹۸/۶/۳
۰۱:۴۵

ایرنا: استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه پس از تلاش فراوان عوامل مستقر در جنگل‌های ارسباران آتش‌سوزی به پایان رسید، گفت‌: ‌ آتش‌سوزی جنگل های ارسباران کاملا مهار شده است.

محمدرضا پورمحمدی عصر شنبه اظهار کرد: ‌ اکنون هلیکوپتر آبپاش هلال احمر آخرین مرحله تثبیت مهار کامل آتش سوزی جنگلهای ارسباران را با تلاش فراوان عوامل و نیروهای مستقر در منطقه به پایان رساند.

مهار کامل آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران

وی افزود: ‌ اطفاء آتش سوزی جنگل های ارسباران توسط تلاش همگانی و همت دستگاه هایی همچون اداره کل حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی، فرمانداری خداآفرین، ارتش، سپاه، بسیج و تلاش شبانه روزی دیگر نیروهای مستقر به ثمر رسید.

وی یادآور شد: ‌ اما همچنان نیروهای مستقر در منطقه به حالت آماده باش به سر می برند.

پورمحمدی گفت: ‌ آتش سوزی در منطقه به طور کامل اطفا شده و برآوردهای اولیه نشان می دهد که حدود ۳۰۰ هکتار از مراتع، جنگل ها در بخش های مشجر و غیرمشجر ارسباران از بین رفته است.

وی اضافه کرد: با این شرایط برآورد دقیق خسارت ها پس از اعلام نظر کارشناسان مشخص می شود.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین از هوانیروز وزارت دفاع که در هلی برد و مهار کامل این آتش سوزی نقش مهمی را ایفا کرد، تقدیر و تشکر کرد.

جنگل های ارسباران در شمال شرق و شمال آذربایجان شرقی به دلیل آنچه خطای انسانی اعلام می شود، دچار آتش سوزی شده و به رغم اطفای چندباره آتش و شروع مجدد آن به علت کوهستانی و بادخیز بودن منطقه، تاکنون بیش از ۳۰۰ هکتار خسارت وارد شده است.

جنگل های ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت از بکرترین مناطق جنگلی ایران به لحاظط تنوع گونه های گیاهی و جانوری آن شمرده می شود، به گونه ای که گفته می شود ۱۵ تا ۲۰ درصد مجموع گونه های گیاهی شناخته شده کشورمان در این لکه جنگلی یافت می شود.

جنگل های ارسباران که در شمال و شمال شرق تبریز در محدوده شهرستان های ورزقان، کلیبر، خداآفرین و جلفا پراکنده شده است، علاوه بر تنوع و غنای ژنتیکی از نظر جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی نیز حایز اهمیت فراوان است.

همین ویژگی ها سبب شده که پرونده جنگل های ارسباران برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شود.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز