کد خبر: ۹۳۳۲۵
۸۱ بازدید
۰ دیدگاه

پلیس مواد مخدر:

قرص شب امتحان اعتیادآور است

۹۸/۱۱/۵
۱۶:۳۴

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر از عوارض مصرف ریتالین معروف به قرص شب امتحان خبر داد و نسبت به اعتیاد به آن از سوی دانش آموزان و دانشجویان هشدار داد.

خبرگزاری ایرنا: رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر از عوارض مصرف ریتالین معروف به قرص شب امتحان خبر داد و نسبت به اعتیاد به آن از سوی دانش آموزان و دانشجویان هشدار داد.

سرهنگ «عبدالوهاب حسنوند» امروز شنبه به پایگاه اطلاع رسانی پلیس تهران بزرگ گفت: تعدادی از شهروندان بر این باورند که اعتیاد تنها به سوء مصرف مواد مخدر محدود است و سایر داروهای موجود در داروخانه اعتیاد ندارند در حالی که این برداشت درست نیست.

وی گفت: ریتالین که به قرص شب امتحان نیز معروف است، یک ماده اعتیاد آور است که با نام تجارتی متیل فنیدیت به فروش می رسد. این ماده یک محرک سیستم عصبی مرکزی است که ریتالین تمرکز را بهبود بخشیده اما اشتها را کم می کند و موجب اختلال در خواب می شود.

این مقام انتظامی عنوان کرد: ریتالین از نظر وزارت بهداشت یک داروی طبقه بندی شده است و برای بچه های بیش فعال دارای نقص در تمرکز تجویز می شود. ریتالین وقتی از سوی کسی که برای او این دارو تجویز نشده، مصرف شود، سوء مصرف محسوب می شود.

به گفته وی، مصرف ریتالین می تواند موجب تپش قلب، افزایش فشار خون، درد سینه، درد مفصل، حرکات غیر قابل کنترل بدن، گیجی، هذیان، شخصیت زدایی( احساس اینکه خود یا محیط واقعی نیستند) و توهم ( دیداری،شنیداری یا لمسی) فرد شود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت با اشاره به اینکه مصرف طولانی این قرض باعث اعتیاد می شود، به شهروندان هشدار داد در مصرف داروها احتیاط بیشتری به خرج داده و به هیچ عنوان به صورت سرخود و بدور از نظر پزشک متخصص به اینگونه مواد را مصرف نکنند.

وی گفت: برخی از دانشجویان در نوک پیکان خطر استفاده از ریتالین قرار دارند و این افراد کسانی هستند که به منظور شب بیداری و افزایش تمرکز، اقدام به مصرف مستمر ریتالین می کنند.

حسنوند تصریح کرد: بسیاری از خانواده ها و جوانان بر این باورند که اعتیاد تنها به سوء مصرف مواد مخدر محدود است و سایر داروهای موجود در داروخانه اعتیاد ندارند ولی واقعیت این است که اصلاح این باور ضروری است و باید بدانیم که برخی داروها نیز خطر اعتیادآوری بالایی دارند.بنابراین لازم است این داروها را بشناسیم تا بتوانیم از وابستگی احتمالی به آنها پیشگیری کنیم.

وی در این زمینه به داروی «بنزودیازپین ها» اشاره کرد و اظهارداشت: داروهایی که اکثرشان به «زپام» ختم می شوند، به این دسته دارویی تعلق دارند، مانند: دیازپام، کلونازپام، فلورازپام، اکسازپام، لورازپام و ....متاسفانه، برخی افراد برای کنترل و درمان خواب یا اضطراب و بی قراری خود، به طور خودسرانه این داروها را مصرف می کنند و این رفتار نه تنها منجر به بهبود اختلال های آنان نمی شود، بلکه موجب وابستگی به این داروها و درنهایت اعتیاد به آن می شود.

این مقام انتظامی تصریح کرد: مصرف خودسرانه این داروها در هر سن و سالی دیده می شود اما هوشیاری کم این افراد و بدن پر از سم آنان اجازه یک زندگی با نشاط و سالم را به آنان نخواهد دارد؛ قطعا کسی که ماهانه چهار هزار و ۵۰۰ عدد قرص کلونازپام می خورد، به طور قطع از نظر جسمی ، روحی و خانوادگی سالم نیست.

حسنوند گفت: آشنایی شهروندان به ویژه والدین با انواع مواد مخدر پر ابتلا که سلامتی جسم و روان مردم جامعه مخصوصا جوانان را تهدید می کند، امری لازم است و پلیس وظیفه خود می داند در کنار اقدامات سلبی تا آنجا که می تواند موضوع آموزش به شهروندان را نیز انجام دهد.

وی افزود: بهترین سن برای آغاز گفت و گو با فرزندان در مورد خطرهای داروها، دوران ابتدایی است. والدین باید الگوی مناسبی برای فرزندانشان باشند و با کوچک ترین شکایت به داروی مسکن و آرام بخش، پناه نبرند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز