کد خبر: ۹۳۳۳۶
۹۲ بازدید
۱ دیدگاه

هشدار درباره بازگشت به دوران خاص احمدی‌نژاد!

۹۸/۱۱/۶
۱۰:۱۰

 

روزنامه اعتماد با محمدصادق جوادی‌حصار، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی درباره بحث انتخابات گفتگو کرده است.

هشدار درباره بازگشت به دوران خاص احمدی‌نژاد!

بخشی از این گفتگو را بخوانید: 

اصلاح‌طلبان همواره تاکید داشته‌اند که مرز‌های مشخصی با نیروهای اپوزیسیون دارند که کاملا مشهود و مشخص است. اگر به تعبیر شما راه تعامل و گفت‌وگو با ارکان قدرت بسته شود، آیا راه رفتن روی این لبه تیغ برای اصلاح‌طلبان امکان کنشگری می‌گذارد؟ اساسا پس از دوم اسفند 98 و تغییر ترکیب مجلس و درپی آن انتخابات ریاست‌جمهوری، امکان کنشگری برای اصلاح‌طلبان وجود دارد؟

این موضوع به هوشیاری، دقت‌نظر و متانت و خویشتنداری اصلاح‌طلبان بازمی‌گردد که وارد بازی که برای آنها طراحی کرده‌اند، نشوند. به نظر من براساس سیگنال‌های موجود، جریان مقابل اصلاحات به این سمت و سو می‌رود که اگر اصلاح‌طلبان همراهی لازم را در انتخابات نداشته ‌باشند به آنها انگ‌هایی می‌چسبانند و آنها را فتنه‌گران خاموش می‌خوانند. از یک‌سو تمام چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب را ردصلاحیت می‌کنند و حتی فرصت تهیه لیست انتخاباتی را از ما می‌گیرند و از آن‌سو می‌خواهند که مشارکت حداکثری شکل گیرد. با این شرایط اما اگر اصلاح‌طلبان مشارکت نداشته ‌باشند و لیست انتخاباتی ندهند و از جامعه بخواهند که خودشان تصمیم بگیرند و انتخاب کنند، مسوولیتی برعهده این جریان سیاسی نیست. ما باید انتخاب شدن و انتخاب کردن را به مردم واگذار کنیم و این موضوع هم نباید مستمسکی برای آسیب ‌زدن به جریان اصلاحات و اصلاح‌طلبان باشد.

ما برای حفظ کیان کشور و برای تحقق مطالبات رهبری که در همین خطبه نماز جمعه اخیر نیز فرمودند حضور مردم تقویت‌کننده نظام است، همواره تلاش کرده و به مردم گفته‌ایم در انتخابات شرکت می‌کنیم اما عده‌ای دست رد به سینه ما زدند و گفتند شما مناسب و شایسته نیستید. اصلاح‌طلبان هم نمی‌خواهند خود را تحمیل کنند، بنابراین کنار می‌ایستیم و البته خود را هم پاسخگوی تبعات آن نمی‌دانیم. هر اتفاقی که رخ دهد افرادی مسوول هستند که این شرایط را رقم زدند. آنها مسوول آینده کشور و اتفاقاتی هستند که رقم می‌خورد.

البته باید منتظر ماند و بعد بررسی کرد مجلسی که تشکیل می‌شود چقدر تقویت‌کننده و مقوم نظام و چقدر برآورده‌کننده حاجات تقنینی کشور است، چقدر مطالبات ملی را در قالب طرح و لایحه ارایه می‌کند و چقدر قوه نظارت قوی دارد. به هر حال امیدوارم با این شیوه تصمیم‌گیری‌ها اتفاقی مشابه دوران احمدی‌نژاد تکرار نشود که کشور به ورطه درگیری و نزاع و فرصت‌سوزی جدید بیفتد.

هر زمان که اصلاح‌طلبان از ارکان قدرت کنار گذاشته شده‌اند عمدتا با ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی نیز مواجه بوده‌اند. به نظر شما در این شرایط آیا می‌توان به اقداماتی در حوزه جامعه مدنی دست زد؟ همچنین عملکرد اصلاح‌طلبان یا نیروهای نزدیک به آنها در دولت و مجلس هم باعث شده که این جریان سیاسی بخش زیادی از بدنه اجتماعی خود را از دست بدهد. با این شرایط اساسا چطور می‌توان بار دیگر بر اصلاحات جامعه محور تکیه کرد؟

به نظر من اصلاح‌طلبان همچنان بدنه اجتماعی لازم را دارند. همچنین در شرایط اخراج از حاکمیت هم می‌توانند، اعتماد بخش از دست رفته را هم به دست آورند. یکی از کارهایی که اصلاح‌طلبان در این مدت باید انجام دهند، تقویت بخش میانی جامعه است. تمرکز بر گروه‌هایی چون سرمایه‌داران متوسط اجتماعی و تکنوکرات میانه، مدیران بخش‌های مختلفی همچون صنعتی، کشاورزی، مدیران میانی اقتصادی، نخبگان و دانشگاهیان و... می‌تواند موثر باشد. اصلاح‌طلبان باید در این مدت به بازسازی توان خود و به تکثیر خود بپردازند و تجمیع سرمایه کنند. البته بعید به نظر می‌رسد که ما باز هم به دوران محمود احمدی‌نژاد و محدودیت‌های آن دوران بازگردیم؛ شرایطی مثل ستاره‌دار کردن دانشجویان یا اخراج اساتید یا...

چرا فکر می‌کنید احتمال تکرار این محدودیت‌ها وجود ندارد؟

شرایط عمومی جامعه تغییر کرده است. ضمن اینکه ابزار و لوازم اطلاع‌رسانی نیز دستخوش تغییراتی شده که ایجاد محدودیت را با موانع جدی روبه‌رو می‌کند. همچنین به نظر نمی‌رسد که در سبد هزینه و فایده حاکمیت، هزینه‌های ایجاد این محدودیت‌ها در نظر گرفته نشود.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۸/۱۱/۶ ۱۳:۵۱

بند کفش احمدینژاد هزاران بار شرف دارد بر این ها

اخبار روز