کد خبر: ۹۶۱۷
۵۵۵ بازدید
۰ دیدگاه

احتمال افزایش قیمت بنزین سهمیه ای و آزاد

۹۲/۱/۲۱
۱۶:۱۶
 

سخنگوی كمیسیون تلفیق در نشست خبري با بیان اینكه بعید است مرحله دوم هدفمندی یارانه ها برای سال 92 در مجلس به رای نمایندگان برسد گفت: «پیشنهادی در كمیسیون برنامه و بودجه مطرح شد كه اگر مرحله دوم در سال 92 اجرایی نشود برخی اقلام انرژی از جمله بنزین تغییر كند و بنزین سهمیه ای از 400 به 700 و بنزین آزاد از 700 به 900 برسد.»
وی با اشاره به كسري بودجه دولت در پرداخت يارانه نقدي گفت: «در مرحله اول اجرای هدفمندی دولت با كسری بودجه مواجه بود چنانكه از 42 هزار میلیارد تومانی كه تاكنون توزیع شده 28 هزار میلیارد تومان از درآمد هدفمندی و افزایش قیمت حامل های انرژی بوده و 14 هزار از طریق بودجه تامین شده است.»
احتمال افزايش قييمت بنزين بعيد است
در اين رابطه غلامعلی جعفر زاده عضو كميسيون برنامه مجلس در گفتگو با فرارو گفت: «در هر كشور يك كالا به مثابه كالاي اساسي قلمداد مي شود. مثلا در ايتاليا خودرو كالاي اساسي است و در فرانسه مسكن و در ايران بنزين. افزايش قيمت در اين كالا ها منجر به افزايش قيمت در ديگر بخش ها مي شود بنابراين مسئولين در قيمت گذاري اين كالاها حساسيت بيشتري به خرج مي دهند. با اين شرايط بعيد مي دانم كه قيمت بنزين افزايش داشته باشد.»
جعفر زاده در پاسخ به اين سوال كه درصورتي كه قيمت بنزين افزايش يابد آيا سقف يارانه ها هم دچار تغيير خواهد شد يا نه گفت: «بر اساس طرح هدفمندي افزايش قيمت حامل هاي انرژي درآمد بيشتري نصيب دولت خواهد كرد و پرداخت يارانه نقدي از اين محل مي بايست صورت بگيرد. اما دولت در مرحله اول هدفمندي با كسري بودجه مواجه شده است. دولت در حالي 42 هزار ميليارد تومان يارانه پرداخت كرده است كه از محل افزايش قيمت حامل هاي انرژي تنها 26 هزار ميليارد تومان درآمد كسب كرده است.»
عضو كميسيون برنامه ادامه داد: «بنابراين دولت هر قدر هم كه به قيمت حامل هاي انرژي اضافه كند هنوز استقراض ماهانه 14 هزار ميليارد تومان از بانك مركزي را پوشش نداده است. از آنجايي كه قيمت گازوئيل در ايران هفت برابر كمتر از قيمت آن در پاكستان است افزايش قيمت گازوئيل از احتمال بيشتري برخوردار است.»
مجلس موافقت نخواهد كرد
همچنين عزت الله يوسفيان ملا يكي ديگر از اعضاي كميسيون برنامه در پاسخ به سوال احتمال افزايش قيمت بنزين در گفتگو با فرارو گفت: «دولت در پرداخت يارانه با كسري بودجه مواجه است و در كميسيون برنامه در اين خصوص پيشنهاداتي ارائه شده است كه يكي از اين پيشنهادات افزايش قيمت بنزين بوده است.»
وي در تشريح اين پيشنهاد گفت: «در جهت تامين مبلغ يارانه نقدي پيشنهاد شد كه برخي از اقلام حامل هاي انرژي افزايش كمي داشته باشند تا دولت مجبور نباشد كه با اقدامات غير قانوني مبلغ پرداختي را از جاهاي ديگر تامين كند. اما مجلس با توجه به نرخ تورم 40 درصدي با يك ريال افزايش قيمت بنزين هم موافقت نخواهد كرد.»
تنها با اجراي فاز دوم قيمت بنزين افزايش مي يابد
علي محمد احمدي عضو ديگر اين كميسيون در گفتگو با فرارو تصريح كرد: «تنها در صورتي كه فاز دوم هدفمندي يارانه ها به اجرا درآيد قيمت حامل هاي انرژي افزايش خواهد يافت و در غير اين صورت احتمال افزايش قيمت بنزين وجود ندارد.»


کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز