کد خبر: ۹۶۹۵۳
۲۸ بازدید
۰ دیدگاه

پرواز دوباره قیمت مرغ؛

نزدیکِ ۲۰هزار تومان

۹۹/۴/۲۲
۱۰:۱۴

 

روزنامه شهروند: توزیع مرغ‌های منجمد در استان‌های مختلف هم نتوانست ترمز افزایش قیمت مرغ را بکشد؛ در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ در بازار تهران حدود ١٨‌هزار و ٣٠٠ تومان است و برخی گزارش‌ها از استان‌های جنوبی از رسیدن قیمت این ماده غذایی به ١٩‌هزار تومان حکایت دارد.

 بزرگ‌ترین مشکل، تأمین نهاده‌های دامی با قیمت دولتی به وسیله تولیدکنندگان است.

رضا سواری، تولیدکننده نمونه مرغ از معضلی جدید خبر می‌دهد و می‌گوید: «شرکت‌های تولیدکننده دارو و واکسن در چهارشنبه هفته گذشته قیمت تولیدات خود را چند برابر گران کردند به نحوی که قیمت واکسن ٨٠‌هزار تومانی به ٤٠٠ ‌هزار تومان و واکسن ١٢٠‌هزار تومانی به ٢٤٠‌هزار تومان رسیده است. اگر این نرخ‌ها اجرایی شود، قیمت تمام‌شده مرغ در واحدهای تولیدی به بالای ٢٠‌هزار تومان می‌رسد.»

قیمت مرغ در هفته‌های گذشته روند صعودی داشته و از ابتدای ‌سال جاری تا کنون بیش از ٦‌هزار تومان گران‌تر شده است. 

دولت در روزهای اخیر اقدام به توزیع مرغ‌های منجمد در بازار کرده است تا روند رو به رشد قیمت مرغ را متوقف کند اما این اتفاق در عمل رخ نداد. رضا سواری، تولیدکننده مرغ، با بیان اینکه شرایط نسبت به ١٠ روز قبل سخت‌تر هم شده است، می‌گوید: «دولت فقط توانسته ٢٠‌درصد از نهاده‌های دامی مورد نیاز واحدهای تولیدی را تأمین کند و مابقی باید از بازار سیاه تهیه شود. الان قیمت هر کیلوگرم سویا در بازار ٨‌هزار و ٥٠٠ تومان شده که نسبت به یک هفته پیش حدود‌ هزار تومان گران‌تر است. همچنین هر کیلوگرم ذرت ٢‌هزار و ٧٠٠ تومان شده که این ماده اولیه هم شاهد افزایش ١٠٠ تومانی قیمت بوده است. هیچ تضمینی هم نیست که این قیمت‌ها در روزهای آینده بیشتر نشود.»

این تولیدکننده نمونه مرغ از افزایش قیمت دارو هم خبر می‌دهد و می‌گوید: «چهارشنبه هفته گذشته تولیدکنندگان دارو و واکسن مصوب کردند که قیمت‌هایشان را چند برابر افزایش دهند؛ مثلا الان قیمت یک نوع واکسن ٨٠‌هزار تومانی به ٤٠٠‌هزار تومان رسیده و یک نوع واکسن دیگر ١٢٠‌هزار تومانی حدود ٢٣٩‌هزار تومان شده است. این قیمت‌ها فعلا مورد تصویب سندیکا قرار گرفته و من شخصا خیلی نگران اجرایی‌شدن آن هستم. حتی اگر نهاده‌ها هم از طرف دولت تأمین شود، باز هم نیاز به دارو و واکسن داریم که با این افزایش قیمت‌ها مشکل حل نمی‌شود و قیمت ٢٠‌هزار تومان هم برای هر کیلوگرم مرغ در واحدهای تولیدی ضرر خواهد بود.»

سواری می‌گوید:« با این وضعیت، احتمال افزایش قیمت مرغ در هفته‌های آینده به بالای ٢٠‌هزار تومان وجود دارد.»

نهاده‌های دامی ازجمله سویا و ذرت با نرخ دولتی به ترتیب ٦‌هزار و‌ یک‌هزار و ٢٠٠ تومان نسبت به قیمت بازار آزاد ارزان‌تر است اما تولیدکنندگان مرغ می‌گویند دولت حداکثر می‌تواند ٢٠‌درصد نهاده‌های مورد نیاز آنها را تأمین کند و خرید از بازار آزاد به یک اجبار درآمده است. وزیر جهاد کشاورزی چندی پیش در نشست خبری خود تأکید کرد که کمبودی در زمینه نهاده‌ها وجود ندارد اما شواهد عکس ماجرا را نشان می‌دهد. تولیدکنندگان می‌گویند اگر نهاده‌های دامی با نرخ دولتی به وفور در اختیارشان قرار بگیرد، قیمت مرغ کاهش پیدا خواهد کرد در غیر این صورت رسیدن به قیمت‌های بالای ٢٠‌هزار تومان دور از انتظار نخواهد بود.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز