کد خبر: ۹۷۵۹
۵۵۰ بازدید
۰ دیدگاه

کدام یک از نامزدهای ریاست جمهوری سابقه جبهه دارند؟

۹۲/۱/۲۶
۱۸:۲۸

در سوابق خدمتی برخی نامزدهای انتخابات حضور در جبهه های حق علیه باطل را می توان یافت. این سابقه را می شود به روایت عکس های منتشر شده از ایشان در رسانه ها و خاطرات خود یا همرزمانشان دید.

در سوابق خدمتی برخی نامزدهای انتخابات حضور در جبهه های حق علیه باطل را می توان یافت. این سابقه را می شود به روایت عکس های منتشر شده از ایشان در رسانه ها و خاطرات خود یا همرزمانشان دید.


به گزارش جنوب نیوز، در بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، شاید شناخته ترین نامزدهای با سابقه حضور در جبهه محسن رضایی و محمد باقر قالیباف باشند.

محسن رضایی در شهریور1360 از سوی حضرت امام خمینی(ره) به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد و در دوران هشت سال دفاع مقدس، مسئولیت فرماندهی سپاه را برعهده داشت.


فرمانده لشکر نصرسپاه پاسداران، فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران در دوران جنگ نیز از سوابق خدمتی محمد باقر قالیباف است. در وبسایت شهردار تهران و عضو ائتلاف پیشرفت درباره حضور وی در جبهه های جنگ آمده است «قالیباف نوجوان در سال ٥٨ و در سن ١٨ سالگی وارد جبهه شد و به دلیل قابلیتهایی که از خود نشان داد در سال ١٣٦١به عنوان فرمانده تیپ امام رضا(ع) و یک سال بعد در جایگاه فرمانده لشکر ٥ نصر خراسان انتخاب شد...دکتر قالیباف به همراه لشکر ٥ نصر در اغلب عملیاتهای دوران دفاع مقدس در کنار شهیدان سرافرازی همچون باکری، همت، خرازی، کاظمی، صیاد شیرازی به صیانت از انقلاب پرداخت و برادر ایشان شهید حسن قالیباف نیز از نیروهای تحت فرماندهی دکتر قالیباف بود که در عملیات کربلای ٤ به فیض شهادت نائل شد».


محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس را هم می توان در جرگه نامزدهایی به حساب آورد که سابقه حضور در جبهه دارد. او به واسطه برادرش که به سید آزادگان مشهور است وارد فعالیت های سیاسی شد و ارتباط نزدیکی هم با فرزند بزرگوار امام خمینی شهید حاج آقا مصطفی خمینی داشت. بعد از انقلاب اسلامی ایران به مسئولیت عقیدتی و سیاسی وزارت دفاع انتخاب شد و در جبهه میانی و جنوبی جنگ ایران و عراق مشغول فعالیت شد.


برادر بزرگ وی – سید علی اکبر ابوترابی فرد- وی نقش عمده‌ای در روحیه دادن به سربازان ایرانی در اردوگاههای اسرای ایرانی در عراق داشت.


http://media-mehrmags.enews.ir/Ghalibaf%20jang%2002.jpg


علیرضا زاکانی دبیر کل جبهه رهپویان انقلاب نیز از سن 15 سالگی به جبهه پیوست. در وبسایت او آمده است: «وی که در هنگام پیوستن به جبهه حق بیش از ۱۵ سال نداشت، پس از حضور در لشگرهای محمّد رسول‌ا… (ص) و سیدالشهداء (ع) و قرارگاههای جنوب و غرب، عمده حضور خود را در واحدهای تخریب و اطلاعات و عملیات سپری کرد و توفیق قبول مسئولیت‌هایی از جمله معاون گردان، مسئول محور اطلاعات و عملیات قرارگاه نجف ۳، قائم‌مقام اطلاعات و عملیات لشگر محمّد رسول‌ا… (ص) و نهایتاً مسئولیت محور این لشگر را کسب نمود».


مصطفی پورمحمدی درباره حضور یا عدم حضور خود در جبهه های در وبسایت خود چیزی ننوشته است. او درباره این مقطع نوشته است پیش از پیرزوی انقلاب‌، بر حسب مدارج حوزوی، در اواخر دوره سطح‌ تحصیل می کردم.‌ پس از انقلاب، تحصیل در دوره خارج فقه و اصول را در مشهد آغاز کردم. با آيت‌ الله شاهرودی، فقه و با آقا سيد علي ‌اصغر علم‌ الهدي‌، دو سال‌ خارج‌ اصول‌ خواندم. علم‌ الهدي‌، از عالمان‌ دقيق‌النظر حوزه‌‌ مشهد و از شاگردان‌ ممتاز آيت‌ الله ميلاني‌ بود و در سبك‌ و سياق مرحوم‌ كمپاني‌ بزرگ درس‌ مي‌گفت.


دادستان انقلاب اسلامی اهواز، بندرعباس، کرمانشاه و مشهد، دادستان انقلاب نظامی در مناطق غرب کشور از پست های پورمحمدی در دوران هشت سال جنگ تحمیلی است.


مصطفی کواکبیان هم سابقه حضور در جبهه را دارد. او در وبسایت خود درباره سابقه حضورش در جبهه نوشته است: حضور مکرر مصطفی کواکبیان در جبهه های ایثار و شهادت آن هم به فاصله 20 روز پس از شروع جنگ تحمیلی در کنار خیل عظیم نیروهای مردمی و شرکت در عملیات مردمی و شرکت در عملیات مختلف حتی در زمان تحصیل در دانشگاه نشان از همگامی ایشان با مردم در حقیقت جوی ایران در راه حفط استقلال کشور و حراست از دستاوردهای انقلاب داشت . شهادت برادر بزرگوارشان «شهید محمد کواکبیان»» برادر همسر ایشان««شهید عباس یزدی فر»»و بسیاری از وابستگان نزدیک و مجروح و جانباز شدن خود ایشان در عملیات فتح المبین از افتخاراتی است که در راستای حفط دستاوردهای نظام اسلامی نصیب وی گردیده است .


http://media-mehrmags.enews.ir/Hassan_Rouhani%2C_Operation_Karbala-5.jpg


حسن روحانی نیز سابقه حضور در جبهه های جنگ را دارد. او در سال 79 مفتخر به دریافت نشان درجه یک نصر از دستان رهبر معظم انقلاب شد. این نشان به عنوان مسؤول‌ واحد بسيج‌ مستضعفين‌ سپاه‌ و مسؤول‌ ستاد جذب‌ و هدايت‌ كمكهاي‌ مردمي‌ به وی اعطا شد.


روحانی در کتاب خاطرات خود نوشته است: با پیروزی انقلاب، حسن روحانی در اولین اقدام، در سال ۱۳۵۸، به ساماندهی ارتش آشفته و پادگان‌های از هم پاشیده پرداخت

در دوران جنگ ایران و عراق، روحانی مسئولیت‏های متعددی، از جمله عضویت در شورای عالی دفاع، عضویت در شورای عالی پشتیبانی جنگ و رئیس کمیسیون اجرائی آن، معاونت فرماندهی جنگ، ریاست ستاد قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء و فرماندهی پدافند هوایی کل کشور را برعهده داشت. روحانی بین سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸ به معاونت جانشین فرماندهی کل قوا منصوب شد.


محمد شریعتمداری و یحیی آل اسحاق را می توان در جرگه نامزدهایی قرار داد که اگر چه در جبهه حضور مستقیم نداشت اما در پست های مرتبط خدمت می کردند. از سال ۱۳۶۰ از زمان نخست وزیری شهید رجایی (اعلی ا… مقامه) در نخست وزیری به عنوان جانشین معاونت امور انقلاب انجام وظیفه می کرده و در تشکیل وزارت اطلاعات در کنار آیت الله ری شهری نقش داشته است. یحیی آل اسحاق نیز درسال ۱۳۶۰ در وزارت دفاع به عنوان معاون وزیر به کار مشغول شد. علی اکبر ولایتی را هم به عنوان کسی که مذاکرات پذیرش قطعنامه را انجام داد می توان در این ردیف آورد./مرجع: مهر

 

 


کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز