کد خبر: ۹۷۸۶
۵۱۴ بازدید
۰ دیدگاه

جوان ترین و پیرترین کاندیدای احتمالی انتخابات

۹۲/۱/۲۷
۱۷:۱۰

 

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رساني دانا، جوان ترین و پیرترین کاندیدای احتمالی انتخابات 92ماراتن انتخاباتی ریاست جمهوری دهم از مدت ها قبل آغاز شده است و در این میان برخی بطور رسمی و برخی بطور تلویحی قدم در این مسابقه نفس گیر گذاشته اند.

کسب مقام جرایی کشور و به عهده گرفتن مسئولیت های بسیار سنگینی که قانون اساسی و شرایط کشور بر دوش رئیس جمهور گذاشته است، الحق والانصاف توان بالایی را می طلبد و مرد میدان می خواهد.

طبق سنت همیشگی رهبری و منطق ولایت، رهبر انقلاب بر اساس همه‌ی جوانب گوناگون به ارائه‌ی ملاک‌هایی می‌پردازند که از جامعیت برخوردار بوده و به نوعی، چکیده‌ی همه‌ی مسائلی‌ست که باید در انتخابات پیش‌رو مدنظر قرار بگیرد. معیارهای تازه‌ای که رهبر انقلاب بیان می‌کنند، محصول اخبار، توجه به چشم‌اندازها و تحلیل کارشناسان مختلف است و همه‌ی این‌ها باعث می‌شود که ما توجه خاصی به آنها داشته باشیم.

امروز که دهه چهرام انقلاب را با شعار " دهه پیشرفت و عدالت" می گذارنیم به نظر می رسد باید فردی سکان امور کشور را به عهده بگیرد که به فرموده حکیمانه رهبر انقلاب علاوه بر داشتن ویژگیهای مثبت رئیس جمهوران قبل و توان بالایی متناسب با نیاز های روز کشور داشته باشد.

حال این سوال اساسی مطرح است که وظیغه ساختن نیروی انسانی کارآمد و شخصیت های در تراز انقلاب اسلامی که توان به دوش کشیدن آرمان ها و تکالیف سنگین نظام را داشته باشند به عهده کجا و چه کسانی است؟

چرا در دهه چهارم انقلاب کمتر چهره ای را می بینیم که در تراز ریاست جمهوری امروز انقلاب اسلامی باشد و شاهد حضور مجدد کاندیداهای پا به سن گذاشته ای هستیم که بیشتر باید در اتاق فکر های نظام حضور داشته باشند؟

19 دی ماه سال گذشته، شاهد اولین گفته‌ی مستقیم رهبر انقلاب در خصوص مسئله‌ی انتخابات بودیم. ایشان با سنگین و حساس دانستن کار در قوه‌ی مجریه، انجام توأم با موفقیت مسئولیت ریاست جمهوری را منوط به داشتن توانایی‌های بالا و دارا بودن تحمل زیاد دانستند و از کسانی که با نامزدی در ریاست جمهوری، قصد ورود به این عرصه را دارند، خواستند که از این نظر خودشان را بررسی کرده و اگر دیدند که می‌توانند با حجم بیش از حد کار و مشکلات پیش‌رو کنار بیایند، پا در میدان انتخاب مردم بگذارند. در نتیجه، "داشتن توان و تحمل بالا برای پذیرفتن مسئولیت سنیگن ریاست جمهوری" اولین شاخص جدید رهبر انقلاب برای برگزیدن فرد رئیس جمهور است.

چنانچه آقای هاشمی رفسنجانی وارد این دور از رقابت​ها شود، مسن​ترین کاندیدا خواهد بود اما در غیاب وی مهدی چمران با 71 و علی​اکبر ولایتی با 67 سال بزرگتر از دیگر نامزدها هستند و کامران باقری لنکرانی و سعید جلیلی با 47 سال، جوان ترین نامزدهای احتمالی خواهند بود که هر دو از گزینه های محتمل جبهه پایداری هستند.

رهبرمعظم انقلاب در دیدار مردم پاکدشت در سال 83 فرمودند که“مردم باید دنبال رئیس جمهورى باشند که توانایى، شادابى، احساس مسؤولیت و آمادگى به‌کار داشته باشد.”

1- اکبر هاشمی رفسنجانی متولد 1313 2-محمد سعیدی کیا متولد 1325

3-حسن روحانی متولد 1327 4- مصطفی پور محمدی متولد 1338

5-غلامعلی حداد عادل متولد 1324 6- علی اکبر ولایتی متولد 1324

7- محسن رضایی متولد 1333 8- منوچهر متکی متولد 1332

9- محمدرضا عارف متولد 1330 10- یحیی آل اسحاق متولد 1332

11- محمدرضا باهنر متولد 1331 12- مصطفی پورمحمدی متولد 1338

13- غلامحسن الهام متولد 1338 14- مصطفی کواکبیان متولد 1341

15- کامران باقری لنکرانی متولد 1344 16- محمدباقر قالیباف متولد 1340

17- اسفندیار مشایی متولد1339 18- سعید جلیلی متولد 1344

19- پرویز فتاح متولد 1340 20- سیدمحمد خاتمی متولد 1322

21- مهدي چمران. متولد 1320

 

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز