کد خبر: ۹۹۲۱۰
۴۱ بازدید
۰ دیدگاه

اقرار موذیانه تاچر به محاسبات اشتباه صدام!

۹۹/۶/۳۱
۰۷:۴۶

 

روزنامه خراسان: غربی‌ها تقریباً از جزئیات نقشه صدام برای حمله به ایران آگاه بودند. این اطلاع با توجه به حمایت تمام‌عیار آن‌ها از رژیم بعث عراق و تحریک این رژیم به رودررویی با ایران، چندان عجیب به‌نظر نمی‌رسد.

بااین‌حال، ماگارت تاچر، نخست‌وزیروقت انگلیس در خاطرات مربوط به روز 20 سپتامبر سال 1980 (29 شهریور 1359)، یعنی حدود 40 سال قبل، از مذاکرات محرمانه‌اش با وزیر خارجه کابینه خود سخن گفته‌است که در آن، ضمن اشاره به این دیدگاه رایج در میان غربی‌ها که شکست جمهوری اسلامی ایران و غلبه رژیم بعث عراق را در کوتاه مدت پیش‌بینی می‌کردند، با این نظر مخالفت می‌کند و می‌نویسد:

«به وزیر خارجه گفتم که در این نظر که ایران در مدتی کوتاه از پای درخواهد آمد، شریک نیستم و دلیل آوردم که ایران دارای یک نیروی هوایی مؤثر است، مردمی مقاوم دارد و ارتش ضعیف‌شده آن در جریان انقلاب، در اندک مدتی تمرکز خواهد یافت و دست به حمله متقابل خواهد زد.

اقرار موذیانه تاچر به محاسبات اشتباه صدام!

ارزیابی و محاسبات صدام از فروپاشیدگی ارتش ایران درست نیست؛ زیراکه بیشتر نیروهای کارآمد این ارتش باقی هستند ... هشت سال بعد نظر من تأیید شد؛ زیراکه عراق جز در هفته‌های اول جنگ، پیشرفتی نداشت و مقروض و زمین‌گیر شد.»

با‌این‌حال، این پیش‌بینی ظاهراً معقول، مانع از آن نشد که انگلیس در جریان جنگ تحمیلی، از هیچ مساعدتی در راستای کمک به رژیم صدام فروگذار کند. شاید مارگارت تاچر، بعدها و پس از پیروزی جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی هشت‌ساله، خواسته است با اصلاح متن نوشتاری خود، مانع از آبروریزی بیشتر شود و سیاستمدارانه، متن خود را با واقعیت‌های اتفاق‌افتاده هماهنگ کرده‌است، اقدامی که به هیچ‌وجه با شخصیت چند وجهی تاچر مغایرتی ندارد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز