کد خبر: ۹۹۴۱۴
۲۰ بازدید
۰ دیدگاه

آخرین خبر از واگذاری واحد‌های مسکن ملی؛

شاید وقتی دیگر

۹۹/۷/۲
۲۰:۱۲

 

حالا که متقاضیان مسکن ملی با وعده‌های مختلف روزگار می‌گذرانند، پیشنهاد می‌شود وزارت راه و شهرسازی، گزارش تصویری کامل از روند ساخت و ساز واحد‌های مسکن ملی ارائه کند تا مشخص شود چند درصد از پروژه پیش رفته و آیا می‌توان امیدوار به تحویل واحد‌های مسکن ملی تا پیش از زمستان بود یا خیر؟!

نیمه اول سال 99 به پایان رسید، وعده های تحویل اولین واحدهای مسکن ملی چه شد؟

در شش ماه نخست سال جاری، بازارها با تکانه های شدیدی رو به رو بودند؛ یکی از این بازارها، بازار مسکن بود که قیمت ها در آن روند رو به رشدی را تجربه کردند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ البته وضعیت رشد قیمت‌ها در بازار مسکن به شش ماه اخیر بازنمی‌گردد، بلکه از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ تقریباً قیمت‌ها در بازار مسکن شروع به رشد کردند. کارشناسان عمده، دلیل افزایش قیمت در بازار مسکن را کاهش میزان تولید مسکن در سال‌های اخیر عنوان کردند.

دولت تدبیر و امید در حالی در مردادماه ۱۳۹۲ سکان قوه مجریه را در اختیار گرفت که در حوزه مسکن اعلام کرده بود، طرح مسکن مهر را تعطیل خواهد کرد و تنها در این طرح به تحویل مسکن‌های متعهد شده اکتفا خواهد کرد. البته قرار بود، طرح مسکن اجتماعی جایگزین طرح مسکن مهر شود که این طرح تنها روی کاغذ ماند.

به هر صورت با استعفای آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی، محمد اسلامی سکان این وزارتخانه را در دست گرفت. در ابتدای امر اسلامی نیز نسبت به ساخت مسکن تمایل چندانی نشان نداد، اما در زمستان سال ۱۳۹۷ بود که زمزمه‌های طرحی با عنوان طرح مسکن ملی برای ساخت مسکن به گوش رسید.

این طرح شامل ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بود که ساخت ۲۰۰ هزار واحد آن در شهر‌های جدید و با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بود.

اوایل شهریورماه سال ۱۳۹۸، ثبت‌نام طرح ملی مسکن از استان کرمان کلید خورد. از هجدهم آبان ماه ۱۳۹۸ نیز دور دوم ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در ده استان دیگر آغاز شد. به مرور ثبت نام از متقاضیان مسکن ملی در استان‌ها انجام شد و به پایان رسید.

وعده های تحویلی که عملی نشد

در ابتدا محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در مورخه ۱۲ اسفندماه سال ۱۳۹۸ با اشاره به این‌که اردیبهشت یا خردادماه سال آینده (۱۳۹۹)  اولین پروژه طرح ملی مسکن را افتتاح کنیم، افزود: برنامه‌ریزی ما بسیار دقیق است تا بتوانیم در زمان اعلامی کارها را انجام دهیم.

سپس محمد اسلامی حدود سه هفته بعد از سخنان معاون خود یعنی در سوم فروردین ماه ۱۳۹۹ درباره زمان تحویل واحد‌های طرح ملی مسکن گفت: در این طرح فرض برنامه ۱۸ تا ۲۴ ماه است. وی افزود: به نظرم تا پایان سال و در بعضی از استان‌ها که پروژه ۵۵ درصد پیشرفت داشته، حتی زودتر بتوانیم تا تابستان کلید خانه ها را تحویل دهیم.

در نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۹، محمود زاده با اشاره به ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد طرح اقدام ملی مسکن که به عنوان اولین واحدها قرار است خرداد یا تیر ماه تحویل متقاضیان شود گفت: این پروژه خرداد سال گذشته شروع و اتفاقاً به یک تعاونی هم واگذار شد اما با توجه به اینکه اعضا، آورده خود را بموقع پرداخت کردند، ظرف دوازده تا سیزده ماه آماده شده است.

همچنین در بیستم خرداد ماه دوباره معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در تابستان امسال اولین افتتاح‌های اقدام ملی مسکن انجام می‌شود که تاثیر جدی بر رونق مسکن خواهد گذاشت.

تیرماه فرا رسید و خبری از تحویل واحدهای مسکن ملی نشد.

نیمه اول سال 99 به پایان رسید، وعده های تحویل اولین واحدهای مسکن ملی چه شد؟

بیشتر بخوانید:

در اوایل مرداد محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در بازدید از سایت ۷۰ هزار هکتاری طرح اقدام ملی مسکن گلشهر زنجان گفت: اولین سری از واحدهای ساخته‌شده طرح اقدام ملی از اواخر مردادماه به مردم تحویل داده خواهد شد و به‌ تدریج تا اجرای این برنامه ـ که دو ساله است ـ مردم منازل خود را تحویل خواهند‌ گرفت.

در ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۹ معاون وزیر راه و شهرسازی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: نخستین واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن به زودی و پس از دهه اول محرم تحویل متقاضیان می‌شود.

همچنین در ۲۵ مرداد ماه سال جاری، دوباره وزیر راه و شهرسازی طی مصاحبه ای گفت: امیدواریم تا یک یا دو هفته آینده اولین واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن در شهر‌های مختلف را به متقاضیان تحویل دهیم.

با نزدیک شدن به موعد وعده داده شده برای تحویل اولین واحد‌های مسکن ملی، محمد اسلامی در سوم شهریور ۱۳۹۹ باز هم تاریخ جدیدی برای تحویل اولین واحد‌های مسکن ملی اعلام کرد! وی گفت: نخستین سری واحد‌های «طرح اقدام ملی مسکن» در استان‌های پیشتاز ماه آینده به مردم تحویل خواهد شد.

در ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹ نیز محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم معارفه حجت‌الاسلام و المسلمین حسین روحانی‌نژاد نماینده تازه منصوب ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران در خصوص دلیل تاخیر در افتتاح واحد‌های مسکن ملی، اظهار داشت: واحد‌های مسکن ملی آماده و قابل افتتاح است، مراسم افتتاح بعد از تحویل و با پایان ماه محرم و صفر برگزار خواهد شد.

حالا فردا سوم مهر ۱۳۹۹ دقیقاً یک ماه از وعده وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تحویل مسکن‌های ملی در استان‌های پیشتاز گذشته است و تا این لحظه هیچ خبری از تحویل واحد‌های مسکن ملی مخابره نشده است. باید منتظر ماند و دید که آیا باز هم وزیر راه و شهرسازی و معاون او تاریخ جدیدی را برای تحویل اولین واحد‌های مسکن ملی می‌دهند یا اینکه سرانجام قفل تحویل اولین واحد‌های مسکن ملی در همین روز‌های مهرماه با همان ۵ هزار واحدی که به گفته محمد اسلامی در حال تحویل هستند، شکسته خواهد شد. به هر حال، کسانی که در این طرح مشارکت کردند، از مستاجران و یا خانه اولی‌هایی هستند که هم اکنون با این وعده‌های مسئولین مبنی بر تحویل واحد‌های مسکن ملی در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

حالا که متقاضیان مسکن ملی با وعده های مختلف از سوی وزیر راه و شهرسازی مبنی بر زمان تحویل واحدهای ساخته شده، روزگار می گذرانند، پیشنهاد می شود وزارت راه و شهرسازی گزارش تصویری کامل از روند ساخت و ساز واحدهای مسکن ملی به متقاضیان ارائه کند تا مشخص شود چند درصد از پروژه پیش رفته است و آیا می توان امیدوار به تحویل واحدهای مسکن ملی تا پیش از زمستان بود یا خیر؟!

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز