کد خبر: ۵۶۳۶۷
۳۶۱۶ بازدید
۱۶ دیدگاه (۱۴ تایید شده)

دوباره فصل شکار دنبلان

۱۳۹۵/۱/۸
۱۲:۵۱

دوباره با آمدن فروردین با طراوت، دنبلان های زیبا، جذاب و خوشمزه از راه رسیدند و شنیده ها حاکی است امسال هم سالی مملو از دنبلان مثل سال قبل خواهیم داشت. هر چند قدیمی ترها می گویند معمولاً دنبلان ها را چند سال یک بار به فراوانی می توان یافت. دو سال پشت سر هم فراوانی دنبلان بعید است. میانه هم مثل سایر شهرهای آذربایجان یکی از شهرهایی است که به داشتن دنبلان هایی پرخاصیت و خوشمزه می بالد و همه ساله مردم برای یافتن این موجودات پرطرفدار به دشت و بیابان روی می آورند.

همین علاقه و اشتیاق به دنبلان سبب شده که افراد برای شناخت بیشتر، سوال هایی را به طور مکرر مطرح نموده و به دنبال آشنایی بیشتر با آنها باشند که برخی از این سوالات را با پاسخ شان در زیر آورده ام، امیدوارم مفید باشد:

سوال 1) رابطه این دنبلان با دنبلان گوسفندی چیست؟

هیچ رابطه ای بین این دو وجود ندارد و تشابه اسمی آنها کاملاً تصادفی است. واژه دنبلان در واقع دارای ریشه ترکی (donbalan) و از مصدر دنبالماخ Donbalmax به معنی برجسته شدن، یک صفت فاعلی است که از بن فعل (دنبال) + پسوند فاعل ساز "آن" ساخته شده است. به این دلیل به این قارچ دنبالان (برجسته) گفته می شود که با رشد و فشاری که متعاقب آن به خاک وارد می کند، زمین را در جایی که قرار دارد برآمده و برجسته می کند.

سوال 2) آیا دنبلان نوعی گیاه بدون ریشه است؟

خیر، دنبلان نوعی قارچ به حساب می آید. برخلاف تصور قدیم که قارچ ها را به گیاهان نزدیک تر می دانستند، مطالعات اخیر نشان داده است که قارچ ها قرابت بیشتری با جانوران دارند تا گیاهان.

سوال 3) آیا رابطه ای بین ظهور این قارچ ها و رعد و برق وجود دارد؟

ظاهراً بله. رعد و برق سبب آزاد شدن برخی عناصر غذایی به ویژه نیتروژن در خاک می شود که برای باروری قارچ ضروری است و از این جهت می تواند در ظهور و فراوانی دنبلان نقش آفرین باشد. باران های بهاری هم مسلماً در رشد و باروری دنبلان ها نقش تعیین کننده ای دارند.

سوال 4) آیا رابطه ای بین دنبلان و برخی گیاهان وجود دارد؟

اساساً دنبلان یک قارچ همزیست با گیاهان بوده و بدون حضور گیاه قادر به حیات نیست. بنابراین در جایی که پوشش گیاهی نیست دنبال دنبلان هم نگردید. رابطه بین گیاه و دنبلان کاملاً اختصاصی است به این معنی که یک نوع دنبلان با یک یا چند گونه گیاه می تواند رابطه همزیستی برقرار کند به این دلیل برخی گیاهان می توانند نشانه هایی از حضور دنبلان هایی از نوع خاص باشند.

سوال 5) کجاها دنبال دنبلان بگردیم

آن چه مسلم است تجربه ساکنان بومی یک منطقه بهترین راهنما برای یافتن دنبلان هاست ولی به طور کلی، دنبلان ها را در زمین های بکر غیر زراعی و خاک های مرطوب آهکی و سبک (غیررسی) دامنه کوهستان ها می­توان یافت. زمین در جایی که دنبلان ها قرار دارند برآمده شده و ترک می خورد.

سوال 6) چه ابزاری برای جمع آوری دنبلان همراه داشته باشیم؟

دنبلان های رایج در میانه که احتمالا از نوع دنبلان های معروف به دنبلان یامچی (Tuber gibbosum) یاشند معمولاً در عمق ۵ تا 10سانتی متری خاک قرار دارند، بنابراین داشتن وسیله ای برای کندن زمین از ضروریات است. البته معمولاً این زمین ها شل و سبک اند و به نیروی زیادی نیاز ندارند. بنابراین بهترین وسیله یک بیلچه کوچک است که حمل آن نیز آسان باشد. ساکنان بومی معمولاً به صورت ابتکاری وسیله ای فلزی شبیه به بیلچه ساخته اند که برای فشار دادن آن با پا به زمین یک جای پا نیز برای آن تعبیه کرده اند. بهتر است یک دستکش ضخیم برای گرفتن بیلچه ها به همراه داشته باشید تا از زخم شدن تدریجی دست ها جلوگیری شود.

سوال 7) چه نوع دنبلان هایی خوشمزه تر و گران قیمت تر هستند؟

دنبلان های سیاه که در منطقه ما گزارشی آنها موجود نیست گرانتر و خوشمزه تر هستند. دنبلان های رایج در شهرستان میانه به نظر می رسد از نوع دنبلان های یامچی باشد که قیمت انها حدود 15 تا 50 تومان است. هر چند کار دقیق علمی روی آنها تا کنون انجام نشده است. با این ها آن چه مسلم است این است که جنس این دنبلان ها از نوع Tuber می باشد.

 

اطلاعات بیشتر:

"دنبلان" قارچی پرخاصیت و گرانقیمت + تصاویر

معرفی گیاه "چتنه" | نشانه ای از حضور دُنبلان کوهی

 

نویسنده: سلیمان جمشیدی       http://www.m-iau.ac.ir/blogs/jamshidi

 

 

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۸/۵/۲۴ ۱۵:۲۶

خریدوفروش انواع قارچ های اورگانیک چنگلی وصحرای
09119659910شماره تماس

۹۸/۵/۱۸ ۱۰:۴۳

قربانی
تامیین وتهیه قارچ گانو درما قارچ دنبلان با کلیه مجوزات 09111795493

۹۸/۱/۱۵ ۱۵:۰۲

خریدوفروش عمده انواع قارچ های جنگلی وکوهی
واتتساپ وتلگرام
شمارتماس09118665261

۹۷/۹/۲۷ ۱۷:۱۷

تهیه وتامیین قارچ دنبلان جنگلی پاییزی وزمستانی هفته ای 200کیلو وبسته بندی برای صادرات شماره تماس قربانی09111795493

۹۷/۹/۱۹ ۱۶:۰۴

خرید و فروش دنبلان سیاه.آماده همکاری جهت صادرات با تجار داخلی و خارجی.
موسی گرایلی ۰۹۱۱۷۵۱۰۱۳۵

۹۵/۱/۹ ۲۱:۲۷

در سایر مناطق آذربایجان، از جمله اطراف اهر و مرند گزارش هایی از وجود انبوه دنبلان مثل سال قبل هست. امیدواریم میانه هم امسال مثل سال گذشته فروردینی پر از این موجودات زیبا سپری کند. 

۹۵/۱/۹ ۲۰:۱۵

بارندگی خیلی به موقع اتفاق افتاد و من فکر می کنم با گرمتر شدن هوا در روزهای آینده بتوان در مناطق شرقی و جنوبی میانه دنبلان پیدا کرد. من دیروز بازدیدی از  اطراف میانه داشتم که هنوز اثری از دنبلان نیافتم. امیدوارم با دوستان عزیزتان روز خوبی سپری کنید.

۹۵/۱/۹ ۱۹:۱۰

معمولا از اواخر اسفند تا آخر فروردین می توان دنبلان ها را یافت. بله، احتمالا دشت زیادی نخواهیم داشت. معمولا در میانه نیمه دوم  فروردین برای جمع آوری دنبلان مناسب تر است. 

برخی دوستان مهمان ما به ویژه "یوسف خان کرمی عزیز" در این روز فقط فرصت دارند که امیدوارم برای تجربه هم که شده و با توجه به بارندگی هایی که داشتیم، دست پر برگردیم. 

۹۵/۱/۹ ۱۸:۳۸

ممنون از لطف شما، متأسفانه 12 فروردین در میانه نیستم، انشاءالله در یک فرصت مناسبتر در خدمت شما خواهم بود. فکر میکنم برای جمع آوری دنبلان کمی زود باشد (بخصوص در اطراف میانه؛ شاید در بخش های جنوبی زمان مناسب باشد) فکر می کنم در هفته های بعد بتوان موفق به شکار آنها شد. به هر حال امیدوارم سال پرباری از نظر رستنیها در میانه داشته باشیم

۹۵/۱/۹ ۱۰:۳۷

عالی بود دکتر جان دست مریزاد

۹۵/۱/۹ ۰۳:۲۴

ممنون مفید بود

۹۵/۱/۹ ۰۱:۳۱

سلام ممنون. 

فعلا نه ولی قرار است 12 فروردین برای جمع آوری سری به یک منطقه بزنیم. 

خوشحال می شویم همراهمان شوید. 

 

۹۵/۱/۹ ۰۰:۰۴

ممنون از مطالب ارزنده تان، مثل همیشه عالی بود. آیا امسال موفق به جمع آوری دنبلان شده اید؟

۹۵/۱/۸ ۲۱:۱۹

ممنون

اخبار روز