کد خبر: ۲۹۷۸۷
۱۷۵۸ بازدید
۱۰ دیدگاه (۷ تایید شده)

تلاش ها ثمر بخش بود ، آجی چای نجات یافت!

۱۳۹۳/۸/۲۳
۱۱:۵۶

خدمت به طبیعت زیبای پروردگار برکت دارد. وقتی مردم واقعا بخواهندهرچیزی امکان پذیر است، مردمروستای رجل آباد خواستند که محیط زیست زندگیشان نجات یابد و شد، آن ها اراده کردند ما حمایت و خداوند متعال یاور مردمی است که با نیت خیر کاری را انجام می دهند.

پس از تلاش های فراوان مردم عزیز روستای رجل آباد که با رودخانه ی آجی چای همسایه ی دیوار به دیوار هستند، رودخانه ای که نهایتا به دریاچه ی ارومیه می ریزد و آن را پر آب می کند جلوی بهره برداری های مخربانه ی کارخانه ی شن و ماسه به طور کل گرفته شد و قرار براین شد که این رودخانه ی مهم احیا گردد.

پس از برنامه ی پاکسازی رفتگران طبیعت میانه در روستای رجل آباد مقامات دولتی از روستا بازدید کرده با شرایط نامناسب آن از نزدیک برخورد داشته تا اینکه نهایتا در تاریخ 19 / 8/ 93 با حضور نمایندگانی از این روستا، رفتگران طبیعت میانه و سرپرست گروه آذربایجان شرقی موفق به کسب دستور مدیرکل حفاظت محیط زیست و آب منطقه مبنی بر انجام بازرسی های کارشناسی شده و بررسی تخلفات به عمل آمده توسط بهره بردار( برداشت بیش از حد مقرر در مجوز) شدند که خوشبختانه یک روز پس از تاریخ این دستور بازرسان و کارشناسان در محل حضور یافته و شرایط نامناسب و بد حفاری های غیرقانونی بستر رودخانه آجی چای را که باعث گم شدن مسیر رود، تخریب اکوسیستم و مرگ آبزیان شده بود  از نزدیک دیدند و شواهدات را با تهیه نقشه های جدید ثبت کرده تا با مدارک موجود از سال 75 مقایسه کنند. در این ماجرا عمل بهره بردار کاملا غیر قانونی بوده و با ایشان طبق قانون برخورد خواهد شد.

ضمن عرض تبریک و خسته نباشید به مردم عزیز روستای رجل آباد، ریاست سمن های زیست محیطی شمال کشور جناب آقای خیر اندیش و قایقران طبیعت دوست کشورمان جناب آقای دانیال توحیدی، آقای قره داغی از انجمن کوهنوردان میانه و به خصوص هفته ی نامه ی قافلان و آقای حسن زاده به خاطر پوشش خبری ماجرای روستای رجل آباد و تمام زحمتکشانی که در این حرکت زیست محیطی دخیل بودند مفتخریم اعلام کنیم برگی زرین در کارنامه ی دوستداران طبیعت به یادگار ماند و آجی چای از تخریب بیش تر نجات یافت! بسیار خوشحالیم به نمایندگی از جانب مردم میانه و گروه رفتگران طبیعت در این ثمره ی دل انگیز و خوب سهیم بودیم.

بنده نیز به نوبه ی خود از تک تک عزیزانی که در برنامه ی پاکسازی روستای رجل آباد شرکت داشتند سپاس و قدر دانی به عمل می آورم. امید است د ر آینده شاهد احیای دوباره ی این رودخانه ی زیبا باشیم که حیات این مرز و بوم به حفاظت چنین منابع ارزشمندی بستگی دارد.

نماهنگ برنامه پاکسازی روستای رجل آباد

   

   

   
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۳/۸/۲۴ ۱۲:۳۹
درود بر انهایی که به فکر محیط زیست هستند
۹۳/۸/۲۳ ۲۲:۵۵
اقای سلیمانی افرین به ای تلاشتون . کاراتون رو ار دور و نزدیک میشنویم و میبینیم وافعا لذت بردم.
۹۳/۸/۲۳ ۲۲:۱۰
موشی در خانه صاحب مزرعه تله موشی دید!به مرغ و گوسفند و گاو خبر داد.همه گفتند:تله موش مشکل توست و به ما ربطی ندارد!!!.. ماری در تله افتاد و زن صاحب مزرعه را گزید! از مرغ برایش سوپ درست کردند...!! گوسفند را برای عیادت کنندگان سر بریدند...!!! گاو را برای مراسم ترحیم کشتند..!!! و در این مدت موش از سوراخ دیوار نگاه می کرد و به مشکلی که به دیگران ربط نداشت فکر می کرد... همشهری عزیز کاش هم وطنم بودی عروس آذربایجان اورومیه مشکلی فراملی شده است
۹۳/۸/۲۳ ۱۶:۳۸
ممنون از آقای سلیمانی و همه دوستانی که همکاری میکنند. ساخت کلیپ هم کار خیلی خوبی بود و کارتون رو ماندگارتر کرد. هرچند که ماندگاری اصلی این کارها برای طبیعت عزیزمون هست.
۹۳/۸/۲۳ ۱۲:۵۴
واقعاجای تاسف است اینهمه طبیعت وگردشگری درشهروروستاهامان است ودرحال نابودی است وجالب اینکه خودمان داریم نابودمیکنیم مثل ابگرم های موجوددرممان که بعلت سهل انگاری شرکت راهسازی چتین قایادرحال نابودی کامل است وهیچ نظارتی نیست انوقت مامیانه ای هابفکرتمیز کردن اطراف رودخانه درشهرهای دیگریم این دیگه دربیگانه پرستی نوبرشه

اخبار روز