کد خبر: ۱۱۳۶۸
۱۰۵۷ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

پیروزی ایران مقابل قطر/ایران به صعود مستقیم امیدوار شد

۱۳۹۲/۳/۱۴
۲۳:۰۰

 

 

 

 

دوحه دوباره خوش‌یمن شد
ایران به صعود مستقیم امیدوار شد/ ۳ امتیاز شیرین‌تر از عسل

تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی برابر قطر برای صعود مستقیم به جام جهانی برزیل امیدوار شد.

خبرگزاری فارس: ایران به صعود مستقیم امیدوار شد/ ۳ امتیاز شیرین‌تر از عسل

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس از قطر، تیم ملی فوتبال ایران از ساعت ۲۰ و ۴۵ دقیقه در ورزشگاه السد در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی به مصاف تیم قطر رفت که این بازی با نتیجه یک بر صفر به سود تیم ملی کشورمان به پایان رسید.

رضا قوچان‌نژاد(گوچی) در دقیقه ۶۵ با حرکت پا به توپ در عمق دفاع قطر در موقعیت تک به تک با دروازه‌بان قطر قرار گرفت و توانست با یک ضربه فنی و دقیق درواز‌ه قطر را فتح کند و گل ایران را به ثمر برساند.

قوچان‌نژاد در دقیقه ۷۲، یک گل دیگر به ثمر رساند که کمک‌داور آفساید این بازیکن را اعلام کرد.

مالک عبدالبشیر سنگاپوری به قاسم برهان و بلال محمد از قطر و رضا قوچان‌نژاد از ایران کارت زرد نشان داد.

در این بازی کارلوس کی‌روش به دلیل محرومیت اجازه نشستن روی نیمکت تیم ملی را نداشت و از روی سکوها بازی را نظاره کرد.

ایران با این پیروزی شانس صعود مستقیم به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را پیدا کرد.

تیم ایران سه‌شنبه آینده در تهران باید به مصاف لبنان برود.

ایران یکبار دیگر در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان با گلزنی وحید هاشمیان توانسته بود قطر را حذف کند.

قطر با این شکست کمترین شانس را برای صعود به جام جهانی دارد و تقریبا حذف شده است.

ترکیب تیم ملی فوتبال ایران:

رحمان احمدی، سیدجلال حسینی، امیرحسین صادقی، هاشم بیک‌زاده، پژمان منتظری، جواد نکونام، آندو تیموریان، مجتبی جباری(از دقیقه ۸۳ محمدرضا خلعتبری)، خسرو حیدری(از دقیقه ۹۰ غلامرضا رضایی)، رضا قوچان‌نژاد(از دقیقه ۸۸ امید ابراهیمی) و مسعود شجاعی.

سرمربی: کارلوس کی‌روش

******************

تکمیلی:

ملی‌پوشان ایران در پنجمین دیدار خود در مرحله مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل با تک گل قوچان‌نژاد (66) به یک پیروزی ارزشمند دست یافت.

به گزارش تابناک در دقایق ابتدایی، بازی بیشتر در میانه میدان دنبال شد. حساسیت بازی ایجاب می کرد که دو تیم احتیاط را بیشتر در دستور کار قرار دهند. در 5 دقیقه ابتدایی بازی تنها اتفاق‌های مهم موقعیت تک به تک ایران بود که آفساید اعلام شد، در سوی مقابل دفع خطرناک رحمان احمدی نیز می‌توانست باعث فروپاشی دروازه ایران شود که توپ پس از برخورد با بازیکن قطری راهی اوت شد.

ملی‌پوشان ایران رفته رفته به بازی سوار شدند، اما قطری‌ها هر بار با پرس شدید اجازه بازی سازی در عمق را نمی‌دادند.

چند سایت خطرناک فرصت‌های نصفه و نیمه‌ای را برای ایران ایجاد کرد، اما دروازه قطر جدی تهدید نشد.

در یکی از بهترین موقعیت‌های نیم ساعت اول بازی، خسرو حیدری از مدافع مستقیم خود در جناح راست عبور کرد، اما سانتر او به مهاجمان ایران نرسید.

در دقیقه 19 قطری‌ها موقعیت مشابهی ایجاد کردند، اما دروازه ایران روی سانتر ارسالی آنها از سمت راست تهدید نشد.

ملی‌پوشان ایران در این دیدار بازی بدی از خود به نمایش نگذاشتند، اما کارهای ترکیبی و تاکتیکی کمتر به چشم می‌خورد. قطر که در تهران با اندیشه‌های تدافعی و با هدف گرفتن مساوی به ورزشگاه آزادی آمده بود در نیمه نخست چندان هجومی ظاهر نشد.

در دقیقه 23 حرکت بازیکنان از جناح راست که کاملا از سمت چپ فعالتر بود، نکونام را در موقعیت شوتزنی قرار داد، اما ضربه آرام او را سنگربان قطر به آسانی مهار کرد.

دو دقیقه بعد قوچان نژاد در موقعیت تک به تک قرار گرفت، اما چندین متر در آفساید بود و نتوانست به حرکتش ادامه دهد.

بازی در حالی به دقیقه سی می‌رسید که آمار برتری قطر را در مالکیت توپ نشان می‌داد (64-36) و این مساله کاملا نگران کننده بود. چرا که توپ کمتر در میانه میدان در اختیار ایران بود، و بیشتر حمله‌های ایران با ارسال بلند از جناحین صورت می‌گرفت. کاری که حیدری بارها و بارها انجام داد.

دن گاسپار دستورهای کی‌روش را که به دلیل محرومیت روی نیمکت نبود، به نمازی می‌داد. سرمربی قطر نیز چندباری از محدوده فنی خارج شد که داور چهارم به او تذکر داد.

در دقیقه 31 سرانجام یک فرصت گلزنی عالی ایجاد شد که برای تیم میزبان بود، مهاجم تیم ملی قطر در موقعیت تک به تک قرار گرفت، اما ضربه دقیق حسن پس از برخورد به تیر دروازه به زمین برگشت تا ملی‌پوشان نفس راحتی بکشند.

در دقیقه 34 مهاجم قطر در حالی که از امیرحسین صادقی عقب بود با استارتی سریع می‌رفت تا درون محوطه خطرساز شود، اما پس از برخورد با صادقی نقش زمین شد و داور نیز اعتقادی به خطا نداشت.

قطری‌ها که در دقایق پایانی نیمه بهتر بازی می‌کردند از سمت چپ صاحب یک موقعیت دیگر شدند،‌ اما شوت زاویه بسته مهاجم این تیم با اختلاف راهی اوت شد.

در دقیقه 38 بالاخره سمت چپ ایران نیز فعلا شد اما سانتر ارسالی باز هم فایده‌ای برای ایران نداشت.

در دقیقه‌ی 42 موقعیت خطرناک ایران به گل تبدیل نشد. ضربه ایستگاهی شجاعی بود که سنگربان قطر با واکنشی مناسب دروازه‌اش را نجات داد.

در حالی که بازی رو به پایان بود، ایران یک فرصت عالی دیگر را نیز از دست داد، سانتر عالی تیموریان به قوچان‌نژاد رسید، اما ضربه سر او را قاسم برهان از یک قدمی دفع کرد تا دو تیم در موقعیت‌های گل جدی مساوی شوند.

نیمه‌دوم به دلیل مشکل لباس قاسم برهان، دروازه‌بان با تجربه قطر با چند دقیقه تاخیر آغاز شد و دقایق آغازین همانند نیمه نخست باز هم دو تیم با احتیاط کار را دنبال کردند.

در دقیقه 51 خطای خطرناک قطری‌ها روی مسعود شجاعی ضربه ایستگاهی نصیب ایران کرد، اما نکونام به جای ضربه مستقیم توپ را سانتر کرد.

در دقیقه 54 پاس عالی حیدری به شجاعی رسید، اما مدافع قطری اجازه نداد لژیونر ایران در موقعیت تک به تک به توپ ضربه بزند. کرنر ارسالی خطرناک بود، اما قطر که این لحظات در لاک دفاعی فرو رفته بود باز هم دروازه‌اش بسته ماند.

در دقیقه 59 تکل خشن بلال بر روی پای جباری باعث مصدومیت او شد. بلال کارت زرد دریافت کرد و جباری هم به زمین بازگشت.

قوچان‌نژاد سرانجام در دقیقه 66 شادی را به اردوی ایران آورد. در حالی که به نظر می‌رسید با کم‌تعداد بودن بازیکنان ایران حمله به جایی نرسد، اما پاس عمقی نکونام به جباری رسید و اشتباه مدافع قطری در دفع توپ قوچان‌نژاد را در موقعیت تک به تک قرار داد و او نیز به زیبایی با ضربه دقیق گوشه دروازه قاسم برهان را نشانه رفت.

قوچان‌نژاد در دقیقه ۷۲، یک گل دیگر به ثمر رساند که کمک‌داور آفساید این بازیکن را اعلام کرد.

مالک عبدالبشیر سنگاپوری به قاسم برهان و بلال محمد از قطر و رضا قوچان‌نژاد از ایران کارت زرد نشان داد.

گل ایران ورزشگاه را کاملا ساکت کرد.

پس از این گل ایران چند فرصت دیگر نیز به دست آمد، اما هربار قوچان نژاد در آفساید بود که یک بار نیز به دلیل ضربه به توپ پس از سوت کارت زرد دریافت کرد.

در دقیقه 78 شجاعی در محوطه جریمه با بی احتیاطی محض روی بلال خطا کرد، اما جنگ روانی کی‌روش کارش را کرد و داور سنگاپوری که در این دیدار مهربان‌تر از بازی کره نشان می‌داد دستور به ادامه بازی داد.

سه دقیقه بعد قوچان نژاد روی پاس عالی نکونام تک به تک شد اما قاسم برهان دست او رو خواند و دریبل نخورد و تنها یک خطا برای ایران بیرون محوطه جریمه به دست آمد. سنگربان قطر هم کارت زرد گرفت.

کرنر های پیاپی ایران جگری پوشان را به وحشت انداخته بود، اما قاسم برهان چند بار دیگر با واکنش‌های خوب دروازه‌اش را نجات داد.

در دقیقه 83 خلعتبری جای جباری وارد زمین شد و ابراهیمی نیز جای قوچان نژاد را گرفت. در حالی که داور 5 دقیقه وقت اضافه گرفته بود، رضایی نیز جای خسرو حیدری وارد زمین شد تا هر سه تعویض ایران در ده دقیقه پایانی انجام شود.

ایران با این پیروزی 10 امتیازی شد و شانس صعودش را افزایش داد. قطر نیز با توجه به این که تنها یک بازی دیگر دارد، تا حد بسیار زیادی شانس صعودش را از دست داد.

 

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز