کد خبر: ۱۰۹۶۴
۱۱۵۳ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

همه واکنش ها به رد صلاحیت ها

۱۳۹۲/۳/۲
۱۵:۵۲
به گزارش نیمروز به نقل از قانون، پس از بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان، از بین 686 نفری که ثبت نام کرده‌اند، صلاحیت 8 نفر مورد تایید قرار گرفت تا انتخابات یازدهم وارد فاز تازه ای شود. از بین کسانی که صلاحیت شان احراز نشد دو چهره شاخص وجود داشتند که رد صلاحیتشان حرف و حدیث‌های فراوانی به همراه داشت. اکبر‌هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی. یکی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و دیگری یار و همراه همیشگی احمدی نژاد.

همه به قانون تمکین کنند

پس از اعلام رسمی نتایج احراز صلاحیت‌ها کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با حضور در برنامه زنده تلویزیونی گفت: تصمیم‌گیری در شورای نگهبان در ارتباط با صلاحیت کاندیداها، یک برآیند انسانی است و این بر اساس سوابق کاندیداها،‌ توانایی آنها و معیارهای قانونی تنظیم می‌شود و بر اساس این چارچوب اعضای شورای نگهبان برای تصمیم‌گیری رای می‌دهند.

وی افزود: درباره انتخابات ریاست‌جمهوری آنچه ملاک بوده و هست قانون اساسی و قانون انتخابات ریاست‌جمهوری است و ما به چیزی فراتر از آن نمی‌توانیم ورود کنیم. وی در ادامه با تاکید بر اینکه "قانون انتخابات مرحله‌ای برای رسیدگی به اعتراض و شکایت در نظر نگرفته است"، درباره امکان اعتراض نامزدهایی که از سوی شورای نگهبان احراز صلاحیت نشدند، اظهار کرد: انتخابات ریاست‌جمهوری سبک متفاوتی از سایر انتخابات دارد، چراکه برای یک پست کلان مدیریتی قرار است تصمیم‌گیری شود و از همان آغاز کار طبقه خاصی برای ورود به این حیطه یعنی رجال سیاسی و مذهبی انتخاب می‌شوند.

در چنین وضعیتی نگاه متفاوت قانون را در جای‌جای قانون انتخابات نسبت به انتخابات ریاست‌جمهوری می‌بینیم. همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظار مجلس از کاندیداهای ریاست جمهوری این است که شرایط محیطی و بین‌المللی کشور را در تبلیغات و رفتارهای سیاسی خود لحاظ نمایند گفت: همه باید تابع نظر قانون بوده و از آن پیروی کنیم.

سکوت‌هاشمی ؛ واکنش مشایی

اما واکنش‌ها به رد صلاحیت‌هاشمی و مشایی بسیار متفاوت و فراوان بود. از یک سو اسفندیار رحیم مشایی رد صلاحیت خود را ظلم توصیف کرد و در گفت‌وگو با فارس تصریح کرد: من پیش از این درباره این مسئله صحبت کرده ام. من رد صلاحیت خود را ظلم می دانم و حل آن را از طریق مقام معظم رهبری پیگیر خواهم بود. وی افزود: انشا‌ا... از این طریق این مشکل حل خواهد شد.

همچنین محمود احمدی نژاد که در روز ثبت نام به گفته خود، مرخصی گرفته و خود را به اسفندیار دولت رسانده بود تا نشان دهد مشایی، احمدی نژاد و احمدی نژاد مشایی است در این رابطه گفت: معتقدم در کشوری که ولایت فقیه وجود دارد، حق مظلوم در این سطح پایمال نمی‌شود و با وجود ایشان، مشکلی پیش نخواهد آمد، گفت:من از طریق ایشان تا لحظه آخر این موضوع را تعقیب می‌کنم.

به گزارش ایسنا، محموداحمدی‌نژاد در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به مسئله انتخابات گفت: بنده آقای مشایی را معرفی کردم و ایشان را می‌شناسم. ایشان فردی صالح و مفید برای کشور هستند و معتقدم که دارای توانمندی هستند. ایشان مظلوم واقع شدند، ولی معتقدم در کشوری که ولایت فقیه وجود دارد حق مظلوم آن هم در این سطح پایمال نمی‌شود.

وی افزود: به نظرم با وجود رهبری مشکلی پیش نخواهد آمد ومن از طریق ایشان تا لحظه آخر این موضوع را پیگیری و تعقیب می‌کنم و امیدوارم مشکل حل شود و مشکلی نخواهد بود. وی ادامه داد: از دوستان و عزیزانی که علاقه‌مند هستند به بنده و آقای مشایی، از آنها می‌خواهم که صبور باشند، حوصله کنند با وجود رهبری مشکلی پیش نمی‌آید و ان شاءا... این مشکل حل می‌شود.

احمدی‌نژاد همچنین در واکنش به اعلام اسامی 8 نفر از نامزدهای احراز صلاحیت شده برای انتخابات ریاست جمهوری تنها لبخند زد.

جنس واکنش‌ها به ردصلاحیت‌هاشمی قدری متفاوت بود. زهرا مصطفوی دختر حضرت امام (س) در نامه ای به مقام رهبری از ردصلاحیت‌هاشمی گله کرده و خواهان صدور حکم حکومتی برای ورود‌هاشمی به انتخابات شد. علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس هم که پیش از این برای متقاعد کردن آیت ا... به ثبت نام کوشش بسیار کرده بود، نامه‌ای به رهبری نوشت و خواسته مصطفوی را تکرار کرد. مطهری در گفت گویی هم که با مهر داشته ضمن انتقاد به رد صلاحیت‌هاشمی رفسنجانی گفت: تمکین به قانون منافاتی با انتقاد به مجری قانون ندارد.

یعنی ممکن است شما به نظر شورای نگهبان درباره صلاحیت کاندیداها انتقاد داشته باشید و این انتقاد خود را هم بیان کنید تا آن روش تکرار نشود اما در عمل تابع باشید. وی در پاسخ به این سوال که انتخابات را چگونه پیش بینی می کنید؟

گفت: حماسه و مشارکت بالا و شور و هیجان زمانی رخ می دهد که کاندیداهای حداکثری از طرف‌های حاضر در انتخابات حضور داشته باشند ولی وقتی کاندیدای حداکثری یک طرف یا دو طرف حضور نداشته باشند چنین اتفاقی نمی افتد.

از طرفی رئیس ستاد انتخاباتی‌هاشمی رفسنجانی هم ضمن اعلام اینکه ایشان به نتیجه احراز صلاحیت‌ها اعتراض نخواهد کرد افزود: آقای‌هاشمی رفسنجانی و ستاد ایشان مجموعا بر اساس قانون‌مداری و اخلاق‌مداری وارد صحنه شده‌اند و ادامه راه نیز همین خواهد بود.

جهانگیری یادآور شد:آقای‌هاشمی جزو استوانه‌های نظام بوده‌اند و ان‌شاءا... خواهد بود. در ادامه محمدرضا صادق، مشاور آیت‌ا...‌هاشمی رفسنجانی با اشاره به نتایج اعلام شده افراد احراز صلاحیت شده از سوی شورا ی نگهبان گفت: آیت‌ا...‌هاشمی رفسنجانی دنبال این نیست که خودش را بر مردم تحمیل کند. وی تاکید کرد: آقای‌هاشمی مطیع قانون است و در چهارچوب‌های نظام کار کرده و دنبال این است که اهداف انقلاب پیش برود.

واکنش متفاوت رسانه‌ها؛ از سکوت تا شادمانی

روزنامه همشهری نیز در تیتر یک خود خبر انتشار اسامی را با عنوان " اسامی نهایی نامزدهای ریاست جمهوری" منتشر کرد. روزنامه اطلاعات هم کل صفحه اول خود را به خبر اعلام اسامی کاندیداهای ریاست جمهوری اختصاص داد و با تیتر «نامزدهای ریاست جمهوری معرفی شدند» به استقبال این رویداد رفت.

اما روزنامه ابتکار در صفحه اول خود با انتشار عکس‌هاشمی نسبت به کاندیداهای احراز صلاحیت شده توسط شورای نگهبان واکنش نشان داد. این روزنامه با عنوان "شوک بزرگ" بدون اشاره کردن به اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده در تیتر اول آورد: "رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ردصلاحیت شد".

روزنامه آرمان با اختصاص صفحه اول خود به خبر کاندیداهای احراز صلاحیت شده و با انتشار عکس نامزدها ، با عنوان "این 8 نفر" به بررسی کاندیداهای منتخب شورای نگهبان پرداخته است. همچنین این روزنامه بالای خبر اسامی کاندیداها با انتشار عکسی از‌هاشمی با این تیتر که " تا زنده ام برای تعالی انقلاب و کشور هرآنچه در توان دارم انجام می دهم نسبت به ردصلاحیت‌هاشمی واکنش نشان داد.

روزنامه شرق نیز با عنوان "رونمایی در فاطمی برای پاستور" در صفحه اول خود اسامی احراز صلاحیت شدگان را اعلام کرد. روزنامه جام‌جم هم با تیتر " 8 نامزد برای رقابت‌های انتخاباتی" اسامی نامزدها را اعلام کرده و در تیتر دوم خود به نقل از مشاور‌هاشمی آورده است: آیت ا...‌هاشمی همواره در خدمت نظام و همراه رهبر بوده و خواهد بود.

تهران‌امروز نیز با عنوان " شمارش معکوس برای خلق حماسه سیاسی"در تیتر اول خود نام کاندیداهای نهایی را آورده است. همچنین روزنامه جوان هم در صفحه اول خود با عنوان "حمایت ملی از رای شورای نگهبان" خبر از آغاز حماسه انتخابات با 8 رقیب را داده است. روزنامه کیهان هم درتیتر یک خود اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده را منتشر کرد.

این روز نامه همچنین در کنار این خبر در واکنش به رد صلاحیت‌هاشمی آورده است: خاتمی می خواست از‌هاشمی استفاده ابزاری کند.

روزنامه اصلاح طلب بهار نیز که تمام صفحه اول خود را به خبر احراز صلاحیت شدگان اختصاص داده بود با عنوان "‌هاشمی در فهرست نیست"به رد صلاحیت‌هاشمی واکنش نشان داد. روزنامه خراسان هم با اختصاص صفحه اول خود به خبر این رویداد مهم سیاسی با عنوان " 8 کاندیدای ریاست جمهوری احراز صلاحیت شدند" این خبر را به اطلاع مردم رساند.

همچنین روزنامه وطن امروز بدون اشاره ای به این رویداد سیاسی مصاحبه اش را با محمد حسن قدیری ابیانه با عنوان اینکه وی نیز از کاندیداهای این دوره انتخابات ریاست جمهوری بود"نا گفته‌هایی از رفسنجانی" منتشر کرده است.

روزنامه رسالت نیز با اختصاص صفحه اول خود به پوشش این خبر مهم با تیتر "احراز صلاحیت 8 نامزد ریاست جمهوری" به بررسی این اتفاق پرداخت. اما روزنامه خورشید با انتشار تصاویر 8 کاندیدای نهایی ریاست جمهوری با تیتر " زنده باد بهار " به رد صلاحیت نامزد دولت واکنش نشان داد. این روزنامه بدون هیچ اشاره ای به تصاویر نامزدهای ریاست جمهوری در رو تیتر خود آورده است "ملت ایران می تواند دیوار سیاه شب را بشکند تا آفتاب برآید".

اما در میان روزنامه‌ها که هریک با تیتر و عکسی متفاوت به پوشش این خبر مهم پرداخته بودند، تنها روزنامه دولتی "ایران" بود که در برابر این رویداد مهم سیاسی روزه سکوت گرفت و در هیچ یک از صفحات خود اشاره ای به کاندیداهای انتخاب شده از سوی شورای نگهبان نکرد.

روزنامه مردم سالاری هم هیچ اشاره ای به خبر احراز صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری نکرده بود .

مدیر مسئول این روزنامه که از کاندیداهای این دوره از انتخابات بود شاید در واکنش به عدم احراز صلاحیتش خبر کاندیداهای نهایی تایید صلاحیت شده را پوشش نداد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز