کد خبر: ۱۰۹۷۶
۳۰۰۲ بازدید
۳ دیدگاه (۳ تایید شده)

وجود معدن بکر و منحصر به فرد جهانی در میانه

۱۳۹۲/۳/۲
۱۷:۵۳

آذربایجان شرقی قطب اکتشاف و فعالیت های معدنی کشور

کشور پهناور ایران با دارا بودن 50 میلیارد تن ذخایر معدنی متنوع که بیش از 10 درصد آن در استان آذربایجان شرقی است پس از نفت و گاز دارای بیشترین پشتوانه ثروت ملی است.
دکتر عباس پرورش پژوهشگر و مشاور فنی معادن کشورگفت : وقت آن رسیده است که راهکارهایی بیابیم که بخش معدن بتواند جاذب سرمایه ها و به ویژه دانش آموختگان رشته های زمین شناسی و معدنی و همچنین سرمایه گذاران دارای صلاحیت های فنی و مالی باشد و با حمایت دولت و دانشگاه و معدنکاران به سمتی حرکت شود که در حد شایستگی ملت ایران است.
پرورش گفت : در اقتصاد معدن به دلیل صعوبت و دشواری فعالیت نیروی انسانی و حتی کاربریهای ابزاری سنگین در معادن و رو به رو بودن با طبیعت سخت سنگ ها و ویژگی های فضای کار نقش مهندسی نیروی کار از اهمیت خاصی برخوردار است و همین جا است که راهبرد توسعه صنعتی یکی از مراحل برنامه ریزی توسعه اقتصادی است .
دکتر هوشمند استاد حوزه های مدیریت صنعتی در مراکز آموزش عالی تبریز نیز گفت : در دنیای امروز معدنکاری در تار و پود اقتصاد دانش محور ریشه دوانده و موفقیت آن در توسعه صنایع واسطه و ایجاد ارزش افزوده است و اصل ادامه حیات و توسعه پایدار بخش معدن آن است که قطار توسعه و پیشرفت معدن جز حرکت بر روی ریلهای صنعت راه دیگری نخواهد داشت .
وی افزود : امروز ادامه حیات بشر در دارا بودن هوا ، خاک و آب سالم است و معادن نیز بیرون از چرخه اقتصادی جهان ما قرار ندارد ،لذا قوام و پایداری توسعه در بخش معادن لاجرم با بازسازی محیط زیست تخریب شده ناشی از استخراج مواد معدنی و اجرای تمیهدات احیای محیط زیستی ،پوشش گیاهی ، اصلاح خاک و به حالت طبیعی درآوردن رژیم آبهای جاری و زیرزمینی مناطق معدنی بایستی همراه باشد .
دکتر جمشید افتخارنژاد استاد زمین شناسی دانشگاه تبریز نیزگفت : در جهان امروز مواد معدنی تنها به چند عنصر فلزی و تعداد معدودی از مواد معدنی غیر فلزی محدود نمی شود و پیشرفت صنایع در سالهای اخیر عناصر و کانیهائی را به کار می گیرد که در گذشته ناشناخته بوده و یا کاربری نداشتند .
نایب رئیس اسبق اتحادیه جهانی زمین شناسان دنیا افزود : آذربایجان شرقی در ذخایر معدنی بسیار غنی است بطوریکه این استان در کمربند ذخایر مس جهان قرار گرفته و ذخایر میلیارد تنی مس سونگون می تواند در عمران و آبادانی شمالغرب تاثیرگذار باشد .
وی که 5 سال مسئول منطقه ای تهیه نقشه های زمین شناسی اروپا – مدیترانه نیز بوده است ، افزود : اولین ذخایر اقتصادی زئولیت طبیعی ایران در سال 1374 در شهرستان میانه مورد بهره برداری قرار گرفت که اروپا برای خرید این ماده معدنی بسیار راغب بوده است ،طوریکه زئولیت یک مبادله کننده در سیستم گوارشی حیوانات بصورت افزودنی و مکمل غذایی مصرف می گردد و موجب کاهش پاره ای از بیماریهای گوارشی و عفونی می گردد ، در تولید کود شیمیایی نیز از این ماده معدنی استفاده می شود ؛ تا بازدهی کود 60 درصد افزایش یابد، علاوه بر آن در تصفیه فاضلابها و آبهای شرب و صنعتی در پرورش آبزیان ، نیروگاههای اتمی ، صنعت سیمان و ... کاربردهای وسیعی دارد .
افتخار نژاد افزود: چنین معادن بکر و منحصر به فرد جهانی در آذربایجان شرقی قرار دارد و اگر بتوانیم اکتشاف ، استخراج و صنایع تولیدی و جنبی را شکل دهیم علاوه بر اشتغالزایی می توان صدها میلیون دلار درآمدهای ارزی کسب کرد .
مهندس ابراهیم کاظم پور کارشناس ارشد تولید آلومنیا از نفلین سینیت نیزگفت : یکی از گسترده ترن معادن نفلین سینیت کشور در آذربایجان شرقی قرار گرفته و فقط معادن توده نفلین سینیت کلیبر با 70 کیلومتر وسعت بزرگترین معادن خاورمیانه را با 6 میلیارد تن ذخایر به خود اختصاص داده اند که مهمترین کاربرد آن در تولید آلومنیوم است؛ که امروز پرکاربردترین فلز استراتژیک دنیا محسوب می شود که در صورت استخراج و فرآوری این معادن میلیاردها دلار درآمد ارزی برای کشورمان حاصل خواهد شد که خوشبختانه سرمایه گذاری لازم برای تجهیز و احداث این مجتمع در کلیبر و شهرهای آذرشهر و سراب نیز آغاز شده است .
مهندس کاظم پور گفت: وجود ذخایر میلیاردی نفلین سینیت در آذربایجان شرقی نیاز جهانی و داشتن تکنولوژی های بومی برای استخراج ، بهره برداری و کمک به خودکفایی کشور در صنعت آلومنیوم و میزان اشتغالزایی بالای آن و عدم آلودگی محیط زیست و نداشتن باطله بدلیل چند محصولی بودن فرآیند همه و همه توجه کارشناسان ایرانی و بین المللی را برای این معادن مهیا کرده است .
مهندس رحیمی که هم اکنون در مجتمع مس سونگون ورزقان مشغول بکار است نیز گفت : خوشبختانه با سرمایه گذاری هزاران میلیارد تومانی در مجتمع مس سونگون با هدف استخراج معدن به روش نوین و تولید کنسانتره مس جهت تغذیه صنایع مولد کشور و رسیدن به ارزش افزوده بیشتر امروز شاهد شکل گیر صنایع پایین دستی در استان هستیم که خوشبختانه هم اکنون در این مجتمع هزاران نفر کارگر و معدنکار و مهندس مشغول بکار شده اند و صدور مس از این استان آغاز شده است .
مهندس رضا رحمانی ، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار ما گفت : مجلس شورای اسلامی از طرح های معدنی و صنعتی کشور حمایت می کند و خوشبختانه کشور در حوزه تولید معادن مهم و تولید محصولات معدنی استراتژیک چون سیمان ، مس و ... به خودکفایی رسیده و صدور این محصولات به کشورهای جهان آغاز شده است ؛ بطوریکه هم اکنون سیمان ایران به 24 کشور جهان صادر می شود و طبق پیش بینی جهانی تا پایان امسال ایران به جایگاه سوم صادرکننده سیمان در دنیا تبدیل می شود و جای آمریکا را به عنوان سومین صادرکننده سیمان خواهد گرفت .
وی گفت : طبق برنامه ریزیهای لازم صادرات سیمان ایران بزودی به 20 میلیون تن در سال خواهد رسید و ایران پس از چین و هند سومین صادرکننده سیمان خواهد بود .
مهندس رحمانی افزود: بخش قابل توجهی از صدور سیمان به کشورهای آسیای میانه و قفقاز و عراق و ترکیه از طریق شهر صنعتی تبریز صورت می گیرد .
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: آذربایجان شرقی به عنوان سومین قطب تولید فولاد کشور به دومین قطب تولید و صدور مس کشور تبدیل شده و از این پس آذربایجان شرقی را در بازارهای داخلی و خارجی با محصولات فولادی و مسی خواهند شناخت و هم اکنون چند کارخانه بزرگ تولید فولاد و صنایع جنبی مس با استفاده از سرمایه گذاریهای کلان بخش خصوصی در استان آذربایجان شرقی در حال اجرا است .
معاون امور معادن سازمان صنعت ، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت : در حال حاضر استان با 1222 مورد پروانه بهره برداری از معادن رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است و هم اکنون صدها معدن شامل تولید کنسانتره مس ، فولاد ، سیمان ، کاشی ، سرامیک ، کائولن ، سنگهای زینتی ، پرلیت ، گچ ، پوکه ، آهک و ... فعال هستند .
مهندس غلامحسین گل محمدی افزود: صدور فرآورده های معدنی آذربایجان شرقی به کشورهای آسیای میانه و قفقاز ، ترکیه ، عراق و ... آغاز شده است و هم اکنون دهها سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در معادن استان متقاضی شده اند .
گل محمدی افزود : از اول سال جاری با تشکیل کارگروه های تخصصی در تمامی شهرهای استان به دنبال تسهیل اجرای طرح های معدن هستیم که خوشبختانه سرمایه گذاران زیادی از بخش خصوصی برای استخراج معادن استان اعلام آمادگی کرده اند .
وی گفت : در سال گذشته در صدور مجوزهای معدن اعم از اکتشاف ، بهره برداری و مجوز برداشت، 40 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش داشته ایم .
گل محمدی افزود : از اوایل امسال همچنین با تشکیل جلساتی به تعیین تکلیف معادن غیر فعال می پردازیم و علاوه بر آن با استفاده از متخصصان ، مهندسان و نظام مهندسی معدن استان به پهنه بندی کل شهرستانها و مناطق معدنی مبادرت کرده ایم .
گل محمدی گفت : با تکمیل طرح های نیمه تمام معدنی و انجام طرحهای جدید در حوزه فعالیت های معدنی و جذب سرمایه گذاران و همچنین بکارگیری فارغ التحصیلان رشته های زمین شناسی و معدن در صدد پویایی اقتصاد و صنعت استان هستیم .
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان شرقی گفت : تعداد اعضای نظام مهندسی معدن آذربایجان شرقی به حدود 2 هزار نفر رسیده است که اکثرا دانش آموختگان رشته های زمین شناسی ، نقشه برداری ، معدن ، متالوژی را شامل می شود .
دکتر ملک قاسمی افزود: هدف از شکل گیری سازمان نظام مهندسی استان در سال 1381 ، اعتلای مهندسی معدن و ترویج اصول فنی و مهندسی مشاغل معدنی ، بالا بردن کیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر حسن اجرای خدمات ، ارتقای دانش فنی صاحبان حرف مربوطه و همچنین فراهم ساختن زمینه همکاری دانش آموختگان رشته های مربوطه با تشکل های مهندسی ، معدنی ، صنعتی و ... است که هم اکنون یکی از مهمترین سازمانهای استانی نظام مهندسی معدن کشور است .
ملک قاسمی گفت : دانش آموختگان دانشگاهی رشته های مربوط به معدن پس از فراغت از تحصیل به این مجموعه می پیوندند و آنها در بخش های زمین شناسی ، نظارت بر عملیات حفاری و لوله گذاری ، حفر چاه های صنعتی و کشاورزی و همچنین پی جویی و اکتشاف ، استخراج ، کانه آرایی و بهره برداری نظارت و یا بطور مستقیم دخالت می کنند .
وی گفت :گسترش ، تنوع و فراوانی معادن و از طرفی ماهیت فزاینده محصولات و فرآورده های صنایع معدنی این حوزه را به یکی از بخش های سود ده و پایدار حوزه صنعت و کار و تلاش و کارآفرینی تبدیل کرده است و می توان با شناسایی ،اکتشاف و بهره برداری از معادن ،به شکل گیری صنایع پایین دستی ، ایجاد اشتغال پایدار و رشد و شکوفایی اقتصادی منطقه کمک کرد.
بنابه اعلام سازمان صنعت،معدن و تجارت آذربایجان شرقی از کل 68 ماده معدنی موجود در کشور بیش از 52 مورد از آن ها در این استان یافت می شود .
همچنین بیش از 567 معدن در آذربایجان شرقی وجود دارد که تنها 362 مورد از منابع موجود در استان فعال هستند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۳/۳/۲۳ ۱۰:۴۵
:-|
۹۲/۴/۱ ۱۴:۰۷
خبر رو درسث درج کن
۹۲/۳/۲ ۱۳:۳۲
از احداث کارخانه در سراب و کلیبر و آذرشهر سخن گفته و در مورد احداث کارخانه در میانه؟!

اخبار روز