کد خبر: ۱۳۲۰۰
۶۴۰ بازدید
۰ دیدگاه

آغاز عملیات اجرایی پروژه انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه‌

۱۳۹۲/۵/۵
۱۶:۵۶

توسط معاون اول رئیس جمهور صورت گرفت
آغاز عملیات اجرایی پروژه انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه‌

با حضور معاون اول رئیس جمهور، عملیات اجرایی پروژه انتقال آب ارس به دشت شبستر و دریاچه ارومیه آغاز شد.

خبرگزاری فارس: آغاز عملیات اجرایی پروژه انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه‌

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمدرضا رحیمی که ظهر امروز در سفری یک‌روزه وارد تبریز شده بود، در نخستین گام از سفر خود با حضور در شهرستان جلفا، کلنگ پروژه انتقال آب ارس به دشت شبستر و دریاچه ارومیه را به زمین زد.

مطالعات طرح انتنقال آب ارس به شمال شرق دریاچه ارومیه از سال 85 آغاز و ضمن تأیید کلیات آن در سال 90، جزء مصوبات سفرهای استانی هیئت دولت قرار گرفت و نسبت به مناقصه طرح و انتخاب سرمایه‌گذار‌، پیمانکار و اخذ مجوز قانونی اقدام شده است.

تامین نیازهای شرب 296 روستا و 22 شهر و همچنین مراکز صنعتی واقع در محدوده طرح، جبران کسری سفره‌های آب زیرزمینی، تعادل‌بخشی تراز دریاچه ارومیه و بهبود اراضی کشاورزی به روش آبیاری مدرن از اهداف این طرح عنوان شده است.

طرح انتقال آب ارس شامل آبگیری در حاشیه رودخانه ارس در شهر جلفا به ظرفیت برداشت 300 میلیون متر مکعب در سال، خط انتقال فولادی به قطر 2 هزار میلیمتر و به طول 134 کیلومتر با ظرفیت انتقال 7 مترمکعب در ثانیه، یک رشته تونل انتقال 5.5 کیلومتری به قطر 3.2 متر، 8 باب ایستگاه پمپاژ، سیستم تأمین برق 100 مگاواتی، 13 مخزن ذخیره به حجم کل 390 هزار مترمکعب، تصفیه خانه مقدماتی به ظرفیت 9.1 مترمکعب در ثانیه در محل برداشت و تصفیه خانه اصلی به ظرفیت 6.6 مترمکعب در ثانیه در شمال غرب صوفیان است که انتقال آب از محل برداشت تا ارتفاعات شوردرق به صورت پمپاژ و در ادامه مسیر تا تبریز، شبستر و دریاچه ارومیه به صورت ثقلی انجام می‌شود.

هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه طرح با احتساب هزینه‌های استملاک اراضی و نیرورسانی با احتساب دوره پنج ساله ساخت و بازپرداخت اصل و سود فاینانس، حدود 35 هزار میلیارد ریال پیش‌بینی شده که از طریق فاینانس خارجی تامین می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه سفر به آذربایجان شرقی، چهار پروژه عمرانی دیگر شامل بیمارستان 134 تختخوابی مرند، بزرگراه صوفیان ـ شبستر، 8 هزار واحد مسکن مهر و سالن سرپوشیده دو و میدانی شهید خسرو علی‌آبادی تبریز را افتتاح خواهد کرد.

وزرای نیرو و راه و شهرسازی نیز رحیمی را در سفر به استان آذربایجان شرقی همراهی می‌کنند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز