کد خبر: ۱۳۹۵۵
۱۰۵۶ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

برخی مدیران ایران خودرو در میانه از شراکت دست کشیده اند

۱۳۹۲/۵/۲۹
۱۷:۵۹
کارخانه ای که در بدو تولد جان باخت/ خودروسازی آذربایجان همچنان زمین‌گیر است.

تبریز – خبرگزاری مهر : پس از نزدیک به دوسال از راه اندازی آزمایشی کارخانه خودروسازی آذربایجان که قرار بود پس از بهره‌برداری نهایی سالانه 200 هزار و هر ساعت 25 دستگاه خودرو تولید و در فاز اول برای 2500 نفر فرصت شغلی ایجاد کند، این کارخانه هنوز افتتاح رسمی نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر حدود 10 کارخانه کوچک و بزرگ خودروسازی با پشتیبانی از 500 کارگاه قطعه‌سازی چرخ صنعت استان آذربایجان شرقی را می‌چرخانند؛علاوه بر تولید خودروهای باری، کامیون، کشنده و اتوبوس حدود 35 درصد کارگاه‌های قطعه‌سازی کشور در این استان قرار گرفته است و به این دلیل تبریز را پایتخت قطعه سازی کشور می توان نام برد و از زمانهای دور نیز نبود کارخانه تولید انبوه خودرو یکی از نقاط ضعف صنعت این استان بوده است.

اما در این میان خبر راه اندازی خودروسازی آذربایجان شاید امید تازه ای در بازار آشفته تولید خودرو بوجود آورد؛ شرکت خودروسازی آذربایجان بزرگترین فرصت سرمایه گذاری خودرویی در آذربایجان بود که در اولین سفر استانی رئیس‌جمهور به این استان به تصویب رسید.

خودروسازی آذربایجان در پنج آذر 90 همزمان با سفرهای استانی رئیس‌جمهور به آذربایجان شرقی طی مراسم باشکوهی افتتاح شد، پنج ماه گذشت اما این کارخانه با تولید پنج دستگاه تولید آزمایشی حتی افتتاح رسمی هم نشد.

کارخانه ای که با بهره برداری از آن می شد از وارد کردن بسیاری از خودروها خارجی و قطعات به داخل کشور جلوگیری و مشکلات شغلی بسیاری از جوانان منطقه را حل کرد.

داشتن برند خودروسازی آرزوی دیرینه آذربایجان شرقی

بیگی در خصوص وضعیت این کارخانه اظهار داشت : آذربایجان شرقی به حق، قطب قطعه سازی در کشور محسوب می شود که پنج شرکت بزرگ خودرو، کامیون، وانت و اتوبوس در آن فعالیت می کنند .

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد : آرزوی دیرینه تبریز داشتن برند خودروسازی بوده است که این امر با افتتاح کارخانه ایران خودرو آذربایجان قوت گرفت اما تولید خودرو در این کارخانه بلافاصله متوقف شد.

وی با اشاره به اینکه تمام هدفمان این است که خودروهای تولیدی استان را در سطح کشور مطرح کنیم، گفت : دولت نمی توانست در این امر سرمایه گذاری کند به همین دلیل باید این کار به بخش خصوصی واگذار می شد که در ابتدای کار همه مراحل خوب پیش رفت و قطعات مورد نیاز به استان وارد و رباتها نیز نصب شد.

بیگی افزود: اما کارخانه ایران خودرو به دلیل مشکلات ناشی از تحریم از شراکت عقب کشید و این امر سبب زمینگیر شدن این کارخانه در همان ابتدای امر شد.

وی ادامه داد : به منظور حمایت از این کارخانه حتی حاضر شدیم بخشی از اعتبارات بانکی استان را در اختیار ایران خودرو قرار دهیم زیرا این کارخانه در آن زمان به شدت نیازمند نقدینگی بود.

مصوبه مجلس مانع راه اندازی کارخانه خودروسازی آذربایجان شد

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در این مرحله می خواستیم از محل صندوق توسعه ملی اعتبار مناسب برای این کارخانه را تامین کنیم، گفت : طبق مصوبه مجلس مبنی بر اینکه یک دهم ورودی صندوق توسعه ملی می تواند در راستای توسعه صنعت خرج شود، نتوانستیم به تعهد خود نسبت به ایران خودرو عمل کنیم.

وی ادامه داد : با وجود اینکه برای افتتاح این کارخانه توانسته بودیم مصوبه دولت را بگیریم اما مصوبه مجلس مانع افتتاح این طرح شد که این امر ناکامی بزرگی به وجود آورد.

بلاتکلیفی خودروسازی آذربایجان به زیان صنعت کشور خواهد بود

رضا رحمانی نیز با انتقاد از بلاتکلیفی این کارخانه گفت : طبق تفاهم نامه ظرفیت تولید ایران خودرو آذربایجان 200 هزار خودرو است که در صورت به راه افتادن خط تولید این کارخانه شاهد تحول شگرف در صنعت خودروسازی کشور خواهیم بود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد :با توجه به این تعداد خودرو تولیدی شاهد اشتغال زایی بالا برای جوانان و همچنین کاهش واردات از کشورهای خارجی خواهیم بود و نیاز به تولید خودرو در خود کشور تامین می شود.

رحمانی ضمن انتقاد از عدم اعتماد به توان فنی خودرو سازی کشور گفت: متاسفانه در این خصوص خودمان را دست کم می گیریم چرا که موقعیت صادرات و توان فنی لازم در مجموعه خودروسازی کشور وجود دارد .

وی با تاکید بر حمایت از تولید ادامه داد: صنعت خودرو سازی به عنوان صنعت اشتغال آفرین در دنیا مطرح است و بدون شک این صنعت می تواند راهگشای مناسبی برای کاهش بیکاری در کشور باشد.

این نماینده مجلس افزود : باید حمایت های مناسب از تولیدکنندگان داخلی خودرو صورت گیرد وگرنه این افراد با کاهش انگیزه روبه رو خواهند شد به همین دلیل بهتر است مسئولان هرچه زودتر در این خصوص تمهیدات مناسبی را بیندیشند.

دولت مسئولیتی در قبال این کارخانه ندارد

محمد جعفر عظمایی نیز با اشاره به مشکلات این کارخانه گفت: از حدود دو سال پیش تولید آزمایشی این شرکت آغاز شده اما این شرکت در دریافت قطعات از ایران خودرو تهران مشکل دارد زیرا ایران خودرو تحویل قطعات را منوط به پرداخت نقدی کرده که این امر از توان مالی مسئولان این شرکت خارج است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ادامه داد : دولت در خصوص این طرح هیچ مسئولیتی ندارد اما ما هم اکنون از تمام ابزارهای قانونی برای کمک به ایران خودروی آذربایجان استفاده کرده ایم و تمام هم و غم خود را برای کمک به این شرکت انجام داده ایم.

آذربایجان شرقی آماده ترین بستر برای تولید خودرو در کشور

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی مدیران ایران خودرو در میانه طرح از شراکت با کارخانه آذربایجان دست کشیده اند، گفت : برخی مدیران ادعا می کنند که سرمایه گذاری در تبریز برایشان سود آوری ندارد اما مگر غیر از این است که این استان بزرگترین تولیدکننده خودروهای تجاری در کشور و یکی از اصلی ترین تامین کنندگان قطعات ایران خودرو است.

عظمایی افزود: با وجود قدرت بالای این استان در تولید خودرو، توجیه ناپذیر نبودن سرمایه گذاری در کارخانه این استان عجیب به نظر می رسد، برای حل مشکلات این کارخانه باید سه بخش ماشین کاری و ورق کاری، رنگ و مونتاژ در تبریز مستقر شود تا سرمایه گذاری ها در این خصوص سود مناسبی به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به ضرورت همکاری ایران خودرو با این شرکت گفت : برخی رفتارهای مدیران شرکت ایران خودرو نشان می دهد، حساسیت نامناسبی برای این امر نشان می دهند به همین دلیل از مدیران این شرکت خواهشمندم به دور از تمامی بهانه گیری ها این قضیه را در مدت زمان کوتاهی حل کنند.

با وجود این امر، مسئولان ایران خودرو و حتی سرمایه گذاران این طرح باید اندکی از مواضع خود پایین بیایند تا این شرکت پس از سال های متمادی بتواند خط تولید خود را فعال کرده و سبب حل مشکلات اشتغال جوانان منطقه و همچنین بازار آشفته خودروسازی در کشور شود.

باز شدن کلاف سر در گم کارخانه بزرگ تولید خودرو آذربایجان عزم جدی مسئولین را طلب می کند تا شاهد تولید و حتی صادرات محصولات این کارخانه به کشورهای همجوار باشیم.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز