کد خبر: ۱۶۰۵۵
۷۰۴ بازدید
۰ دیدگاه

ششگلانی به رکورد فرگوسن و هاولانژ نزدیک شد

۹۲/۸/۹
۰۱:۱۳

 

 
با پیروزی در چهارمین انتخابات ریاست هیئت فوتبال
ششگلانی به رکورد فرگوسن و هاولانژ نزدیک شد/دبیری که به رئیس‌اش و دبیری نباخت+پیشینه

جواد ششگلانی با رای مجمع برای چهار سال دیگر به عنوان رئیس هیئت فوتبال آذربایجان شرقی انتخاب شد.

خبرگزاری فارس: ششگلانی به رکورد فرگوسن و هاولانژ نزدیک شد/دبیری که به رئیس‌اش و دبیری نباخت+پیشینه
 

 به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، با توجه به ناکامی‌های اخیر فوتبال آذربایجان‌ شرقی در سقوط تیم‌های شهرداری تبریز و مس سونگون همچنین عدم حمایت لازم هیئت فوتبال از این دو تیم، شانس پیروزی دبیری بر ششگلانی بیشتر به نظر می‌رسید اما در نهایت در پایان مجمع این ششگلانی بود که 10 رای بیشتر از تنها رقیب خود کسب کرده و چهار سال دیگر در پست خود ابقا شد.

خبرگزاری فارس در گزارشی به نحوه انتخابات دوره‌های گذشته و حواشی این انتخابات پرداخته است.

پرهیزکار نخستین رییس  هیات فوتبال استان

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مرحوم بیوک پرهیزکار که بازنشسته راه آهن بوده و خود سابقه فوتبالی مانند مربیگری تیم منتخب تبریز را داشت به عنوان رئیس هیئت فوتبال منصوب شد.

دو سال بعد دکتر اصغر شهابی رئیس هیئت فوتبال استان شد اما عمر مدت ریاست شهابی فراتر از یک سال بیشتر نشد.

وی بعدها رئیس هیئت وزنه‌برداری آذربایجان‌شرقی، نایب رئیس فدراسیون وزنه برداری کشور شده و هنگام درگذشتش رئیس کمیته پزشکی کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا بود.

طاهر ماهوتچی، جهانگیر قنبرزاده، یوسف عظیمی، رحیم صارمی، سهند بیرق، غلامحسین فخاری دو دوره، فراهنگ‌پور، جمشید نظمی و ششگلانی رؤسای هیئت‌های فوتبال استان بودند.

همچنین گهرخانی، بیوک فرج‌الهی و فرهاد صادقت نیز برای مدتی سرپرست هیئت فوتبال استان تعیین شده بودند.

در بین رؤسای پیشین بیوک پرهیزکار، اصغر شهابی، یوسف عظیمی، غلامحسین فخار و اکبر گهرخانی‌ دارفانی را وداع گفته و در قید حیات نیستند.

انتخابات به جای انتصابات

تعیین رئیس هیئت فوتبال استان تا سال 1378 به صورت انتصابی و از سوی مدیرکل تربیت بدنی استان بوده و از این سال رؤسای هیئت فوتبال با رأی مجمع انتخاب شدند.

سال 73 جمشید نظمی به عنوان رئیس هیئت فوتبال استان انتخاب شد، وی یک سال بعد به دلیل ماموریت از این سمت استعفا داده و دبیر وقت هیئت فوتبال استان، جواد ششگلانی به عنوان آخرین رئیس انتصابی منصوب شد.

در سال 77 نخستین دوره انتخابات هیئت فوتبال استان برگزار شد و کاندیداهای اصلی جواد ششگلانی و بیژن ذوالقارنسب بودند.

ذوالفقارنسب با وجود اینکه چهره بومی نبود اما به دلیل چند سال مربیگری موفق در تیم شهرداری تبریز که این تیم را از دسته دو تا بهترین تیم شهرستانی کشور ارتقا داده بود، صاحب موقعیت خوبی در فوتبال تبریز شده بود.

در نهایت ششگلانی با هشت رأی در مقابل هفت رأی ذوالفقارنسب به عنوان نخستین رئیس انتخاب شده از سوی مجمع هیئت فوتبال استان معرفی شد.

دومین انتخابات هیئت فوتبال استان در سال 82 برگزار شد که جواد ششگلانی به همراه غلامحسین فخاری دو کاندیدای این انتخابات بودند.

در این دوره تا روز انتخابات افراد دارای رأی در مجمع به فخار معرفی نشده و در دو ساعت مانده به آغاز انتخابات فخار به نشانه اعتراض به عملکرد تربیت بدنی (ورزش و جوانان فعلی) از کاندیداتوری استعفا داد.

از 18 رأی مأخوذه 11 رأی به ششگلانی تنها کاندیدا این انتخابات داده شده و هفت رأی نیز سفید بود.

سومین دوره انتخابات قرار بود در سال 86 برگزار شود اما اختلافات مدیرکل تریت بدنی با هیئت فوتبال استان موجب تأخیر دو ساله در برگزاری مجمع می‌شود.

در نهایت دکتر شهلایی مدیرکل تربیت بدنی آذربایجان‌شرقی زمانی که می‌خواست به جای ششگلانی سرپرست برای هیئت فوتبال استان معرفی کند، خود برکنار شد.

سومین مجمع انتخابات هیئت فوتبال استان در مرداد سال 88 با حضور هفت کاندیدا به نام‌های شهرام دبیری، جواد ششگلانی، عظیم خطیبی، مرسل قره‌باغی، جعفر محمدزاده، جمشید نظمی و حسین جانفشان آغاز شد.

پیش از آغاز انتخابات جانشفان و قره‌باغی به سود دیگر کاندیداها انصراف خود را اعلام کرده تا در نهایت انتخابات با حضور پنج کاندیدا برگزار شد.

در پایان ششگلانی با 11 رأی در مقابل شهرام دبیری با چهار رأی، جمشید نظمی با سه رأی، عظیم خطیبی با یک رأی و جعفر محمدزاده بدون، به عنوان رئیس هیئت فوتبال استان انتخاب شد.

البته کاندیداها به نحوه انتخابات و برگزاری مجمع اعتراضاتی داشتند.

دبیری که به دبیری نباخت

جواد ششگلانی در سال 73 از سوی نظمی به عنوان دبیری هیئت فوتبال منصوب شد. با استعفای نظمی، ششگلانی به عنوان رئیس هیئت فوتبال استان انتخاب شد.

رقیبان اصلی دوره گذشته ششگلانی نظمی و دبیری بودند. ششگلانی یک سال دبیر نظمی بود و یک دوره چهار ساله نیز دبیری نایب رئیس هیئت فوتبال استان بود، با این وجود ششگلانی توانست با 11 رای در مقابل چهار رای دبیری و سه رای نظمی به پیروزی دست یابد.

در دوره گذشته تغییر دو نفر از اعضای مجمع  مورد اعتراض سایر کاندیداها قرار گرفت و در زمان برگزاری مجمع زمان در اختیار قرار داده شده به هر کاندیدا 10 دقیقه بود اما ششگلانی بدون تذکر دبیر جلسه بیش از 15 دقیقه فرصت تشریح برنامه‌هایش را داشت.

در نهایت تمام کاندیداها به جز ششگلانی به نحوه برگزاری مجمع اعتراض کرده که شدیدترین آن به جمشید نظمی تعلق داشت که گفت: من پست‌های بسیار مهم‌تری نسبت به ریاست هیئت فوتبال استان داشته‌ام و فقط می‌توانم تاسف خود را از این بابت ابراز کنم که ریاست هیئت فوتبال استان مورثی شده است.

ششگلانی  به رکورد فرگوسن و هاوالانژ نزدیک شد

سال گذشته در برنامه موج فوتبال شبکه سهند، ششگلانی در پاسخ به پرسش مجری این برنامه در مورد مدت ریاستش گفت: هر وقت فرگوسن رفت من از ریاست هیئت فوتبال استان خواهم رفت.

از شانس بد ششگلانی فرگوسن چند ماه بعد از هدایت تیم منچستر کنار کشید اما ششگلانی در مصاحبه‌ای عنوان کرد که منظورم این بود هر وقت به سن فرگوسن رسیدم، می‌روم.

وی تا قبل از این انتخابات 18 سال به عنوان رئیس و یک سال نیز دبیر هیئت فوتبال استان بوده و با چهار سال آتی مدت ریاستش در هیئت فوتبال استان به عدد 22 خواهد رسید.

بیشترین ریاست فوتبالی بر عهده ژائو هاوالانژ برزیلی است که از سال 1974 تا 1998 به مدت 24 سال رئیس فیفا بوده است.

فرگوسن با 26 سال، یکی از طولانی‌ترین زمان مربیگری جهان را به خود اختصاص داده است.

ششگلانی اگر بتواند در دوره بعد نیز در انتخابات هیئت فوتبال استان به پیروزی برسد با 26 سال در بخش مدیریتی رکوردشکنی خواهد کرد.

به نظر می‌رسد با این ترکیب مجمع و اینکه 21 نفر از رای‌دهندگان (روسای هیئت‌های فوتبال شهرستان‌ها) از 42 نفر افراد منتسب به وی است، ششگلانی تا روزی که خود استعفا ندهد می‌تواند بر ریاست هیئت فوتبال استان تکیه زند.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز