کد خبر: ۲۲۷۷۳
۱۴۵۹ بازدید
۱ دیدگاه (۰ تایید شده)

گزارش کامل و حواشی همایش اصلاح طلبان در آذربایجان شرقی با حضور عارف + گزارش تصویری

۱۳۹۳/۳/۳
۱۰:۰۶

 

گزارش اول : 

 محمدرضا عارف جمعه شب در همایش بزرگ اصلاح‌طلبان آذربایجان شرقی به مناسبت بزرگداشت دوم خرداد در سالن پتروشیمی تبریز اظهار کرد: تبریز و آذربایجان در تمام حماسه‌ها و عرصه‌ها تاثیرگذار بوده و این تاثیرگذاری تبریز همواره قابل ستایش است. تبریز برای کشور ما همیشه یک الگو بوده و لازم است این تاثیرگذاری حفظ شود.

وی با بیان اینکه خرداد ماه حماسه‌ها است و در آن اتفاقات زیادی روی داده است، افزود: آغاز جنبش اسلامی مردم به رهبری امام خمینی(ره) در 15 خرداد بوده که پشتوانه آن مردم است انقلابی که پویایی خود را نشان داده و سرآمد انقلاب‌های چند دهه اخیر بوده است. انقلابی که مبتنی بر ارزش‌ها بود و بر ‌اصول خود همواره پافشاری می‌کند و در مقابل توطئه و قلدری‌های دشمنان انقلاب پایداری کرده است.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با تبریک دوم خرداد گفت: اصلاح‌طلبان با دغدغه حاکمیت اسلامی و مردم‌سالاری به میدان آمدند و گفتمان اصلاح‌طلبی را به ثمر رساندند که این نقطه عطفی برای حاکمیت مردم‌سالارانه بود.

وی افزود: دوم و 24 خرداد حماسه حضور است و برخلاف همه تحلیل‌ها، بار دیگر مردم وفاداری خود را به تفکر اصلاح‌طلبی نشان دادند و نتیجه انتخابات 24 خرداد امید و نگاه مثبت به آینده بود و مردم نشان دادند که می‌توانند سرنوشت خود را طور دیگری رقم بزنند.

مردم نشان دادند که حرف اول و آخر را مردم می‌زنند

عارف اضافه کرد: مردم نشان دادند که حرف اول و آخر را مردم می‌زنند. مردم آمدند تا بار دیگر گفتمان اصلاح‌طلبی پیروز شود.

وی با بیان اینکه به عنوان یک اصل باید بپذیریم که مردم باید به طور فعالانه و داوطلبانه در میدان حضور یابند، گفت: تفکر اصلاحات یعنی تفکر حضور و وفاداری به ارزش‌ها، تفکر اصلاحات نمی‌تواند ناامید باشد و کنار بکشد. باید اصلاحات در تمام عرصه‌های سیاسی و اجتماعی حضور یابد.

عارف گفت: حتی اگر در یک بخشی شکست خوردیم این شکست می‌تواند مقدمه یک پیروزی باشد چراکه در قاموس اصلاح‌طلبی شکست معنی ندارد.

وی افزود: مهم‌ترین مسئولیت و وظیفه ما تقویت تفکر اصلاح‌طلبی است. پیروزی انتخابات 24 خرداد باید مقدمه ورود تفکر اصلاح‌طلبی در امور کشور باشد.

ضعف‌ها و اشتباهات خود را بپذیریم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: با وجود همه دستاوردهای خود در دوم خرداد، نتوانستیم از آن پیروزی استفاده کنیم که باید از آن درس عبرت بگیریم. اتفاقی مثل دوم خرداد بار دیگر در 24 خرداد هم رقم خورد. باید ضعف‌ها و اشتباهات خود را بپذیریم. جوان‌ها در برخی صحنه‌ها از ما فاصله گرفتند که باید با تحلیل روشنی از اتفاقات بعد از دوم خرداد در عرصه‌های سیاسی درس بگیریم.

وی گفت: مهمترین ویژگی ما که باور ملت و ریشه در گفتمان جنبش اصلاحات دارد، پاسداری از قانون اساسی و تلاش برای اجرای همه بندهای قانون اساسی است.

ریشه گفتمان اصلاح‌طلبی در جنبش 15 خرداد نهفته است

وی با بیان اینکه ریشه گفتمان اصلاح‌طلبی در جنبش 15 خرداد نهفته است، گفت: اگر مردم باشند ما دیگر نگرانی نداریم. مردم ما با شعور و درک بالای خود حساب نظام را از افراد و مسئولان جدا می‌کنند.

عارف با تاکید بر اینکه نخبگان جامعه تلاش می‌کنند این نگاه مردم در تشکیل دولت نیز خود را نشان دهد، اضافه کرد: اصلاح‌طلبی برای همیشه ماندگار است و هیچ‌گاه نمی‌تواند خود را کنار کشیده و حذف کند.

*****************

 

گزارش دوم :

 

فارس :

 

عارف در همایش گرامیداشت دوم خرداد در تبریز، اظهار داشت: تفکر اصلاح‌طلبی با فضای صمیمی و کنار گذاشتن اختلاف‌سلیقه‌ها به سرانجام می‌رسد و بر همین اساس باید از بین اصلاح‌طلبان نماینده‌ای را انتخاب کنیم که دغدغه منافع ملی داشته باشد.

وی با بیان اینکه امسال را باید سال تدوین سازوکارهایی بدانیم که ما را به اجماع می‌رساند، ادامه داد: باید در فعالیت‌های سیاسی خود به گونه‌ای برنامه داشته باشیم تا در انتخابات آینده پیروز شویم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: باید با خرد جمعی و حضور جمعی از تفکر فردی دست برداریم و در مورد شکست‌های خود در عرصه‌های سیاسی در سال‌های اخیر تحقیق کنیم. 

کشور نیاز به آرامش دارد و این آرامش به نفع ماست

عارف با بیان اینکه کشور نیاز به آرامش دارد و این آرامش به نفع ماست، تصریح کرد: به زعم رقبای ما پیروزی انتخابات 24 خرداد تصادفی بوده و تلاش دارند در انتخابات سال آینده این تصادفی بودن را نشان دهند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: ما متأسفانه نتوانستیم بر اساس اجماع حرکت کنیم و اختلافات جزئی 10 درصدی مبنا قرار گرفته و تفاهم‌های 90 درصدی ما را زیرسئوال برد. تفکر اصلاح‌طلبی تفکر استفاده از خرد است و امروز باید ضعف‌های خود را پذیرفته و با خرد جمعی حرکت کنیم.

به گفته وی، برای اینکه اصلاح‌طلبی به پیروزی برسد، راهی جز ساماندهی و داشتن تشکیلاتی با مرامنامه مشخص ندارد.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با تأکید بر اینکه امروز به همگرایی حداکثری نیاز داریم، عنوان کرد: به اصلاح‌طلبی به عنوان اندیشه و روشی سیاسی برای رفع موانع پیشرفت و توسعه کشور و تحقق تمام اصول قانون اساسی باور داریم.

اصلاح طلبی ذاتا در چارچوب نظام است

عارف با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبی ذاتاً در چارچوب نظام است، گفت: امروز بیش از هر زمان دیگر نیاز به امید داریم. خوشبختانه امید به جامعه بازگشته و باید قدر آن را دانسته و حفظ کنیم. اصلاح امور جامعه با صبر و تدبیر و تفکر اصلاح‌طلبی محقق می‌شود و در این اعتدال در ذات اصلاح‌طلبی است.

اصلاح طلب باید امیدوار باشد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برای پیروزی نیاز به امید و صبر داریم، تصریح کرد: اصلاح‌طلب باید امیدواری را در نسل جوان تشویق کند و بر همین اساس باید به دولت امید بست و فرصت داد. فراموش نکنیم که این دولت در چه شرایطی روی کار آمده است.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه کشور امروز با رشد اقتصادی منفی روبروست و تمام اینها زمان‌بر است، متذکر شد: امروز در جلسه بررسی طرح‌های عمرانی آذربایجان‌شرقی به این نتیجه رسیدیم که اگر همین روند بودجه حفظ شود، 10 سال زمان لازم است تا طرح‌هایی که در سفرهای استانی دولت قبلی آغاز شده، به ثمر بنشیند.

نمی‌گوییم دولت نباید نقد شود

عارف با تأکید بر اینکه باید با جمع‌بندی عملکرد خود در 16 سال گذشته، مسیر آینده را با امید به پیروزی پیش ببریم، گفت: برای اینکه این امید حفظ شود باید به دولت اعتماد کرد؛ البته نمی‌گوییم دولت نباید نقد شود، اما با نقدی که هدفش شکست دولت است، نباید همراه شویم.

وی با بیان اینکه امروز فاز نخست در پروسه اصلاحات را طی کردیم، اظهار داشت: باید برای بازسازی اقتصادی و پیروزی دیپلماسی خارجی از دولت حمایت کنیم. تیمی که مسئولیت مذاکره با گروه 1+5 دارد باید با پشتوانه مردم از حقوق مردم دفاع کند. سست شدن نماینده ما به صلاح کشور و تفکر اصلاح‌طلبی نیست و باید قدر این روند و مسیر را بدانیم.

تضعیف دولت در حال حاضر تضعیف کشور است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه تضعیف دولت در حال حاضر تضعیف یک جریان نیست؛ بلکه تضعیف کشور است، گفت: نباید فراموش کنیم که راه‌حل تمام امور به دست دولت نیست و فقط بخشی از نکاتی که مطرح می‌شود بر عهده دولت است.

عارف با بیان اینکه امروز دولت مشکلات زیادی دارد، گفت: به عنوان مثال امروز برخورد مجلس با دولت را ببینید. وقتی مجلس از یک وزیر 640 سئوال مطرح می‌کند، دیگر این وزیر برای فکر کردن به مسائل مهم‌تر چه فرصتی پیدا می‌کند؟

وی با بیان اینکه نه تنها اصرار به همدلی جریان‌های اصلاح‌طلبی داریم؛ بلکه باید با رقبای خود هم رابطه خوبی برقرار کنیم، عنوان داشت: از لحاظ کمی در جبهه اصلاح‌طلبی‌، جریان‌های مختلفی داریم، اما باید با نگاه اجماعی تقویت تفکرهای اصلاح‌طلبی را در دستور کار خود قرار دهیم. برای موفقیت، انسجام را یک ضرورت می‌دانیم.

 

***************

حواشی :

 

 

با وجود اینکه جمع زیادی از اصلاح‌طلبان تبریزی ساعاتی پیش از آغاز مراسم در محل سالن پتروشیمی تبریز حضور یافته بودند این مراسم به علت دیر آمدن مهمان ویژه با تأخیری نیم ساعته آغاز شد.

 

*هنگام ورود محمدرضا عارف، جمعیت سالن از جا برخاسته و با تشویق از وی استقبال کردند.

 

*از 21 عضو شورای شهر تبریز حبیب شیری‌آذر و اکرم حضرتی برای حضور در مراسم گرامیداشت دوم خرداد به سالن پتروشیمی آمده بودند.

 

*محمدرضا عارف پیش از حضور در این همایش به استانداری تبریز رفته و با استاندار آذربایجان‌شرقی دیدار کرد.

 

*چهره‌های اصلاح‌طلبی چون داوود کهنموئی عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت استان، کریم صادق‌زاده، اروجعلی محمدی فرماندار مرند در دولت اصلاحات و عضو هیئت مدیره منطقه آزاد ارس، صادق بناب، پورحسینی رئیس بخش خصوصی و رئیس ستاد روحانی در انتخابات، غفار فرزدی دبیر نهضت آزادی تبریز، شکور اکبرنژاد نماینده سابق تبریز، صیری نماینده سابق سراب و سرمست معاون فرهنگی منطقه آزاد ارس، عرب باغی مدیرعامل منطقه آزاد ارس و ... در این همایش حضور داشتند.

 

*شهرتی‌فر فرماندار تبریز و رئیس دانشگاه تبریز از دیگر حاضران این جلسه بودند.

 

*شکور اکبرنژاد به نمایندگی از شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان در این مراسم با اشاره به انصراف عارف از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته گفت: «این کار عارف می‌تواند درسی باشد تا منافع ملی را در اولویت برنامه‌های خویش قرار دهیم.»

 

وی افزود: امروز دانشمندان علوم انسانی به این نتیجه رسیده‌اند که برای اداره کشور با حداقل درگیری، هزینه و چرخش قدرت بدون قتل و غارت، راه مناسب وجود احزاب شناسنامه‌دار است؛ همچنین شرایط نقد در جامعه باید فراهم شود چرا که چندصدایی و نگاه‌های مختلف می‌تواند عامل رشد باشد.

 

*حبیب شیری‌آذر در صندلی سمت چپ عارف نشسته و صادق بناب سمت راست عارف را به خود اختصاص داده بود.

 

*در این مراسم شکور اکبرنژاد به نمایندگی از شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان آذربایجان شرقی سخنرانی کرد.

 

*پس از پایان سخنرانی اکبرنژاد و هنگامی که وی با صندلی چرخدار خود به پایین سن آمد، محمدرضا عارف جلوی پای او برخاسته و روبوسی کردند.

 

* عارف همچنین با حضور در بیت امام جمعه تبریز با آیت‌الله محسن مجتهد شبستری دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

*پیش از این بنا بود سفر عارف در 11 اردیبهشت‌ماه همزمان با روز معلم به تبریز صورت گیرد ولی به دلیل عدم هماهنگی‌های لازم به این تاریخ موکول شد.

 

*****************

تصاویر :

 

 

 

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز