کد خبر: ۲۹۹۵۲
۱۲۹۵ بازدید
۵۸ دیدگاه

رای عدم اعتماد مجلس به وزیر علوم ، آشتیانی فقط 70 موافق داشت

۹۳/۸/۲۷
۱۲:۱۸
گزارش کامل فارس از جلسه رأی اعتماد به گزینه پیشنهادی وزارت علوم مجلس به دانش‌آشتیانی برای وزارت علوم اعتماد نکرد/ قفل ساختمان شهرک غرب این بار هم باز نشد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از شنیدن سخنان رئیس‌جمهور، گزینه پیشنهادی وزارت و ناطقان موافق و مخالف، با ۱۷۱رأی مخالف، ۷۰ رأی موافق و ۱۶ رأی ممتنع به دانش‌آشتیانی برای تصدی وزارتخانه علوم اعتماد نکردند.

خبرگزاری فارس: مجلس به دانش‌آشتیانی برای وزارت علوم اعتماد نکرد/ قفل ساختمان شهرک غرب این بار هم باز نشد  

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه)‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با دستور کار رای اعتماد به فخرالدین احمدی‌دانش‌آشتیان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز شد.

حسن روحانی رئیس‌جمهور چهارشنبه هفته گذشته 20 آبان‌ماه طی نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی «دانش‌آشتیان» را به عنوان چهارمین وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی سکّان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، برای کسب رأی اعتماد به خانه ملت معرفی کرد.

روحانی: برای انتخاب وزیر تحت فشار هیچ جناحی نیستم/لجبازی برای دولت مناسب نیست/فضای دانشگاه‌ نباید فضای سیاسی‌کاری باشد

حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در جلسه رأی اعتماد به گزینه پیشنهادی وزارت علوم اظهارداشت: امروز به عنوان چهارمین نوبت است که برای درخواست رأی اعتماد وزیر علوم پیشنهادی خدمت نمایندگان مجلس می‌رسم، البته تماس و نزدیکی مجلس و دولت همواره مطلوب است و فرصتی که بنده هم در خدمت نمایندگان باشم، مغتنم است ولی امیدوارم فرصت‌های آینده برای همفکری و تعاون در راستای رفع مشکلات اساسی مردم به ویژه در زمینه اقتصادی، اشتغال، رشد و توسعه کشور و تعالی اخلاق و فرهنگ باشد.

وی وزارت علوم را وزارتی حائز اهمیت بسیار برشمرد و گفت: وزارت علوم از این دیدگاه که میلیون‌ها دانشجو و ده‌ها هزار عضو هیأت علمی، اساتید، محققان و پژوهشگران در چارچوب و قوانین آن سرنوشت فعالیت علمی کشور را مشخص می‌کنند، بسیار اهمیت دارد.

روحانی ادامه داد: آنچه برای ما مهم است پیشرفت علم،‌ دانش و پژوهش کشور است، ما در پی آن هستیم که ایران عزیز اسلامی به عنوان مرجع علمی بزرگ در منطقه و حتی در آینده در سطح جهان باشد، همانطور که امروز در برخی موارد علمی جدید و هایتک ما در رده‌های بالا هستیم که می‌‌توانیم با کشورهای پیشرفته در صحنه رقابت قرار گیریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دغدغه دولت و مجلس بی‌تردید یک دغدغه است، اظهارداشت: هدف ما یکی است و آن هم این است که علم و دانش ما در خدمت مردم و فرهنگ ایرانی اسلامی باشد، هدف این است که دانشگاه‌های ما مراکز فعالیت‌ علمی باشد.

وی اضافه کرد: فضای دانشگاه عمدتاً باید فضای علم و فرهنگ باشد نه فضای سیاسی و سیاسی‌کاری.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: برخلاف آنچه که برخی از رسانه‌ها شایع می‌کنند، من در انتخاب وزیر تحت فشار هیچ گروه سیاسی و یا هیچ شخصی نبوده و نه هستم و نه من کسی هستم که فشارپذیر باشم و بخواهم به خاطر نظر گروهی انتخابی را انجام دهم.

روحانی تصریح کرد: همه ما در پیشگاه خدا مسئولیم همچنان که در پیشگاه ملت ایران و در پیشگاه وجدانمان، این سه دادگاه هیچ گاه ما را رها نخواهند کرد.

وی با بیان اینکه بدون مشورت با صاحب‌نظران قدمی برنداشته‌ام گفت: رئیس‌جمهور براساس وظایفی که قانون اساسی بردوش او گذاشته و براساس وعده‌های انتخاباتی که به مردم داده است در اداره کشور بدون مشورت با صاحب‌نظران قدمی برنداشته و در تمام مسائل کشور تا به امروز بدون مشورت با صاحب‌نظران و متخصصان بنام آن رشته تصمیمی اتخاذ نکرده است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در زمینه انتخاب وزیر نیز همانطور که قانون اساسی می‌گوید رئیس‌جمهور فردی را به عنوان وزیر تعیین و برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی می‌کند، آنچه که حق من است تعیین یک نفر برای پذیرش مسئولیت وزارت است.

روحانی با اشاره به وجود شرایط سخت در اداره کشور گفت: ما در شرایطی هستیم که اداره کشور سخت است آنچنان نیست که داوطلبان برای به دوش گرفتن بار مسئولیت زیاد باشند. ما گاهی برای برخی مسئولیت‌ها در رده‌های پایین‌تر از وزارت نیز با افراد زیادی برای پذیرش مسئولیت صحبت می‌کنیم البته آن کسی که توانمند است به عنوان وظیفه است که مسئولیت را بپذیرد و ما افتخار می‌کنیم که در این کشور خادم نظام و مردم باشیم.

رئیس‌جمهور نسبت به ویژگی‌های وزیر علوم گفت: نسبت به وزارت علوم اعتقاد بر این است که باید فردی مسئولیت این وزارتخانه را بپذیرد که از لحاظ علمی و دانشگاهی در سطح قابل قبولی باشد و در رشته خود نیز صاحب‌نظر و مجتهد باشد، گریدهای علمی لازم را طی کرده باشد و مقالات علمی لازم را نوشته باشد و به عنوان یک چهره علمی باشد.

روحانی ادامه داد: برای وزارتخانه مهم علوم شخصی می‌تواند مسئولیت آن را بپذیرد که از دید دانشگاهیان و جامعه صاحب‌نظر و عالم باشد.

رئیس‌جمهور معیار دولت برای معرفی وزیر علوم را این چنین عنوان کرد: معیار ما برای معرفی وزیر علوم آن است که فردی باشد که در دانشگاه دارای مقبولیت باشد هم در میان اساتید و هم در میان دانشجویان چهره قابل قبولی داشته باشد چراکه در این صورت راحت‌‌تر می‌تواند مدیریت کند، حرف حق خود به کرسی بنشاند و مسیر درست دانشگاه را معین کند.

روحانی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: قولی که در انتخابات 24 خرداد به مردم داده شد این بود که ما به دنبال قانون‌گرایی و نشاط علمی در دانشگاه‌ها هستیم به همراه تعالی بیشتر فرهنگ اسلامی. البته ما باید همه به وعده‌های خود عمل کنیم و نسبت به آن وعده‌هایی که به مردم دادیم آماده انجام آن باشیم.

وی خاطرنشان کرد: برخی رسانه‌ها لجبازی را برای رئیس‌جمهور و مجلس به کار می‌برند. این واژه نه مناسب برای مجلس و نه برای دولت است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اینجا جای دعوا به مفهوم معروف آن نیست،‌گفت: ما دو قوه‌ای نیستیم که بخواهیم روبروی هم باشیم و هر دوی ما اهل تعامل بوده و می‌خواهیم مسائل را حل کنیم.

روحانی ادامه داد: فکر نمی‌کنم پاسخ مردم برای دولت و مجلس دو نوع باشد؛ ملت پیام واحدی را برای منتخبین خود در مجلس و دولت ارسال کرده است و این پیام این است که مردم از ما خدمت و تعالی کشور را می‌خواهند.

وی افزود: مردم می‌خواهند دانشگاه‌های ما دانشگاهی باشد که از لحاظ فرهنگی و اخلاقی امن بوده و دختران و پسران آنها در آن علم بیاموزند و با اخلاق، سیاست و مسائل بین‌المللی آشنا شوند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مدرک‌گرایی مورد هدف نظام و خانواده دانشجویان نیست، گفت: باید دانشگاه‌ها را از مسئله مدرک‌گرایی و اینکه هر کس دنبال برگه کاغذ باشد، جدا کرده و به دنبال عالم و محقق باشیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به پیوند اقتصاد و دانشگاه گفت: ما البته منتظر لایحه‌ای هستیم که برای خروج از رکود به مجلس تقدیم کردیم و امیدواریم این لایحه هر چه زودتر به دست ما برسد.

وی افزود: رسیدن به رونق و خروج از رکود نیازمند کار همه مسئولان کشور است و اگر این مسئله محقق شود ما به نقطه‌ای می‌رسیم که مردم زندگی تؤام با عزت داشته باشد.

روحانی اضافه کرد:‌اگر می‌خواهیم به رونق برسیم باید دانشگاه‌های ما پایه اقتصادی داشته باشیم؛ در دنیای امروز اقتصاد سنتی قابلیت رقابت با جهان را ندارد و ما در صورتی می‌توانیم با اقتصاد جهانی رقابت کنیم که اقتصاد ما دانش‌بنیان باشد. دانش‌بنیان شدن اقتصاد زمانی رخ می‌دهد که ما مدرک‌گرا نباشیم.

وی ادامه داد: من مفتخرم که اعلام کنم در طی یکسال و چند ماه اخیر علیرغم آنکه جلسات، کنفرانس‌ها و نشست‌های بیشتری نسبت به سال‌های گذشته در محیط دانشگاه انجام شده اما آرامش نیز حکمفرما بوده است؛ برای ما افتخار است که نشستی برگزار شود ولی همه به یکدیگر احترام بگذارند.

روحانی با بیان اینکه آنچه برای ما به عنوان مهمترین خط قرمز مطرح است اخلاق است، اظهار داشت: همه خط قرمزها در مسائل مختلف و از جمله سیاست خارجی که مطرح می‌شود بعد از اخلاق قرار دارد و اخلاق مهمترین خط قرمز ماست.

وی ادامه داد: برای ما مهمتر اینکه وزیر چقدر رای بیاورد این است که مردم شاهد باشند دولت و مجلس و همه مسئولان در سراسر کشور معیارهای دینی را مدنظر دارند.

روحانی افزود: آنچه اسلام به ما گفته این است که ما نسبت به افراد احترام آنها، شخصیت آنها و کرامت آنها توجه کنیم و این مسائل مدنظر ما باشد.

وی گفت: تجسس‌ یا اینکه در گوشه زندگی فردی بگردیم که حتما نقطه ضعفی پیدا کنیم و بعد با ذره‌بین آن نقطه ضعف را بزرگ کنیم چه نتیجه‌ای خواهد داشت؟

رئیس‌‌جمهور تصریح کرد: باید کاری کنیم از تریبون‌های مجلس،‌ دولت و همه تریبون‌های کشور که مدارس، دانشگاه‌‌ها و مکان‌‌های اینچنینی ببینند کشور اسلامی است.

وی ادامه داد: کشور اسلامی اساسش بر اخلاق، قانون و اصول است و باید وفادار به این اصول باشیم و ان‌شاءالله خداوند توفیق دهد در این مسیر حرکت کنیم.

رئیس‌‌جمهور یادآور شد: اولین کسانی که دانش آشتیانی را برای وزارت علوم به من معرفی کردند دوستان قدیمی ایشان بودند که اتفاقا دوستان پروپاقرص اصولگرای ما هستند.

وی افزود: گرچه اصولگرایان و اصلح‌طلبان هر دو فرزندان انقلاب و خادمان آن هستند ولی هیچ فرقی بین این حزب و آن حزب وجود ندارد و همه اینها برای گرم کردن تنور است و ما افتخار می‌کنیم که مسلمان و ایرانی هستیم و در صندلی قرار گرفتیم که مردم برای خدمت ما را فرستادند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: آشنایی من با وزیر علوم پیشنهادی به دوران دفاع مقدس برمی‌گردد. از سال 1365 شورای عالی پشتیبانی جنگ، ستاد کمیسیونی را تشکیل داد به عنوان ستاد پشتیبانی جنگ و من به عنوان رئیس این ستاد برگزیده شدم.

وی گفت: آقای دانش‌آشتیانی که در سپاه پاسداران خدمت می‌کرد و تازه به وزارت علوم آمده بود به عنوان رابطی بین دانشگاه و جنگ در این ستاد حضور داشتند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: بسیاری از نمایندگان در جنگ بودند و خدمت کردند و خیلی‌ها در دانشگاه بوده و هستند و همه آنها هم عطری از دانشگاه و هم عطری از جبهه را استشمام کردند.

روحانی افزود: تحقیقات من به من می‌گوید آشتیانی کسی که سال‌ها در یک نهاد انقلابی مثل سپاه بوده و در جنگ خدمت کرده و تمام مدارج علمی را طی کرده و در مسئولیت‌های مختلفی که داشته از جمله شورایی که برای اسلامی کردن دانشگاه‌ها وجود داشت و یا سرپرستی دانشگاه قبل از اینکه یک مدیر سیاسی باشد یک مدیر اجرایی است.

رئیس‌جمهور گفت: وقتی با دانش آشتیانی صحبت کردم گفت سیاست به مفهوم داخل جناح بودن را سال‌هاست که کنار گذاشتم و بیشتر در کارهای فرهنگی، عملیاتی و اجرایی فعالیت می‌کنم.

وی افزود: سوابق سیاسی افراد برای من مهم نیست مهم وفادار بودن به نظام، انقلاب، مقام معظم رهبری، قانون اساسی و خدمت به مردم است.

روحانی ادامه داد: دانش آشتیانی سوابق خوبی دارد، پدر وی نیز از علما و سال‌ها نماینده مجلس بود. عالم فرهیخته‌ای که متواضع و پخته بود بنابراین دانش آشتیانی از خانواده روحانیت است که از جوانی در مدارس و دبیرستان‌های فعال مذهبی تحصیل کرده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: دانش آشتیانی در دفاع مقدس فعال بوده، در سپاه  خدمت کرده و با وزارت علوم کاملا آشنایی دارد و دارای تجربیات فراوانی در رشته علمی خودش است که مجموعه اینها نشان می‌دهد وی با این شخصیت می‌تواند دانشگاه را اسلامی‌تر کند و دل ما قرص است که با حضور او فرهنگ اسلامی و انقلابی در دانشگاه‌ها توسعه یافته و دانشگاه پرنشاط‌تر و آرام‌تر می‌شود و از کمیت به سمت کیفیت می‌رود و می‌تواند کاری کند که رشد اقتصادی و اجتماعی در کشور فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: ما در دانشگاه نشاط دانشجویی می‌خواهیم، آزادی علم و پژوهش برای اساتید می‌خواهیم، باید فضایی درست کنیم که هم دانشجو سود ببرد و هم استاد بتواند خدمت کند و دانش آشتیانی می تواند این شرایط را فراهم کند.

روحانی با بیان اینکه دورانی که می‌توانستیم با سرپرست وزارتخانه را اداره کنیم رو به اتمام است گفت: از اینکه زیاد خدمت مجلس می‌رسم افتخار می‌کنم ولی امیدوارم دیگر برای وزیر علوم ما را به مجلس دعوت نکنید و دانش آشتیانی بتواند رای لازم را امروز کسب کند زیرا دانشگاه منتظر است که از حال اداره با سرپرست خارج شود ولو اینکه سرپرست علم‌آشنایی مانند نجفی در راس این وزارتخانه باشد.

رئیس‌جمهور گفت: مجلس و دولت دست به دست هم بدهیم تا امروز وزیر تعیین شود و نشاط بیشتری را شاهد باشیم، تمام نظرسنجی‌ها و نامه‌ها نشان می‌دهد که دانش آشتیانی در نظر دانشجویان و اساتید مقبول است و مطمئنم حضور این شخصیت بی‌حاشیه در مجلس برخی‌ حاشیه‌های مطرح شده را هم به کنار می‌راند و وی می‌تواند خادم مردم بوده و دانشجویان ما را هم خوشحال کند.

جعفری در مخالفت با وزیر پیشنهادی: آقای معین باج‌خواهانی را که ذکر کرده‌اند معرفی کنند

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی گفت: آقای معین گفته‌اند که باج‌خواهی مجلس در 35 سال گذشته بی‌سابقه بوده و من از ایشان می‌خواهم که باج خواهانی که گفته‌اند معرفی کنند.

قاسم جعفری در صحن علنی مجلس و در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم گفت: ای‌ کاش اصولگرا و اصلاح‌طلب نبود و همه حق‌طلب می‌شدیم اما چه شده است که تصادفا همه از یک گروه آن هم آقای معین و مجموعه وی معرفی می‌شوند. آیا این تصادفی است؟

وی افزود: آقای معین همین دو سه روز پیش گفت که باج‌خواهی مجلس در این 35 سال بی‌سابقه است. نمایندگان مجلس شما چه باج‌خواهی کرده‌اید؟ اگر باج‌خواهی صورت گرفته من درخواست دارم که آقای معین یا هر فرد دیگری باج‌خواه‌ها را معرفی کند.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس اظهار داشت: جلسه امروز جلسه رای اعتماد است و باید این امر احراز شود من زمانی که این دکمه را فشار می‌دهم باید در سه دادگاه حاضر شوم دادگاه خدا، دادگاه ملت و دادگاه وجدان.

جعفری خطاب به رئیس‌جمهور گفت: معاون پارلمانی شما مصاحبه‌های انبوهی را انجام داده است و برخی از این مصاحبه‌ها به جای وصل کردن فصل کردن را دنبال می‌کند تا وصل کردن را. وی در مصاحبه‌های خود می‌گوید آقای روحانی از ابتدا بنایی برای استفاده از مجلس در بحث وزارت علوم نداشته است.

وی افزود: چه کسی از مجلسی‌ها طالب بوده که وزیر شود؟ در جریان سفیر شدن یکی از همکاران ما مشاهده شد که چقدر با مزایده برای اینکه یک همکار را از دست بدهیم برخورد کردیم.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس افراد زیادی را دارد که شأن وزارت دارند اما ما هرگز راضی نیستیم نخبگان‌مان را از دست بدهیم. این پیام را القا نکنند که مجلس به دنبال این است که فردی را از خود برای وزارت انتخاب کند.

جعفری خاطرنشان کرد: آقای رئیس‌جمهور آیا مشورت شما با رئیس مجلس چه ضرری برای شما دارد؟ روز گذشته آقای ابوترابی به شوخی گفت ظاهرا یا مشورت نیست یا مشورت از (باب شاوراهن، خالفواهن) با ما انجام می‌شود. به نظر من باید در این مسئله تجدیدنظر صورت گیرد.

وی افزود: معرفی وزیر حق رئیس‌جمهور است اما مجلس هم حق دارد مسیر خود را برای اطمینان خاطر طی کند.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس اظهار داشت: وزارت علوم، قوه فاکره دولت است و فردی باید سکان آن را در دست بگیرد که قوه عاقله دین و دانش را با هم داشته باشد و در این مسئله این موضوع باید توسط مجلس احراز شود و به نظر می‌رسد که این مسئله نیست.

جعفری خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعاتی که ما داریم فرزندان آقای آشتیانی یکی در اسپانیا،‌یکی در مالزی و دیگری در کانادا به سر می‌برند. بسیاری از افرادی که توسط رئیس جمهور معرفی می‌شوند افرادی هستند که خانواده‌های آنها دوست ندارند در این مملکت زندگی کنند.

وی افزود:‌اساتید و دانشجویان را نباید در مقابل مجلس قرار داد.مصاحبه‌هایی با رؤسای دانشگاه‌ها در حمایت از وزیر پیشنهادی صورت گرفته است تا اینگونه القا شود که گویا اساتید چیزی می‌خواهند و مجلس چیز دیگری را.

سخنگوی کمیسیون آموزش اظهار داشت: آقای رئیس‌جمهور شما به نماینده تشکل‌های دانشجویی به دلیل آنکه گفتید وقت نیست اجازه صحبت ندادید. چگونه است که در آنجا برای صحبت نماینده تشکل‌های دانشجویی وقت نیست و در اینجا برای گرفتن امضای 800 نفر از اساتید وقت هست.

جعفری خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد امسال 12 تا 19 هزار نفر دانشجو در مقطع دکتری جذب کرده و سرپرست وزارت علوم که این وزارتخانه را 10 سال به عقب بازگردانده از این امر حمایت می‌کند.در دانشگاه آزاد 500 هزار تکمیلات تحصیلی است. 10 هزار استادیار که اگر تقسیم شود به هر یک از آنها 50 دانشجو می‌رسد. رساله دکتری 20 واحد است. این چه کیفیتی است که شما برای دانشگاه می‌خواهید؟آیا وزیر پیشنهادی هم می‌خواهد همین سیاست را ادامه دهد؟

روحانی صحن مجلس را ترک کرد

حسن روحانی رئیس‌ جمهور که از صبح امروز برای دفاع از وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، دقایقی قبل پارلمان را ترک کرد.

هم‌اکنون اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در صحن علنی حضور دارد.

تعدادی از نمایندگان مجلس، روحانی را هنگام خروج از صحن علنی مشایعت کردند

نقوی حسینی در مخالفت با وزیر پیشنهادی: گویا وزارت علوم سهم حزب منحله مشارکت است/فتنه خط قرمز مجلس است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه اگر 20 نفر دیگر نیز با ویژگی‌های میلی منفرد، توفیقی و آشتیانی برای وزارت علوم معرفی شوند مجلس به آنها رأی اعتماد نمی‌دهد، گفت: گویا وزارت علوم سهم حزب منحله مشارکت شده است.

حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در مخالفت با دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم اظهار داشت: بنده به آقای رئیس‌ جمهور می‌گویم زمانی که دولت شما در آرایش سیاسی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان با اختلاف 250 هزار رأی موفق شد، خط بطلانی بر تفکر فتنه‌گران کشیده شد که نظام جمهوری اسلامی امانتدار آرای ملت است.

وی افزود: انتخابات اخیر ثابت کرد که پاک‌ترین نظام‌های سیاسی در انتخابات نظام جمهوری اسلامی است، چراکه حافظ 250 هزار تفاوت رأی بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خطاب به رئیس‌ جمهور تصریح کرد: با رأی‌ آوردن شما نمایندگان مجلس، کاندیدای ریاست جمهوری و جبهه اصولگرایی به شما تبریک گفتند و نشان دادند که برای منافع کشور پای شما می‌ایستند.

وی ادامه داد: همچنین بالاترین رأی اعتماد را برخی وزرای شما از مجلس اصولگرا اخذ کردند از جمله وزیر ارتباطات با 218 رأی، وزیر اطلاعات با 227 رأی، وزیر اقتصاد با 274 رأی، وزیر امور خارجه با 232 رأی، وزیر بهداشت با 260 رأی، وزیر نیرو با  272 رأی، وزیر کشور با 256 رأی و وزرای دیگر، این نشان می‌دهد بالاترین آمار رأی اعتماد در بین وزرا را این مجلس اصولگرا به کابینه شما داده است.

نقوی حسینی با بیان اینکه در وزارت علوم فقط سه نفر از وزرای معرفی شده از جانب شما (رئیس‌ جمهور) رأی نیاوردند، گفت: در همین خصوص هم افکار عمومی و هم مردم و هم دولتی‌ها اعتراف کردند که اسناد مستند در این خصوص وجود داشت و رای عدم اعتماد به جا بود.

این نماینده مجلس اضافه کرد: آقای رئیس‌ جمهور شما از چهار نفر برای وزارت علوم نام بردید اما ما از پنج نفر نام می‌بریم که شما برای وزارت علوم معرفی کردید، اولین آن آقای میلی منفرد بود، مقام معظم رهبری فرمودند که فتنه خط قرمز ماست، ما از این خط عبور نمی‌کنیم، اگر 20 نفر دیگر نیز معرفی شوند و ویژگی‌های میلی منفرد، توفیقی، فرجی دانا و دانش‌ آشتیانی را داشته باشند این مجلس به آنان رای نخواهد داد.

وی ادامه داد: بعد از آن آقای توفیقی سرپرستی وزارت علوم را برعهده گرفت. آیا توضیح دهیم این فرد کیست؟ وی در مدت سرپرستی‌اش در وزارت علوم چه کارها که نکرد؟ کسانی را سرپرست دانشگاه‌ها گذاشت که شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به آنان رای نداد. آیا مجلس با کسی غرضی داشت؟

نقوی حسینی با اشاره به معرفی شدن فرجی دانا و دادن رای اعتماد به وی گفت: با فرجی دانا نشست‌هایی برگزار شد و صحبت‌هایی انجام گرفت و وی قول داد و قبول کرد و گفت که ما اصلاح می‌کنیم اما نکرد. به او تذکر داده شد نه از طریق مجلس بلکه در شورای عالی انقلاب فرهنگی و از سوی مقامات مسئول اما تاثیری داده نشد.

وی افزود: در همین مجلس با اقدام رئیس مجلس جلسه مشترکی با فرجی دانا گذاشته شد و وی قول داد که اصلاح کند اما نکرد. چه کسانی به اینان اجازه اصلاح نمی‌دهند؟ چه حلقه‌ای در وزارت علوم حاکم است؟ چه کسانی وزارت علوم را در دست خود گرفته‌اند؟

نماینده مردم ورامین در ادامه سخنان خود در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم گفت: آقای رئیس‌جمهور شما می‌گویید در معرفی وزیر علوم تحت فشار نیستید پس چرا همه کسانی که معرفی می‌شوند از یک حلقه‌اند؟ آیا فرد معتدلی در بین جامعه دانشگاهی نیست؟ ما به عمل نگاه می‌کنیم.

نقوی حسینی با اشاره به عدم رای اعتماد مجلس به نیلی احمد‌آبادی خطاب به رئیس‌جمهور گفت: مجلس اعتقاد دارد شعارهای دولت شما باید حفظ شود. مردم به تدبیر، امید و اعتدال رای دادند اما تمامی افراد معرفی شده برای وزارت علوم بویی از اعتدال نبردند. همه این افراد معرفی‌شده برای وزارت علوم عضو شورای مرکزی حزب منحله مشارکت هستند. گویا وزارت علوم سهم حزب منحله مشارکت شده و شما نمی‌توانید از آن عبور کنید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: نمایندگان به دانش آشتیانی رای نخواهند داد و انتظار داریم که فردی خارج از این حلقه و چنبره برای وزارت علوم معرفی شود.

مطهری در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم: اصرار بر فتنه‌گر خواندن کسانی که از فتنه 88 تبری می‌جویند درست نیست/مجلس ناخودآگاه در جهت تقویت فتنه گام برمی‌دارد

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به سابقه جبهه و جنگ دانش آشتیانی، گفت: اصرار بر فتنه‌گر بودن افراد در حالی که خود از آن تبری می‌جویند، درست نیست.

علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز سه‌شنبه در جلسه رأی اعتماد به فخر‌الدین احمدی‌ دانش‌ آشتیانی به عنوان موافق اظهار داشت: مجلس ناخودآگاه در حال گام برداشتن در جهت تقویت فتنه سال 88 است.

وی افزود: وقتی افراد با سابقه درخشان را فتنه‌گر معرفی می‌کنیم، این سؤال ایجاد می‌شود که این چه فتنه‌ای است که شخصیت‌های با سابقه نظام همه در آن دخیل هستند.

وی با یادآوری سابقه جبهه و جنگ وزیر پیشنهادی علوم، گفت: خیلی از حرف‌های برخی نمایندگان به نفع موسوی و کروبی تمام می‌شود.

مطهری با تأکید بر لزوم زمینه‌سازی برای تعامل اصولگرایان و اصلاح‌طلبان معتدل برای تحقق شعار اعتدال تصریح کرد: البته دولت چندان در تحقق شعار خود موفق نبوده است.

وی از ضرورت نقد نمایندگان نسبت به خود سخن گفت و ادامه داد: اینکه بعضی از نمایندگان می‌گویند ما باید وزیر پیشنهادی را معرفی کنیم و دولت قبول کند، خلاف قانون اساسی است، همچنان که اصرار بر فتنه‌گر بودن گزینه‌های پیشنهادی در حالی که خود از آن تبری می‌جویند، درست نیست.

مطهری با تأکید بر اینکه نمایندگان باید بنیان کار خود را بر یک پایه و اساس محکم گذارند گفت‌: تا زمانی که حجت بر ما تمام نشده است نباید رأی مثبت یا منفی بدهیم.

وی با یادآوری سه مقطع ورود خود به عنوان طراح استیضاح وزیر کشور دولت سابق، وزیر کار دولت سابق و سؤال از رئیس‌جمهور به واسطه دلایلی چون دروغ و قانون‌ستیزی اظهار داشت: در ماجرای سؤال از رئیس‌جمهور سابق ایشان به صراحت اعلام می‌کرد که هر قانونی را که تشخیص بدهم با قانون اساسی منطبق نیست اجرا نمی‌کنم و این یعنی مجلس یک ساعت هم نباید به او اجازه ماندن در این پست بدهد چه آقای احمدی‌نژاد باشد چه آقای روحانی.

نماینده مردم تهران در مجلس روش بعضی نمایندگان در مورد گزینه‌های وزارت علوم را ناپسند عنوان کرد و با اشاره به اینکه نفس حساسیت‌ها بر روی وزارت علوم را قابل تقدیر می‌داند، گفت:‌ به جز بعضی نگرانی‌ها بر روی تساهل‌های اصلاح‌طلبان من سایر نگرانی‌ها را درست نمی‌دانم.

وی با یادآوری سوابق درخشان گزینه‌های قبلی وزارت علوم و وزیر استیضاح‌شده این وزارتخانه در دوران دفاع مقدس در مورد مسئله نقش‌آفرینی افراد در فتنه گفت: باید مشخص شود که چه کسانی زمینه فتنه را آفریده‌اند و بر اساس عدالت همه مورد رسیدگی قرار گیرد.

مطهری با بیان اینکه سه روز پس از انتخابات 88 در سیمای جمهوری اسلامی ایران حاضر شده و ضمن رد تقلب در آرا عنوان کرد که مبادی و مقدمات آرای آقای احمدی‌نژاد دچار خلأ است، گفت: مسئولان سیما به من گفتند از هرکس از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان دعوت می‌کنیم می‌گوید چون در مورد نتایج شک دارم گفت‌وگوی تلویزیونی انجام نمی‌دهم.

نماینده مردم تهران در مجلس، خاطرنشان کرد: حضور آقای دانش‌آشتیانی در جلسه تحصنی صورت گرفته است که پس از حمله به کوی دانشگاه بوده است که رهبر معظم انقلاب نیز درباره آن فرمودند دل انسان را خون می‌کند؛ این جلسه به دعوت وزیر وقت علوم و با حضور نماینده ولی فقیه برگزار شد تا دانشجویان اعتراض خود را به خیابان‌ها نبرند؛ البته آقای دانش‌آشتیانی در این جلسه یک جمله‌ای هم گفته است که نباید مطرح می‌شد.

وی با اشاره به سخنرانی‌های متعدد خود در دانشگاه‌ها در طول یک سال و نیم گذشته و شعارهای دانشجویان در حین این سخنرانی‌ها، گفت: شعار طبیعت دوران جوانی است؛ کاری نکنیم که خاطره بدی از مجلس نهم در اذهان بماند و این مجلس مانند مجلس ششم از نوع اصولگرا شود.

مطهری تصریح کرد: آقای دانش آشتیانی در زمان تحصن مجلس ششم اصلاً معاون وزیر نبوده است و پای هیچ بیانیه‌ای را هم امضاء نکرده و استعلام‌ها در مورد ایشان مثبت بوده است.

وی افزود: وزیر پیشنهادی علوم فتنه را محکوم می‌کند اما همه عوامل فتنه را، کاری نکنیم که برای ما طنز درست کنند که وزیر پیشنهادی علوم باید پس از فتنه به دنیا آمده باشد.

نماینده مردم تهران به سابقه آشنایی خود با دانش آشتیانی در دبیرستان علوی اشاهر کرد و با یادآوری تلمذ وی در محضر شهید رجایی، اداره دبیرستان مفید با تقدیم 65 شهید در دفاع مقدس و 16 سال خدمت او در وزارت علوم، گفت:‌ آقای دانش آشتیانی پیش از آنکه به آقای معین منسوب باشد به آقای دکتر فرهادی منسوب است و از سال 64 و در دوره وزارت ایشان معاون وزیر علوم شد.

مطهری دانش آشتیانی را نقطه اتصال آموزش عالی با دفاع مقدس خواند و بیان داشت: رتبه خوب علمی تجربه مدیریتی و مجری طرح‌های دانشگاه و اجرای طرح‌های دانشگاه‌ها در جبهه‌های جنگ از جمله امتیازات ایشان است. بعلاوه ایشان تدوین‌کننده مقررات برای دانشجویان شاهد و ایثارگر بوده است.

وی به تجاری کردن علم و اسلامی کردن دانشگاه‌ها به عنوان دو محور برنامه‌های دانش آشتیانی اشاره کرد و ادامه داد: ایشان عضو شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها بوده است و به تهذیب اخلاقی دانشگاهیان توجه دارد و آن نگرانی که در مورد تساهل فرهنگی اصلاح‌طلبان وجود دارد در مورد ایشان نیست چرا که ایشان مخالف برگزاری اردوهای مختلط است.

نماینده مردم تهران در مجلس تیپ شخصیتی دانش آشتیانی را متفاوت با امسال میلی‌منفر خواند و گفت:‌ ایشان زمانی که حزب مشارکت قانونی بوده است در آن عضو غیرمؤثر بوده، و نمی‌توان در این مورد گفت که ایشان عضو حزب منحله است چرا که مانند این است که بگوییم هرکس عضو حزب جمهوری اسلامی بوده چون بعداً امام فرمودند این حزب منحل شود پس او هم عضو حزب غیرقانونی بوده است.

زاکانی در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم: دانش‌آشتیانی از گردانندگان فتنه 88 بوده است/سپردن مدیریت آموزش عالی به عناصر افراطی خلاف مصالح کشور است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سپردن مدیریت آموزش عالی به عناصر افراطی خلاف مصالح کشور است، گفت: دانش‌آشتیانی از گردانندگان فتنه 88 بوده و تا به امروز هم نیش قلم و بیان وی ادامه دارد.

علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه رأی اعتماد به فخرالدین احمد دانش‌آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در صحن علنی مجلس اظهار داشت: امید داشتم که در زمان صحبت‌هایم رئیس‌ جمهور حضور داشته باشد، ولی این توفیق نصیب نشد.

وی افزود: شرایط کشور خطیر است، ما در اوضاع بهانه‌جویی به سر می‌بریم که نظام سلطه به واسطه بهانه‌های مختلف اموری را به کشور ما تحمیل می‌کند، امروز دولت و نظام در میان بهانه‌جویی‌های آمریکا قرار گرفته‌اند، منطقه به واسطه اقدامات آمریکا در آتش می‌سوزد و مشکلات اقتصادی در کشور ما وجود دارد که عده‌ای نیز به دنبال بهانه‌جویی هستند.

نماینده تهران با بیان اینکه دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی نیاز به آرامش دارد، گفت: سپردن مدیریت آموزش عالی به فعالان فتنه 88 و عناصر افراطی برخلاف مصالح کشور است.

زاکانی بیان داشت: مجلس با انقلاب، امام، شهیدان پیوند ناگسستنی دارد، مجلس مطیع رهبری و نوکر ملت و برآورده از اکثریت ملت است، مجلس برخواسته از 9 دی 88 است.

نماینده تهران خطاب به رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: آقای روحانی شما که 20 سال عضو خانواده مجلس بودید چرا پیام منطقی مجلس را در صیانت از ملت نادیده می‌گیرید؟ از تابستان 92 تا پاییز 93، 5 نفر را برای پذیرفتن کرسی وزارت علوم به مجلس معرفی کردید که همه جزو جریان افراطی بوده و به نوعی با فتنه 88 پیوستگی داشتند، اصرار به سپردن دانشگاه به دست جریان خاص تعجب‌آور نیست؟ تقاضای مجلس تقاضای نادرستی است؟ حل مشکل منطقی مجلس کار دشواری است؟ نمایندگان وقتی جواب این سوالات را نمی‌گیرند یک برداشت واقعی دارند و آن این است که دست‌هایی پشت پرده وجود دارد.

زاکانی با بیان اینکه امروز دولت در موضوع هسته‌ای در وضعیت حساسی قرار دارد و کشور نیازمند همبستگی و همیاری برای دفاع از حقوق ملی است، تصریح کرد: رئیس‌جمهور با کنایه به ما گفت «و ما ادراک ماالبورسیه» پاسخ این صحبت را این گونه می‌دهیم که «و ما ادراک ماالفتنه».

نماینده مردم تهران اضافه کرد: تا امروز هر کس برای وزارت علوم به ما معرفی شد در فتنه مشارکت داشت، امروز هم که دانش آشتیانی معرفی شده است به اعتقاد بنده و با توجه به استنادات از عوامل گرداننده فتنه 88 است که البته این موضوع راستگویی دولت را می‌رساند که گفت: اگر 10 نفر را هم رد کنید هر بار در همین مسیر معرفی می‌کنیم  بر این جریان تأکید داریم.

وی اضافه کرد: روحانی گفت دانش آشتیانی به دنبال علم و فناوری و دوری از سیاست است و اهل تنازع با مجلس نیست ولی ما نمی‌توانیم گذشته روشن دانش را نادیده بگیریم، ن می‌توانیم به وعده های شما توجه داشته و پیش خدا رفع مسئولیت کنیم در حالی که گذشته دانش آشتیانی برای ما روشن است.

زاکانی بیان کرد: می‌گویند دانش آشتیانی از رزمندگان دفاع مقدس است، سال 67 امام در دوم آذرماه فرمودند بسیج دانشجویی ضروری‌ترین تشکل است و دانش در کتاب تاریخ شفاهی آموزش عالی در دوره معین گفته است که ما نگذاشتیم بسیج به داخل دانشگاه بیاید، حتی در سال 68 افتخار دانش این است که با وجود تأکید بسیار افراد که پیام امام را روشن می‌دانستند وی می‌گوید ما ایستادیم تا بسیج به خارج دانشگاه برود.

نماینده تهران ادامه داد: دانش‌آشتیانی از موسسان حزب مشارکت است، بیانیه‌های مختلف را امضا کرده‌ است و اسناد آن نیز موجود است، مجلس ششم تحصن شد و من از علی مطهری تعجب می‌کنم که می‌خواهد مجلس نهم را با ششم مقایسه کند، مجلس ششم برای جلوگیری از امر منطقی و قانونی انتخابات تحصن شد، 119 نفر از اساتید 7 بهمن ماه سال 82 بیانیه رسمی دادند و به نفع تحصن‌کنندگان روزه سیاسی گرفتند که دانش‌آشتیانی نیز جزو این افراد بود و در آن بیانیه تحصن نمایندگان را نقطه عطف پیشرفت کشور دانستند.

وی اضافه کرد: جبهه مشارکت شرکت در انتخابات مجلس هفتم را مفید ندانست و دانش‌آشتیانی عضو و موسس همین جبهه منحله است که به آن روزها نیز بسنده نکرده و نیش قلم و بیان وی تا امروز هم ادامه دارد.

زاکانی بیان داشت: در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت 128 نفر از اساتید دو روز قبل از استیضاح فرجی‌دانا بیانیه‌ای امضا کرده و ذکر کردند که مجلس با کارشکنی‌ سهم‌خواهی می‌کند، آقای رئیس‌جمهور! ما از چه کسی سهم‌خواهی کرده‌ایم؟ کسانی که سهم خواهی می‌کنند را به مردم معرفی کنید.

نماینده تهران اضافه کرد: ممکن است دانش‌آشتیانی بگوید من نمی دانستم چه نامه‌ای را امضا کردم، حداقل تا امروز آن را تکذیب می‌کرد، چرا امروز که نیاز به رأی است از چند روز گذشته همه وزرا به مجلس وعده می‌دهند، وعده به مجلس درست نیست. نمایندگان به واسطه وعده از حقوق ملت نمی‌گذرند، ما به دنبال تعامل دولت و مجلس هستیم.

وی در ادامه با پخش فیلمی از حضور دانش آشتیانی در فتنه 88 گفت: میلی‌ منفرد را به واسطه حضور در تحصن دانشگاه امیرکبیر رأی اعتماد ندادیم، دانش آشتیانی مربوط به دانشگاه امیرکبیر نیست ولی از دانشگاه دیگر به این دانشگاه آمده و در تحصن شرکت کرده است و حالا تکذیب می‌کند که در فتنه 88 حضور داشته ولی نه تنها حضور داشته بلکه از گردانندگان فتنه بوده است.

وی افزود: آقای صالحی که در آن زمان ریاست دانشگاه علم و صنعت را به عهده داشت، بعد از صحبت آقای دانش‌آشتیانی در تحصن گفت که نه تنها که ما در اینجا نشسته‌ایم اعتراض داریم بلکه باید تلاش کنیم تا همه اساتید، کشور در پیش بگیریم و معترض شویم.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: آقای دانش‌آشتیانی شما حضور خود را تکذیب می‌کنید از چندی پیش رسانه‌های خارجی و ضدانقلاب کسانی که می‌خواهند فیلمی نشان دهند در حقیقت این افراد کسانی هستند که فیلم را به نوعی مونتاژ کردند.

زاکانی خاطرنشان کرد: حضور آقای دانش‌آشتیانی در جمع شعاردهندگان که فیلم آن در زمان آقای میلی‌ منفرد منتشر شد کتمان بحث فتنه را برملا می‌کند.آقای صدیقی معاون دانشجویی حال حاضر وزارت علوم و آقای غلامی مدیرکل بورس فعلی این وزارتخانه در کنار آقای دانش‌آشتیانی بودند.

وی افزود: بورس برای چه مطرح شد ما صحبتی از بورس نیاورده بودیم، موضوع بورس برای این مطرح شد تا ما را منفعل کند.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس اظهار داشت: همه آنچه را که آقای مطهری برای اعتراضات خود در مجلس قبل و این مجلس در مورد دولت گذشته بیان می‌کرد گوشه‌ای از اتفاقاتی است که در فتنه رخ داد، من تعجب می‌کنم که چرا وی چشم خود را بر واقعیت‌ها می‌بندد، موضوع کاملا شفاف است، قانون شکنی، تهمت زدن به نظام و همراهی کردن با بیگانگان قابل پذیرش نیست.

زاکانی خاطرنشان کرد: امروز کشور نیاز به آرامش دارد آقای رئیس‌ جمهور گفت که ما باید تنور را گرم کنیم و نانی به مردم بدهیم، آقای رئیس‌ جمهور با شرایطی که ایجاد شده نه تنور گرم می‌شود بلکه در جامعه آتشی برافروخته خواهد شد که تمام منافع ملی شرایط کشور را به باد خواهد داد.

وی افزود: ما تا امروز به حواشی می‌پرداختیم به اعتقاد من آقای دانش‌آشتیانی از عناصر محوری است و از کسانی است که در حقیقت در مسیر شکل‌گیری این تفکر نقش محوری داشته است.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: آقای دانش‌آشتیانی به مدت 20 سال مدیرعامل مدارس مفید بوده است. تهران 3هزار مدرسه دارد تنها مدرسه‌ای که مدیر آن در زمان فتنه دستگیر شد مدیر مدرسه مفید بود و تنها مدرسه‌ای هم که روز قدس از مدرسه راهپیمایی به راه انداخت تا شعار نه غزه نه لبنان را سر دهند مدرسه مفید به مسئولیت و مدیریت آقای دانش‌آشتیانی بود.

پخش فیلم حضور دانش‌آشتیانی در تحصن دانشگاه امیر‌کبیر در فتنه سال 88

در جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم فیلمی از حضور فخر‌الدین احمدی دانش‌آشتیانی در تحصن دانشگاه امیر‌کبیر در سال 88 به نمایش درآمد.

علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم سخن می‌گفت خواستار عدم رای مثبت نمایندگان به دانش‌‌آشتیانی شد. در حین سخنان زاکانی فیلمی از حضور فخر‌الدین احمدی دانش‌آشتیانی در تحصن دانشگاه امیرکبیر در فتنه سال 88 به نمایش در آمد.

در ابتدای این فیم اظهارات مقام معظم رهبری پیرامون لزوم پرداختن به علم و دانش در دانشگاه‌ها به بازدید وکلای ملت گذاشته شد.

در ادامه این فیلم تصاویری پخش شد که طبق زیرنویش فیلم حضور وزیر پیشنهادی علوم در میان فتنه‌گران در سال 88 در تحصن دانشگاه امیر‌کبیر و به تعطیلی کشاندن کلاس‌ها را نشان می‌داد.

زاکانی در هنگام پخش این فیلم در بیان توضیحاتی با بیان اینکه آقای دانش‌آشتیانی متعلق به دانشگاه امیرکبیر نیست و از دانشگاه دیگری به این دانشگاه آمده است، خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی حضور در فتنه را تکذیب می‌کند اما این فیلم نشان می‌دهد آقای دانش آشتیانی نه تنها در این تحصن شرکت کرده بلکه گرداننده آن نیز بوده است.

تابش در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم: عدم رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی اختلاف مجلس و دولت را به جامعه تلقین می‌کند

نماینده اردکان در مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم گفت: عدم رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی اختلاف مجلس و دولت جنگ قدرت و ناکارآمدی نظام را به جامعه تلقین می‌کند که این گناهی نابخشودنی است.

محمد‌رضا تابش نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه) خانه ملت در سخنانی در موافقت با دانش‌آشتیانی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: امروز در شرایط تعیین‌کننده‌ای قرار داریم، امروز خانواده انقلاب باید دست در دست هم برای ساختن کشور و گشودن گره‌ای از امور پیش رو، با یکدیگر همراه و هم‌رای شوند.

وی افزود: اکنون دانشگاهیان و دانشگاه‌ها به نقش بی‌بدیل و بی‌نظیری در پی افکندن انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن داشتند، چشم به تصمیم ما دوخته‌اند تا چگونه ما نمایندگان مجلس دولت را در این شرایط خطیر و حساس یاری می‌کنیم.

تابش خاطرنشان کرد: دغدغه‌های رئیس‌جمهور در روز تنفیذ را به یاد آورید که جهت‌گیری دولت را حل مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم عنوان کرد، رئیس‌ جمهور از همه استمداد طلبید که بگذارید شایستگان به ملت خدمت کنند، بیایید امروز آموزه‌های دینی و قرآنی را الگوی راه خویش قرار دهیم چرا که مردم تشنه خدمات صادقانه و خالصانه هستند.

نماینده اردکان در مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: مردم انتظار حل مشکلاتشان را از مجموعه حاکمیت دارند، بداخلاقی‌ها، ناهماهنگی‌ها و ناکارآمدی‌ها را برنمی‌تابند، نمی‌دانم ما در چه فضایی سیر می‌کنیم، گاهی اتفاقاتی در جامعه می‌افتد که برای ما هشدار‌دهنده است، دوستان توجه کنند که ما بنا به فرموده مقام معظم رهبری، باید ریل‌گذاری کنیم تا دولت بتواند کار خودش را به خوبی انجام دهد.

تابش یادآور شد: عدم رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی برای تصدی سکان وزارت علوم و عزل دیگری، چه پیامی را به جامعه منتقل می‌کند؟ مبادا اختلاف مجلس و دولت جنگ قدرت و ناکارآمدی نظام را به جامعه تلقین کند که این گناهی بس نابخشودنی است، در نظامی که مردم برای آن خون دادند، از جان و مال خود گذشتند و کار را امروز به دست ما سپردند، اگر ما نتوانیم سر کوچکترین مسائل تعامل و همراهی داشته باشیم درست نیست.

وی با بیان اینکه مردم از ما حکومت‌داری می‌خواهند، تأکید کرد: مجلس و دولت باید در سایه تعامل، همدلی و وحدت، ید واحده شوند، اجازه ندهیم اختلافات سیاسی منجر به شکاف عمیق بین ما و نیروهای دلبسته به انقلاب اسلامی شود، جمعی از این وفاداران به نظام و انقلاب را متهم می‌کنیم و راه را برای ادامه خدمات آنها سلب می‌کنیم که این امر سیل مهاجرت نخبگان را رقم می‌زند، گفته می‌شود 150 میلیارد دلار سالانه هزینه مهاجرت نخبگان از کشور است.

وی افزود: فرزند حسین شریعتمداری و سردار نقدی در مدرسه ما بوده است، ما جناحی عمل نکردیم، مدرسه که نباید جناحی عمل کند، چرا این مسائل را مطرح می‌کنید؟ حداقل فقط مرا خراب کنید نه یک جامعه آموزشی.

دانش آشتیانی ادامه داد: من فرزند انقلابم، تمام تهمت‌ها را در راه نظام به جان می‌خرم و ابایی از تهمت‌ها ندارم، مگر نمی‌دانستم این تهمت‌ها در راه است پس چرا پذیرفتم؟ دیدم نظام در خطر است، کشمکش دولت و مجلس به مشکل ملی تبدیل می‌شود، به این دلیل پذیرفتم و از شما نمایندگان درخواست دارم اگر بخواهید دانشگاهی آرام داشته باشید و دانشگاهی طرفدار نظام با تولید ثروت برای کشور داشته باشید به من رای دهید.

نخل ابراهیمی در موافقت با وزیر پیشنهادی: دانش آشتیانی قول داده که دانشگاه عرصه گروه‌های سیاسی نباشد

نماینده میناب با بیان اینکه انتظار داشتیم رئیس جمهور برای تصدی وزارت علوم، فردی را معرفی کند که شبهه نداشته باشد، گفت: وزیر پیشنهادی قول داده که دانشگاه عرصه تاخت و تاز گروه‌های سیاسی نباشد و رونق علمی در این محیط ایجاد شود.

عبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی نماینده مردم میناب در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه پارلمان، در موافقت با فخرالدین احمدی دانش آشتیانی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم اظهار داشت: وزارت علوم در 17 ماه اخیر بلاتکلیف بوده و در شرایط کنونی 4.5 میلیون دانشجو و تمام اساتید دانشگاه‌ها منتظر تصمیم دولت و مجلس هستند.

وی با تأکید بر اینکه امروز کشور در شرایط ویژه‌ای قرار دارد، خاطرنشان کرد: همگان باید به مقوله آرامش توجه ویژه‌ای داشته باشند.

نماینده میناب با بیان اینکه همگان به خصوص نمایندگان مجلس دغدغه‌های بسیاری در حوزه علوم دارند، خاطرنشان کرد: فضای دانشگاه‌ها مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش کشور محسوب می‌شود و قطعا نباید این محیط دچار حواشی شود.

نخل ابراهیمی تصریح کرد: وزیر پیشنهادی علوم در نشست‌های اخیرش درباره موضوعات مطرح شده مبنی بر حضور در فتنه 88 گفت که وقتی رهبر معظم انقلاب در این رابطه موضع‌گیری کردند من از این فرامین تبعیت کردم و در آن زمان به دنبال مسائل سیاسی نرفتم، وزیر پیشنهادی همچنین گفت، قول می‌دهم که دانشگاه عرصه تاخت و تاز گروه‌های سیاسی نباشد و رونق علمی در این محیط ایجاد شود.

وی همچنین پیرامون یکی از مسائل مطرح شده درباره وزیر پیشنهادی علوم ادامه داد: وزیر پیشنهادی علوم درباره امضاها هم گفته، من بیانیه را امضا نکردم و قول می‌دهم علاوه بر توسعه دانشگاه‌ها توجه ویژه‌ای برای به کارگیری نیروهای مومن و علمی داشته باشم.

این نماینده مردم در خانه ملت در همین زمینه با بیان اینکه ‌یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری توجه به اقتدار علمی،‌ رشد علمی و توجه به دانشگاه‌ها است، ادامه داد: دیگر انتظار داشتیم که رئیس جمهور برای تصدی وزارت علوم، فردی را معرفی کند که شبهه نداشته باشد ولی اکنون ما به دولت،‌ رئیس جمهور و وزیر پیشنهادی علوم که سابقه حضور در جبهه و خدمات قابل توجه در حوزه علوم دارد، ‌اعتماد می‌کنیم.

زاکانی در تذکری آیین‌نامه‌ای: سند عضو هیأت موسس بودن دانش آشتیانی در حزب مشارکت موجود است

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: سند عضو هیأت موسس بودن دانش آشتیانی در حزب مشارکت موجود است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علیرضا زاکانی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 27 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری با استناد به ماده 79 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمام اظهاراتش از روی سند بود گفت: دانش آشتیانی مطرح کرد که عضو هیأت موسس حزب مشارکت نبوده در حالی که برگه عضویت وی با دست خط دانش آشتیانی هم اکنون در دست من است و سایر موارد ذکر شده نیز با سند بوده است.

دانش‌آشتیانی: حضور فعالی در جبهه مشارکت نداشتم/من خود یک بسیجی‌ام

وزیر پیشنهادی علوم گفت: من موسس حزب مشارکت نبودم اما بله در جبهه مشارکت و در آن ایام حضور داشتم اما حضورم حضور فعالی نبود.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس فخرالدین احمدی‌دانش‌آشتیانی گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت علوم درجلسه رأی اعتماد مجلس ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام سجاد (ع) گفت: از روحانی به خاطر توجه خاص به توسعه علمی کشور و حسن اعتماد به بنده در معرفی به عنوان وزیر علوم تشکر می‌کنم.

وی افزود: فکر می‌کنم مسئله همه ما ضرورت اهتمام به توسعه علمی کشور است چون توسعه علمی کشور شرط لازم برای توسعه همه جانبه کشور است.

وی با اشاره به چالش‌هایی که در آموزش عالی وجود دارد، گفت: ما در رابطه با ارتقای کیفیت، کارآمدی نظام آموزش عالی در رابطه با علم در جامعه توانمندی‌های خروجی دانشگاه باید فعالیت کنیم و برنامه داشته باشیم، در رابطه با ارتباط دانشگاه و صنعت باید برنامه داشته باشیم. باید این نگاه منطقه‌ای حاکم باشد و به فکر منافع مالی دانشگاه‌ها باشیم.

وی افزود:‌ کیفی‌سازی برنامه‌های آموزش عالی، تحقیقات و فناوری از اولویت برنامه‌های من است و همچنین حفظ فضای سالم فرهنگی در دانشگاه، مشارکت در توسعه اقتصادی، توجه به اقتصاد دانش‌بنیان، توسعه ارتباط بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، توجه به علوم انسانی و نقش آن بر توسعه از اولویت‌های دیگری است که به آن خواهم پرداخت.

آشتیانی با بیان اینکه دانشگاه از سه حوزه علم، دین و جامعه برخوردار است، افزود: در روزهای کنونی گسستگی بین علم و دین و جامعه وجود دارد. فعالیت‌های علمی تلفیقی با رفتارهای دینی باید داشته باشد نه چیز جدایی از فعالیت‌های آموزشی.

وی ادامه داد: برنامه‌ها باید طوری تنظیم شود که منجر به کاربرد در جامعه شده و نیازهای جامعه را برطرف کند.

آشتیانی تصریح کرد: چون من در گذشته کارهایی را در این راستا انجام داده‌ام مطمئنم می‌توانم با همکاری نمایندگان محترم، دانشگاه و مراکز پژوهشی را به نقطه‌ای که اقتدار علمی منجر به اقتدار نظام شود و دانشگاه را به نقطه‌ای که تولید ثروت کند برسانیم.

وی ادامه داد: بایددانشگاهی داشته باشیم که در اقتصاد کشور کمک کنیم. من سعی دارم دانشگاه را در مسیری قرار دهم که به دانشگاه کارآفرین تبدیل شود.

دانش آشتیانی با اشاره به 5.5 میلیون دانش آموخته دانشگاه‌ها که باید وارد بازار کار شوند، اظهار داشت:می‌توان با برنامه‌ریزی‌های درست فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها را به کار گیریم.

وزیر پیشنهادی با اشاره به اقداماتش در دوران جنگ گفت: نمی‌دانم با چه زبانی بگویم این کسی که این اقدامات را در دوران جنگ انجام داده، می‌تواند مخالف بسیج باشد؟ من خود یک بسیجی‌ام و دست همه بسیجیان را می‌بوسم.

آشتیانی در ادامه سخنان خود گفت: ما اگر بخواهیم یک فارغ‌التحصیل دانشگاهی را در صنعت مشغول به کار کنیم باید 400 میلیون تومان برای او هزینه کنیم. حال اگر بخواهیم در بخش ITC فارغ‌التحصیلان را به کار گیریم باید 150 میلیون تومان برای زیرساخت‌های آن هزینه کنیم اما در پارک‌های علم و فناوری با یک دهم هزینه این بخش‌ها می‌توانیم فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را به کار گیریم.

وی تصریح کرد: ما مطمئن هستیم اگر فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها به پارک‌های علم و فناوری وارد شوند تولید ثروت کشور به مراتب بیشتر از بخش صنعت خواهد بود. همین است که مقام معظم رهبری در سند توسعه علمی می‌گویند باید دانشگاه‌ها و کشور 50 درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص دهند.

وزیر پیشنهادی علوم خاطرنشان کرد: من عزم راسخ برای انجام این برنامه دارم و شما نیز نسبت به سابقه مدیریتی من اطلاع کافی دارید از اینکه می‌توانم امری را که بخواهم انجام دهم.

دانش‌آشتیانی با اشاره به اقداماتش در دورانی که در وزارت علوم مسئولیت داشت گفت: من زمانی که در وزارت علوم بودم دانشگاه‌ها مشکل خوابگاه دانشجویی داشتند. من با ساخت یک میلیون متر مربع ساختمان دانشگاه‌های دانشجویی مشکل کشور را در این زمینه برطرف کردم.

وی ادامه داد: پس از جنگ نیز به دلیل فرسوده بودن آزمایشگاه‌ها و نیاز کشور در توسعه مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیاز به تجهیزات آزمایشی وجود داشت و من از طریق سهمیه‌های ارزی و تعامل با مجلس که اکثرا نتیجه می‌گرفتم، 40 میلیون دلار در آن مقطع برای تجهیزات دانشگاهی توانستم بگیرم.

دانش‌آشتیانی با بیان اینکه اجرایی شدن برنامه من نیاز به بستری آماده دارد گفت: اگر دانشگاه محیط آرام و بانشاطی نباشد و بخواهد در آن حاشیه‌های سیاسی و جناح‌بندی‌های سیاسی وجود داشته باشد و یا دانشگاه تبدیل به باشگاه سیاسی شود این برنامه محقق نخواهد شد.

گزینه پیشنهادی وزارت علوم خاطرنشان کرد: جدای از دغدغه شما نمایندگان اجرای برنامه‌های من نیز دانشگاهی عاری از حواشی می‌طلبد. زمانی رسیده که باید همه بسیج علمی شوند و از ظرفیت دانشگاهیان استفاده شود و دانشگاه و وزارت علوم به وزارتخانه‌ای تبدیل شود که تولید ثروت کند.

وی در خصوص اقداماتش در دوران جنگ گفت: من در تمام دوران کاری 40 ساله‌ام همیشه سرباز این نظام بوده‌ام. من فرزند انقلابم و از زمان پیروزی انقلاب کارم را در سپاه شروع کرده‌ام و در سپاه نیز توجه خاصی به مسئله جنگ داشته‌ام.

دانش‌آشتیانی تصریح کرد: من کسی بودم که دانشگاه را به جنگ بردم نه تنها دانشجو را به جبهه بردم بلکه در جبهه نیز برای دانشجویان کلاس برگزار کردم، البته در کنار آن آئین‌نامه‌های آموزشی‌ای را که دانشجویان را به خاطر حضور در جبهه با مشکل روبرو می‌کرد تغییر دادم.

گزینه پیشنهادی وزارت علوم در ادامه سخنان خود گفت: بعد از جنگ رزمندگانی که به دلیل حضور در جبهه از عدالت آموزشی برخوردار نبودند را وارد دانشگاه کردم و برای بالا بردن کیفیت علمی آنان ردیف بودجه تقویت بودجه رزمندگان را گذاشتم.

وی افزود: من خودم بسیجی‌ام و دست همه بسیجی‌ها را می‌بوسم اما باید دید که چه کسی خدمتگزار بسیج است. چه فردی و با چه روشی به بسیج خدمت می‌کند.

 وزیر پیشنهادی علوم اظهار داشت: منظور فرمان امام برای بسیج، بسیج علمی و فرهنگی بود. منظور و هدف امام این بود که جنگ تمام شده و برای خودکفایی کشور باید بسیج شویم و باید توان تربیت متخصصین را داشته و به خوداتکایی در علم برسیم.

 دانش‌آشتیانی خاطرنشان کرد: در آن مقطع دفتر بسیجی در دانشگاه وجود نداشت که من آن را از دانشگاه خارج کرده باشم. بحث در این بود که در مراکز مختلف پایگاه‌های بسیج داشتیم و تصوری که از این پایگاه‌های بسیج در آن مقطع وجود داشت حفظ شهر و منطقه بود.

 وی ادامه داد: من عنوان کردم که اگر پایگاه بسیج در داخل دانشگاه مستقر شود اعتبار بسیج لطمه می‌بیند نه اینکه من مخالف بسیج باشم و برای اینکه ممکن بود تقابلی رخ دهد من این پیشنهاد را ارائه کردم.

 وزیر پیشنهادی علوم گفت: این موضوع دستور من نبود. موضوع در قالب دو نگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد و این شورا مصوب کرد که در شرایط کنونی صلاح نیست تا پایگاه‌های بسیج در دانشگاه مستقر باشد و ما هم آن را اجرا کردیم.

 دانش آشتیانی اظهار داشت: امروز من نه تنها با بسیج دانشجویی مخالفتی ندارم حتی نهایت همکاری را به عنوان یک نهاد درون دانشگاه در جهت توسعه علمی با آن خواهم داشت.

وی افزود: عنوان می‌شود که من در یک حلقه هستم. من شخصیت مستقلی هستم و عملکرد من این موضوع را ثابت می‌کند. من در زمان آقای فرهادی وارد وزارت علوم شدم و در حلقه دیگران نبودم و به دلیل عملکردی که در دوره بعدی داشتم وزیر بعدی من را برای همکاری انتخاب کرد که من در اولین جلسه با حضور خودم در وزارت علوم مخالفت کردم.

 وزیر پیشنهادی علوم اظهار داشت: من در مصاحبه‌های خود گفتم که در صورتی که وارد وزارتخانه شوم نیروهای جدید را به کار می‌گیرم به این خاطر که برنامه من برنامه دیگری است و لذا چنین وصله‌هایی به هیچ عنوان به من نمی‌چسبد.

 دانش‌آشتیانی خاطرنشان کرد: من موسس حزب مشارکت نبودم اما بله در جبهه مشارکت و در آن ایام حضور داشتم اما حضورم حضور فعالی نبود.به روزنامه‌های آن زمان مراجعه کنید ببینید که آیا مصاحبه‌ای از من در جراید آن زمان وجود دارد یا نه که لطمه‌ای به نظام داشته باشد.

 وی با اشاره به تحصن نمایندگان افزود: من در زمان تحصن نمایندگان معاون نبودم. من نامه‌ای را در این رابطه امضا نکردم. من فقط نامه‌ای را در ارتباط با آقای فرجی‌دانا امضا کردم. اما در آن نامه از مطالبی که عنوان می‌شود چیزی ندیدم.در آن نامه آمده بود با تعامل با نمایندگان منصف، معتدل و فهیم مجلس شورای اسلامی این طرح را ناکام بگذارید. یعنی ما نامه نوشتیم که دولت با تعامل و همکاری با مجلس اجازه ندهد که استیضاح آقای فرجی‌دانا انجام شود.

 وزیر پیشنهادی علوم اظهار داشت: هیچ مدیری از مدرسه مفید دستگیر نشده. شما می‌دانید چه کسانی در آن مدرسه بودند؟ فرزند شخص آقای زاهدی در آن مدرسه تحصیل می‌کرد.

وی افزود: من خودم بسیجی‌ام و دست همه بسیجی‌ها را می‌بوسم اما باید دید که چه کسی خدمتگزار بسیج است. چه فردی و با چه روشی به بسیج خدمت می‌کند.

وزیر پیشنهادی علوم اظهار داشت: منظور فرمان امام برای بسیج، بسیج علمی و فرهنگی بود. منظور و هدف امام این بود که جنگ تمام شده و برای خودکفایی کشور باید بسیج شویم و باید توان تربیت متخصصین را داشته و به خوداتکایی در علم برسیم.

دانش‌آشتیانی خاطرنشان کرد: در آن مقطع دفتر بسیجی در دانشگاه وجود نداشت که من آن را از دانشگاه خارج کرده باشم. بحث در این بود که در مراکز مختلف پایگاه‌های بسیج داشتیم و تصوری که از این پایگاه‌های بسیج در آن مقطع وجود داشت حفظ شهر و منطقه بود.

وی ادامه داد: من عنوان کردم که اگر پایگاه بسیج در داخل دانشگاه مستقر شود اعتبار بسیج لطمه می‌بیند نه اینکه من مخالف بسیج باشم و برای اینکه ممکن بود تقابلی رخ دهد من این پیشنهاد را ارائه کردم.

وزیر پیشنهادی علوم گفت: این موضوع دستور من نبود. موضوع در قالب دو نگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد و این شورا مصوب کرد که در شرایط کنونی صلاح نیست تا پایگاه‌های بسیج در دانشگاه مستقر باشد و ما هم آن را اجرا کردیم.

دانش آشتیانی اظهار داشت: امروز من نه تنها با بسیج دانشجویی مخالفتی ندارم حتی نهایت همکاری را به عنوان یک نهاد درون دانشگاه در جهت توسعه علمی با آن خواهم داشت.

وی افزود: عنوان می‌شود که من در یک حلقه هستم. من شخصیت مستقلی هستم و عملکرد من این موضوع را ثابت می‌کند. من در زمان آقای فرهادی وارد وزارت علوم شدم و در حلقه دیگران نبودم و به دلیل عملکردی که در دوره بعدی داشتم وزیر بعدی من را برای همکاری انتخاب کرد که من در اولین جلسه با حضور خودم در وزارت علوم مخالفت کردم.

وزیر پیشنهادی علوم اظهار داشت: من در مصاحبه‌های خود گفتم که در صورتی که وارد وزارتخانه شوم نیروهای جدید را به کار می‌گیرم به این خاطر که برنامه من برنامه دیگری است و لذا چنین وصله‌هایی به هیچ عنوان به من نمی‌چسبد.

دانش‌آشتیانی خاطرنشان کرد: من موسس حزب مشارکت نبودم اما بله در جبهه مشارکت و در آن ایام حضور داشتم اما حضورم حضور فعالی نبود.به روزنامه‌های آن زمان مراجعه کنید ببینید که آیا مصاحبه‌ای از من در جراید آن زمان وجود دارد یا نه که لطمه‌ای به نظام داشته باشد.

وی با اشاره به تحصن نمایندگان افزود: من در زمان تحصن نمایندگان معاون نبودم. من نامه‌ای را در این رابطه امضا نکردم. من فقط نامه‌ای را در ارتباط با آقای فرجی‌دانا امضا کردم. اما در آن نامه از مطالبی که عنوان می‌شود چیزی ندیدم.در آن نامه آمده بود با تعامل با نمایندگان منصف، معتدل و فهیم مجلس شورای اسلامی این طرح را ناکام بگذارید. یعنی ما نامه نوشتیم که دولت با تعامل و همکاری با مجلس اجازه ندهد که استیضاح آقای فرجی‌دانا انجام شود.

وزیر پیشنهادی علوم اظهار داشت: هیچ مدیری از مدرسه مفید دستگیر نشده. شما می‌دانید چه کسانی در آن مدرسه بودند؟ فرزند شخص آقای زاهدی در آن مدرسه تحصیل می‌کرد.

با 171 رأی مخالف نمایندگان

«دانش‌آشتیانی» هم از راهیابی به «دانشگاه» بازماند/شهرک غرب همچنان بدون وزیر

نمایندگان مجلس با 171 رأی مخالف به چهارمین وزیر پیشنهادی دولت یازدهم برای تصدی سکّان وزارت علوم رأی اعتماد ندادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز (سه‌شنبه) پارلمان صلاحیت و برنامه‌های فخرالدین احمدی‌دانش‌آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

سپس وکلای ملت با 70 رأی موافق، 171 رأی مخالف و 16 رأی ممتنع از مجموع 257 رأی مأخوذه، به دانش‌آشتیانی برای تصدی سکّان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رأی اعتماد ندادند.

بوترابی‌فرد در صحن علنی مجلس: نمایندگان مجلس در انتظار معرفی گزینه برخوردار از شاخصه‌های علمی و فرهنگی برای وزارت علوم هستند

حجت‌آلاسلام سیدمحمدحسین ابوترابی‌فرد نائب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز پارلمان پس از قرائت آراء وزیر پیشنهادی علوم که نتوانست از فیلتر بهارستان عبور کند، در سخنان کوتاهی برای رئیس‌جمهور و دولت به خاطر ارائه خدمات به ملت آرزوی توفیق کرد.

وی همچنین گفت: نمایندگان مجلس با اعتقاد به کمک و همکاری با دولت، در انتظار وزیر پیشنهادی برای تصدی مسئولیت مهم و با حمایت قاطع از گزینه برخوردار از شاخصه‌های علمی، فرهنگی و سیاسی برای وزارت علوم هستند.

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930827000237#sthash.X9OZ4UMW.dpuf

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۳/۸/۲۸ ۱۰:۵۶
ای مجلسیون رای شما سیلی نیست؟ این رای فراجناحی و ایلی نیست؟ "دانش" چو وزیر قبل "دانشجو" نیست؟ جرمش 3000 بورس تحصیلی نیست؟! پیشینه انقلابی اش قلابی است؟ سر گلزن فیکس جنگ تحمیلی نیست؟! اصلاح نموده ریش خود را با تیغ دارای مشخصات چرچیلی نیست؟! از "آشتیان" عزم "فراهان" دارد؟ مشکل که یقین ز نام فامیلی نیست! گفتند که ما به "دانش" اش شک داریم دانیم که سبز تند یا "نیلی" نیست!
۹۳/۸/۲۸ ۱۰:۵۰
چه مي‌كند اين واژه «فتنه»! نه دانش؛ نه دانشمند هیچکدام به کار نمی‌آیند! اكثريت مجلس نهم، همراه پايداري‌ها شده است کد مطلب : 61018 گروه سیاسی: سریال دنباله‌دار معرفی وزیر علوم به مجلس و عدم اخذ رای اعتماد توسط نمایندگان قسمت چهارم خود را تمام کرد و ديروز دکتر فخرالدین دانش آشتیانی هم نتوانست از ضربات و توهمات فتنه! جان سالم به در ببرد تا از يك سو مشخص شود اكثريت مجلس نهم، پس از گذر يك ساله از شوك انتخابات سال 92 به اصالت خويش بازگشته و همراه پايداري‌ها شده است و از سوي ديگر روحاني و تيمش كاملا دريابند سياست مماشات، هميشه جواب نخواهد داد. نه دانش؛ نه دانشمند هیچکدام به کار نمی‌آیند! لیلا واحدی سریال دراماتیک معرفی وزیر که در فصل های قبلی خود افرادی چون میلی منفرد؛ فرجی دانا و نیلی احمد ابادی را به عنوان قهرمان خود از دست داه بود. در حالی سری چهارم خود را تمام کرد که آرای دانش نسبت به آرای میلی منفرد که ید طولایی در فتنه‌گری! دارد کاهش محسوسی یافته بود و این خود یکی از اوج‌های این سری از سریال بود. گویی در این سریال رئیس جمهور روحانی به عنوان کارگردان کار هرچه می‌کوشد قهرمان خود را که همانا وزیر پیشنهادی علوم است؛ بر دل عده‌ای بنشاند موفق نمی‌شود و نمایندگان مجلس به سبک و سیاق سینمای هند؛ و با مدد گرفتن از زوم و زوم بک روی فتنه و فیلم و بگم بگم های یادگاری آن مرد رفته قهرمان روحانی را ناکام از مجلس بیرون می فرستند. در سری جدید سریال رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علاوه بر چماق فتنه که؛ پتک حلقه هم بر تصمیم روحانی فرود آمد و او متهم شد که وزرای پیشنهادی اش از یک حلقه خاص انتخاب می شوند و لابد کار کار انگلیس است! این توهمات نه با توضیحات روحانی رفع شد و نه با تکرار این جمله که " من فرزند انقلاب و جبهه ام" توسط دانش آشتیانی. نمایندگان همچنان در سال 88 ماندند و فیلم های بی صوت و صدا از مجلس پخش گشت. اگر تمام صحبت های مخالفان دانش آشتیانی را کنار هم قرار دهیم و به محکمه وجدان جامعه بسپاریم شاید قضاوتی که از مردم شنیده شود همان سخنان صریح علی مطهری باشد که در دفاع از وزیر پیشنهادی گفت: نوع عملکرد نمایندگان مجلس در سریال رای اعتماد این تصور را در اذهان به وجود می آورد که چرا بیشتر سیاسیون و چهره های علمی و انقلابی ایران گرایش به جریان فتنه داشته اند؛ و شاید این جریان بهره ای از حق دارد که انسان های دانشمند و فاضلی چون میلی منفرد؛ فرجی دانا؛ نیلی احمد ابادی؛ ودانش آشتیانی به واسطه انتصاب به فتنه از مقام وزارت باز می مانند. در سکانس پایانی سری چهارم سریال؛ هم روحانی و هم دانش از در منطق با مجلس وارد شدند. هرچند مجلس تصمیم خود را گرفته بود؛ اما روحانی نمایندگان را از لجبازی بر حذر داشت. و اعلام کرد که برای معرفی دانش تحت فشار هیچ کس و جناحی نبوده است. گفت: وزیرش بیش و پیش از آنکه تایید اصلاح طلبان را داشته باشد مورد حمایت اصولگرایان طرف مشورتش بوده است. دانش آشتیانی هم به سبک وزیر عاقل که قرار است قوه فاکره کشور و دولت را هدایت کند از برنامه هایش گفت. برنامه هایی که در میان احسنت ها و دو دو های نمایندگان اساسا دیده و شنیده نشد. و باز هم بر همگان عیان گشت که این آقايان دنبال دانش و دانشمند نیستند؛ و بیشتر تمایل دارند به دولت گزینه هایی چون كامران دانشجو! و حداكثر حدادعادل را پیشنهاد دهند و دولت هم بازوی علمی و فکری خود را به چنین نمایندگانی بسپارد. توقعی که در صحبت های مخالفان وزیر هم علنا مطرح شد و دولت به سبب عدم مشورت با مجلس؛ یا صریح تر به سبب عدم اطاعت از مجلس مورد سرزنش قرار گرفت. و عیان شد که دعوا بر سر مصلحت و حقوق مردم و دورسازی دانشگاه از سیاست و دلسوزی برای بسیج نیست؛ بلکه به قول ملانصرالدین دعوا بر سر لحاف قدرت است! مجلس در این سری از سریال سنگ تمام برای دولت گذاشت و سعی کرد در تمامی عرصه ها رکوردار مقابله با دولت باشد. تعداد تذکرها، تعداد احضار‌های وزرا به مجلس؛ تعداد کارتهای زرد و قرمز, و جدیدا هم کمترین رای اعتماد به وزیر پیشنهادی. هر انسان آگاهی روز سه شنبه می دانست که مخالفان دانش از نظر دانش و رتبه علمی هیچ دلیلی برای مخالفت با او پیدا نمی کنند؛ بنابراین باید به سیاق دفعات پیشین دست به دامن فتنه و حلقه می شدند. مجلسی که در دولت سابق برای مصلحت کشور! چشم خود را بر روی تمام تخلفات بي سابقه و ركوردشكن می بست و با سکوت و لبخند توهین ها بی قانونی های آن مرد رفته را تحمل می کرد. در دولت روحانی چشم بر هیچ حرف و کلمه و فیلم کهنه و تازه ای نمی‌بندد. ودر این مجلس مخالفت با وزیر پیشنهادی به جای آنکه دلایل علمی و سوابق کاری او باشد؛ دلایل خانوادگی و زندگی خصوصی او یا زیر مجموعه اش می‌شود. نمایندگان این مجلس می‌دانند که وجدان جامعه ایران آگاه تر از آن است که بتوان با انگ و تهمت و تظاهر سر آن کلاه گذاشت. هرچند مردم ایران اساسا مردمی غیر قابل پیش بینی اند؛ اما در همین مورداخیر؛ درگذشت هنرمند جوان مرتضی پاشایی نشان دادند که قدر خیلی از چیزها را می دانند و اگر برایشان یک قدم برداری برایت هزاران قدم بر می دارند اما متاسفانه نمایندگان نه تنها قدمی برای مردم در راه تسهیل کار دولت منتخب شان بر نمی‌دارند؛ بلکه پایدارانه برای حرکت این دولت سنگ اندازی می‌کنند. مشخص نیست روحانی تا کجا با این مجلس کج دار و مریز مدارا خواهد کرد و آیا کار به حکم حکومتی کشیده خواهد شد یا نه؟ اما قدر مسلم این است که روحانی می داند که این گروه سر سازگاری با دولت ندارد و به قول علی مطهری تصور می کند که سعید جلیلی رئیس‌جمهور شده است! شاید روحانی نیز مانند خیلی های دیگر سه آذر 93 را برای شروع فعالیت‌های جدی خود انتخاب کرده است.
۹۳/۸/۲۸ ۱۰:۲۱
متأسفانه مسائل حاشیه‌ای در بیان با موافقان و مخالفان بیشتر مطرح شد و فرصت نشد که به برنامه‌های اجرایی و علمی به چالش کشیده شود. از همه چیز دکتر دانش آشتیانی سوال شد، بجز سوابق اجرائی_ مدیریتی و علمی ایشان! یعنی دقیقا از آنچه باید سوال می شد.
۹۳/۸/۲۸ ۰۹:۵۳
همانطوری که پیش بینی می شد سر و کله حاج حسین شریعتمداری پیدا شد و امروز در سرمقاله کیهان مظلوم نمایی کرد: شاید این برداشت بدبینانه تلقی شود که برخی از مشاوران سایه‌نشین رئیس‌جمهور محترم گزینه‌هایی را برای تصدی وزارت علوم به مجلس پیشنهاد می‌کنند که پیشاپیش از رأی عدم اعتماد نمایندگان مردم به آنها اطمینان کامل داشته باشند! ولی شواهد و دلایل غیرقابل انکار و فراوانی را می‌توان آدرس داد که از این واقعیت تلخ و مرموز حکایت می‌کنند. اما چرا؟! و آنان از این بازی غیرمسئولانه چه مقصود و منظوری را دنبال می‌کنند؟! بخوانید؛ 1- برخی از دولتمردان، روزنامه‌های زنجیره‌ای و اصحاب فتنه در هماهنگی با رسانه‌های بیگانه در این توهم می‌دمند که مجلس، سر ناسازگاری با دولت را دارد! و متأسفانه رئیس‌جمهور محترم نیز با اظهارنظرهایی نظیر اینکه؛ «نمایندگان سهم‌خواهی می‌کنند»! یا «اگر 10نفر دیگر را هم مجلس رد کند باز افرادی مشابه همان‌ها را معرفی می‌کنیم»! و... به این توهم دامن می‌زنند. این توهم‌پراکنی در حالی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی علی‌رغم اختلاف سلیقه سیاسی اکثریت آنان با دولت، گزینه‌های معرفی شده برای وزارتخانه‌های مختلف را با رأی بالا به کابینه فرستاده‌اند. تا آنجا که به عنوان مثال، 274 رأی موافق آقای دکتر طیب‌نیا وزیر اقتصاد در طول حیات مجلس شورای اسلامی بی‌سابقه بوده است و یا جناب دکتر هاشمی وزیر بهداشت با 260 رأی موافق که در شمار کم‌سابقه‌ترین رأی‌اعتماد است به وزارت بهداشت رفت و همین مجلس با وجود تردیدهایی که درباره آقای فرجی‌دانا داشت، بعد از تعهد ایشان به حفظ مرزبندی با اصحاب فتنه آمریکایی اسرائیلی 88 - که متأسفانه به آن پایبند نماند- وی را با 159‌رأی موافق مورد اعتماد قرار داد. آقای علی جنتی با 234 رأی موافق، آقای علی‌اصغر فانی با 185 رأی موافق، آقای گودرزی با 199 رأی موافق و... به کابینه رفتند. آیا این برخورد نمایندگان مجلس نشانه تلاش و عزم جزم آنان برای همکاری و همراهی با دولت نیست؟! طی یکسال و چند ماه گذشته، بارها شاهد بوده‌ایم که نمایندگان مجلس نسبت به عملکرد برخی از وزرا، پرسش‌ها و تردید‌های جدی داشته‌اند و در پاره‌ای از موارد این پرسش‌ها مطابق قانون «سوال ملی» تلقی می‌شده‌اند. ولی توضیحات وزیران در کمیسیون‌ها را بی‌آن که در مواردی واقعا قانع شده باشند، با تسامح پذیرفته و برای کمک به دولت از طرح آن در جلسه علنی خودداری کرده‌اند. اکنون باید پرسید؛ غیر از نمونه‌های یاد شده که تمامی آنها از همراهی و همدلی مجلس با دولت حکایت می‌کند، کدام نمونه را می‌توان آدرس داد که حاکی از سنگ‌اندازی نمایندگان مردم پیش‌پای دولت باشد؟! البته نمونه‌هایی از نادیده گرفتن حق و جایگاه قانونی مجلس از سوی دولت را شاهد بوده‌ایم که از آن میان تنها به یک مورد اشاره می‌کنیم و باقی می‌گذاریم و می‌گذریم، آقای روحانی بعد از رأی عدم اعتماد نمایندگان مجلس به آقای نیلی احمد‌آبادی، در صفحه «توئیتر» خود نوشت «افکارعمومی قضاوت خواهد کرد، افکارعمومی ملت ما نه فاصله‌ را می‌پسندد و نه خدای نکرده لجبازی را»! و این پرسش منطقی و قانونی را بی‌پاسخ گذاشت که مگر نمایندگان مجلس برخاسته از رأی ملت نیستند؟ و یا مگر مطابق قانون‌اساسی، حضور وزراء در کابینه مشروط به رأی اعتماد آنان نیست؟ و مگر نه این که به قول حضرت امام(ره) «مجلس در رأس امور‌ است» «مجلس عصاره فضائل ملت است» و... 2- به یقین جناب آقای دکتر روحانی به عنوان یک سیاستمدار حقوقدان و سرد و گرم چشیده می‌دانند که فتنه آمریکایی-اسرائیلی 88 «خط قرمز» نظام است و مطابق اسناد غیرقابل انکار موجود، اصحاب و عوامل فتنه یاد شده تحت حمایت بی‌پرده مثلث آمریکا، اسرائیل و انگلیس در پی براندازی نظام بوده‌اند و ایشان، خود بارها بر این واقعیت نفرت‌انگیز تاکید ورزیده‌اند. از این روی بسیار بدیهی و به آسانی قابل پیش‌بینی بوده و هست که گزینه‌های دست‌اندرکار فتنه فقط هنگامی می‌توانند از مجلس رأی اعتماد بگیرند که نمایندگان ملت به اسلام و انقلاب و نظام و خواست به صراحت اعلام شده مردم پشت کرده باشند. تعیین میزان و سطح وابستگی گزینه‌ها به فتنه 88 بر عهده مراجع قضایی است ولی همین اندازه که یک گزینه آلوده به فتنه باشد، نمی‌تواند برای تصدی جایگاه حساس و سرنوشت‌ساز وزارت علوم مورد اعتماد مردم و نمایندگان آنها قرار گیرد. می‌فرمایند؛ توبه کرده‌اند! خب! چرا باید از توبه‌کرده‌ها استفاده شود؟ می‌گویند؛ حضور و فعالیت آنها در فتنه 88 قابل تردید است! بر فرض قبول، کدام عقل‌سلیم حکم می‌کند که اداره یک وزارتخانه حساس به گزینه مورد تردید سپرده شود؟! وزارتخانه که آزمایشگاه نیست! هست؟! باید به نمایندگان مردم حق داد که روزه شک‌دار نگیرند! می‌فرمایند؛ از ماهیت واقعی فتنه بی‌خبر بوده و فریب خورده‌اند؟ خب! چگونه انتظار دارید وزارت علوم تحت مدیریت کسانی قرار بگیرد که درک آنان نسبت به ماهیت واقعی فتنه88 از درک مردم عادی کوچه و بازار پائین‌تر بوده است؟! و اساسا کسانی که به علت نداشتن بصیرت، فریب‌ خورده و - برخی از آنان- بی‌آن که بخواهند در خدمت دشمنان اسلام و انقلاب و مردم درآمده‌اند، از کجا معلوم که باز هم در موارد مشابه فریب نخورند؟! و... سایه‌نشینان دولت محترم از تمامی موارد فوق آگاهی کامل داشته و دارند، از این روی باید گفت اطمینان داشته‌اند که گزینه‌های معرفی شده آنها نمی‌توانند از نمایندگان مردم رأی اعتماد بگیرند، بنابراین جای این سوال است که با چه انگیزه‌ای و برای چه منظوری در پی رأی عدم اعتماد مجلس بوده‌اند؟! همین جا باید به نمونه‌هایی از تلاش جانبی و حاشیه‌ای برخی از دولتمردان اشاره کرد که نشان می‌دهد با هدف ترغیب نمایندگان به رأی عدم اعتماد صورت پذیرفته است. نظیر، اظهارات اهانت‌آمیز آقای آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور علیه نمایندگان مجلس که دقیقا یک روز قبل از جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی مطرح شده بود و یا اظهارات آقای ترکان، مشاور دیگر رئیس‌جمهور محترم که توان رقابت صنعتی ایرانیان با بیگانگان را در حد و اندازه، پخت قرمه سبزی و آبگوشت بُزباش ارزیابی کرده بود! بدیهی است وقتی مشاور رئیس‌جمهور درباره توانمندی صنعتی کشور اینگونه قضاوت می‌کند، باید به نمایندگان مردم حق داد که به برنامه‌های ارائه شده برای پیشرفت علمی کشور با تردید نگاه کنند! اگر مشاوران رئیس‌جمهور محترم نتیجه منطقی و طبیعی اظهارات خود را نمی‌دانند، در جایگاه مشاور رئیس‌جمهور چه می‌کنند؟! اگر می‌دانند، آیا نباید احتمال داد که منظور آنان پیشگیری از رأی اعتماد مجلس به گزینه‌های پیشنهادی است؟! شواهد یاد شده - که فقط اندکی از بسیارهاست- تردیدی باقی نمی‌گذارد و یا دستکم، این احتمال را در مقیاس گسترده‌ای قوت می‌بخشد که گزینه‌های پیشنهادی با این انتظار و اطمینان معرفی شده بودند که نتوانند از مجلس رأی اعتماد بگیرند، به بیان دیگر، سایه‌نشینان یاد شده در دولت با رأی عدم‌اعتماد مجلس به مطلوب خود رسیده‌اند! اما، چرا؟! 3- پاسخ به این سوال که در صدر یادداشت پیش روی نیز به آن اشاره شده است، را در چند محور می‌توان پی‌گرفت. الف: فتنه‌گران طی دو دهه گذشته نشان داده‌اند که دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور را «آشفته» و «در تب و تاب» می‌پسندند آنان از سال 78 تاکنون این خط دشمن‌پسند را با حمایت آشکار دشمنان بیرونی که بارها به اسناد مکتوب آن اشاره داشته‌ایم، دنبال کرده‌اند - این اسناد در آینده‌ای نزدیک به صورت کتاب منتشر خواهد شد- بنابراین، با معرفی گزینه‌های غیرقابل اعتماد و بی‌وزیر ماندن وزارت علوم، همراه با تبلیغات گسترده و هماهنگ داخلی و خارجی، همان مقصود را دنبال می‌کنند. مقصودی که سامان گرفتن وزارت علوم مانع آن خواهد بود. ب:مدعیان اصلاحات بارها به صراحت اعلام کرده‌اند که دولت آقای روحانی را «رحم اجاره‌ای»! می‌دانند، از این روی در پی‌گیری اهداف انحرافی خود کمترین دغدغه‌ای نسبت به تضعیف دولت محترم ندارند بلکه همزمان با تضعیف دولت آقای روحانی، دوران اصلاحات و سازندگی را بزک کرده و به زعم خویش با عنوان آلترناتیو مطلوب معرفی می‌کنند. ج: متأسفانه دولت محترم در تحقق بخشی از وعده‌های خود، مخصوصا در عرصه اقتصاد و اشتغال ناکام بوده است. سایه‌نشینان با معرفی گزینه‌هایی که از رأی عدم اعتماد نمایندگان به آنها اطمینان دارند، تصویری دروغین از تقابل مجلس با دولت ارائه می‌کنند و از این طریق ناکامی‌ها و کم‌کاری‌های خود را به کارشکنی مجلس! نسبت می‌دهند و... موارد دیگری که به بعد موکول می‌کنیم.
۹۳/۸/۲۸ ۰۹:۴۹
برای وزارتخانه به این مهمی جای تاسفه
۹۳/۸/۲۸ ۰۹:۴۷
روحاني اين روزها کمي تنها به نظر مي‌رسد چرا روحاني از خاتمي مظلوم تر است؟ کد مطلب : 61008 چرا روحاني از خاتمي مظلوم تر است؟ گروه سیاسی-رسانه ها: مصطفی داننده در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشت: همانطور که داشتم مذاکرات مجلس شوراي اسلامي بر سر راي اعتماد به دانش آشتياني، وزير پيشنهادي دولت براي وزارت علوم را گوش مي‌دادم، نمي‌دانم چرا به ياد دولت خاتمي افتادم و مشکلاتي که رئيس جمهور دوران اصلاحات از آن گلايه مي‌کرد و مي‌گفت هر چند روز يک بار مخالفان براي او و دولتش مشکلات فراواني ايجاد مي‌کنند. همين مشکلات و سختي‌ها باعث شده بود تا بسياري خاتمي را رئيس جمهور مظلوم ايران بنامند. در همين حين به ويژه در ميانه نطق «علي رضا زاکاني» در مخالفت با وزير پيشنهادي، با خودم فکر کردم که روحاني نيز رئيس جمهور مظلومي است حتي در برخي زمان‌ها، از خاتمي نيز مظلوم تراست. خاتمي، دولتي را تحويل گرفت که همچون ساختماني بود که احتياجي به کمي بازسازي داشت و با کمي تغيير و بالا و پايين کردن مي‌شد به دولتي رسيد که دلخواه خاتمي و طرفدارانش بود. بالاخره او دولت را پس از پايان جنگ هشت ساله از هاشمي رفسنجاني، يکي از تئورسين‌هاي انقلاب و شايد اجرايي ترين روحاني تازيخ انقلاب تحويل گرفته بود. اما حسن روحاني داستان متفاوتي دارد. او دولتي را تحويل گرفت، که هيچ شباهتي به دولت زمان صلح با بالاترين درآمد نفتي بين تمام دولت‌هاي ايران، نبود. روحاني با ويرانه‌اي روبرو بود که بايد آن را مي‌ساخت. درآمدها و خرج‌هاي بي حساب، ويژه‌خواري‌هاي بي‌شمار و سياست خارجي بسته همراه با تحريم‌هاي کمرشکن ميراث احمدي نژاد براي دولت تدبير و اميد بود. شايد اين را بشود، اولين مظلوميت دولت روحاني از زمان رسيدن به قدرت دانست. خاتمي در زمان رياست جمهوري‌اش با مخالفاني روبرو بود که به خاطر هر تصميم او کفن مي‌پوشيدند و به خيابان مي‌آمدند و دولت او را متهم به عبور از ارزش ها و خروج از ريل انقلاب اسلامي مي‌کردند. تقريبا در زمان او کفن پوشي در مخالفت با دولت نهادينه شده بود. خاتمي اما در سال‌هاي ابتدايي رياست جمهوري‌اش با مجلسي روبرو بود که بسياري از عقلاي جناح راست با مديريت ناطق نوري در آن حضور داشتند و سعي مي‌کردند کمتر در مسير راه دولت اصلاحات سنگ اندازي کنند. اما حسن روحاني داستان متفاوتي دارد. تفکر کفن پوشي در زمان خاتمي که در خيايان‌هاي تهران و قم بود، در زمان رياست جمهوري روحاني، رداي رسمي تري به تن کرده و از برخي تريبون هاي رسمي به مخالفت با روحاني برخاسته است. بخشي از اين صاحبان تفکر با قدرتي که در پارلمان پيدا کرده‌اند تمام مسيرهاي موفقيت روحاني را بسته‌اند و سعي مي‌کنند دولت روحاني را در منظر مردم يک دولت ناکارآمد نشان دهند. نمونه بارز رفتار اين گروه، راي ندادن به گزينه‌هاي پيشنهادي روحاني براي وزارت علوم است. گزينه‌هايي که به بهانه حوادث سال 88 از زير تيغ انتقادهاي تند اين نمايندگان مي‌گذرند و راهي به ساختمان وزارت علوم پيدا نمي‌کنند. در کنار اين دلواپسان مجلس نشين، روحاني با کفن پوشان خياباني نيز روبرو است که گويي بعد از گذشت 8 سال تازه به ياد برخي مسائل و معضلات افتاده‌اند. خاتمي در زمان رياست جمهوري‌اش، حاميان سينه چاکي داشت که حاضر بودند تمام قد از دولت خاتمي دفاع کنند. آنها با تمام وجود سعي مي‌کردند گفتمان اصلاحات را در مقابل گفتمان جريان راست نهادينه کنند اما روحاني، تنها اين وظيفه را به عهده دارد و يک تنه مسير اعتدال را براي مردم نشان مي‌دهد. برخي ازموافقين روحاني، تا وقتي هستند که منافعشان در تصميمات روحاني است اما وقتي روحاني حرفي يا تصميمي عليه تفکر آنها بگيرد، شمشير تند انتقاد خود را بر روي رئيس جمهور مي‌کشند و هشدار مي‌دهند که روحاني به وعده‌هايش عمل نکرده است. در کنار مباحث بالا، رسانه‌هاي بي‌شمار مخالف دولت را نيز به مشکلات اضافه کنيد. رسانه‌هاي مکتوب و مجازي که از صفر تا صد دولت را مورد نقد قرار مي‌دهند و چشم خود را اقدامات مفيد دولت تدبير و اميد مي‌بندند. رئيس جمهور روحاني با تمام تجربه سياسي‌اش، اين روزها کمي تنها به نظر مي‌رسد و در مقابل لشگري که حوادث سال 88 را علم کرده‌اند، ايستاده و سعي مي‌کند گفتمان اعتدال را به سرانجام برساند. بايد در اين مسير به روحاني کمک کرد تا بتواند سربلند از اين هفت خوان دلواپسي ها عبور کند و مردم ايران را به روزهاي روشن تري رهنمون شود.
۹۳/۸/۲۸ ۰۹:۴۶
آگهی برای گزينه پيشنهادي وزارت علوم! کد مطلب : 61013 گروه سياسي: سايت انصاف نیوز، نوشت: پس از رای نیاوردن وزیر پیشنهادی علوم، در شبکه های اجتماعی جوک هایی ساخته و رد و بدل می شد، از جمله یکی از آنها در پی می آید: به یک نفر بی سواد٬ بی تجربه و عدم تشخیص کافی که در سال ۸۸ کر و لال بوده و همچنین کاری به بحث بورسیه ی آقازاده ها نداشته باشد٬ برای وزارت علوم نیازمندیم. مدارک موردنیاز: کپی عضویت در جبهه پایداری. کپی مدرک فوق دیپلم (ترجیحا تقلبی واز دانشگاههای ارمنستان) عکس پرسنلی ۶ در ۴ با محمود احمدی نژاد. تعهد نامه مبنی بر عدم دخالت در انتخاب روسای دانشگاههای کشور.
۹۳/۸/۲۸ ۰۸:۱۱
احتمالا گزینه بعدی متولد 88 به این طرف باشد تا شبه حضور در آن قضیه رد شود!
۹۳/۸/۲۷ ۲۳:۱۸
سلام من بعنوان یک مسلمان و پیرو حضرت علی(ع) از خودم سوال می کنم چرا این اقایان در مجلس فکر می کنند که خیلی عاقل و دانا هستند اگر فقط یک کمی نهج البلاغه را بخوانند دیگر اینقدر راحت با ابروی یک مسلمان بازی نمی کنند من خودم بعنوان یک خانواده شهید متعجبم یک چوب به عنوان فتنه درست کرده اند و انرا توی سر هرکسی که می خواهند می زنند و به او انگ ضد انقلاب می زنند فکر مکنم اگر شهدای ما زنده بودند همین آقایان انها را نیز فتنه گر می خواندند تو رو خدا این مسخره بازی ها را تمام کنید و اینقدر با روح وروان دانشجویان عزیز ایند سازان کشور عزیزمان بازی نکید و بیهود به افراد مومن و میهن دوست انگ نزنید چرا بعضی از اقایان خود را پشت این کلمه فتنه مخفی می کنند و هر چه دلشان می خواهد نه عقلشان ،را بیان می کنند و یکسری تهمت به انسان های شریف و نخبه کشورمان می زنند من فکر می کنم تمام افراد معرفی شده برای این وزارتخانه از نخبگان کشورمان هستند مثلا اگر همین اقای نجفی برای اموزش و پرورش رای می اورد خیلی بهتر از اقای فانی می توانست این وزارتخانه را به اهدافش برساند ( بعنوان یک فرهنگی بیان می کنم)
۹۳/۸/۲۷ ۲۳:۰۶
مردم بايد بابت عدم مشارکت در انتخابات مجلس نهم تا اطلاع ثانوي تاوان بدهند. اين است نتيجه عدم مشارکت در انتخابات.
۹۳/۸/۲۷ ۲۳:۰۶
اندکي صبر سحر نزديک است. آقاي روحاني روالي که در پيش گرفتيد بسيار عالي و متفکرانه است.
۹۳/۸/۲۷ ۲۲:۴۰
یکی زورش به همسایه نمیرسید. یه اسم دزد روش گذاشت و با همسایه ها اونو کتک زد. حالا اینام ول کن این فتنه نیستند. هرکیو میخوان بزنن اسمشو فتنه میذارن و هر بلایی خواستن سرش میارن
۹۳/۸/۲۷ ۲۲:۳۶
امیدوارم دکتر روحانی جلوی زیاده خواهی و سهم خواهی این نماینده ها کوتاه نیاد
۹۳/۸/۲۷ ۲۲:۲۹
روحانی اگر فکر می کند با طناب راست سنتی چه در بعد بدنه اجتماعی شان، چه در بعد نفوذشان در لایه های قدرت و مهم تر از آن در بعد بازیگری و دانستن بازی سیاست به جایی می رسد سخت در اشتباه است. نه از ناطق نوری تنوری گرم می شود نه .... بله بهتر است در تیم دولت و حمایت از آن باقی بمانند اما در بازی های پیچیده؟! دوره راست سنتی به سر آمده است و این نکته را تنها انگار محمود احمدی نژاد می دانست. حالا اصلاح طلبان می خواهند با ناطق ائتلاف کنند؟! روحانی می خواهد از طریق مسامحه با راست سنتی و مجلس برای وزرات علوم به نتیجه برسد؟! نه گاهی بازی متفاوت است. گاهی دشمن ترین با شما درست ترین عملکرد را دارد. اگر همان روز فرجی دانا اسامی بورسیه های تقلبی را رو کرده بود ماجرا جور دیگری پیش می رفت. هم وزیر داشتیم و هم قدرت.
۹۳/۸/۲۷ ۲۲:۰۶
به همت مجلس انقلابی بابصیرت اصولگراتمام عناصرفتنه گرتدریجاازصحنه سیاسی جامعه حذف خواهندشد
۹۳/۸/۲۷ ۲۱:۴۰
از قدیم گفته اند مشت نمونه خروار است نمایندگان استان خودمون را ببینید تقریبا به جز عده ای انگشت شما، بقیه نمایندگان مجلس از همین قماشند شما چه انتظاری میتونید از آنها داشته باشید.
۹۳/۸/۲۷ ۲۱:۳۰
گزینه‌های پیشنهادی برای وزارت علوم! دکتر محمود احمدی نژاد، اولین گزینه انتخابی این پپه حقیر سراپا تقصیر برای وزارت علوم است. آفتاب: سایت عصرایران نوشت: حالا که نمایندگان بسیار محترم مجلس شورای اسلامی دو پایشان را کرده اند داخل یک کفش و اصرار دارند که به گزینه های پیشنهادی جناب روحانی برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رأی ندهند، این پپه حقیر سراپا تقصیر که اغلب در کار گره گشایی است، چند گزینه پیشنهادی زیرا را معرفی می کند تا بلکه گره از بخت دانشگاه های مملکت هم باز شود و همه چیز گل و بلبل شود: 1) دکتر محمود احمدی نژاد، اولین گزینه انتخابی این پپه حقیر سراپا تقصیر برای وزارت علوم است، به دلایل مو لای درزش نروی زیر: اولندش صد در صد رأی می آورد چون زبان این نماینده ها را خوب می فهمد، خـــــــــــــــوب! دیّماً دکترای همه چیز دارد. چند سال پیش خودش گفت که کارشناس ارشد همه چیز است و حکماً در این مدت، دکترای همه چیز و ای بسا فوق دکترای همه چیز دانی را گرفته است. سیّماً با تأسیس دانشگاه بسیار موفق ایرانیان، علاقه مندی خودش را به آموزش عالی نشان داده است.استعدادش هم خوب است. چهارماً باید یک جایی آثار محمودیه ادامه داشته باشد تا عبرتی از آن 8 سال همواره جلوی چشم مردم باشد. 2) دکتر م - ر هم گزینه بسیار خوبی است . اولین حُسن اش هم این است که اسم و فاملیش سر هم بیش از دو حرف نیست و مثل این آقایی که دو متر اسم و فامیل داشت (فخر الدین احمدی دانش آشتیانی) نیست که بعدها نمایندگان مجلس در نوشتن اسم‌اش مشکل دار شوند. ایشان یک زمانی بدون این که دکتر باشد، رئیس دانشکده حقوق دانشگاه آزاد بود و بعد هم که گفتند دکتر شده. در کارهای اقتصادی هم که کلی مهارت دارد و ای بسا بتواند همه دانشگاهیان را بیمه هم بکند. خطش هم خوب است. کی از این بهتر؟! 3) دکتر مهدی کوچک زاده هم خیلی عالی است، هم مهربان است، هم مؤدب و هم خوش چهره. دلواپس هم هست. فقط می ماند این که خط و ربطش با نتیجه انتخابات و نظر مردم مخالف است که آن هم روحانی فرض را بر این بگذاردکه سعید جلیلی رئیس جمهور شده است و صلوات بفرستد، بالاخره باید یک جایی از ظرفیت های داخلی استفاده کرد! 4) دکتر کامران دانشجو هم که ثابت کرده بسیار کار درست است و آنقدر تواضع دارد که حتی بعد از دکتر شدن هم خودش را دانشجو معرفی می کند. دست به خیر هم هست و کلی آدم فقیر و بدبخت بیچاره را بورسیه کرد و خرج شان را که بروند درس بخوانند و دکتر شوند. اگر بیاید ، مخصوصاً مجلسی ها خیلی خوش به حال‌شان خواهد شد. 5) دکتر ارنست هم حرف ندارد. چهره اش هم که شبیه وزرای ماست. در فتنه هم اصلاً نقش نداشته است چون در آن ایام به خاطر غرق شدن کشتی شان در یک جزیره دورافتاده بود. همه ما دیدیم که در یک جزیره متروکه چه ها که نکرد، خودتان حساب کنید در وزارت علوم چه خواهد کرد. انگلیسی هم بلد است. 6) مهندس محمد علی آبادی (این یکی را همین جوری پیشنهاد کردیم!) این پپه حقیر سراپا تقصیر هشدار می دهد که اگر جناب روحانی جز این لیست و حاضران همایش دلواپسان کس دیگری را معرفی کند،آش همین آش خواهد بود و کاسه همین کاسه؛ خود دانند
۹۳/۸/۲۷ ۲۰:۲۹
نماینده عزیز! 4-3 میلیون دانشجو بلاتکلیفند آنوقت حضرتعالی دنبال عقده گشایی ات هستی؟ ای نماینده ای که نمایانگر عقل و شعور مردم منطقه ات هستی! آیا واقعاً عقل و شعور و عدالت مردم منطقه ات این است؟ بازی دادن رئیس جمهور و دولت به چه قیمتی؟ یک پل گذشتی و با رای مردم به مجلس رفتی مگر پل دوم را فراموش کرده ای که سال بعد برایت خواهد لرزید و به رودخانه ات خواهد انداخت. بگذار رئیس جمهور تمام مملکت را تعطیل کند و وقت خود را برای معرفی نفر پنجم و ششم وقف کند تا مگر از عمق کینه ات کاسته شود و تاییدش کنی. به قول ما ترکها "هر اویونون وار چیخارت"! بالاخره باید از پل من بگذری!
۹۳/۸/۲۷ ۱۹:۴۲
دولت دکتراحمدی نژاد اگروزیری استیضاح میشد وبعد رای اعتماد میگرفت.احمدی نژاد خودش وزیر استیضاح شده رو برکنار می کرد چون اگروزیر وزیر باشه نباید استیضاح بشه. ووقتی اقای احمدی نزاد برکنار میکرد وزیر رو همون لحظه وزیر دیگه روبرای رای اعتماد معرفی میکرد.میرزا عبدالله شیخدرابادی پس ازبرگشتن ازشوروی بعد 30سال اقامت در شوروی ودارای مدرک دکترا ازدانشگاه های شوروی وشخصی که در دانشگا ههای اونجا تدریس میکرد در امام زاده میانه:من مالایام،مالادان رییس جمهور چیخماز. روحت شاد میرزا عبدالله. این حسن کلیدشو گم کرد،نه تنهاکلیدش رو گم کرد بلکه خودش رو هم گم کرد.
۹۳/۸/۲۷ ۱۹:۴۰
هم دانش دولت رد صلاحیت شد و هم "دانش" مجلس!!
۹۳/۸/۲۷ ۱۹:۳۹
اینها چاره ای ندارند و عزم خود را جزم کرده اند که دولت منتخب ملت رااز کار بیاندازند . اینها دلواپس عملکرد و روابط خودشان با دولت قبلی هستند .
۹۳/۸/۲۷ ۱۹:۳۸
روحانی باید با این مجلس مدارا کند تا انتخابات سال آینده که مردم تکلیف این آقایانی که ادعای نمایندگی ما مردم را دارند مشخص کنند.
۹۳/۸/۲۷ ۱۹:۳۷
گذر پوست به دباغ خانه خواهد افتاد. قابل توجه نمايندگان دلواپس مجلس!
۹۳/۸/۲۷ ۱۹:۳۷
در هيچ دوره اي اينجوري مجلس در مقابل خواسته مردم قرار نگرفته! به اينها نميشه گفت نماينده مردم بايد گفت نمايندگان يك جناح خاص!!!
۹۳/۸/۲۷ ۱۹:۳۶
مگر فتنه 88 با حضور انقلابی و بابصیرت مردم شریف ایران در 9 دی به درک واصل نشد پس چرا دوباره نمایندگان مجلس حرفش را پیش میکشند ؟ آیا میخواهند دوباره فتنه آمریکایی اسرائیلی را زنده کنند؟؟؟؟آیا راضی به آشوب کشیدن کشور هستن؟ سخن حضرت امام را بخاطر آورید که فرمودند:میزان حال فعلی افراد است.خواهش مینم گذشته ها را فراموش و به آینده روشن ایران اسلامی فکر کنید..
۹۳/۸/۲۷ ۱۹:۳۵
اين انتخابات مجلس كي هست تا از خجالت اين جماعت در بياييم؟
۹۳/۸/۲۷ ۱۹:۳۴
نمایندگان محترم روز انتخابات همدیگر را ملاقات خواهیم کرد انشااله
۹۳/۸/۲۷ ۱۹:۳۲
دلم به حال بازندگان انتخالات 24 خرداد میسوزه که اینجوری اتش کینه شان را نشون میدن . بهشون توصیه میکنم خوب به صندلیشون نکاه کنند چون دیگه رنگشو نمی بینن .
۹۳/۸/۲۷ ۱۹:۳۱
باوجود برادران عزيزي چون رسايي و كوچك زاده و حسينيان (دامت بركاتهم)چرااقاي روحاني امثال نيلي و دانش رو معرفي مي كنه يكي ازاين فرزانگان رو معرفي كنه قال قضيه كنده شه بابا
۹۳/۸/۲۷ ۱۵:۱۸
ظاهرا کاسبان فتنه دست بردار نيستند و هر کسي با عقايد آنان مخالف است بعنوان فتنه گر شناخته ميشود. ايا فتنه گر در حال حاضر کسي نيست که چوب لاي چرخ دولت منتخب مردم مي گذارد. تاکي مجلس مي خواهد پيام مردم در انتخابات سال 1392را درک کند. مردم در سال 1392دست رد به سينه اصول گرايان زدند
۹۳/۸/۲۷ ۱۵:۱۵
مجلس در راس کدام امور است اهداف حزبی پول گرفتن ای کلان از رحیمی نگرانی از قطع شدن بورسیه ها مجلسی که با شبنامه وپیامک نظرش عوض میشه در راس امور نیست
۹۳/۸/۲۷ ۱۵:۱۴
اگر یکصدم این وسواس و دقتی که مجلس صرف وزارت علوم میکنه در مورد اختلاس و فساد و رانت خواری میکرد الان کشور گلستان بود.
۹۳/۸/۲۷ ۱۵:۱۲
مخالفان دولت در یک سال و نیم اخیر با موجی از کلید واژه‌های جدید به میدان آمده‌اند. کلید واژه‌های متفاوت برای بخش‌های وزارتخانه‌های متفاوت. وزارت علوم اما از آن دسته دستگاه‌هایی بود که کلیدواژه‌های انتخاب شده از سوی مخالفان برای آن بسیار بود. کلیدواژه‌ها درست در‌‌ همان روزهایی که جعفر میلی منفرد به عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی شد شروع به تولید مثل کردند. «باشگاه سیاست» آن چیزی بود که نمایندگان مجلس نگران تبدیل دانشگاه‌ها به آن بودند. کلیدواژه اصلیشان در سخنرانی‌ها شد ابراز نگرانی از تشکیل باشگاه‌های سیاسی در دانشگاه‌ها. موضوعی که تکذیب‌های رییس جمهور و اطرافیانش هم کاری را از پیش نبرد و شد بهانه‌ای برای استیضاح رضا فرجی دانا و کمی بعد رای ندادن به محمود نیلی. تبدیل دانشگاه‌ها با باشگاه سیاسی امروز هم کلیدواژه مخالفان دولت است برای جدید‌ترین گزینه پیشنهادی دولت یعنی دانش آشتیانی. کمی آنطرف‌تر «فتنه» نیز کلیدواژه بعدی مخالفان است. با تکیه بر آن ۳ وزیر را از ساختمان شهرک غرب دور کردند و حالا در تمام موضع گیری‌هایشان بر لزوم دوری گزینه‌های دولت از این واژه تاکید دارند. هرچند که این کلیدواژه منحصر به وزارت علوم نشد و به سایر وزارت خانه‌ها نیز تسری یافت اما وسعت به کار گیری‌اش در مورد وزارت علوم بیشتر بود. هر سه گزینه پیشین این وزارت خانه از نگاه این بخش از نمایندگان مجلس درگیر این واژه بودند. بحث در مورد گزینه جدید دولت برای وزارت علوم هم آنچنان تفاوتی با گذشته ندارد. دانش آشتیانی هم که در حد فاصل سال‌های ۸۸ تا ۹۳ هیچ موضع گیری در مورد حوادث سال ۸۸ نداشته است از نگاه آنان مرتبط با فتنه بوده است. امضای نامه‌های اعتراضی و حمایتی و یا حضور در تجمع‌های اعتراضی کلیدواژه بعدی مخالفان دولت است. نامه‌هایی که از نگاه این دسته از نمایندگان مجلس همه گزینه‌های پیشنهادی دولت برای وزارت علوم حداقل یکی از آن‌ها را در حد فاصل دو موضوع حوادث ۸۸ یا مجلس ششم امضا کرده‌اند. در مورد میلی منفرد، فرجی دانا و نیلی هم شرایط به همین شکل بود. نامه‌هایی که نمایندگان مخالف دولت خبر از امضای آن داشتند اما شخص وزرای معرفی شده از آن بی‌خبر بودند و اصرارشان برای رو شدن اسناد هم بدون نتیجه ماند. وضعیت این بار در مورد دانش آشتیانی هم به همین شکل است. می‌گویند در ماجرای مجلس ششم در حمایت از تحصن کنندگان نامه امضا کرده است. نامه‌ای که شخص دانش آشتیانی از آن بی‌خبر است. کمی آنطرف‌تر مخالفان این بار از یک کلیدواژه جدید هم رونمایی کرده‌اند. کلیدواژه‌ای به نام مخالفت با بسیج تا شاید جلسه رای اعتماد به دانش آشتیانی کمی هم متنوع‌تر باشد.
۹۳/۸/۲۷ ۱۵:۰۶
ملت جواب نمايندگان را در انتخابات خواهند داد
۹۳/۸/۲۷ ۱۵:۰۵
این تعداد آراء مخالف وموافق وتشابه آن با آراء وزیر پیشنهادی قبل نشان میدهد فقط سیاسی کاری در راس امور است ونه مجلس !!!
۹۳/۸/۲۷ ۱۵:۰۴
این مجلس به خود روحانی هم اعتماد ندارد و کاملا جناحی است و متاسفانه بجای مصلحت مردم بدنبال تصفیه حساب است.
۹۳/۸/۲۷ ۱۵:۰۰
این مجلس نیاز به خانه تکانی اساسی دارد که مردم انشاالله در اسفند 94 این کار را خواهند کرد.
۹۳/۸/۲۷ ۱۲:۴۷
دو معما را نتوانستم حل کنم: یکی اینکه این 30 نماینده غایب در یک جلسه مهم ملی برای تعیین وزیر علوم چه کسانی هستند؟ چه تعهدی به کشور و مجلس دارند؟ آیا سرنوشت چند میلیون دانشجو و یک سازمان بزرگ ملی برایشان اینقدر بی اهمیت است؟ دومی اینکه این 16 رای ممتنع آیا متعلق به یک عده نماینده خنثی و بی خاصیت است که در مجلس می خوابند و فقط کاغذ سفید می اندازند و وزیر خوب یا بد، وزیر لایق یا نالایق، وزیر فاسد یا عابد برایشان فرقی ندارد!
۹۳/۸/۲۷ ۱۲:۳۳
نمیدونم چه چیزی سبب شده که آقایان نظر و خواست جناحی خود را به خواست اکثریت مردم ترجیح دهند انگار نه انگار که ایشان نماینده همین مردمند. انتخابات آینده اثیات خواهد کرد که آیا رفتار ایشان خواست اکثریت مردم است یا نه؟! البته با اجازه ی شورای نگهبان!!!
۹۳/۸/۲۷ ۱۲:۲۹
مجلس مصر است که نظر جناحی خود را به روحانی تحمیل نماید.اما عمر این طرز تفکر به سر آمده.

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز